Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2009, 22:19:36
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Nu cred ca are rost sa-i explici unui retardat.
Oameni buni suntem crestini adevarati ,si nu tine-ti cont cum il atacati pe "ai2" .
Nu vreau sa supar pe cineva anume sau sa tin morala ,ci ma intristez ca scriind acest mesaj (cu gandul de a sti si voi, a spus un mare crestin ortodox) s-a ajuns sa ii scrieti acestui baiat asa mesaje.
Nu aveti sti cu adevarat ce crede el in sufletul lui.
Dragi oameni nu judecam dupa aparente.
Sa nu te superi pe ei ca ti-au vorbit asa.
DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2009, 10:29:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Oameni buni suntem crestini adevarati ,si nu tine-ti cont cum il atacati pe "ai2" .
Nu vreau sa supar pe cineva anume sau sa tin morala ,ci ma intristez ca scriind acest mesaj (cu gandul de a sti si voi, a spus un mare crestin ortodox) s-a ajuns sa ii scrieti acestui baiat asa mesaje.
Nu aveti sti cu adevarat ce crede el in sufletul lui.
Dragi oameni nu judecam dupa aparente.
Sa nu te superi pe ei ca ti-au vorbit asa.
DOAMNE AJUTA!
Am patit-o si de la persoane mai apropiate! Asta e! Concluzia mea e ca religia nu are efectul pe care il proclama. Sunteti atat de diferiti in comportament (cineva ma injura altcineva isi cere scuze pt colegul de forum) incat clar undeva religia nu si-a atins scopul.
Daca oamenii se jignesc intre ei (alte dati se omorau) doar pentru convingerile religioase si daca inclusiv membri ai familiei cu care aveai relatii normale pana in momentul cand le spui ca esti ateu incep sa-ti spuna satanist sau pagan, crestinismul fie nu e o religie de tipul "iubeste-ti aproapele" fie are un randament cam slab.
Oricum apreciez atitudinea ta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2009, 19:26:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

crestinismul e o religie de tipul iubeste-ti aproapele, chiar mai mult :iubeste-ti dusmanul, dar problema e ca noi suntem prea slabi si nu prea asculatam de inv bisericii, si avem si noi pacatele noastre. consider gresit ca etichetezi o religie dupa comportamentul membrilor ei atat timp cat acestia nu fac ascultare de biserica si nu respecta inv. nu invatatura e gresita ci noi....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.08.2009, 16:03:22
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Corect, lore86. Este vorba de rationamentul gresit "argumentum ad personae" care consta in a ataca caracterul persoanei si nu teoriile lui. Acum o sa critic ceva-ceva, in atare mod ma simt ca as vorbi cu toti deodata.

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cel mai puternic om nu exista pe pamant,dar a existat,Iisus Hristos.
Corect, insa avem dovezi destul de convingatoare ca El exista inca, si nu a existat.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
este cel mai puternic, dar totusi nu s-a folosit de aceasta calitatea a LUI si a acceptat cea mai umilitoare moarte:moarte pe cruce! ce exemplu de smerenie desavarsita! cred ca asta inseamna sa fi puternic(desi paradoxal):sa fi smerit!
Este exact parerea mea. Faptul ca Iisus avea putere dumnezeiasca chiar si pe pamant cand era trup uman, si se putea scobori de pe cruce in orice moment si sa le sparga capul la cei care Il scupau si il torturau, rezistenta si rabdarea asta sufleteasca mi se pare cea mai mare putere pe care ar putea-o detine un om. Practic, este aproape iesita din comun. Daca ai stii ca nu ai putere sa ii bati pe cei care te bat, nu ar fi cine stie ce, dar sa stii ....

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Nu cred ca are rost sa-i explici unui retardat.
Tare!

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Multumesc!
Auzi, vlad90, daca el iti spune "multumesc", nu inseamna ca ii place sa auda asta des. "Retardatul" doar ti-a dat raspunsul optim a unui crestin. Mai sporit decat tine.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Concluzia mea e ca religia nu are efectul pe care il proclama.
E si concluzia mea, dar nu totala. Cel putin, sub aspect exterior, nimeni nu prea ar fi atras de ortodoxie. Sunt mai multe motive pentru ca cred asta, le-as putea dezvolta. Insa, daca inceputul e bun, sunt sigur ca acel om care a pasit in ortodoxie ar alege sa moara in chinuri pe cruce decat sa renunte la ea.
Citat:
Sunteti atat de diferiti in comportament (cineva ma injura altcineva isi cere scuze pt colegul de forum) incat clar undeva religia nu si-a atins scopul.
Te inseli, aici si l-a atins. Sau, no, cel putin in cazul unui user. Tocmai in asta consta prima lege lasata de Hristos. Cea cu iubeste-ti aproapele.


Citat:
Daca oamenii se jignesc intre ei (alte dati se omorau) doar pentru convingerile religioase si daca inclusiv membri ai familiei cu care aveai relatii normale pana in momentul cand le spui ca esti ateu incep sa-ti spuna satanist sau pagan, crestinismul fie nu e o religie de tipul "iubeste-ti aproapele" fie are un randament cam slab.
Oricum apreciez atitudinea ta!
Are randament slab. Si e din cauza pesimismului unor oameni ca tine, care vad paiul din ochiul vecinului.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 18.08.2009 at 16:06:35.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.08.2009, 11:26:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cel mai puternic om este acela ce a dobandit pacea, nimic neputand a'l mai tulbura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2009, 19:34:19
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum depinde cum privim lucrurile cu cel mai puternic om. Puternic la ce? Daca e sa interpretam ad-literam atunci cel mai puternic este Mariusz Pudzianowski,nu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.08.2009, 11:30:46
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Sau, din alt punct de vedere, ar putea fi Christopher Langan. I s-a masurat un IQ intre 195-210. Ar putea fi chiar mai inteligent decit Stephen Hawking. Pacat ca nu a urmat o cariera stiintifica si se multumeste cu munca fizica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.09.2009, 20:22:03
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Cineva a spus ca " cel mai puternic om este cel ce se afla in genunchi, la rugaciune" si asa si este, fiindca acesta este legat prin rugaciune si credinta de Hristos!

Altcineva a spus altceva : cel mai puternic om este cel care nu are nici o dorinta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2009, 11:30:18
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma care se vrea a fi sensul cuvantului "puternic" pe acest topic?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2009, 14:49:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cel mai puternic om este acela ce a dobandit pacea, nimic neputand a'l mai tulbura.
aia se cheama lobotomie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 12:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 19:38:31
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 20:33:03
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 14:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 15:57:06