Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2010, 16:35:28
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Ce ma distreaza la credinciosi e ca iti interzic ca mai vorbesti daca le negi adevarul credintei, oamenii de stiinta se amuza cand un ignorant le ataca descoperirile. Credinciosii stiu au numai vorbe si credinte, in spatele stiinte exista fapte care exista.
tu te alegi cu ceva, cu distractia, in rest...pustiu. si crede-ma ca nu-ti interzice nimeni sa fii ignorant.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2010, 16:37:49
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Nu se amuza credinciosii, vezi Giordano Bruno, pus pe rug ca indraznea sa spuna ca Pamantul e centrul Universului. Oamenii de stiinta insa, cand vad ignoranta credinciosilor, ii scolarizeaza, ii asculta la lectie si daca nu stiu le pun patru. Si uite asa credinciosii fara stiinta de carte folosesc si ei la ceva, lucreaza pamantul la manastire.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2010, 16:40:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Ce ma distreaza la credinciosi e ca iti interzic ca mai vorbesti daca le negi adevarul credintei, oamenii de stiinta se amuza cand un ignorant le ataca descoperirile. Credinciosii stiu au numai vorbe si credinte, in spatele stiinte exista fapte care exista.
In cartea aia de care spuneai scrie de mult de domnu` fizician:

"Zis-a cel nebun în inima sa: „Nu este Dumnezeu!” Ps 13:1

P.S. Nu prea pari amuzat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.06.2010, 16:40:26
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Wink

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dumnezeu nu e deloc sfios. Uneori striga, alteori loveste, vorbeste , se manie, se bucura si plange. Problema e la omul care se asteapta sa-l vada cu ochii fizici. Pai Dumnezeu nu are corp fizic, chiar daca a ales sa locuiasca in credinciosi. Dumnezeu se poate vedea numai cu vederea spirituala, care la omul obisnuit e adormita, din cauza pacatului, dar se poate re-trezi daca exista dorinta. Si e funny ca omul a decis: " nu vad, deci nu exista".

Dincolo de a fi un trup fizic, omul este o fiinta spirituala. Asta inseamna ca poate vedea , auzi, simti in domeniul spiritual. Pana la urma fizicul va putrezi si vom ramane numai cu ce am sadit in spirit [duh].
Bine zis ! Domnul vrea ca noi sa ne ridicam,sa ne intaltam sufleteste ca sa-L gasim ! De ce ar avea El nevoie sa vina la noi ? Asta ar insemna sa ramanem pe loc,sa ne plafonam, nu sa incercam mereu sa crestem sufleteste ca sa-L descoperim.
E exact ca si atunci cand un copil invata sa mearga.Ii dai drumul si te indepartezi un pic,pentru ca el sa vina dupa tine...si mai un pas,inca un pas...si a invatat copilasul sa mearga .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.06.2010, 16:41:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Nu se amuza credinciosii, vezi Giordano Bruno, pus pe rug ca indraznea sa spuna ca Pamantul e centrul Universului. Oamenii de stiinta insa, cand vad ignoranta credinciosilor, ii scolarizeaza, ii asculta la lectie si daca nu stiu le pun patru. Si uite asa credinciosii fara stiinta de carte folosesc si ei la ceva, lucreaza pamantul la manastire.
Mai iti pui o'ntrebare, de unde stii ca ala de lucreaza la manastire pamantu', nu a fost mai inainte omu' lu' stiinta ? A ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.06.2010, 16:44:23
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Tu trebuie sa treci mai intai pe la profesorul de limba romana. Apoi poti discuta si cu cel de biologie, chimie. Vezi ce-i gresit gramatical la propozitia ta, ca te trezesti cu un prof pe forum si iei patru.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.06.2010, 16:54:10
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Nu se amuza credinciosii, vezi Giordano Bruno, pus pe rug ca indraznea sa spuna ca Pamantul e centrul Universului. Oamenii de stiinta insa, cand vad ignoranta credinciosilor, ii scolarizeaza, ii asculta la lectie si daca nu stiu le pun patru. Si uite asa credinciosii fara stiinta de carte folosesc si ei la ceva, lucreaza pamantul la manastire.
A nu se confunda faptele oameniilor cu credinta in sine ! Nu scrie niciunde in "cartea aia" ca oamenii care isi pun intrebari trebuie arsi pe rug sau chinuiti in vreun fel.Ba chiar invers !

"Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide"
"ca oricine cere, primeste; cel ce cauta, afla; si celui ce bate i se va deschide."

Acuma ca oamenii au facut ce au facut, asta e alta poveste.
__________________
"Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2010, 16:55:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Tu trebuie sa treci mai intai pe la profesorul de limba romana. Apoi poti discuta si cu cel de biologie, chimie. Vezi ce-i gresit gramatical la propozitia ta, ca te trezesti cu un prof pe forum si iei patru.
Hai lasa-ma...zici ca-mi pui un patru mare, maricel ? Lasa fandarea, raspunde la intrebare daca ai...cum !

p.s. sper ca nu am mai gresit ceva in propozitia de mai sus, ori daca da, ce sa-i faci sunt un anagramat, asta-i-i.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.06.2010, 16:57:31
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Vorbeam cum reactioneaza credinciosii, cand este atacata religia lor. Vezi tu e vorba de credionciosi asta-i subiectul nu credinta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.06.2010, 17:13:52
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Red face

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Vorbeam cum reactioneaza credinciosii, cand este atacata religia lor. Vezi tu e vorba de credionciosi asta-i subiectul nu credinta.
Cei care nu cred in Dumnezeu,sau,ma rog,asteapta dovezi stiintifice, au asteptari foarte mari de la cei credinciosi.
Suntem si noi oameni ca toti ceilalti.Poate ar trebui sa fim mai buni,sa iesim in evidenta prin iubire reciproca,iertare.Dar cei care cred sunt exact ca si cei care nu cred,cu calitati si defecte ! Sa nu generalizam ca e pacat !
__________________
"Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fizicianul hawking iar se baga-n seama singur ! Radu32 Teologie si Stiinta 38 23.10.2010 18:53:08
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14
spune nu homosexualitatii sososoreeena Homosexualitatea 36 13.05.2009 11:29:02