Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 02.12.2013, 15:19:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ionut ,a spune rugaciunea lui Iisus cu buzele nu inseamna sfintenie ,ci e o conditie daca vrei sa nu pacatuiesti.
Poți cădea în păcat dacă spui rugăciunea cu buzele, derulînd metanierul, dar gîndurile-ți fug aiurea.

Citat:
Tu ce tot sustii sa ne impartasim fara spovedanie ,daca duhovnicul nu da dezlegare ?
Dacă duhovnicul nu dă dezlegare, nu te poți împărtăși.

Citat:
Din cate spui tu numai arh.Pruteanu sustine aceste idei si Nicolae Cabasila .
Apoi doar nu-i știu eu pe toți.

Citat:
Sf.Ioan Gura de Aur spune altceva si restul preotilor duhovnici din vremurile noastre.
Mai exact ce spune? Să ne împărtășim cît de des posibil, că oricine nu e ”vrednic” să se împărtășească de fiecare dată acela nu e ”vrednic” să se împărtășească nici de patru ori pe an. Nu așa?

Citat:
Ispitele sunt prea multe si nu cred ca acela care se impartaseste cum spui tu nu are parte de ispite.
Ridică ispitele și cine se va mîntui? De ispite nu e scutit nimeni.

Citat:
Tu crezi ca esti mai sporit daca te impartasesti des ?
Nu, dar așa trebuie să fac. Duhovnicul m-a bătut la cap ani de zile, dar eu eram încăpățînat că nu se poate fără Spovedanie, dar între timp am mai citit și la alții și m-am convins în sfîrșit că asta e normalitatea.

Pe lîngă atît de ignoratul Canon 9 Apostolic, mai sînt și altele locale care confirmă necesitatea împărtășirii foarte dese:

Canonul 2 al Sinodului din Antiohia (341) excomunică pe cei care „se feresc de Sfânta Euha*ristie potrivit unei neorânduieli”, iar Canonul 80 Trulan (691‑692) caterisește clericul și excomunică mireanul care trei duminici la rând a lipsit de la biserică și s‑a lipsit de Sfin*tele Taine, fără a avea un motiv binecuvântat. Același lucru îl pre*vede și Canonul 11 de la Sardica (343).

Citat:
Automat te sfintesti impartasindu-te , daca nu ai un pic de smerenie sa treci mai intai pe la preot sa iti spui pacatele ,alea mici care zici tu ca nu trebuie spuse ?
Anita, spune-mi dacă atunci cînd te rogi zilnic tu și crezi că ești iertată de păcate. Atunci, pe loc și cu smerenie, cum bine spui. Pentru ca dacă cerînd curățire, iertare, miluire, mîntuire, cercetare, vindecare nu crezi că le vei primi, atunci nu le primești. Da, sînt multe moduri în care primim iertarea păcatelor, nu doar prin Spovedanie. Spovedania nu e de neglijat, dar nici nu e obligatoriu să ne spovedim de fiecare dată cînd ne împărtășim decît dacă o facem rar sau nu acceptă duhovnicul altfel sau dacă am comis vreun păcat de moarte sau mai grav...

