Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.05.2011, 20:58:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
De curiozitate, esti fan URSS? Sau esti nostalgic imperialist? De fapt, ai doar 14 ani, n-ai cum sa fi nimic.
Nu sunt fan, Urss,dimportiva,sunt primul care doreste sa-si stie cat mai departe de noi !
Insa, rusofobia noastra justificata perfect de istorie, nu trebuie sa ne impiedice sa adimiram de la mare distanta acesta planeta de spirit si destin istoric,care este spatiul cultural slav,si care prin densitatea ei,poate ecxercita o puternica atractie in jur !!!

sfat: nu te lansa mai baiete, in speculatii legate de vrasta conlocutorilor !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.05.2011, 09:10:18
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
sfat: nu te lansa mai baiete, in speculatii legate de vrasta conlocutorilor !
Scuze, te-am confundat cu cineva care chiar are 14 ani si un nickname asemanator.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2011, 00:33:58
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Sunt shi eu basarabean, si acum o luna cand am fost in Romania, imi spuneau multi ca sa stam cu rushii, ca mai bine cu ei decat cu BOR... Printre care si un parinte imi zicea asa... Chiar la inceput ma simteam jignit, dupa atata timp de lupta ca roman in basarabia, mi se zicea ca ar trebui sa accept de fapt situatia... Acuma m-am mai linishtit, nu shtiu ce sa cred...

Situatia cu romanii de aici... Din cati shtiam eu (eram intr-o organizatie de romani de aici), multi s-au lasat de prostii si extremism nationalist, si au descoperit religia ortodoxa, si in parerea lor nu poti fi roman adevarat daca nu esti si ortodox... Si ei sunt impotiva unirii din cauza ca Romania e in UE...
Acum ce tine de romanii atei de aici... multi dintre ei se simt tradati de Romania... Si spun ca ei nu au nevoie de Romania pentru a fi romani... Multi din ei spun ca sunt mai romani decat romanii din Romania, se simt tradati, si nu vor o unire...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.05.2011, 09:13:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Sunt shi eu basarabean, si acum o luna cand am fost in Romania, imi spuneau multi ca sa stam cu rushii, ca mai bine cu ei decat cu BOR... Printre care si un parinte imi zicea asa... Chiar la inceput ma simteam jignit, dupa atata timp de lupta ca roman in basarabia, mi se zicea ca ar trebui sa accept de fapt situatia... Acuma m-am mai linishtit, nu shtiu ce sa cred...

Situatia cu romanii de aici... Din cati shtiam eu (eram intr-o organizatie de romani de aici), multi s-au lasat de prostii si extremism nationalist, si au descoperit religia ortodoxa, si in parerea lor nu poti fi roman adevarat daca nu esti si ortodox... Si ei sunt impotiva unirii din cauza ca Romania e in UE...
Acum ce tine de romanii atei de aici... multi dintre ei se simt tradati de Romania... Si spun ca ei nu au nevoie de Romania pentru a fi romani... Multi din ei spun ca sunt mai romani decat romanii din Romania, se simt tradati, si nu vor o unire...
Num am prea inteles nimica,din ce ai spus, adica pana la urma moldovenii vor sau nu unire ???
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.05.2011, 09:19:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dragilor, moldovenii, in cel mai rau caz, sunt induhovniciti cu un duh foarte lumesc, ce bate dinspre rasarit. Comunismul de dupa independenta nu le-a fost impus, ei l-au votat de fiecare data. Si romanii au facut la fel dupa 1989, ar fi absurd sa-l acuzam pe Iliescu ca a furat alegerile din 1992, cand o tara intreaga l-a votat desi chemase minerii sa rupa niste spinari de studenti si intelectuali.

Asa suntem noi, asa sunt si ei - niste oameni slabi care simt permanent nevoia unui tatuc dur, care sa bata cu pumnul in masa, un pater patriae.

Continuati sa credeti in teoria conspiratiei, cum ca alegerile au fost furate si ca sondajele sunt masluite. Eu raman la parerea mea, aceea ca moldovenii, intr-o proportie covarsitoare, nu dau doi bani pe Romania, placandu-le mai mult de Marele Popor Prieten.
La Biserica ortodoxa rusa din regiunea in care stau in Franta este un tanar care canta in strana, student. De obicei vorbeam cu el in franceza, dar cineva de la Biserica greaca mi-a spus ca este, de fapt, din R. Moldova. L-am abordat pe tanarul student in limba romana si dintr-odata a devenit mai putin prietenos, distant si foarte ocupat de fiecare data.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.05.2011, 11:25:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
La Biserica ortodoxa rusa din regiunea in care stau in Franta este un tanar care canta in strana, student. De obicei vorbeam cu el in franceza, dar cineva de la Biserica greaca mi-a spus ca este, de fapt, din R. Moldova. L-am abordat pe tanarul student in limba romana si dintr-odata a devenit mai putin prietenos, distant si foarte ocupat de fiecare data.
Ii este rusine ca este roman oare?
Acesta atitudine a lui mie nu imi spune nimic ,nu ma poate face sa generalizez.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.05.2011, 11:59:59
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ii este rusine ca este roman oare?
Acesta atitudine a lui mie nu imi spune nimic ,nu ma poate face sa generalizez.
Tocmai, este ceva ce nu poate fi extins la intreaga populatie. De aceea sondajele sunt, pana la urma, mai demne de luat in seama decat ce zice unul sau altul.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.05.2011, 12:54:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
La Biserica ortodoxa rusa din regiunea in care stau in Franta este un tanar care canta in strana, student. De obicei vorbeam cu el in franceza, dar cineva de la Biserica greaca mi-a spus ca este, de fapt, din R. Moldova. L-am abordat pe tanarul student in limba romana si dintr-odata a devenit mai putin prietenos, distant si foarte ocupat de fiecare data.
sar putea sa fie unul dintre baietii 'frumosi' pe care rusia ia imprastiat in toata lumea.insa nu-i sigur.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.05.2011, 15:19:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ii este rusine ca este roman oare?
Acesta atitudine a lui mie nu imi spune nimic ,nu ma poate face sa generalizez.
Am prezentat o situatie concreta, fara nicio intentie de a generaliza. Nu stiu ce motiv are si nici nu am de gand sa-l intreb.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.05.2011, 16:45:57
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

sunt foarte multi intelectuali care inca lupta cu gandirea de fier,din Romania si Moldova.....actualii guvernanti,nici macar nu au curaj sa deschida gura.singurul care deschide gura(si-o deschide foarte prost)este basescu.mai bine ar tace.in schimb in romania?cu-i mai pasa de unire?gata,s-a pus tapetul!romanii nu sunt patrioti,romanii sunt lenesi,romanii........etc.bucurati-va,pentru ca incet,incet auto-distrugem romania.nu trebuie sa vina nici rusul,nici americanul,nimeni!noi singuri ne-o facem cu mana noastra!
aaaaaa,parca si vad,intelectualii de serviciu de pe forum, cum sar ca arsii!stai d-le ca sondajele.....
care sondaje?alea facute dupa ureche?alea care intreaba aceiasi persoana de 100 de ori?merg in R Moldova de foarte multe ori si am observat putin atmosfera din capitala,Chisinau.mergeti intai acolo si vedeti realitatea si apoi veniti cu vrajelile din sondaje.
http://www.timpul.md/articol/365-de-...bia-23408.html
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"

Last edited by iulyaan; 20.05.2011 at 16:49:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 13:32:28
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28