Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2024, 12:46:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.988
Implicit Ce se ia prima Anafura sau Paștile Sfințite ?

Întrebare de practică liturghică, ce se ia prima pe nemâncate în perioada Paști - Duminica Tomii cât mai avem Sfinte Paști la cutiuță - se iau Paștile Sfințite sau anafura dacă avem amândouă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2024, 16:07:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Nu știu, în unele regiuni în Moldova ei nici n-au auzit de Paști că nu se dă acolo. În Ardeal și în Țara Românească se dă de multe secole, dar nu e ceva universal să fie în toate jurisdicțiile. În Ardeal din ce-am auzit s-ar fi introdus din cauza persecuțiilor când lumea nu putea să ajungă la slujbă. În sud din câte știu e mai mult vorba că voiau oamenii să ia și ei ceva acasă, dar nu se pregătesc de comuniune, și li se dă acest Paști. Parcă era ceva scrisoare de la un mitropolit din sec. XVII cam așa care zicea să nu se mai dea Paști că lumea are impresia că aia e Sf. Împărtășanie.

Mă rog, ideea e că anafura este mai canonică decât Paștile Sfințite deci poate să aibă o oarecare prioritate dacă chiar e o distincție care contează. Poate știe altcineva mai bine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2024, 22:11:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.585
Implicit

Ce se ia prima Anafura sau Paștile Sfințite ?

Daca stai dupa anafura nu mai prinzi pasti :)) Cam asa se pune problema :))
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2024, 05:38:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu, în unele regiuni în Moldova ei nici n-au auzit de Paști că nu se dă acolo. În Ardeal și în Țara Românească se dă de multe secole, dar nu e ceva universal să fie în toate jurisdicțiile. În Ardeal din ce-am auzit s-ar fi introdus din cauza persecuțiilor când lumea nu putea să ajungă la slujbă. În sud din câte știu e mai mult vorba că voiau oamenii să ia și ei ceva acasă, dar nu se pregătesc de comuniune, și li se dă acest Paști. Parcă era ceva scrisoare de la un mitropolit din sec. XVII cam așa care zicea să nu se mai dea Paști că lumea are impresia că aia e Sf. Împărtășanie.

Mă rog, ideea e că anafura este mai canonică decât Paștile Sfințite deci poate să aibă o oarecare prioritate dacă chiar e o distincție care contează. Poate știe altcineva mai bine.
Și mie mi se pare la fel.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2024, 07:48:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.988
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ce se ia prima Anafura sau Paștile Sfințite ?

Daca stai dupa anafura nu mai prinzi pasti :)) Cam asa se pune problema :))
Nu e așa, s-au împărțit Paști și seara și dimineața când s-a făcut vecernia, la parohia unde am fost, am mai văzut sute de pachete cu Paști că a plecat lumea, n-a mai stat până spre orele 04:00.
Și cred că și azi o să se împartă, iar anafură era și după slujba de înviere și seara.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde