Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.12.2009, 23:48:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Ce pacat? O groaza de oameni din VT sunt ucisi din simplul motiv ca se inchinau la alt zeu. Asta arata a comportament de barbat gelos si egocentric, nu entitate superioara.
Incearca sa faci o comparatie.Daca tu ai avea un fiu si el i-ar zice tata altuia,ti-ar placea?Nu ma refer ca l-ai omori,ci ca nu poti spune ca inchinarea la idoli e un "simplu motiv".In schimb,Dumnezeu creaza sufletele.Daca un pictor devine faimos si insira picturile prin toata lumea,la care,dupa vreo 10 ani,vrea sa le rupa,nu are dreptul?Toti fanii se vor enerva,dar el a facut tabloul,el il distruge.(daca uitam putin de drepturile de autor vandute).


Citat:
Deci, nu a avut de ales? Nicicum? Nu putea sa apara, cum a facut cu Moise, ca tufis in flacari/pasare vorbitoare/orice alt mod si sa vorbeasca cu oamenii aia, inainte de a-i lua la omor? Pana si diavolul era mai coerent, a aparut ca sarpe cu vorbire coerenta, si a facut-o pe Eva sa calce pe bec. Vezi ca se poate cu vorba buna?
Daca ai fi citit Biblia,ai fi vazut cum,atunci cand evreii au cazut in pacat,ani la rand le-a trimis prooroci sa strige prin piete,sa le spuna ce vor pati daca nu se intorc.

Citat:
Atata timp cat e loc de frauda (iar in cazul luminii e), nu poate fi catalogata de minune. Tu chiar crezi ca nu se pot intelege cu evreii aia?
Lumina nu apare doar la Patriarh,ci si la oameni care sunt la mare distanta.Exista multe marturii a unor oameni care nici in curtea Bisericii nu erau si s-au aprins.Si au vazut o Lumina albastra pe cer.

Citat:
nu exista nici o scriere de orice fel despre Isus din timpul vietii lui
Ai aici dovezi istorice.

http://www.j-lorber.com/Romania/docu...cum_iisus.html
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.12.2009, 01:31:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hula impotriva Duhului Sfant nu va fi iertata nici in veacul acesta nici in veacul viitor. Am citat din memorie din Noul Testament.

Asa ca mai inainte de a emite pareri pseudostiintifico si demonice e mai bine sa ne vedem pacatele si sa-L marturisim pe Dumnezeu pana cand ne mai aflam in acest trup.

Doamne, ajuta-i pe cei care Te hulesc sa se bucure de minunile Tale si sa vada ca Tu esti Dumnezeul nostru, deci Tie Ti se cuvine slava, cinstea si inchinaciunea in veci de veci. Amin.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.12.2009, 10:36:51
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Am fost prea direct.Sorry.
Citat:
nu ai fost prea direct, ci ai dat dovada de nesimtire. sa intri in intimitatea unor oameni si sa batjocoresti credinta lor cu niste obscenitati mi se pare sub nivelul demnitatii umane. imi pare rau ca se ajunge la asa ceva. Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Ok I take that back...

Citat:
Incearca sa faci o comparatie.Daca tu ai avea un fiu si el i-ar zice tata altuia,ti-ar placea?Nu ma refer ca l-ai omori,ci ca nu poti spune ca inchinarea la idoli e un "simplu motiv".In schimb,Dumnezeu creaza sufletele.Daca un pictor devine faimos si insira picturile prin toata lumea,la care,dupa vreo 10 ani,vrea sa le rupa,nu are dreptul?Toti fanii se vor enerva,dar el a facut tabloul,el il distruge.(daca uitam putin de drepturile de autor vandute).
Citat:
Daca ai fi citit Biblia,ai fi vazut cum,atunci cand evreii au cazut in pacat,ani la rand le-a trimis prooroci sa strige prin piete,sa le spuna ce vor pati daca nu se intorc.
DUmnezeu,in omniscienta /atotputernicia si omnibenevolenta sa,nu putea sa le explice cu frumosul?La fiecare in parte(nu neaparat asa).Nu putea sa scrie pe cer din nori:eu sunt Dumnezeu!Si va iubesc foarte mult!
Nu putea?putea doar sa trimita niste profeti care sa strige prin piete:Credeti in Dumnezeu sau veti muri!
Nu putea?doar putea face orice.Hmm da' multe ii mai scapa lui DUmnezeu :)

Citat:
Lumina nu apare doar la Patriarh,ci si la oameni care sunt la mare distanta.Exista multe marturii a unor oameni care nici in curtea Bisericii nu erau si s-au aprins.Si au vazut o Lumina albastra pe cer.
Uite.
P1:se stie ca fosforul alb are prorprietati de autoaprindere,la fel ca magneziul(in prezenta oxigenului).
P2:oamenilor li se aprind lumarile dintr-o data.

