Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2010, 12:27:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romania are sfinti

Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2010, 12:34:59
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Domnul sa ne binecuvinteze pe toti si sa ne tina in viata adevarata, daruindu-ne Duhul Sfant si ajutandu-ne sa facem voia Lui (in primul rand respectarea celor 10 porunci). Nu sunteti singura in aceasta situatie fericita... Slava Domnului ca multi sunt cei ce se intorc la Dumnezeu care ne asteapta cu bratele deschise "si pe cel ce vine la Mine EU nu il voi scoate afara" (Ioan 6,37) spune Hristos Domnul.

"23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - și nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale și să fie viu? ...
32. Căci Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu; întoarceți-vă deci și trăiți!" Iezechiel 18,23,32

11. Spune-le: Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot așa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa și să fie viu. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriți voi" Iezechiel 33,11



Multumim pentru marturia dumeavoastra care este o dovada clara ca Hristos este viu si lucreaza... mai ales in Sfanta Biserica la Sfanta Liturghie cand ni se daruieste (cu toata deplinatatea dumnezeirii sale) in Taina Sfintei Euharistii cand ne impartasim cu adevarat trupul si sangele Lui.

Lupta noastra cea mai grea este cu vointa noastra... sa vrem sa traim intru Hristos, caci El spune "indrazniti, EU am biruit lumea" (Ioan 16,33) si sunt alaturi de voi sa va ajut intru toate (mai ales in neputintele vostre), voi trebuie doar sa vreti. De aceea crestinul (ortodox in special) nu poate spune "nu pot" ci doar "nu vreau".

Sper ca marturia dumneavoastra sa indemne si pe alti oameni sa vina la Hristos, acolo unde este EL in deplinatatea lui adica in Sfanta Biserica, la Sfanta Liturghie si in Taina Sfantei Euharistii..

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, milostiv fii mie pacatosul".

Domnul Hristos sa ne ajute pe toti in lupta cu pacatele iar Sfanta Lui Cruce sa ne apere de rau!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2010, 12:56:32
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Domnul Hristos sa ne ajute pe toti in lupta cu pacatele iar Sfanta Lui Cruce sa ne apere de rau!
Doamne ajuta!
AMIN!

si pentru ca astazi este Sarbatoare mare, Inaltarea Sfintei Cruci sa multumim Domnului Hristos Iisus ca ne-a dat Sfanta Cruce, semnul biruintei Sale asupra: mortii, pacatului si vrajmasilor lui Dumnezeu (vazuti si nevazuti).

De aceea cand ne isemnam cu Sfanta Cruce nu doar marturisim biruinta lui Hristos ci si reamintim celui rau ca a fost deja invins pe Cruce de Hristos Domnul Dumnezeul nostru (deci potrivnicul satana nu urmeaza sa fie invins ci a fost deja invins de Hristos).

"7. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.
8. Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11. Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat. " Ioan 16,7-11.

30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi și el nu are nimic în Mine; Ioan 14,30

Acum este judecata acestei lumi; acum stăpânitorul lumii acesteia va fi aruncat afară.
32. Iar Eu, când Mă voi înălța de pe pământ, îi voi trage pe toți la Mine. Ioan 12,31-32
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 11:42:35
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 11:10:18
Oprirea avort-urilor andreicozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 68 27.08.2009 22:58:59
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 01.12.2008 23:38:11
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 19:24:57