Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2010, 15:12:04
mihaela dumitriu mihaela dumitriu is offline
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 1
Implicit intrebari?

1.Ce pozitie trebuie sa adoptam fata de cei ce sunt din alta religie? Eu, spre exemplu im munca pe care o desfasor, am o permanenta colaborare cu ei.
2.Aseara 13.12.2010 am vazut-o pe Gabi Lunca la PRO TV. Aceasta femeie a afirmat ca i s-au intamplat multe de-a lungul vietii si doar asa l-a cunoscut pe Dumnezeu si astfel a decis sa se \"pocaiasca\".
Intrebarea este.. De ce a trebuit sa se \"pocaiasca\" ca sa poata sa Il primeasca pe Dumnezeu in inima ei, sau exista alceva care a determinat-o sa se \"pocaiasca\", ceva care nu poate fi amintit sau spus in gura mare la televizor?
Nu imi face placere de nici un fel sa vad ca pe sectanti ii prezinta televiziunea intr-o lumina buna, iar pe crestinii ortodoxi intr-o lumina proasta.
Eu, prin munca pe care o desfasor am vazut si mi s-a la cunostinta o sumedenie de lucruri rele pe sectantii le fac, sau le-au facut, dar le ascund bine.
Dumenzeu sa ne aiba in paza Sa pe toti!
Craciun fericit!

Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2010, 16:28:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Să nu cădem în capcana de a ne purta cu ei, cum se purtau iudeii cu samarinenii. Sigur, să și avem grijă să nu ne afecteze învățăturile lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2010, 17:01:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Să nu cădem în capcana de a ne purta cu ei, cum se purtau iudeii cu samarinenii. Sigur, să și avem grijă să nu ne afecteze învățăturile lor.
samarinenii...sau samaritenii? cum e corect?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2010, 18:57:56
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,medusa

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
samarinenii...sau samaritenii? cum e corect?
locuitori in Samaria
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7

Last edited by codana; 15.12.2010 at 18:13:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2010, 19:00:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
samarinenii...sau samaritenii? cum e corect?
Ambele variante sunt în DEX.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2010, 19:07:33
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Sunt si ei fapturi ale lui Dumnezeu, creatia Lui, deci cu seninatate si respect.
Daca incearca sa te indoctrineze ii refuzi politicos si asta e tot, cred ca daca sunt cumsecade iti vor intelege si respecta punctul de vedere!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2010, 22:41:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela dumitriu Vezi mesajul
1.Ce pozitie trebuie sa adoptam fata de cei ce sunt din alta religie? Eu, spre exemplu im munca pe care o desfasor, am o permanenta colaborare cu ei.
Eu, prin munca pe care o desfasor am vazut si mi s-a la cunostinta o sumedenie de lucruri rele pe sectantii le fac, sau le-au facut, dar le ascund bine.
Dumenzeu sa ne aiba in paza Sa pe toti!
Craciun fericit!
Ce atitudine poti sa ai ? De respect reciproc,de relatii umane ca si cu oricare alt om.
Ca doar nu ai vrea sa ai o atitudine de ura ?
Sau doar nu iti inchipui ca ai putea avea o atitudine combativa,caci ideile lor sunt asa de bine inradacinate in mintea si sufletul lor,ca poate doar vreun sfant sau doar Dumnezeu insusi sa ii mai aduca pe calea cea dreapta ?
Sunt oameni ca si noi,ca mine,ca tine,robiti fara nici o vina de o idee falsa despre Dumenzeu.
Cine nu are mila si nu se roaga pentru cel robit ,nu e constient ca tot ce are se datoreaza harului lui Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde