Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2010, 17:24:23
nomansland nomansland is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2010
Mesaje: 2
Implicit O simpla intrebare !

Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2010, 17:47:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

La care Dumnezeu te referi ?Care Dumnezeu ai vrea sa te convingi ca exista si ca nu e o simpla inventie omeneasca ?
Spune-ne cate ceva despre acest Dumnezeu pe care il cauti ,si cu ocazia asta vei descoperi si cateva idei despre El le ai orcum in tine,si ne vom convinge si noi care este stadiul cautarilor tale .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2010, 17:49:08
nomansland nomansland is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Ma refer la acel Dumnezeu, Creatorul Suprem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2010, 17:57:12
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...
Pentru un om logic ca dumneata,ar trebui sa para logic ca este ilogic a-L cunoaste pe Dumnezeu prin logica.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2010, 17:59:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Ma refer la acel Dumnezeu, Creatorul Suprem.
O idee nu vine de la sine.Ca daca ar veni inseamna ca ar fi in natura umana.Dar tu tocmai negi aceasta.Asa ca de unde ai auzit de acel Dumnezeu?
Te referi la Dumnezeul evreilor?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2010, 18:04:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...
Ca sa ai raspunsul la intrebarea ta, draga nomansland, trebuie mai intai
sa-L cauti pe Cel ce iti poate raspunde la intrebare: pe Dumnezeu. Cum?
Sunt patru modalitati: prin stiinta, prin contemplare, prin rugaciune si
prin indumnezeire. A patra modalitate nu mai depinde de tine. E darul
lui Dumnezeu pentru tine. Dar primele trei tin si de tine. Stiinta se foloseste
de ratiune si logica. Vei descoperii prin ea legile universului, legile creatiei,
faptul ca sunt asa de fin reglate incat sustin viata si tot ce exista. Apoi
contemplatia, care se foloseste de intelepciune ca sa descopere sensurile si
rosturile tuturor lucrurilor. Vei descoperii prin ea intelepciunea divina, cea
care pe fiecare le randuieste sa aibe rostul sau, menirea sa, calea sa. Prin
rugaciune vei pune in lucru iubirea, cea mai mare putere a omului, si prin
iubire afli cine e Dumnezeu, Sf. Treime, Maica Domnului si sfintii.
Abia dupa aceea, va veni si harul, cel ce iti va raspunde la toate intrebarile.
Harul este si cel ce lucreaza indumnezeirea omului, dar numai dupa ce
omul isi curateste inima sa de orice intinaciune, rautate si egoism.
Demonstratii logice, draga nomansland, nu putem sa-ti oferim, ci doar
sa te sfatuim sa-ti continui cautarea si sa te indrumam sa incepi cu tine
insuti. Detalii folositoare le poti afla de la orice duhovnic. Si nu uita de
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2010, 18:58:50
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit Poate îți va ajuta la ceva!

Citat:
În prealabil postat de nomansland Vezi mesajul
Dumnezeu a creat Omul sau Omul l-a creat pe Dumnezeu ? Cu siguranta, El stie ca mai devreme sau mai tarziu trebuia sa-mi pun intrebarea asta , asta daca exista un "El".
Tin sa mentionez ca nu sunt ateu, ateu ...e un termen stupid in opinia mea.
Vreau sa descopar Religia, daca exista o fiinta suprema vreau sa ma conving, cercetez si cred.
Daca exista un Dumnezeu, ca un posesor de creier ce sunt, ma simt obligat fata de El sa cercetez, sa nu ma las pacalit, sa pun la indoiala orice pana la proba contrarie, asa am fost creat sa supravietuiesc, cercetarea, logica si prudenta cred ca sunt un dar de la Dumnezeu si as fi total nerecunoscator daca nu as pune in aplicare ceea ce el mi-a oferit, daca nu, ar insemna sa ma las pacalit precum Adam si Eva in gradina respectiva :) . Exista un destin, un plan ...o "cale" pentru toti si sincer, n-as vrea sa gresesc alegandu-mi orbeste o chestie in care sa cred doar pentru ca asa am fost dresat de mic, practic obligat, nu cu forta fizica, ci psihica .... exista niste explicatii logice care ma pot convinge sa aleg sa-mi practic Religia de crestin-ortodox ce sunt ? De la Adam si Eva, am evoluat ...nu ne mai lasam pacaliti atat de usor , logica ... e un dar de la Dumnezeu , o arma cu care sa ne aparam ...tot ceea ce sfideaza logica , are miros de mar putred si miroase a pacaleala de Sarpe :)... Ganditi-va ca omul evoleaza zi de zi, o sa fie din ce in ce mai greu sa le oferiti argumente pentru care sa duc mai departe aceasta traditie ...
Eu sunt inca la scoala si chiar mi-ar placea sa-mi pot practica Religia, dar nu orbeste ... deocamdata nimic nu m-a convins ... Stiu ca asta e rolul unui preot , sa te-aduca pe calea cea dreapta :) ...va rog sa ma lamuriti , dar logic ...la fel cum am mentionat mai sus , logica e un scut, un dar de la Dumnezeu pentru mine cu care pot testa si diferentia pacaleala de adevar ...






Ceea ce postez aici, am postat zilele trecute, în alte contexte. Poate că vă va fi de folos.

I. (era pe topicul „Cum oare nu L-au cunoscut evreii?”)

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Binenteles ca cred ca El a existat si istoric si a lasat o mare scoala in urma lor, cea crestina, insa partea cu minunile sunt exagerate..asta-i crezul meu.
Si in Crez , daca ar fi fost lasat DIRECT de EL, asa cum ne-a lasat Tatal nostru care este perfect!, as fi crezut in el 100% insa asa o fac doar partial, fiind compus ulterior si nu ma consider mai putin ortodox ci poate chiar mai mult si mai treaz...fara sa jignesc pe nimeni,..facare facind ce vrea!, nu-i treaba mea, sau a altora de mine.. am si eu dreptul sa ma exprim

Referitor la istorici inclin sa cred ca Taxil are 99% dreptate, deoarece nu numai el a documentat aceste examinari ale istoricilor ci si altii, sunt o gramada, plus documentare explicative.

Tu spui ca nu exista Media cate sa distribuie stirile...gresesti! Daca ar fi fost si cea mai mica urma de minune in apropierea unui istoric, aceasta s-ar fi raspindit efectiv ca focul in paie, asa cum pe atunci , ca si la noi la tara, se stia TOTUL despre TOTI, cum? din gura-n gura..cea mai eficienta reclama, recunoscuta pina-n ziua de astazi!

Hristos ne vrea treji, realisti, nu manipulati , adica adormiti!

De aceea consider ca, da, Adevarul este raspindit peste tot (nu in toate) dar in multe religii
Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
L-am citit pe acest Léo Taxil („La bible amusante”) la vârsta de 15 - 16 ani și mi s-a părut destul de pueril. I-am mai văzut cartea nu de mult (în română) și mi s-a părut nu pueril, ci ESTE de-a dreptul ignorant, chiar dacă acest personaj s-a bucurat în copilărie de o educație catolică iezuită. Dacă-l susțineți la vârsta asta, nu aveți numai o problemă cu ortodoxia, credința ortodoxă sau cu ateismul, aveți o problemă și cu buna cunoaștere "științifică", filosofică și teologică a existenței sau inexistenței lui Dumnezeu.

A propos, știința operează cu fapte (experiențe) care trebuie probate. În cazul ăsta, nu credem, ȘTIM că "Randamentul unei mașini termice reversibile depinde numai de temperatura sursei calde și a sursei reci și nu depinde de natura substanței de lucru." (O teoremă a lui Carnot), fiindcă am probat (verificat) acest lucru. Acest fapt nu-l cred, îl știu.

În schimb, în materie de Dumnezeu și divinitate, se spune CRED în Dumnezeu. Cine spune cu adevărat și îndreptățit ȘTIU CĂ EXISTĂ DUMNEZEU, acela probabil că l-a și simțit (și Dumnezeu s-a vădit) în viața sa și are o grămadă de argumente afective, etice, cosmologice, ontologice etc. în favoarea sa. E o chestiune personală.
Existența lui Dumnezeu n-o probezi prin experimente și experiențe științifice, ci experiențe religioase. Existența lui Dumnezeu SE EXPERIAZĂ, nu se experimentează! Luați aminte, domnul meu, din atotsuficiența și atotcunoașterea dvs. răzbate doar un egoism plin de sine. Așa-i că vă spuneți uneori, poate, în alți termeni, ce "proști" sunt cei care cred în Dumnezeul creștin și cum nu pot ei să vadă adevărul că divinitatea e o forță creatoare, poate că aidoma celei din "Războiul stelelor"? Nu m-ar mira să aflu că dvs. chiar credeți și în existența extratereștilor. (Erich von Däniken, în lucrarea Amintiri despre viitor, citită tot la vârsta mai sus amintită, v-ar face pe plac!) În caz că n-ați citit-o, citiți-o că văd că vă fac plăcere tot soiul de personaje care, din fuga după publicitate (Léo Taxil) și după bani (von Däniken) și-ar fi vândut și mamele dacă nu le-ar fi ieșit afacerile cu cărțile.
Fiindcă un om cu mintea rațională nu poate să spună că ceva „ne-a lasat Tatal nostru care este perfect!” și doar, la câteva secunde, să afirme că „Referitor la istorici inclin sa cred ca Taxil are 99% dreptate”. Léo Taxil era ateu, asta spre cultura dvs. generală!
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Binenteles ca cred ca El a existat si istoric si a lasat o mare scoala in urma lor, cea crestina, insa partea cu minunile sunt exagerate..asta-i crezul meu.
Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Tocmai ce v-am spus mai sus: faptul că Iisus Hristos a existat fizic în istorie îl știu, fiindcă este probat istoric (științific, adică), dar faptul că este FIUL LUI DUMNEZEU, îl CRED. De ce îl cred? Exact ce v-am spus: "Cine spune cu adevărat și îndreptățit ȘTIU CĂ EXISTĂ DUMNEZEU, acela probabil că l-a și simțit (și Dumnezeu s-a vădit) în viața sa și are o grămadă de argumente afective, etice, cosmologice, ontologice etc. în favoarea sa. E o chestiune personală."


Cât despre „Hristos ne vrea treji, realisti, nu manipulati , adica adormiti!” care Hristos, domnul meu?

„Ultima că mă duc”: să aveți spor la citirea SINCERĂ, FĂRĂ PREJUDECĂȚI, a Scripturilor! Înainte de lectură ar trebui să vă și rugați. Asta ca să confirmați, totuși, că dvs. chiar credeți în vreo divinitate cu care vă lăudați atâta.

În rest, să auzim de bine! Doamne ajută!
II. (era vorba despre filmul Agora)




Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Nici un fapt istoric (științific) nu poate fi probat cu certitudine, în mod sigur și irefutabil, din punct de vedere științific, chiar și adevărurile credinței mele. (N-ar mai fi credință, adică religie, dacă ar fi știință!) De aceea, evoluționismul este mai mult religie decât știință. Chiar și acesta ți se impune prin acceptarea necondiționată a "verigii - lipsă", care nu este dovedită.
În materie de știință, cauți, te zbați să găsești dovezi, să probezi (verifici) adevăruri. Ceea ce era valid ieri, astăzi este incorect. Ex.: Newton vede într-un mod existența spațiului și a timpului, în timp ce Einstein și datorită lui, noi vedem cu totul altfel lumea din perspectiva teoriei relativității.
În domeniul religiei, accepți prin credință. Un fapt poate fi probat sau nu. Credința este arațională sau, dacă preferați, dincolo de logica umană (nu are o logică aritostelică sau booleană). Credința este afectivă, subiectivă și dincolo de rațiune (arațională, nu irațională), argumentele de natură cosmologică și ontologică sunt, în cele din urmă, asumate personal.

