Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.12.2012, 23:38:51
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Vocațiile proprii bărbatului și ale femeii se formulează prin două limbaje: un limbaj trinitar pe de o parte, pentru că ființa umană este după chipul lui Dumnezeu, masculinul reflectând mai curând Logosul, iar femininul Pneuma; pe de altă parte, un limbaj hristic, pentru că Hristos recapitulează umanul integral, masculinul găsindu-și arhetipul în Ioan Înainte-Mergătorul (și
familia lui spirituală de la Ilie la martorii Apocalipsei), iar femininul în Maica lui Dumnezeu și Femeia înveșmântată în soare...

Dumnezeu a creat omenescul - ha adam - masculin și feminin. Luând nu o coastă (fr. côte), ci o parte (fr. côté), o jumătate a acestei realități încă insuficient diferențiată, El pune femeia față în față cu bărbatul. Și aceasta este descoperirea unui altulia, ce suna cunoscut - „os din oasele mele și carne din carnea mea”. Se văd corespondentele teologice: taina Treimii, Dumnezeul inaccesibil care se face împărtășibil. Iubirea omenească, în plenitudinea ei originară, reflectă Comuniunea Trinitară; alteritatea lui Dumnezeu este cea care întemeiază alteritatea umană, alteritatea celuilalt iar harul Său întemeiază întâlnirea...

Harul care il daruie Hristos ca celula inițială se plasează în inima căsătoriei - „Taină a iubirii”, după minunatul cuvânt al Sfântului Ioan Gură de Aur: Comuniunea conjugală este înălțată la rangul de imagine profetică a Împărăției lui Dumnezeu: unitatea universală refăcută, comuniunea Masculinului și Femininului devenite una în Dumnezeu.

Scopul vieții creștine este de a face din orice ființă umană o mamă, predestinată
tainei nașterii: „până ce Hristos va lua chip în voi”. Sfințirea este lucrarea Duhului care înfăptuiește nașterea minunată a lui Iisus în adâncul sufletului....
http://www.parohiaortodoxatrento.com...na-Iubirii.pdf
Tatal mai reprezinta si capul familiei - autoritate suprema - iar femeia o vesnica iertare (care mama nu iarta totul copiiilor ei?)
spor la lectura :)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.12.2012, 23:46:28
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Prevad acestui topic viata lunga...!
si multa cearta
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.12.2012, 03:11:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindca Dumnezeu este principiu emisiv (masculin), in raport cu care omul este receptiv (feminin).
Depinde din ce punct de vedere!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.12.2012, 06:37:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Deci, de ce s-a prezentat Dumnezeuul biblic drept Tată, și nu drept Mamă ?
Eu în locul tău, având așa problemă, m-aș pune zdravăn la post și la rugăciune. Dar știi, vreo două-trei luni cel puțin. Nici n-aș mai accesa forumul.
Și dacă în urmă rugăciunii mi s-ar releva răspunsul l-aș scrie și aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.12.2012, 13:33:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Crezi ca oamenii din perioada testamentara ar fi acceptat o "mama" drept suverana a imparatiei cerurilor?
În același context, e ciudat cum oamenii acceptă titulatura de "Împărăteasa Cerului" și "Mama noastră a tuturor" pentru sfânta Maria.
Sper să nu-mi luați în nume de rău contribuția mea la acest talmeș-balmeș pseudo-doctrinar.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.12.2012, 13:47:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking dadu-si cu placinta.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În același context, e ciudat cum oamenii acceptă titulatura de "Împărăteasa Cerului" și "Mama noastră a tuturor" pentru sfânta Maria.
Sper să nu-mi luați în nume de rău contribuția mea la acest talmeș-balmeș pseudo-doctrinar.
daca DL.IIsus este imparatul lumii,tu ce crezi ca ar fi fecioara Maria?asa dupa mintiuta ta.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.12.2012, 13:51:35
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu în locul tău, având așa problemă, m-aș pune zdravăn la post și la rugăciune. Dar știi, vreo două-trei luni cel puțin. Nici n-aș mai accesa forumul.
Și dacă în urmă rugăciunii mi s-ar releva răspunsul l-aș scrie și aici.
sunt de acord cu tine, si pentru prima intrebare, are nota patru cu indulgenta.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.12.2012, 13:51:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca DL.IIsus este imparatul lumii,tu ce crezi ca ar fi fecioara Maria?asa dupa mintiuta ta.
Preumila creatură a mâinilor Lui de Împărat și Creator al Universului.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.12.2012, 14:22:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu în locul tău, având așa problemă, m-aș pune zdravăn la post și la rugăciune. Dar știi, vreo două-trei luni cel puțin. Nici n-aș mai accesa forumul.
Și dacă în urmă rugăciunii mi s-ar releva răspunsul l-aș scrie și aici.
Și dacă ți-aș spune că mi s-a relevat și că nu coincide cu dogma ortodoxă, la ce ți-ar folosi ?

M-ai crede ? Ai fi dispus să pui la îndoială învățătura bisericii tale ? Sincer ?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.12.2012, 17:38:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
"I am your father''
ca în Star Wars
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna "a merge" la Tatal? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 27 21.08.2013 18:51:12
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45