Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2008, 21:32:03
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Este vorba de o odihna a sufletului...adica a aduce multumire lui Dumnezeu, aceasta inseamna ziua odihnei...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 16:07:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi spunea cineva: "Nu fac treaba. Arunc rufele acolo, apas pe buton si se spala singure."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 17:04:03
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Pe cand se potcovea tantarul cu 99 de ocale

In cam aceleasi vremuri, cei ce-l strecurau nu scapau fara sa inghita camila.

Asa si noi acum, nu ne dam in laturi la a lenevi si a nu face milostenie Duminica, dar ne ferim de masina de spalat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2011, 15:22:38
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Credeti ca este pacat ca duminica dupa amiaza la biserica copii de scoala primara sa deseneze sau sa picteze icoane?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2011, 15:28:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Credeti ca este pacat ca duminica dupa amiaza la biserica copii de scoala primara sa deseneze sau sa picteze icoane?
Părinte m-ați facut să zâmbesc. Dumneavoastra ne întrbați pe noi , mireni pacatoși?

După umila mea parere dacă cele lucrate nu se vand cred că e mai bine să picteze sau să cânte la biserica decât să stea la tv sau să joace jocuri pe calculator.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2011, 15:50:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Multumesc Dorina!Astept si alte pareri,daca se poate documentate.Tot asa cred si eu Dorina,dar am o mica contrazicere cu un coleg,de aceea cer si parerea voastra.Poate gresesc eu si mai bine intreb.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2011, 16:10:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Iisus spunea ca in ziua de odihna "se cuvine a face rau sau a face bine"? Deci ce rau e in a picta icoane? Era mai bine daca stateau si citeau Harry Poter sau se uitau la nu stiu ce emisiuni dracesti? Daca ar fi asa inseamna ca e pacat si sa te inchini duminica,sau sa cazi in genunchi in biserica inaintea icoanelor. Sau cei care sunt in manastiri si fac de serviciu la librarie,tot pacatosi sunt? Ori faptul ca in manastiri se gateste duminica,e tot pacat?? Si exemplele pot continua...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2011, 17:59:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista credinta ca nu poti face anumite lucruri duminica sau in zile de sarbatoare pentru ca sunt zile in care omul este chemat intr-un mod mai accentuat la unirea cu Dumnezeu. Daca faci ceva in aceste zile si ai participat la slujbe, ai gandul la Dumnezeu, eu cred ca nu gresesti cu nimic. Cred ca mai rau gresesti in a nu participa la slujbe si in a nu face nimic, te apropie mult de lenevie, un pacat ce trebuie lepadat cat mai repede cu putinta.

PS Cred ca exista acest obicei, pentru ca omul de cele mai multe ori, cand se ia de anumite treburi uita de Dumnezeu. Iar ca sa nu uite de El, a fost prezenta aceasta interdictie de a mai lucra ceva in zile de sarbatoare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2011, 18:27:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Credeti ca este pacat ca duminica dupa amiaza la biserica copii de scoala primara sa deseneze sau sa picteze icoane?
Pacat ar fi sa fie obligati sa faca asta.Daca o fac de buna voie si din inima,nu are de ce sa fie pacat.Mai ales ca deseneaza/picteaza icoane si automat prin imaginea ce ia nastere din manutele lor, intra in contact cu cele sfinte.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2011, 18:36:47
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Credeti ca este pacat ca duminica dupa amiaza la biserica copii de scoala primara sa deseneze sau sa picteze icoane?
Normal ca nu e pacat! Foarte bine fac ca picteaza si deseneaza icoane duminica! In felul asta arata clar ca isi dedica ziua lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 03:40:22
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 16:15:58
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 19:15:08
Au voie ortodocsii sa critice tehnologia? Marius22 Generalitati 8 09.04.2009 13:46:24