Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.12.2009, 13:56:39
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

si aici au confirmat medicii.
http://sceptik.wordpress.com/2008/02...nea-din-siria/
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.12.2009, 14:48:24
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
si aici au confirmat medicii.
Ala a blog sceptic doar cu numele. Nu e nimic sceptic acolo.

Citat:
Deci tu ai venit pe forum cu ganduri precise: sa ne convingi ca parerea ta este cea grozava.
Antonia, nu e vorba de convingere aici, sau de prozelitism ateu. Intrebarea este foarte simpla, si nu a fost dat pana acum nici un raspuns satisfacator:

De ce dumnezeu, avand la indemana omnsicienta/omnipotenta, e incapabil sa gaseasca o alta modalitate de a transmite mesajele sale unor bieti oameni, in afara de a-i omori cu sutele de mii?

Iti atrag atentia asupra faptului ca, in lumea in care traim acum, violenta e vazuta ca refugiul celui care nu se poate exprima altfel. Vrei sa cred ca, omniscient/omnipotent fiind (deci cu mult peste cel mai inteligent om la cere ne putem gandi noi) dumnezeu nu a gasit un alt mod decat violenta pura?
Si mai mult decat atat, pedepsirea fiilor si nepotilor pacatosului? Ce vina aveau oamenii aia? Asta e ca in comunism, in anii '50, cand te dadeau afara de la facultate daca te descopereau cu "origini nesanatoase". De unde pana unde pacatul e colectiv?

Citat:
Pai, in acest caz, numele ti se potriveste de minune.
As vrea sa cred ca poti sa vorbesti rezumandu-te la argumente, nu la persoane. Faptul ca etichetezi drept "satanic" orice persoana care isi pune intrebari referitoare la credinta ta nu spune multe lucruri bune despre tine. Si nu tine nici loc de argument.

Citat:
Chiar asa de tare te incomodeaza Dumnezeu incat nu poti sa accepti nicio minune a Sa?
Problema e ca de multe ori, minunile nu sunt minuni.
De exemplu, dintr-un numar mare de oameni care se roaga sa se vindece de cancer, un procent foarte mic se vindeca. Pentru multi din cei care se vindeca, vindecarea e datorata unei schimbari de medicatie.

Dar se pare ca nimeni nu ia in calcul pe toti ceilalti, care mor de multe ori in chinuri groaznice. Unde era dumnezeu?

Cand rugaciunea se indeplineste, dumnezeu e mare. Cand nu, ghinion, dumnezeu avea alte planuri.

De ce minunile astea nu se intampla niciodata intr-un mod indubitabil, de nediscutat? De exemplu, de ce unui om cu mana amputata nu ii creste mana din nou? Ar fi in mod clar o minune, si daca ar fi si documentata, ar fi o minune acceptata. De ce toate minunile sunt minuni doar daca negi toate semnele de intrebare din jurul lor? Chiar nu poate dumnezeu sa creeze o minune care sa fie deasupra oricarui semn de intrebare?

Mai mult, ce putem spune despre evenimente ca cel de la Costesti, din anii '30, cand mai toti copiii satului au murit arsi de vii in biserica? De Paste?

Uite aici: http://stiri.rol.ro/content/view/256092/2/

Dumnezeu, in bunatatea sa, sprijinita de omniscienta/omnipotenta, nu putea face nimic in cazul asta? Mai mult, dupa ce peste 100 de oameni au murit in biserica, s-au gasit oameni sa spuna ca, faptul ca biblia preotului nu a ars, a fost o minune. Da, e minune, daca ignori faptul ca peste 100 de oameni tocmai au murit, iar dumnezeu s-a ocupat sa nu arda biblia.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.12.2009, 14:51:21
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Recunosc ca n-am citit toate cele 5 pagini, poate s-a mai zis asta insa la prima:
Citat:
Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Aici as putea pune o alta intrebare:
Daca cineva te ajuta cu un serviciu bun, te duce la doctor cand esti bolnav si e langa tine sa-ti asculte durerile si sa te sustina, dar peste o saptamana iti fura actele de la casa si face altul fals care sa ateste ca i-ai vandut-o, ce valoare mai au faptele lui bune pentru tine?

Vei fi mai putin suparat pe el?
Sau si faptele lui bune sunt otravite de cea rea, si vei considera ca a fost un sarpe care a palificat totul minutios?

Si mai e ceva. Omul nu poate pazi poruncile lui Dumnezeu numai cu ajutorul sau. Nu ni se zice: nu puteti face nimic bun fara Mine?

Iar cine reuseste sa tina toata legea, mai putin o porunca, e cel ce a primit mult ajutor de la Dumnezeu si totusi nu a mers pana la capat. S-a lepadat la sfarsit.

Citeam undeva (paremi-se in Pateric la Avva Macarie) despre cum avva gaseste o teasta pe jos, vorbeste cu ea, si teasta ii povesteste despre chinurile din iad. Iar mai la sfarsit teasta i-a zis ca cei ca el au primit putina mila de la Dumnezeu căci nu L-au cunoscut, iar cei care L-au cunoscut pe Dumnezeu si s-au lepădat de El sunt mai jos ca ei.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.12.2009, 15:06:12
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Vroiai sa zici "sa fii unul de-al LOR".Ma rog,incearca sa fii mai coerent.

http://starwars.wikia.com/wiki/Order_66

Sa fiu sincer,mie imi place numele asta de cand am auzit de el.Daca vrei sa-ti zic, atunci iti zic:
Acum ceva timp am jucat un joc online cu nave spatiale(Freelancer) pe un server german.
Si acolo am intalnit un clan:OIA.Aveau ca battleship(battleshipul este o nava capitala ce o poate achizitiona orice clan oficial si care se respecta.Nava asta are putere de foc extrema,la fel si armura.Doar ca manevrabilitatea e sever limitata,la fel si viteza.) [O.I.A]~Order66~
La inceput nu stiam ce inseamna order66,dar mi-a placut numele asta.Incet incet,am intrat in clanul inamic,Western Alliance(era un clan bun,OIA era unul outlaw).Am pus mana pe BS-ul de la WA,dar degeaba.OIA ne faceau praf.Asa ca am intrat in OIA ,dar nu am pus mana pe BS.
Am avut victorii bineinteles,dar au fost datorate superioritatii noastre numerice.Necazurile pe care le-a facut Order66 mi-au ramas intiparite in minte.De atunci,pentru mine Order66 inseamna putere si supunere fata de cel mai puternic.
Acum nu mai joc freelancer,ci ogame.Strategie spatiala,cu planete,colonii,flote,aparari....
La planeta mea principala am o luna care se numeste Order66.Am numit-o asa din 2 motive:
1.Alianta in care eram eu era in razboi cu JediOrde(o alianta de tip navy,cu tone de membrii,alianta mea era cu membrii mai putini,dar mai experientati) si am numit-o asa ca sa bag spaima in JediOrde.
2.Ca sa bag spaima in inamicii mei din imprejurimi.Pot spune ca zona din jurul meu e controlata de mine,pentru ca am cea mai puternica flota care activeaza in zona respectiva.Bineinteles ca mai sunt si alte flote mult mai puternice in zona,dar care nu au ca scop dominatia acelei zone.Asta e scopul meu,sa domin zona respectiva.

Pentru mine,Order66 inseamna putere ,organizare cu cap si "military power"(putere militara).
Numele asta nu are deloc legatura cu 666 si noua ordine mondiala.Daca se numea Order666,atunci nu imi mai placea.Nu pentru ca era 666 acolo,ci doar pentru ca nu imi place cum arata si cum suna.
Am mai zis si o sa repet:imi place numarul 666,dar asta nu inseamna ca sunt satanist.Pot sa te asigur ca nu fac sacrificii sau io stiu ce fac satanistii inraiti.


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."
Nu se vede ca Dumnezeu Insusi zice ca El a nimicit oameni?Ce nu s-a inteles?


Mie mi se pare aiurea ca un Dumnezeu atotputernic,atotstiutor si atotiubitor pedepseste popoarele care s-au indepartat de El.Pur si simplu gasea El alta alternativa.Nu uita,pentru un zeu cu calitatile de mai sus,exista mereu alternative.

Exemplu de nedreptate:
"Ai văzut cum s-a smerit Ahab înaintea Mea? Pentru că s-a smerit înaintea Mea, nu voi aduce nenorocirea în timpul vieții lui; ci în timpul vieții fiului său voi aduce nenorocirea casei lui!"

Ti se pare ca fiul lui a gresit cu ceva ca sa merite sa i se aduca nenorociri?
JUCURI DE STRATEGIE?
te provoc eu la alt joc de STRATEGIE
daca accepti provocarea mea ne jucam despre

-Lumina Sfanta,care apare la Invierea .. zici ca nu crezi ce vezi in net...
-norul care vine la sarbatoarea ,,Shimbarea la fata,,in Tabor
-apele Iordanului care isi intorc cursul de Boboteaza
-icoane care plang cu lacrimi de sange...cand uni se bat cum ai citit tu in VT
-preoti care leviteaza...aha ..
si multe altele
ACCEPTI?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.12.2009, 15:19:03
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

E o distinctie ce trebuie facuta intre ce trimite Dumnezeu oamenilor, si ce ingaduie Dumnezeu sa se intample. Nu Dumnezeu este cel care aduce raul si nedreptatea, pentru aceasta este responsabil diavolul. Dumnezeu este cel care ingaduie, spre intarirea omului si mantuirea lui, ca diavolul sa primeasca putere aspura noastra. Sigur, daca judeci viata ca ceva care incepe cand ne nastem si se incheie cand murim, orice fel de moarte, indiferent de conditii o sa-ti para o nedreptate crunta, iar moartea unui copil nevinovat va fi pentru tine imaginea raului in lume, caci moarte pentru tine este o finalitate. In legatura cu vesnica discutie "de ce ingaduie Dumnezeu asta si asta..." cred ca relatarea despre "Invierea lui Lazar" vine ca o lamurire a tuturor intrebarilor pe acasta tema:

"Si era bolnav un oarecare Lazăr din Betania, satul Mariei și al Martei, sora ei. Iar Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul și I-a șters picioarele cu părul capului ei, al cărei frate Lazăr era bolnav. Deci au trimis surorile la El, zicând: Doamne, iată, cel pe care îl iubești este bolnav. Iar Iisus, auzind, a zis: Această boală nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca, prin ea, Fiul lui Dumnezeu să Se slăvească. Si iubea Iisus pe Marta și pe sora ei și pe Lazăr. Când a auzit, deci, că este bolnav, atunci a rămas două zile în locul în care era. Apoi, după aceea, a zis ucenicilor: Să mergem iarăși în Iudeea. Ucenicii I-au zis: Învățătorule, acum căutau iudeii să Te ucidă cu pietre, și iarăși Te duci acolo? A răspuns Iisus: Nu sunt oare douăsprezece ceasuri într-o zi? Dacă umblă cineva ziua, nu se împiedică, pentru că el vede lumina acestei lumi; Iar dacă umblă cineva noaptea se împiedică, pentru că lumina nu este în el. A zis acestea, și după aceea le-a spus: Lazăr, prietenul nostru, a adormit; Mă duc să-l trezesc. Deci I-au zis ucenicii: Doamne, dacă a adormit, se va face bine. Iar Iisus vorbise despre moartea lui, iar ei credeau că vorbește despre somn ca odihnă. Deci atunci Iisus le-a spus lor pe față: Lazăr a murit. Și Mă bucur pentru voi, ca să credeți că n-am fost acolo. Dar să mergem la el. Deci a zis Toma, care se numește Geamănul, celorlalți ucenici: Să mergem și noi și să murim cu El. Deci, venind, Iisus l-a găsit pus de patru zile în mormânt. Iar Betania era aproape de Ierusalim, ca la cincisprezece stadii. Și mulți dintre iudei veniseră la Marta și Maria ca să le mângâie pentru fratele lor. Deci Marta, când a auzit că vine Iisus, a ieșit în întâmpinarea Lui, iar Maria ședea în casă. Și a zis către Iisus: Doamne, dacă ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.Dar și acum știu că oricâte vei cere de la Dumnezeu, Dumnezeu îți va da. isus i-a zis: Fratele tău va învia. Marta i-a zis: Știu că va învia la înviere, în ziua cea de apoi. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Zis-a Lui: Da, Doamne. Eu am crezut că Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit în lume. Și zicând aceasta, s-a dus și a chemat pe Maria, sora ei, zicându-i în taină: Învățătorul este aici și te cheamă. Când a auzit aceea, s-a sculat degrabă și a venit la El. Și Iisus nu venise încă în sat, ci era în locul unde Îl întâmpinase Marta. Iar iudeii care erau cu ea în casă și o mângâiau, văzând pe Maria că s-a sculat degrabă și a ieșit afară, au mers după ea socotind că a plecat la mormânt, ca să plângă acolo. Deci Maria, când a venit unde era Iisus, văzându-L, a căzut la picioarele Lui, zicându-I: Doamne, dacă ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit. Deci Iisus, când a văzut-o plângând și pe iudeii care veniseră cu ea plângând și ei, a suspinat cu duhul și S-a tulburat întru Sine. Și a zis: Unde l-ați pus? Zis-au Lui: Doamne, vino și vezi.Și a lăcrimat Iisus.Deci ziceau iudeii: Iată cât de mult îl iubea. I ar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului să facă așa ca și acesta să nu moară? Deci suspinând iarăși Iisus întru Sine, a mers la mormânt. Și era o peșteră și o piatră era așezată pe ea. Iisus a zis: Ridicați piatra. Marta, sora celui răposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, că este a patra zi. Iisus i-a zis: Nu ți-am spus că dacă vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu? Au ridicat deci piatra, iar Iisus Și-a ridicat ochii în sus și a zis: Părinte, Îți mulțumesc că M-ai ascultat. Eu știam că întotdeauna Mă asculți, dar pentru mulțimea care stă împrejur am zis, ca să creadă că Tu M-ai trimis. Și zicând acestea, a strigat cu glas mare: Lazăre, vino afară! Și a ieșit mortul, fiind legat la picioare și la mâini cu fâșii de pânză și fața lui era înfășurată cu mahramă. Iisus le-a zis: Dezlegați-l și lăsați-l să meargă." (Ioan 11, 1-44)

Aceasta este singura minune in care Hristos a aflat despre boala celui ce avea sa fie vindecat insa s-a oprit si a asteptat stiind ce avea sa se intample, stiind ca Lazar avea sa moara. Oare de ce tocmai pe Lazar l-a lasat la moara, desi "iubea Iisus pe Marta și pe sora ei și pe Lazăr". Este singurul loc din Evanghelie unde ni se pomeneste aceasta apropiere, aceasta iubire a lui Hristos catre un prieten apropiat. Si tot aici aflam ca Hristos nu numai ingaduie moartea lui Lazar, ci si varsa lacrimi pentru el, desi stia ca il va invia din morti. Parintele Rafail Noica spunea ca Dumnezeu nu ne incearca doar pana la limita puterilor noastre, ci chiar peste limita, la fel cum a facut cu Lazar, caci puterea lui Dumnezeu este infinita si poate mangaia orice suferinta a lumii acesteia indiferent de intensitatea ei. Hristos l-a iubit mult pe Lazar, tocmai de aceea a ingaduit suferinta lui. La Dumnezeu, nu moartea este adevarata tragedie caci moartea nici nu exista, ci pacatul este acela care omoara binele din noi si de care nu putem scapa decat prin jertfa si suferinta
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.12.2009, 21:24:43
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu Dumnezeu este cel care aduce raul si nedreptatea, pentru aceasta este responsabil diavolul. Dumnezeu este cel care ingaduie, spre intarirea omului si mantuirea lui, ca diavolul sa primeasca putere aspura noastra.
In Vechiul Testament, este sau nu dumnezeu cel care omoara, personal, oameni? Sau nu?

Iar diavolul isi face de cap doar pentru ca e lasat de dzeu, conform informatiilor crestine.

Citat:
JUCURI DE STRATEGIE?
te provoc eu la alt joc de STRATEGIE
daca accepti provocarea mea ne jucam despre

-Lumina Sfanta,care apare la Invierea .. zici ca nu crezi ce vezi in net...
-norul care vine la sarbatoarea ,,Shimbarea la fata,,in Tabor
-apele Iordanului care isi intorc cursul de Boboteaza
-icoane care plang cu lacrimi de sange...cand uni se bat cum ai citit tu in VT
-preoti care leviteaza...aha ..
si multe altele
ACCEPTI?
Discutabile. Ceva se poate cataloga drept minune atunci cand toate explicatiile posibile au fost inlaturate. Si si atunci, nu e neaparat semn divin, e problema de interpretare.

