Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 18.12.2009, 08:31:06
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sa-ti raspund la intrebare. In completare la raspunsul dat de somasema.
In VT Dumnezeu e prezentat mai aspru. Ca sa iasa in evidenta Dreptatea
Sa. Iubirea, Milostenia si Bunatatea Sa le gasesti din belsug in NT. Omul
pacatos trebuie intai atentionat de greselile sale si in masura in care se
schimba sau macar sa aibe doar intentia, el e ajutat imediat cu dragoste.
Cei din acele timpuri nu numai ca nu doreau sa se schimbe, dar si lepadau
pe Creatorul lor, Il blasfemiau prin adorarea altor idoli si faceau vointa celui
rau, potrivnicul Lui Dumnezeu.
aha. sunteti incredibili....deci Yahve se poarta ca un dement sangeros care sfarteca mii de oameni per pagina de poveste; macelareste fara discriminare femei insarcinate, batrani si copii, nu numai ca tolereaza, dar mai si incurajeaza sclavia, discrimineaza femeia, ineaca in sange popoare intregi, cere sacrificii umane precum si alti zei imaginari din aceiasi perioada si totusi e plin de iubire si milostenie.

daca Iisus este atat de altruist si drept de ce nu-si critica tatal. sa-i zica: Tata nu mai macelari atatia oameni! sau poate ii zice dar este trimis in camera lui :)

ar fi ok sa existe o "Protectie a copilului divina". la cate crime a facut impotriva propiilor copii, Yahve ar fi fost de mult decazut din drepturile parintesti.
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.12.2009, 10:54:17
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, tu ai citit Vechiul Testament in intregime?
Da. De ceva vreme, nu recent. Biblia e cartea care mi-a deschis drumul spre ateism. Ironic, nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.12.2009, 11:09:36
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Uitate tu dupa virgula desteptule asta faceti voi materialisti va uitati dupa virgule.Sint curios ce fel de om esti in viata de zi cu zi si citi oameni ai dezamagit prin atitudinea ta.Daca nu crezi nu te obliga nimeni sa faci asta e viata ta insa asta nu inseamna ca alti oameni nu au vazut ceea ce tu cu stiinta nu ati descoperit.Pina stiinta ta nu o sa descopere tu nu ar trebui sa spui nimic pentru ca ai fi in nestiinta de cauza .
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.12.2009, 11:44:12
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Uitate tu dupa virgula desteptule asta faceti voi materialisti va uitati dupa virgule
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem
http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

Citat:
Sint curios ce fel de om esti in viata de zi cu zi si citi oameni ai dezamagit prin atitudinea ta.
Nu am dezamagit pe nimeni in viata mea,decat pe profa de religie din clasa a 8-a.Si vecina mea care e habotnica.Chiar daca o fi ea habotnica,ma accepta asa cum sunt.
In loc sa aduci ad hominemuri la adresa mea,mai bine ai baga capul in pamant.Dumnezeul tau omoara cu miile in VT,tu spui ca el e bun,iar apoi ma acuzi pe mine si ma insulti,spunand ca eu sunt cel care trebuie adus pe calea cea buna pentru ca il acuz pe Dumnezeu de genocid si alte calitati negative.

Cum de nu ti-e rusine?

Citat:
Pina stiinta ta nu o sa descopere tu nu ar trebui sa spui nimic pentru ca ai fi in nestiinta de cauza .
Stiinta nu trebuie sa descopere absolut nimic.Ca sa credem,voi trebuie sa demonstrati.
Am vazut ce demonstratii faceti voi:apeluri la ignoranta,la subiectivitate,ad hominemuri,confirmational bias,afirmatii golite de sens etc...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

Poti sa ti le identifici?

Apropo,incearca sa vorbesti corect.Pana si limbajul tau e defectuos.Absenta cratimei imi da dreptate.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 18.12.2009, 12:22:38
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da. De ceva vreme, nu recent. Biblia e cartea care mi-a deschis drumul spre ateism. Ironic, nu?
Da, intr-adevar, foarte ironic, cineva undeva se amuza de chestia asta ca de o gluma buna.


Citat:
În prealabil postat de Order66
Stiinta nu trebuie sa descopere absolut nimic.Ca sa credem,voi trebuie sa demonstrati.
Noi nu trebuie sa va demonstram voua nimic. De unde aroganta asta ca ar trebui sa va demonstreze cineva ceva ca sa credeti? Ete fleosc. Daca vrei, crezi, daca nu, nu. Alegi si iti asumi consecintele alegerii tale.
Stiinta nu va fi niciodata capabila sa spuna ca, exista Dumnezeu, ca L-am gasit noi prin calcule si observatii, sau ca nu, nu exista Dumnezeu, pentru ca nu am gasit nici o dovada. E vorba de cu totul alta traire si alt limbaj.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 18.12.2009, 12:52:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Stiinta nu va fi niciodata capabila sa spuna ca, exista Dumnezeu, ca L-am gasit noi prin calcule si observatii, sau ca nu, nu exista Dumnezeu, pentru ca nu am gasit nici o dovada. E vorba de cu totul alta traire si alt limbaj.
Depinde ce intelegi prin Dzeu
Reply With Quote
  #157  
Vechi 18.12.2009, 12:59:07
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Tiam oferit unele informatii ca sa poti vedea cu ochii tai ceea ce nu poti accepta dar se pare ca iti este frica.Mam referit la modul tau de exprimare referitor la rligie si respectarea credintelor celorlalti ceea ce la tine nu exista iar asta arata cit de subiectiv esti in discutii cu ceilalti oameni(egoist).

Cred ca am spus ca nu am multa scoala dar tu ai continuat cu "virgula" adica tu esti destept iar eu sint prost sau incult sau ce ai mai gindit tu.Si se pare ca ai sa continui la fel fara ca sa cauti tu daca e adevarat sau nu ce spun acesti oamini.

Explicami si mie dece in laborator trebuie uscate aparatele care sint necesare pentru un experiment electric iar in natura nu este nevoie de uscarea norilor pentru ca sa produca un fulger ?
Eu nu pot sami explic care este misterul?
Reply With Quote
  #158  
Vechi 18.12.2009, 13:20:54
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Depinde ce intelegi prin Dzeu
Arunca o privire pe Crez, aia inteleg :)

Citat:
The U.S. National Academy of Sciences has stated that "creationism, intelligent design, and other claims of supernatural intervention in the origin of life or of species are not science because they are not testable by the methods of science."[
Faptul ca un lucru nu e TESTABIL by the methods of science nu inseamna ca acel lucru nu exista.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 18.12.2009, 14:05:12
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Faptul ca un lucru nu e TESTABIL by the methods of science nu inseamna ca acel lucru nu exista.
Adevarat.Nu exista dovezi in sprijinul acestor teorii.Asta nu inseamna ca sunt false.Ar fi ilogic.
Asta imi da dreptul sa le resping.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 18.12.2009, 14:26:07
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Noi nu trebuie sa va demonstram voua nimic. De unde aroganta asta ca ar trebui sa va demonstreze cineva ceva ca sa credeti? Ete fleosc. Daca vrei, crezi, daca nu, nu. Alegi si iti asumi consecintele alegerii tale.
No comment

Rly,cum poti spune asa ceva?
Ca sa convingi pe cineva de validitatea unei idei/informatii,trebuie sa aduci dovezi.
Nu spuneati voi ca Biblia e adevarata mereu?
Nop,sorry.Biblia e plina de indemnuri la indemnuri la omoruri pentru motive puierile,promoveaza sclavia,e inconsisntenta,continand contradictii etc etc...
Credinta nu e o dovada a verdicitatii Bibliei.E ilogic.
Citat:
Stiinta nu va fi niciodata capabila sa spuna ca, exista Dumnezeu, ca L-am gasit noi prin calcule si observati
Parca am vazut pe aici un topic unde un matematician gasea o dovada logica pt existenta lui Dumnezeu

Citat:
nu exista Dumnezeu, pentru ca nu am gasit nici o dovada.
Apel la ignoranta,ilogic.Stiinta nu va zice niciodata ca nu exista Dumnezeu pt ca nu exista nicio dovada in favoarea existentei lui.Iti va spune ca nu exista Dumnezeu bazandu-se pe dovezi care arata ca nu exista DUmnezeu.Dovezi logice.

Citat:
Tiam oferit unele informatii ca sa poti vedea cu ochii tai ceea ce nu poti accepta dar se pare ca iti este frica.Mam referit la modul tau de exprimare referitor la rligie si respectarea credintelor celorlalti ceea ce la tine nu exista iar asta arata cit de subiectiv esti in discutii cu ceilalti oameni(egoist).
Dupa ce stiu eu,BOR nu era de acord cu ceea ce ai scris tu .Sau cu alte scrieri de acelasi gen.

Citat:
Explicami si mie dece in laborator trebuie uscate aparatele care sint necesare pentru un experiment electric iar in natura nu este nevoie de uscarea norilor pentru ca sa produca un fulger ?
Eu nu pot sami explic care este misterul?
Nu stiu.Ce vrei sa spui cu asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38