Care e concluzia?
Ca e minune?De ce ar fi,daca exista o explicatie stiintifica pentru asta?

http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

Daca s-ar descoperi ca nu exista fosfor alb in lumanarile alea,atunci fenomenul nu va fi declarat minune.Oamenii de stinta nnu vor incepe sa se inchine la aia(nu toti :P ),ci vor incerca sa caute o explicatie rationala si pertinenta.

Citat:
Asa ca mai inainte de a emite pareri pseudostiintifico si demonice e mai bine sa ne vedem pacatele si sa-L marturisim pe Dumnezeu pana cand ne mai aflam in acest trup.
Traducere:Crede in Dumnezeu sau vei arde in iad!!

Intrebare:Dee ce vii cu amenintari?Parca Dumnezeu era unul bun,care vroia indreptarea pacatosului prin dovezi de necontestat(in adevaratul sens al cuvantului),nu prin amenintari...

In al doilea rand.Am mai zis odata.Pozitia de baza e ateismul negativ.Toti am fost asa,dar am fost indoctrinati si acum credem in Dumnezeu.Nu e vina nimanui.
Ca sa ajungi sa crezi intr-un zeu,trebuie sa te convingi ca exista.Lucru care la mine nu s-a realizat.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.12.2009, 11:39:37
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Lumina de la Ierusalim este o mare taina, o taina care aduce bucurie si cred ca a o folosi in asemenea discutii este tot o forma de batjocorire.
Andrei, treaba e simpla, hai sa o luam babeste, si sa lasam ideea de"taina" un pic afara, de dragul argumentatiei. Avem doua posibilitati:

1.Se face verificare stiintifica si se confirma ca neexplicat ==> minune. Biserica are de castigat la capitolul imagine, enoriasii au de castigat si se confirma faptul ca e minune.
2. Se face verificare stiintifica si se confirma ca e pacaleala (fosfor sau altceva, whatever). Biserica are o modalitate in minus de a prosti lumea, iar enoriasii nu se mai calca in picioare in fiecare an, la o minune falsa.

Cunoasterea nu e ceva rau. Indiferent de "taina".

Citat:
Intr-un fel te inteleg cand spui ca Biserica a dus mereu un razboi cu stiinta. desi acest lucru nu s-a intamplat, inteleg care sunt motivele pentru care spui asta.
Andrei, Biserica Catolica a dus un razboi constant, in Europa de Vest, impotriva ideii ca Pamantul e rotund si impotriva heliocentrismului. In mod sigur ai auzit de Bruno sau Galilei.

Iti atrag de asemenea, atentia, ca in general, biserica s-a opus oricarei forme de scepticism sau gandire critica (iar acestea sunt motoarele progresului stiintific).

De asemenea, te rog sa arunci un ochi asupra istoriei, si sa observi ca, din momentul in care crestinismul a devenit dominant in Europa si pana la Renastere, descoperirile stiintifice au fost exact 0. Europenii au descoperit calculul diferential si integral in sec. 3 i.c, si dupa aia, pana la Newton, cercetari in matematica au fost intreprinse de chinezi, arabi si indieni, nu de crestini europeni. Astronomia a fost un al domeniu peste care s-a asternut tacerea. Astrolabul a devenit un obiect interzis, iar astrariumul a fost pierdut timp de o mie de ani, pana a fost reinventat.
Discutam practic, de 1000 de ani de intuneric stiintific, izvorat din dorinta de monopol asupra informatiei manifestata de biserica crestina.
Imagineaza-ti unde ar fi lumea acum, si cum am trai, si ce nivel de cunoastere asupra lumii inconjuratoare am avea, daca religia nu intervenea cu acest mileniu intunecat in istoria Europei. Uitandu-ne la cate s-au descoperit in ultimii 200 de ani, de cand biserica nu mai are influenta asupra cercetarii stiintifice, si imagineaza-ti ce s-ar fi putut descoperi intr-o perioada de 5 ori mai lunga.

In Europa de Vest in acest moment (mai putin in America, unde ipocrizia si political corectness sunt o parte importanta a societatii) religia este subiect de dezbatere deschis. Se discuta, se analizeaza, si abordarea este de multe ori, una critica. Nu se considera subiect tabu, si nici nu ar trebui sa fie.

In Romania, desi suntem stat laic, evolutia nu se studiaza in scoli. Chiar crezi ca BOR nu a avut nimic de zis in legatura cu asta?

Citat:
Incearca sa faci o comparatie.Daca tu ai avea un fiu si el i-ar zice tata altuia,ti-ar placea?Nu ma refer ca l-ai omori,ci ca nu poti spune ca inchinarea la idoli e un "simplu motiv".In schimb,Dumnezeu creaza sufletele.Daca un pictor devine faimos si insira picturile prin toata lumea,la care,dupa vreo 10 ani,vrea sa le rupa,nu are dreptul?
Daca fiul meu i-as zice "tata" altuia, as incerca sa aflu de ce, nu l-as omori/ Vezi? Pana si eu, limitat cum sunt, pot gasi o alternativa.
Paralela cu tablourile e stupida, scuza-ma. Oamenii aia ucisi cu sutele de mii de dumnezeu nu sunt tablouri (adica obiecte fara constiinta). Sunt oameni, asa primitivi cum erau, cu ganduri, sperante si planuri. Cum te simti daca eu te compar acum cu o masa de bucatarie? Ai avea ceva obiectii?

Citat:
Daca ai fi citit Biblia,ai fi vazut cum,atunci cand evreii au cazut in pacat,ani la rand le-a trimis prooroci sa strige prin piete,sa le spuna ce vor pati daca nu se intorc.
Aha. Deci tot ce a putut face dumnezeul omnipotent pentru a da o sansa oamenilor alora a fost sa trimita prooroci prin piete. Am inteles.

Citat:
Ai aici dovezi istorice.
Cred ca nu intelegi sensul cuvantului "dovada".

Citat:
Asa ca mai inainte de a emite pareri pseudostiintifico si demonice e mai bine sa ne vedem pacatele si sa-L marturisim pe Dumnezeu pana cand ne mai aflam in acest trup.
Antonia draga, cu pseudostiinta se ocupa religiosii, nu eu. In al doilea rand, o sa observi ca mai tot ce am scris mai sus nu se bazeaza pe stiinta, ci pe ratiune, si pe intrebari de bun simt asupra textelor biblice, pe care nu mi le pun dar eu, ci orice om cu un pic de simt critic.
In al treilea rand, am cazut amandoi de acord ca sunt damnat, si o sa merg in iad. Chiar tu mi-ai urat asta. De ce te mai obosesti sa scrii aici? Daca tot nu ai argumente, in afara de a-mi aduce aminte ca sunt pacatos si God is watching...
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.12.2009, 15:22:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

[quote]Uite.
P1:se stie ca fosforul alb are prorprietati de autoaprindere,la fel ca magneziul(in prezenta oxigenului).
P2:oamenilor li se aprind lumarile dintr-o data.

Care e concluzia?
Ca e minune?De ce ar fi,daca exista o explicatie stiintifica pentru asta?[/qiote]

Mirosul fosforului alb e insuportabil,cum explici faptul ca nu te arde?Nici n-am deschis vid,presupun ca e cel facut de un protestant care ataca mereu Ortodoxia,i-am vazut profilul.
Totusi,sa vad daca gasesti ceva stiintific si pt intoarcerea raului.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.12.2009, 15:24:28
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Nu comparam oamenii cu tablourile,ideea era ca daca tu te-ai simti prost cand cineva ti-ar fura un obiect chiar inutil,iti dai seama cand Dumnezeu a creat omul si omul se inchina unor idoli.Mai ales dupa ce au vb cu El(in VT e scris) si au vazut atatea minuni.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.12.2009, 15:27:11
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

cum adica nu sunt dovezi?Dar ce sunt?Cam ce dovezi istorice ai vrea?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.12.2009, 15:59:33
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Totusi,sa vad daca gasesti ceva stiintific si pt intoarcerea raului.
Adica?n-am inteles
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.12.2009, 17:39:17
daaniell daaniell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 12
Implicit Doamne ajuta

Poate un dumnezeu sa creada intr-un alt Dumnezeu? Ne spui sa ne lepadam credinta ce o avem, sa dam crezare cuvantului tau, sa slujim oarecum tie...ori celui ce te conduce. Ca de voi crede in cuvantul tau, in cuvantul tau ar fi puterea, si noi am fi inselati de slabiciunea noastra. Caci doar tot sustinand ceva, tre sa crezi oarecum in ceva. Deci omul tre sa fie ateu, sa nu creada in Dumnezeu..dar in ce sa creada..care e crezul tau?
In ceea ce crezi tu..si in puterea pe care o are..un singur lucru i-as cere..in inima asta ce o am io ..aici in launtrul meu..sa nu ma mandresc niciodata cu nimic(sa nu-l nesocotesc niciodata pe cel de langa mine)..Cer oare prea mult, sau credinta ta e atat de mare, si e o putere atat de mare, ce ma va ajuta sa nu ma mandresc niciodata?
Acum te rog..pentru a ma convige te rog sa-mi raspunzi la tot..si nu numai la ce crezi tu de cuviinta.
Caci si tu punand o intrebare..vezi tu tot se mai straduie unul ..altul sa-ti sature pofta aceasta a ta..de raspunsuri..caci atat de mare e aceasta pofta ca ai inghiti intreg pamantul ..si tot nu te-ai satura..si ce te-ar putea satura pe tine ca dumnezeu..minciuna nu va putea accepta adevarul, si nici adevarul minciuna..amu la cine o fi adevarul?
Adevarul nu poate fi dacat la Dumnezeu, si care o fi Acel Dumnezeu..tre sa ne aduci lamurire..ca de esti tu dumnezeu..la tine e adevarul..deci lumineaza-ne, sa nu mai fim inselati.
Acum fi cu luare amine..nu credem in Sfinti..nu credem in Biserica..nu credem in nimic..caci toate ne insala..sunt lipsite de dragoste..caci cum poate avea un asemenea Dumnezeu dragoste?
La mine in familie tatal meu ma iubeste tare mult, el si mama ma m-au adus pe lume. De mic, ca un tata bun se straduie sa-mi poarte de grija, si sa nu mi se intample ceva rau. Pe partea stanga cum ies din casa sunt plin de gropi..si imi tot zice mereu sa merg mereu pe partea dreapta, sa nu patesc ceva si sa ma afund in acele gropi. Daca tatal meu m-ar pierde ar suferi tare mult. Eu ca un fiu neascultator, nu am ascultat niciodata de tatal meu, ba chiar uneori ma intreb e tatal meu? Poate oi fi fost soarele de pe cer, si de acolo m-o fi furat ca sa locuiesc aici cu el. Am tare multe nedumeriri, defapt io nu cred in nimic, si mama asta atat imi tot poarta de grija..de parca io nu-s in stare de nimic..oricum, ea mama, cand cad intr-o groapa si ma intorc acasa, tot ma curata si-mi spala hainele. Mama tot plange pentru mine, dar tatal meu e cel mai ingrijorat. Nu-i place ca-l trag si pe fratele meu in partea stanga..ca asta prostu fratemeu tot in partea dreapta merge..si mama i tare bucuroasa de el, ca-i ascultator si nu tre sa tot curete dupa el..asfel are timp sa-i mai citeasca, sa-l invete tot felul de bazaconii..asa le numesc io. Si tot continuand io, in neascultarea mea..tatal meu s-a suparat tare rau intr-o zi pe mine, caci cazand intr-o groapa tare mare, abia reusi sa ma scoata afara..Si de atunci tot plange, si tot suparat il vad, si framantare lui cea mai mare, e sa nu ne piarda cumva intr-o zi pe amandoi. Eu oarecum eram manios pe fratele meu..ca nu mai reuseam sa-l conving sa vina prin partea asta tare draga mie. Stiam o groapa tare afunda, m-am aruncat in ea si tot strigam numele fratelui meu, ca din iubirea ce mi-o poarta el, se va ingropa aici cu mine, si astfel tatal sa ne piarda pe amandoi. Atat de afunda era groapa, incat ma urcasesi pe un lemn, era acolo in groapa, asa intr-o forma de cruce, doar doar ma va auzi fratele meu. Trecura ceva vreme, si vazui intr-o zi o umbra, ce se cobora asa inspre mine, era Tatal meu..Dar nu era singur, purta cu el un lemn, tot asa in forma de cruce. Si tata nu era manios, plangea si suferea pentru mine..avea mainile intinse..doar ma va prinde si ma va scoate afara din groapa..
M-am prins eu de mana aceasta intinsa...?
Nimic nu doreste Dumnezeu mai mult, decat mantuirea pacatosului. Dumnezeu e dragoste.
Dumnezeu in mijlocul nostru
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.12.2009, 20:27:20
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Adica?n-am inteles
Pai tot incerci sa spui ca ar fi minciuni minunile din Ierusalim si ai auzit de fosfor alb si acum crezi ca asta se intampla.Dar la faptul ca raul se intoarce DOAR DUPA SLUJBA ORTODOXA nu ai ce sa spui.
Crezi ca daca ar fi fost minciuna venirea Luminii,s-ar fi oprit atunci cand i-au dat pe ortodocsi afara?Altadata,i-au dat pe arabi si nu a mai venit.Crezi ca,daca era minciuna,nu puteau sa insele pe cei ramasi,fara arabi?
Faptul ca veniti pe forum inseamna,ca,in fond,vreti sa credeti si nu reusiti.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38