Arunca un ochi mai sus, la ce am scris despre treaba de la Costesti. In loc sa faca dzeu apele alea sa curga invers o data pe an, nu ar fi fost mai util sa salveze copiii aceia?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 12.12.2009 at 21:26:51.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.12.2009, 09:01:26
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Un Dumnezeu care se ocupa cu aprinderea o data pe an a unor lumanari si intoarcerea cursului unei ape,dar care lasa sa moara zeci de mii de oameni ,mai ales copii din Africa care mor pe capete ,rugandu-se pentru o coaja de paine,merita doua palme peste ceafa.

Fara suparare,dar asa vad eu lucrurile.
Daca tu ai fi Dumnezeu ce ai fi facut?
Eu daca eram Dumnezeu as fi facut lumea asta mult mai buna decat e acuma.NU as fi permis oamenilor sa moara din orice boli mizere.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.12.2009, 15:16:53
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Un Dumnezeu care se ocupa cu aprinderea o data pe an a unor lumanari si intoarcerea cursului unei ape,dar care lasa sa moara zeci de mii de oameni ,mai ales copii din Africa care mor pe capete ,rugandu-se pentru o coaja de paine,merita doua palme peste ceafa.

Fara suparare,dar asa vad eu lucrurile.
Daca tu ai fi Dumnezeu ce ai fi facut?
Eu daca eram Dumnezeu as fi facut lumea asta mult mai buna decat e acuma.NU as fi permis oamenilor sa moara din orice boli mizere.
Salut. Am avut si eu intrebari, multe chiar, dupa ce am citit Vechiul Testament. Si am cautat raspunsuri. Dupa multe cautari, am ajuns aici:
http://www.perceivingreality.com/
http://shanti-spirit.ro/
si o carte, pentru inceput:
http://shanti-spirit.ro/carti/carti%...nte-simple.pdf

Sper sa-ti fie de folos si sa-ti raspunda la intrebari.
Kavana (Intentie)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.12.2009, 15:31:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In Vechiul Testament, este sau nu dumnezeu cel care omoara, personal, oameni? Sau nu?
In Vechiul Testament, Dumnezeu alege sa ii pedepseasca pe pacatosi, chiar prin intermediul slujitorilor Lui, pentru ca aceasta este Legea Veche. Omul, fiind despartit de Dumnezeu prin caderea lui Adam, avea nevoie de aceasta legatura sub forma unui sistem. Insa noi astazi nu mai traim sub lege, ci sub Adevarul lui Hristos. Hristos a restabilit legatura pierduta de om prin cadere. Dumnezeul Vechiul Testament si al Noului Testament este acelasi. Legatura omului cu El este cea care difera.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.12.2009, 17:04:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
In Vechiul Testament, Dumnezeu alege sa ii pedepseasca pe pacatosi, chiar prin intermediul slujitorilor Lui, pentru ca aceasta este Legea Veche.
Bun, si legea asta veche de care vorbesti tu, nu ii lasa unei entitati cu puteri de neimaginat alt refugiu punitiv decat violenta pura? Repet, vorbim despre puteri nelimitate, asupra timpului, spatiului si legilor fizicii. Deci poti crea miliarde de galaxii, fiecare cu sute de mii de stele, dar nu te poti descurca cu cateva milioane de oameni, creati dupa imaginea ta, in alt mod decat a-i omori cu sutele de mii, direct sau prin interpusi. Si cand asta nu e de ajuns, dai drumul la robinet si inunzi soarecii, ca ti-au iesit de sub "lege".

Si legea asta de care vorbesti, cine a inventat-o? Nu cumva aceeasi entitate? Si omniscienta fiind, nu stia ca o sa ajunga intr-un punct in care oamenii se vor indeparta de ea?

Legea s-a schimbat, dar dumnezeu tot ala e. Adica cel despre care ziceti ca e bun, iubitor, etc., e tot ala din VT, care a comis toate atrocitatile alea. A trecut printr-un anger management course? Un om care comite un genocid, si daca ii pare rau dupa aia, tot un criminal ramane. Macar un om e limitat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38