Vrei citate din Sfînta Tradiție ca suport pentru ce scriu mai sus? Pot să revin cu ele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 02.12.2013, 16:39:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu am dat un link al unui articol scris in Rusia ortodoxa
L-ai citit ?
Daca spui rugaciunea lui Iisus ,chiar daca te gandesti la altceva ,in minte nu iti vin ganduri pacatoase
Nu te lasa numele lui Hristos.
Daca duhovnicul iti spune sa te impartasesti des ,fara spovedanie ,nu te impiedica nimeni .
Lasa pe ceilalti sa faca asa cum spune duhovnicul lor.
Nu am vazut aici pe forum sa fie prea multi de acord cu tine.
De altfel in acel link spune ca spovedania trebuie sa premearga Sfintei Impartasanii.
Reply With Quote
  #573  
Vechi 02.12.2013, 16:43:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Ridică ispitele și cine se va mîntui? De ispite nu e scutit nimeni.
Eu spun una ,tu imi raspunzi alta.
E vorba ca nu putem sa nu gresim ,tinand cont ca sunt multe ispite.
Mai ales pe masura ce vrem sa ne imbunatatim duhovniceste.
Daca ai curaj numai cu rugaciunea sa te consideri vrednic de sf.Impartasanie ,foarte bine ,mergi inainte.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 02.12.2013, 17:04:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am dat un link al unui articol scris in Rusia ortodoxa
L-ai citit ?
Daca spui rugaciunea lui Iisus ,chiar daca te gandesti la altceva ,in minte nu iti vin ganduri pacatoase
Nu te lasa numele lui Hristos.
Daca duhovnicul iti spune sa te impartasesti des ,fara spovedanie ,nu te impiedica nimeni .
Lasa pe ceilalti sa faca asa cum spune duhovnicul lor.
Nu am vazut aici pe forum sa fie prea multi de acord cu tine.
De altfel in acel link spune ca spovedania trebuie sa premearga Sfintei Impartasanii.
Hai să ne înțelegem. Pocăința presupune printre altele și Taina Spovedaniei din cînd în cînd, nu o anulează nimeni. Pocăința nu se identifică doar cu Spovedania. Plus că pentru creștinii de ocazie, Spovedania rară făcută automat, fără conștientizare și [po]căință, urmată de Împărtășanie și apoi de revenirea la ignoranța dintre posturi, e periculoasă.

Mai zic și eu rugăciunea Lui Iisus, dar de cîteva ori pe zi, nu mă forțez s-o spun tot timpul. În lume e cam imposibil așa ceva, din cîte am înțeles de la Gheron Iosif isihastul. Dacă duhovnicul ți-a dat canon sau binecuvîntare, poți încerca, de ce nu? Și pe tema asta sînt discuții lungi.

Oricine e liber să discute cu propriul duhovnic pe tema desei împărtășiri. Cred că s-ar bucura să vadă că dorința ta e să te apropii mai des de Potir.

Dacă 98 susțin că știu adevărul și 2 zic invers, nu e neapărat obligatoriu ca majoritatea să aibă dreptate.

Ce spunea în acel link contrazice Canoanele Bisericii. Cum de preoții și diaconii nu se spovedesc de fiecare dată înainte de a se împărtăși de mai multe ori pe săptămînă? Îți zic eu, pentru că nu e obligatoriu. De ce preoții spun atîtea rugăciuni de curățire înainte de a săvîrși Jertfa nesîngeroasă pe Altar? Pentru că au păcate și au nevoie de iertare ca să se apropie de cele sfinte și pentru că nu sînt spovediți de duhovnicii lor imediat înainte de Liturghie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #575  
Vechi 02.12.2013, 17:07:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Anita,

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
spune-mi dacă atunci cînd te rogi zilnic tu și crezi că ești iertată de păcate. Atunci, pe loc și cu smerenie, cum bine spui. Pentru ca dacă cerînd curățire, iertare, miluire, mîntuire, cercetare, vindecare nu crezi că le vei primi, atunci nu le primești. Da, sînt multe moduri în care primim iertarea păcatelor, nu doar prin Spovedanie. Spovedania nu e de neglijat, dar nici nu e obligatoriu să ne spovedim de fiecare dată cînd ne împărtășim decît dacă o facem rar sau nu acceptă duhovnicul altfel sau dacă am comis vreun păcat de moarte sau mai grav...

