Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.03.2013, 15:24:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce e greu? Îți vinzi apartamentul de la oraș și îți iei o casă la țară cu curte, dar casă nu căsuță. Acum la țară ești ca la oraș, se bagă canalizare, se asfaltează, curent și gaz la fel. Eu vorbesc de regiunea unde locuiesc eu, prin alte locuri nu știu cum e, probabil că o fi și invers. Poți trăi la țară mai bine ca la oraș. Totul e mai ieftin, confortul minim ți-l poți aigura, aerul, liniștea și multe alte avantaje...

ps: asta în cazul în care deții un apartament...oricum să achiziționezi o casă la țară e mult mai ușor
De unde iau un apartament tinerii absolventi care deja au facut fata cu greu anilor de studii si intretinere?
Generatiile tinere pleaca din tara si nu cele vechi care au deja un apartament cumparat pe cateva mii de lei pe vremea lui Ceasca.

Am bunica+unchi la tara si sunt intretinuti de mama lunar,iar cand mamei i se termina fondurile ma suna"sa mai trimit ceva".
Ei locuiesc intr-o statiune viticola,legumele nu prea se fac acolo;se fac struguri,ei incearca sa vanda vin dar nu il vrea nimeni.
Mama a mai facut reclama la vin prin Bucuresti,dar oamenii vor sa le aduci vinul la nas nu sa dea bani pe benzina sa-l ia de acolo. Logic!
Ca o paranteza,benzina si masinile sunt inca inaccesibile in Romania si oamenii de rand tot nu se pot apropia de ele.
A ajuns mama pana acolo incat a adus unor clienti vinul carat cu trenul!
Si asta este numai un exemplu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.03.2013, 02:04:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Si unde lucrezi? Este ideal sa ai o casuta la tara, sa beneficiezi de aer, liniste, natura, dar trebuie sa ai o sursa de venit.
Am la țară o casă, în Bărăgan - casa părintească. O casă mare cu 5 camere, cu dependințe, cu de toate... Lemn masiv și cărămidă. A fost casa preotului, cândva... Curtea are 2000 m pătrați... O adevărată avere, ar părea...

M-am gândit de multe ori să ne mutăm acolo. M-a întrebat soția: ce vom lucra? Te pricepi la agricultură? Ai unelte? Cum vom trăi?... Dar copiii? Au școală, sunt copii prin sat/comună? etc.

Dezastrul din satele românești este atât de serios încât mai degrabă ne gândim acum să vindem casa și curtea... Dar, parcă, e păcat... E atât de frumos acasă... Iar prețurile caselor și terenurilor aferente (intravilan) au scăzut, sunt de nimic...

Deocamdată nădăjduim... facem răbdare, nădăjduim și ne pregătim de lucrările de primăvară care, în cazul nostru, înseamnă să curățăm curtea de bălării, să mai punem câteva flori, să îngrijim pomii și să facem curățenia de Paști... Cam atât mai putem face noi, în prezent, cu proprietatea de la țară.
Ar trebui îngrijită, valorificată, dar nu sunt resurse cam de nici un fel. Nici bani, nici timp, nici pricepere... Că doar suntem orășeni și intelectuali, deh!...

Vede cineva vreo soluție? Bănuiesc că sunt și alții în situații asemănătoare...

Last edited by cezar_ioan; 22.03.2013 at 02:09:51.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.03.2013, 02:46:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O veste buna pentru cei, care vor sa ramana in Romania, sau care vor sa se intoarca acasa:

"Acesta este un mesaj din partea autorului petitiei semnatate de dumneavoastra, "Recuperarea creantei istorice de la Germania de peste 18 miliarde de euro", http://www.petitieonline.ro/petitie/10919050 .

"Dragi petitionari,

In sfarsit aceasta problema va fi adusa in discutie in fata Parlamentului European in data de 10 aprilie la Bruxelles. Va multumesc pentru increderea si sprijinul acordat.

Pentru a ramane la curent cu progresul acestei chestiuni va rog sa ma urmariti pe pagina mea de Facebook oficiala http://www.facebook.com/Golban.Radu unde puteti gasi mai multe informatii despre acest eveniment si articole publicate de mine de-a lungul timpului despre problema creantei.

Cele bune,
Radu Golban."

Deci exista perspectiva de a recupera acesti bani!!!
Fiti cu ochii pe bani, sa nu va fuga printre degete!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 22.03.2013, 02:51:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Am la țară o casă, în Bărăgan - casa părintească. O casă mare cu 5 camere, cu dependințe, cu de toate... Lemn masiv și cărămidă. A fost casa preotului, cândva... Curtea are 2000 m pătrați... O adevărată avere, ar părea...

M-am gândit de multe ori să ne mutăm acolo. M-a întrebat soția: ce vom lucra? Te pricepi la agricultură? Ai unelte? Cum vom trăi?... Dar copiii? Au școală, sunt copii prin sat/comună? etc.

Dezastrul din satele românești este atât de serios încât mai degrabă ne gândim acum să vindem casa și curtea... Dar, parcă, e păcat... E atât de frumos acasă... Iar prețurile caselor și terenurilor aferente (intravilan) au scăzut, sunt de nimic...

Deocamdată nădăjduim... facem răbdare, nădăjduim și ne pregătim de lucrările de primăvară care, în cazul nostru, înseamnă să curățăm curtea de bălării, să mai punem câteva flori, să îngrijim pomii și să facem curățenia de Paști... Cam atât mai putem face noi, în prezent, cu proprietatea de la țară.
Ar trebui îngrijită, valorificată, dar nu sunt resurse cam de nici un fel. Nici bani, nici timp, nici pricepere... Că doar suntem orășeni și intelectuali, deh!...

