Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.03.2011, 17:02:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Maculatura, hartie numai buna de reciclat...

Intrebare: "Cartea X o fi buna?"

Raspuns Persoana_1: "Nu e asa buna, dar are cateva idei interesante. Merita citita."
Raspuns Persoana_2: "Cartea are invataturi anapoda. Renunta."
Raspuns Persoana_3: "Dar trebuie sa luam si din cartile eretice ceea ce este bun!"

Raspunsul meu: Chiar vrei sa irosesti atata timp si energie pentru cateva idei (posibil) bune? Poti mult mai usor sa iei vietile sfintilor, omiliile lor si alte invataturi, care cel putin 99% (din punctul meu de vedere 100%) iti sunt de folos.

Dragul meu...diversitatea e un lucru util...si nu creaza nimic rau...
Fiecare este capabil sa aleaga ce doreste sa citeasca ....este o ingradire sa se impuna doar citirea sfintilor...ca doar nu traim in manastiri...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.03.2011, 17:35:11
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragul meu...diversitatea e un lucru util...si nu creaza nimic rau...
Fiecare este capabil sa aleaga ce doreste sa citeasca ....este o ingradire sa se impuna doar citirea sfintilor...ca doar nu traim in manastiri...
Iarasi... ca si cu iubirea, sau cu judecata... sau mai stiu eu ce...
Citeste te rog, postarea mea anterioara, si ia aminte la fiecare cuvant si semn de punctuatie si vezi care dintre ele exprima ingradirea.
Am spus eu : "nu citit nimic altceva" sau "nimic altceva nu e bun"?
Tot sfintii pe care (interpretand mesajul tau dupa bunul meu plac - gresita abordare dar o faca ca sa te vezi in oglinda) tu ii ingradesti doar intre zidurile manastirii spun ca: extremele sunt ale diavolului si ne recomanda calea de mijloc. Nu impinge la extrem ceea ce am zis eu!
Si acum - raspunsul meu era compus din:
1. o intrebare - ceea ce denota ca am lasat cititorului sa aleaga ce cale va urma.
2. dintr-o recomandare - in care am specificat ca este punctul meu de vedere si nicídecum o dogma sau lege, deci poate fi urmata sau nu.

Si unii mai intreaba de ce nu mai scriem pe forum....
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 10.03.2011 at 17:37:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.03.2011, 17:54:12
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Ce ti-e cu oglinzile astea....Unii te trimit la ele dar ei nu se pot privi...Fiule risipitor.....ma lasi?!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.03.2011, 18:05:38
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ce ti-e cu oglinzile astea....Unii te trimit la ele dar ei nu se pot privi...Fiule risipitor.....ma lasi?!
Te-as lasa... dar daca de la tine am invatat ca dincolo de inocenta este alunecare, si vad ce deja ai parasit limita inocentei raiului aflandu-te intre rai si iad, mi-e teama sa nu aluncei mai jos...


PS: rogu-te numai nu continua sa-mi spui ca ma mandresc crezanda-ma in rai, stiu ca nu sunt acolo...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.03.2011, 18:23:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Te-as lasa... dar daca de la tine am invatat ca dincolo de inocenta este alunecare, si vad ce deja ai parasit limita inocentei raiului aflandu-te intre rai si iad, mi-e teama sa nu aluncei mai jos...


PS: rogu-te numai nu continua sa-mi spui ca ma mandresc crezanda-ma in rai, stiu ca nu sunt acolo...
limitele nu le stabilesti tu...cel putin nu mie...pt efectiv nu ma cunosti....si apoi intre rai si iad momentan suntem cu totii....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.03.2011, 21:27:01
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ingeri

http://angelinspir.ro/documentare-vi...-un-inger.html
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.03.2011, 21:39:26
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragul meu...diversitatea e un lucru util...si nu creaza nimic rau...
Fiecare este capabil sa aleaga ce doreste sa citeasca ....este o ingradire sa se impuna doar citirea sfintilor...ca doar nu traim in manastiri...
Nimeni nu impune citirea cărților de un anumit fel, fiecare până la urmă citește ce îi place.
Dar asemenea cărți de obicei ar trebui să uimească prin falsitate, superficialitate și chiar ignoranța în care s-au născut.
În credința ortodoxă așa ceva nu e recomandat de nimeni să se citească, la fel ca horoscopul și stabilirea zodiei, destinului, dar oricât de condamnate de biserică sunt asemenea practici, tot se fac, sunt comerciale, etc. deci o parte a diversității care nu e așa de bună pe cât se crede... dar din care multora le place să scoată bani.
Există și diversitate bună, dar și rea.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.03.2011, 21:47:02
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellyterra Vezi mesajul
de ce nu citiți și învățături despre îngeri din Biserica Ortodoxă, de la Sfinții Părinți?

Fericit este nu cel ce vede îngeri, ci cel ce își vede de păcatele sale.
Isaac Sirul
Asta ar cam zice tot.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.03.2011, 08:39:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Nimeni nu impune citirea cărților de un anumit fel, fiecare până la urmă citește ce îi place.
Dar asemenea cărți de obicei ar trebui să uimească prin falsitate, superficialitate și chiar ignoranța în care s-au născut.
În credința ortodoxă așa ceva nu e recomandat de nimeni să se citească, la fel ca horoscopul și stabilirea zodiei, destinului, dar oricât de condamnate de biserică sunt asemenea practici, tot se fac, sunt comerciale, etc. deci o parte a diversității care nu e așa de bună pe cât se crede... dar din care multora le place să scoată bani.
Există și diversitate bună, dar și rea.
Bine nu vorbim despre cartile pur comerciale....Dar un Balzac, Proust, Hugo, si ar fi o lista enorma....nu sunt catusi de putin nici scrise superficial , nici pline de superficialitate...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50