Vrei citate din Sfînta Tradiție ca suport pentru ce scriu mai sus? Pot să revin cu ele.
Dacă nu-mi vei răspunde, deși mai aștept, măcar sper că te-am pus pe gînduri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 02.12.2013, 17:14:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E
Daca ai curaj numai cu rugaciunea sa te consideri vrednic de sf.Impartasanie ,foarte bine ,mergi inainte.
Repet, ca să nu încapă dubii: nimeni nu exclude Taina Spovedaniei, a Maslului și însăși Taina Împărtășaniei ca metode diferite de rugăciunea particulară sau publică de cerere prin care, da, primim iertarea păcatelor. Prin fiecare din ele, dar funcție de severitatea / gravitatea păcatelor. Adică nu-ți recomand să mergi direct la împărtășit dacă ai făcut un avort sau te-ai bătut cu cineva sau dacă nu ai plătit salariile angajaților fără motiv bine întemeiat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #577  
Vechi 03.12.2013, 13:54:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prin fiecare din ele, dar funcție de severitatea / gravitatea păcatelor. Adică nu-ți recomand să mergi direct la împărtășit dacă ai făcut un avort sau te-ai bătut cu cineva sau dacă nu ai plătit salariile angajaților fără motiv bine întemeiat.
Daca tu consideri ca numai pt pacate strigatoare la cer trebuie sa ne spovedim inseamna ca ar trebui sa trecem cam rar pe la par.duhovnic.
Ai deschis linkul din Rusia ?
Reply With Quote
  #578  
Vechi 03.12.2013, 14:05:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hai să ne înțelegem. Pocăința presupune printre altele și Taina Spovedaniei din cînd în cînd, nu o anulează nimeni. Pocăința nu se identifică doar cu Spovedania. Plus că pentru creștinii de ocazie, Spovedania rară făcută automat, fără conștientizare și [po]căință, urmată de Împărtășanie și apoi de revenirea la ignoranța dintre posturi, e periculoasă.

Mai zic și eu rugăciunea Lui Iisus, dar de cîteva ori pe zi, nu mă forțez s-o spun tot timpul. În lume e cam imposibil așa ceva, din cîte am înțeles de la Gheron Iosif isihastul. Dacă duhovnicul ți-a dat canon sau binecuvîntare, poți încerca, de ce nu? Și pe tema asta sînt discuții lungi.

Oricine e liber să discute cu propriul duhovnic pe tema desei împărtășiri. Cred că s-ar bucura să vadă că dorința ta e să te apropii mai des de Potir.



Ce spunea în acel link contrazice Canoanele Bisericii. Cum de preoții și diaconii nu se spovedesc de fiecare dată înainte de a se împărtăși de mai multe ori pe săptămînă? Îți zic eu, pentru că nu e obligatoriu. De ce preoții spun atîtea rugăciuni de curățire înainte de a săvîrși Jertfa nesîngeroasă pe Altar? Pentru că au păcate și au nevoie de iertare ca să se apropie de cele sfinte și pentru că nu sînt spovediți de duhovnicii lor imediat înainte de Liturghie.
Noi trebuie sa ne pocaim permanent pt pacatele facute ,adica sa regretam din suflet .
Daca nu le spovedim eu nu le consider iertate si asta o dovedeste starea de bucurie pe care o are crestinul cand pleca de la spovedanie
Parintele meu duhovnic recomanda spovedanie la 40 zile ,nu cred ca s-ar bucura sa merg mai des la impartasit ,eu fiind un om obisnuit. Am incredere in recomandarile dumnealui .
Daca ai spune mai des rugaciunea lui Iisus ar fi mai bine pt tine ,nu trebuie sa te fortezi ,cand esti singur striga la Hristos sa te miluiasca.
E buna si forma scurta pt inceput .Cu timpul rugaciunea va veni singura .Chiar daca nu te vei desavarsi , sigur vei pacatui mai putin.
Reply With Quote
  #579  
Vechi 03.12.2013, 14:51:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am fost azi special la duhovnicul meu și am discutat pe această temă, după ce i-am dat să citească articolul ieromonahului.
Pe scurt: nu-i de acord cu nici un punct din cele 4. Sau mă rog, e de acord cu obiecții.

O idee desprinsă din discuție: nu are cum face altfel decât îi zice/face episcopul locului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #580  
Vechi 04.12.2013, 17:38:33
mirel_b mirel_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2013
Mesaje: 12
Implicit sa ajutam la canonizarea parintelui Arsenie Boca semnand aceasta petitie

http://www.petitieonline.net/petitie/38760052
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16