Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2013, 17:03:55
ion.militaru ion.militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2013
Mesaje: 1
Implicit Caut o manastire retrasa, la munte

Buna ziua, va rog sa-mi recomandati si mie o manastire retrasa, nevizitata de turisti, undeva la munte, daca se poate la maxim 300 km de bucuresti, in care sa nu se poata ajunge cu masina.
daca stiti un asemenea loc, va rog sa-mi oferiti si detalii cu privire la cazare.

Last edited by ion.militaru; 06.05.2013 at 17:50:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2013, 17:16:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion.militaru Vezi mesajul
Buna ziua, va rog sa-mi recomandati si mie o manastire retrasa, nevizitata de turisti, undeva la munte, daca se poate la maxim 300 km de bucuresti, in care sa nu se poata ajunge cu masina. As dori o manastire care sa se remarce prin valoare spirituala si mai putin prin opulenta, arhitectura, bani...
daca stiti un asemenea loc, va rog sa-mi oferiti si detalii cu privire la cazare.
Mentionez ca sunt un tanar student care doreste, macar in acelea cateva zile libere pe an, sa-si gaseasca linistea sufleteasca. Va multumesc
Schitul Pătrunsa, județul Vâlcea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2013, 19:52:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Schitul Pătrunsa, județul Vâlcea.
Mi-ai luat vorba din gura
Parintele Varsanufie, staretul manastirii este un om extraordinar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2013, 21:43:09
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit sunt manastiri sau schituri in moldova la care se poate ajunge numa la pas ....

Citat:
În prealabil postat de ion.militaru Vezi mesajul
Buna ziua, va rog sa-mi recomandati si mie o manastire retrasa, nevizitata de turisti, undeva la munte, daca se poate la maxim 300 km de bucuresti, in care sa nu se poata ajunge cu masina.
daca stiti un asemenea loc, va rog sa-mi oferiti si detalii cu privire la cazare.
sunt manastiri in moldova la care se ajunge numa la picior si acolo vei gasi tot ce cauti.......schitu Picioru crucii,jud neamt,Schitu suhard,jud suceava,Schitu poiana arsitei,(capu campului ,jud suceava),Mnastirea rarau,jud suceava....si mai sunt mai multe si chiar sunt unele la care se duce o viata exact ca in pustie dar nu pot face public ,si acolo se duce numa cu recomandare .........doamne ajuta!

Last edited by tiberiu maricuta; 11.05.2013 at 22:00:27.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2013, 11:03:41
Zina Dragan Zina Dragan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit schit de maicute

Dar o manastire sau schit de maicute, departe de lume (dar fara restrictie de km) unde s-ar putea afla?
__________________
zindrag
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2013, 13:25:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion.militaru Vezi mesajul
Buna ziua, va rog sa-mi recomandati si mie o manastire retrasa, nevizitata de turisti, undeva la munte, daca se poate la maxim 300 km de bucuresti, in care sa nu se poata ajunge cu masina.
daca stiti un asemenea loc, va rog sa-mi oferiti si detalii cu privire la cazare.
Te cauta cineva? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2013, 06:14:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zina Dragan Vezi mesajul
Dar o manastire sau schit de maicute, departe de lume (dar fara restrictie de km) unde s-ar putea afla?
Mănăstirea de maici Diaconești(com. Agăș, jud. Bacău), o bijuterie de mănăstire departe de lume.
http://www.epr.ro/Pagini/Manastiri/diaconesti.htm
Acolo l-am vizitat pe ieromonahul Amfilohie Brânză, fost ucenic al cuviosului Iustin Pârvu, Dumnezeu să-l odihnească(!).

De la șosea se trece peste un pod de scânduri late pe cabluri, pe care-l bate vântul, sau dacă nu bate vântul, atunci podul se balansează sub pașii trecătorului, neavând balustrade; dincolo de pod e satul Diaconești în care am văzut mașini, dar care nu știu cum au trecut fiindcă eu nu aș trece cu mașina peste acea... punte. Materialele de construcție a mănăstirii au fost trecute peste punte cu spinarea.
Până la mănăstire e cale de aproape 1km prin sat și încă vreun km prin pădure pe un drum forestier.
Pe poarta mănăstirii se pune zăvorul la ora 20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.07.2013, 17:35:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zina Dragan Vezi mesajul
Dar o manastire sau schit de maicute, departe de lume (dar fara restrictie de km) unde s-ar putea afla?
Iezer - Vâlcea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2013, 00:48:48
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Sau Manastirea Boia din Valcea, ctitorita de par. Iustin Parvu, maicutele sunt venite de la Petru-Voda. Este atat de frumos acolo incat ti se taie respiratia, este o manastire ascunsa in munte, sunt vreo 5 km de drum forestier pana la manastire, este greu de ajuns daca ploua.Un schit asezat pe varf de munte este Schitul Bran, tot de maicute, dincolo de localitatea Bran/Simon.Acolo mi s-a parut ca timpul s-a oprit in loc, era atata liniste ,iar cerul coborase parca pe pamant. Sunt locuri minunate,trebuie doar sa ne bucuram de ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2013, 00:08:34
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Boia?
Cum se ajunge acolo?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare