Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2011, 17:40:57
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Haine de vara + altele

S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2011, 18:03:23
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2011, 18:11:53
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...
De ce interpretezi asa? Ironia nu ajuta la nimic.E si normal sa cer sfatul unei femei cand vina vorba de tinuta si asa decat unui barbat, dar nu am zis deloc sa nu raspunda si barbatii. Tinerelor mai ales pentru ca vreau sa stiu cum se imbraca tinerele credincioase.Vreau sa se tina cont de varsta.Si pentru mine o femeie la 35 de ani e inca tanara, daca pentru tine nu e, si daca e mama poate fi si tanara. Vreau sa se tina cont de varsta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2011, 18:19:24
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?

Poate că sunt pe lângă subiect, pentru că tu ai întrebat cum sunt văzute toate astea dpdv al bisericii, iar eu nu prea știu, însă părerea mea e aceasta: îmbracă-te cum ți-e ție comod. Dacă tu te simți decentă, e foarte bine. Bărbații sunt atrași de femeile frumoase, ăsta-i un lucru arhi-cunoscut. Însă dacă tu nu-i încurajezi cu nimic, nu le vei face nici lor rău și nici ție. Poți să te îmbraci foarte conservator și să ispitești prin vorbe sau prin atitudine. Deci nu e numai vestimentația de luat în calcul.
Cât despre epilat, e un lucru de bun-simț, zic eu, să nu ieși din casă acoperită de păr. Pentru femei, e o chestie de igienă, așa cum ai spus și tu. Nu e ceva ce trebuie făcut doar vara, din raționamente pur estetice. Cu pensatul e o altă chestie. Faci cum simți. Eu am sprâncenele foarte nedefinite, așa că mă pensez mereu, ca să le păstrez într-o formă frumoasă. În schimb, am o prietenă de 30 și ceva de ani care nu s-a pensat niciodată. Și e superbă. Asta depinde de fizionomia fiecărei femei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2011, 19:48:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...
Sunt intrebari legitime si daca exista raspunsuri la ele, nu vad nici un motiv pentru care discutia sa fie mutata in particular. Imi pare ca tu incerci tehnica vestita a calusului in gura.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2011, 20:07:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai, eu ma imbrac vara in rochite, fustite si nu cred ca ispitesc pe nimeni. Daca merg insa intr-o manastire, e altceva. Si azi, am iesit din casa intr-o bluzita mai transparenta, intr-o fusta ceva mai sus de genunchi si in niste saboti. Pe drum, am trecut pe langa o manastire si m-am gandit ca nu prea merge sa intru in aceasta vestimentatie, ci intr-o fusta nitelus mai lunga si intr-o bluza nitel mai opaca. Deci nu merge sa vii ca la plaja intr-o biserica sau manastire.
Pana la urma, conteaza sa te simti tu bine in hainele pe care le porti. Nu e buna nici pudibonderia si nici sa te simti vinovata ca ai ispitit pe cineva. Un barbat nu e atras doar de niste parti mai dezgolite ale unei fete, de parca nu ar mai fi vazut asa ceva. Atractia inseamna, in primul rand, atitudine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2011, 20:29:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai, eu ma imbrac vara in rochite, fustite si nu cred ca ispitesc pe nimeni.
Cred că este bine să cunoașteți și părerea bărbaților în această privință. Observ că, în general, femeile consideră că nu ispitesc, chiar dacă se îmbracă mai... ispititor.
E adevărat că și atitudinea contează. Însă nu numai. Sunt fete (femei) care au o atitudine ireproșabilă. Însă merg la biserică cu mini, cu tocuri sau cu pantaloni strâmți... Ele poate își închipuie că nu le vede nimeni. Însă bărbații care vor să se roage vor fi ispitiți și ispitite vor fi și nevestele sau femeile mai în vârstă (prin bărbații lor de obicei).
Or, dacă ești creștin înseamnă că vrei să fii cu Hristos mereu, și la Biserică, și pe stradă. Dacă nu ești mereu cu El, aș zice că nu ești nici când crezi că ești.
Nu zic nici că trebuie să se treacă la ferigea. Însă în urmă cu câteva decenii îmbrăcămintea nu era atât de erotizată. Te poți îmbrăca în așa fel încât să nu-ți evidențiezi frumusețea trupului. Pe aceasta rezervă-i-o soțului tău, exclusiv.
Pe scurt, părerea mea este că poate fi găsit un stil frumos și neispititor. Am văzut femei purtând fuste lungi până în pământ și largi, dar foarte frumoase, înflorate... mă rog, vă pricepeți mai bine. Frumos și atât. Neispititor.
Bluzele consider că ar trebui să nu fie transparente și nici strâmte. Și mai cred și că ar trebui folosit cât mai puțin machiajul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2011, 20:47:39
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Incredibil!
Poate o femeie sa puna si un costum de astronaut si barbatii vor fi in continuare "ispititi"(e valabil oricum si pt femei).Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2011, 20:52:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.
Tocmai pentru că e un instinct de bază trebuie să rămână acolo, la bază. Omul nu trebuie să se lase definit sau condus de sexualitate. Sexualitatea asigură procreerea speciei. Atât. Ca oameni, însă, suntem definiți de spiritualitate. Or, în timpul pe care-l trăim, sexualitatea este exacerbată și vrea să ia locul spiritualității. Biserica nu vrea să reprime instinctul sexual, ci doar ca acesta să se manifeste acolo unde trebuie: în familie.
Dar să rămânem la subiect.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2011, 20:55:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.
Ceea ce se cade și ceea ce nu se cade putem afla, într-adevăr, de la societate, în cazul în care știe mai bine decât noi lucrul ăsta, sau ne-o poate spune chiar cugetul nostru, dacă este curat. O persoană preocupată de Hristos și de mântuire va urma o anume cale lăuntrică și va avea și o îmbrăcăminte potrivită cu starea ei lăuntrică.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 03:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 13:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 26.07.2012 00:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 03:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 12:58:09