Spor înspre mântuirea dvs.!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2010, 20:34:24
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ca sa ai raspunsul la intrebarea ta, draga nomansland, trebuie mai intai
sa-L cauti pe Cel ce iti poate raspunde la intrebare: pe Dumnezeu. Cum?
Sunt patru modalitati: prin stiinta, prin contemplare, prin rugaciune si
prin indumnezeire. A patra modalitate nu mai depinde de tine. E darul
lui Dumnezeu pentru tine. Dar primele trei tin si de tine. Stiinta se foloseste
de ratiune si logica. Vei descoperii prin ea legile universului, legile creatiei,
faptul ca sunt asa de fin reglate incat sustin viata si tot ce exista. Apoi
contemplatia, care se foloseste de intelepciune ca sa descopere sensurile si
rosturile tuturor lucrurilor. Vei descoperii prin ea intelepciunea divina, cea
care pe fiecare le randuieste sa aibe rostul sau, menirea sa, calea sa. Prin
rugaciune vei pune in lucru iubirea, cea mai mare putere a omului, si prin
iubire afli cine e Dumnezeu, Sf. Treime, Maica Domnului si sfintii.
Abia dupa aceea, va veni si harul, cel ce iti va raspunde la toate intrebarile.
Harul este si cel ce lucreaza indumnezeirea omului, dar numai dupa ce
omul isi curateste inima sa de orice intinaciune, rautate si egoism.
Demonstratii logice, draga nomansland, nu putem sa-ti oferim, ci doar
sa te sfatuim sa-ti continui cautarea si sa te indrumam sa incepi cu tine
insuti. Detalii folositoare le poti afla de la orice duhovnic. Si nu uita de
Har, smerenie si jertfa de sine.
ce viziune bucolica asupra lumii, de parca nu au existat holocausturile cu milioanele de exteminati, si nici gulagurile cu zecile de milioane de morti !
nici destinul radical diferit al unora, nu a existat, pentru unii bun, pentru altii rau !
e usor sa avem o viziune bucolica cand totul ne merge bine,si nu da roata tragicului peste noi !
iar cand da, explicatiile sunt a naibii de grele ,si ne cam impiedicam in ele !
e usor sa ziceam ca legile creatiei sustin viata, cand nu am trecut prin reeducarea de la pitesti ,sau nc\ici macar nu am citit marturiile supravietuitorilor !
(remarcile mele sunt generale, si nu fac referire la nici o persoana anume ! )
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2010, 21:04:25
catalinra catalinra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 8
Implicit

Nu mai stiu cine zicea ca la un moment dat ca ratiunea devine o carja in credinta, acum sa nu intelegi ca trebuie sa crezi fara sa cercetezi dar daca pleci la drum cu logica nu o sa treci nici de Facere in Biblie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2010, 01:26:53
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Eu am cautat acest dumnezeu si inca il mai caut, dar zi di zi speranta imi scade.
Sper sa reusesti sa-l gasesti tu

(Cred ca logica nu o sa-ti trebuiasca, daca ar exista prove stiintifice de alea care le vrei tu, nu crezi ca acum toata lumea ar crede in Dumnezeu? Crestini vor sa cunosti Dumnezeul lor cu inima si sufletul, deci ai trebui sa stii ca este ilogic si ireal.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O simpla intrebare... Sebastian.Seby Intrebari utilizatori 3 20.02.2011 22:31:50
O simpla intrebare formata din mai multe St Ocea Generalitati 104 02.01.2011 16:17:34
O simpla intrebare Alexandr_Bazil Generalitati 12 09.03.2007 10:26:59
O intrebare simpla catre administrator SCORPIUS Generalitati 5 06.12.2006 15:11:04