Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2010, 10:09:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2010, 10:30:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate.

In Crez rostim, "Astept invierea mortilor". Am putea spune ca aceasta este reincarnarea, potrivit invataturii lui Hristos. Persoana umana ramane insa unica si irepetabila.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.06.2010, 10:52:09
georgeiancu georgeiancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Locație: BUCURESTI
Mesaje: 4
Implicit Dupa moarte vine judecata nu reincarnarea

Satan este un mincinos si le da oamenilor idei ca sa nu se apropie de Iisus Hristos
Reincarnarea este una din minciuni .


In Biblie scrie :

Evrei 9:27 "Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, "

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.06.2010, 10:58:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2010, 10:58:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2010, 11:01:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare: cea de dupa Judecata de Apoi, cand vom primi inapoi trupul invierii, o singura data si pentru totdeauna.

e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.06.2010, 11:06:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In Biserica Ortodoxa dintotdeauna s-a crezut in reincarnare. Numai ca nu trebuie sa intelegem acest lucru in modul in care este definita aceasta credinta in hinduism sau in religiile care sustin preexistenta sufletului si purificarea acestuia prin intrupari repetate..
asta e parerea ta.biserica ortodoxa INTOTDEAUNA a combatut inv despre reincarnare.

inteleg ca vrei sa dai o nota ortodoxa acestui termen, dar nu merge.
cand e vorba de dogma nu sunt acceptate sinonime sau expresii cu inteles asemanator.
cum a purcede nu e totouna cu a se naste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.06.2010, 11:29:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
e un pic cam mult spus.trupul de dupa inviere e transfigurat, nu material.

iar prin incarnare se intelege a trece, dupa moarte, in alt corp de om sau animal.
Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.06.2010, 11:37:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu stim in ce fel va fi transfigurat. Stim insa cu certitudine ca Hristos a mancat si a baut impreuna cu apostolii dupa Inviere, iar lui Toma i-a zis sa puna degetul in semnele cuielor si sulitei ca sa se convinga. Deci trupul va fi induhovnicit, dar totusi material, palpabil, asemanator cu trupul de acum, dar imbunatatit, reparat, poate readus la conditia perfecta a trupului primului om, Adam.

Sa stii ca si ingerii au trupuri materiale numai ca materia respectiva este alcatuita dintr-o energie mai inalta, ca dintr-un "foc subtire", cum zicea un Sfant. Singur Dumnezeu este Duh, pe cand toate creaturile Sale au trupuri.
Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2010, 11:40:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mantuitorul spune ca la inviere oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu.deci trupul la inviere va fi ca al ingerilor.or scriptura ne spune:"Cel ce faci pe ingerii Tai duhuri, si pe slugile tale para de foc"(ps 103,4)
iar sf ap Pavel, vb despre ingeri spune:"au nu toti sunt duhuri slujitoare, trimise spre slujire....?"(evrei 1, 14)

deci de aici concluzia fireasca ca trupul de dupa inviere nu va mai fi material, deci nemaivobind de carne, cuv reincarnare nu isi are rostu.
Okay, o sa vedem atunci cum va fi. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05