Vede cineva vreo soluție? Bănuiesc că sunt și alții în situații asemănătoare...
Totul se invata. Exista carti, exista internet cu tot ce trebuie sa stii despre gradinarit, agricultura, etc.
Priceperea si-o aduna omul din practica. Sfarsitul de saptamana este ideal pentru putina munca fizica, daca in timpul saptamanii stati pe scaun si nu va miscati.
Semintele se pun in pamant si le dai apa, cat le trebuie; restul il face si asa Dumnezeu.
De fapt ceea ce e greu, e schimbarea conceptiei.
Eu, daca as avea o casa, nu as vinde-o. Dar, fiecare face cum crede.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.03.2013, 11:35:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Si unde lucrezi? Este ideal sa ai o casuta la tara, sa beneficiezi de aer, liniste, natura, dar trebuie sa ai o sursa de venit.
Te orietezi. Nu spun că este ușor, însă la țară implicit îți vei simplifica viața, dacă vrei bineînțeles. Aici ține de fiecare dintre noi la câte putem renunța dintre cele care nu sunt de folos. Treptat putem ajunge la o viață simplă și fără prea multe bătăi de cap.

Last edited by ovidiu b.; 22.03.2013 at 12:11:28.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.03.2013, 11:53:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De unde iau un apartament tinerii absolventi care deja au facut fata cu greu anilor de studii si intretinere?
O casă la țară cu o curte e mult mai iefitnă decât un apartament/garsonieră de la oraș. Am precizat că "pentru cei care dețin un apartament", mai citește o dată "ps:....".

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Generatiile tinere pleaca din tara si nu cele vechi care au deja un apartament cumparat pe cateva mii de lei pe vremea lui Ceasca.
Oare să fie așa? Sunt destui care dețin aici un apartament și soțul sau soția sau ambii sunt plecați la muncă...își lasă copii la bunici, neamuri...sunt cazuri în care copii au rămas singuri...părinții nu se mai pot întoarce sau nu mai vor ori s-au prăpădit...și la ce folos pentru acești copii rămași singuri fără părinți. Nu era mai de folos să aleagă o viață mai simplă? Nu vreau să-i judec sunt situații și situații...însă snobism vezi la tot pasul...vrem de toate deși multe nu ne sunt de folos. E dureros când vezi cum occidentul profită...

ps: mulți au muncit pe dincolo și când și-au strâns un bănuț s-au întors în țară...pentru aceștia am tot respectul...și mulți care și-au susținut familiile cu bani trimiși din afară...dar sunt mulți care nu mai vor să audă de România, care după câțiva ani de stat prin alte țări nu mai știu să vorbescă românește, pe dincolo se feresc să spună că sunt români...

Last edited by ovidiu b.; 22.03.2013 at 12:13:19.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.03.2013, 12:07:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In urma cu trei ani am auzit si eu o afirmatie care m-a socat. O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie. Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Parintele Arsenie a spus acelasi lucru. Ca in Romania se vor inmulti mult tiganii.

Dar cauza data este aceea a avorturilor. Pentru ca romanii avorteaza repede, iar tiganii nu.

Ne meritam soarta asta.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 22.03.2013, 12:14:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și puțini înțeleg.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.03.2013, 12:17:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Sunt cateva lucruri importante de mentionat pe subiectul asta.

1. Sfarsitul este la usa. Toti, dar absolut toti sfintii din veacul 20 au spus acelasi lucru: ca generatia asta va vedea pe Antihrist. Iar dupa Antihrist, va veni Hristos in foarte scurta vreme.

Cine se indoieste de ce e mai sus, trebuie sa se documenteze sa vada profetiile Sf. Lavrentie al Cernigovului, Sf. Serafim de Sarov, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Calinic de la Cernica si a altor sfinti.

Parintele Cleopa a spus ca undeva in jurul anului 2025 se vor intampla lucruri mari - asta mi-a zis-o un prieten care a auzit asta din gura parintelui.

Asa ca, problema anului 3200 este inexistenta din punctul ortodox de vedere.


2. Romania este o tara ortodoxa. Noi suntem acoperiti de harul lui Dumnezeu si de mila Sa.
Vom fi batuti, asupriti, chinuiti, rastigniti pentru pacatele noastre.
Dar Dumnezeu NU ne va parasi. Trebuie sa ne intarim pentru necazurile care vor veni peste noi.


3. Noi, romanii, ne meritam o pedeapsa crunta de la Dumnezeu pentru ce am facut in acesti 20 de ani.

Sunt 1 milion de copii omorati, care striga in fata lui Dumnezeu: "pedepseste Doamne neamul asta care ne-a omorat pe noi, cei nevinovati".

Ne va bate Dumnezeu pentru sangele asta rau de tot.
Pentru pacatele astea va fi durere peste durere si chin peste chin.
Am depasit orice limita cu pacatul asta.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.03.2013, 12:26:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking ne-au vindut,dar avem si am avut.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ONU anunță: România o să dispară, ca țară,
http://www.imopedia.ro/run/2011/10/r...spari%C8%9Bie/

M-a mirat acest articol, de a ceea as vrea sa aflu si parerea voastra. Este posibil ca natiile sa dispara? Ca Romania sa dispara?
intrebare:oare Maica Domnului,va lasa sa piara gradina ei?este odorul Ei de pret,amu io ase cred no binei?.

Last edited by mihaila_alin; 22.03.2013 at 12:33:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare