Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 23.12.2015, 21:37:08
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
fiindca e o inventie draceasca care are ca scop distragerea de la adevarata sarbatoare
De acord.
Denumirea vine de la slavonul Korochiun care inseamna 'moartea' si se refera la 'moartea' soarelui la solstitiul din 21 dec. In zonele Malorossiei (Donbass) se cocea o paine mare pt aceasta sarbatoare. Practic era vorba de o credinta in deitatea solara (sun worshipping). Evident pagana.
Inainte de Constantin cel Mare pe 22-25 decembrie se sarbatoreau Saturnaliile. Traditional in acele zile toti oamenii (si sclavii) aveau zile libere si-si faceau unii altora cadouri. Pentru a opri aceasta sarbatoare pagana (Saturn se pare ca era chiar Satan) Constantin a fixat sarbatoarea Nasterii Domnului exact pe 25 Decembrie. Unele din obiceiurile vechi s-au transferat noii sarbatori. Deci nu, sarbatoarea Craciunului nu este crestina, pe 25 se sarbatoreste Nasterea Domnului.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 23.12.2015, 22:01:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
De acord.
Denumirea vine de la slavonul Korochiun care inseamna 'moartea' si se refera la 'moartea' soarelui la solstitiul din 21 dec. In zonele Malorossiei (Donbass) se cocea o paine mare pt aceasta sarbatoare. Practic era vorba de o credinta in deitatea solara (sun worshipping). Evident pagana.
Inainte de Constantin cel Mare pe 22-25 decembrie se sarbatoreau Saturnaliile. Traditional in acele zile toti oamenii (si sclavii) aveau zile libere si-si faceau unii altora cadouri. Pentru a opri aceasta sarbatoare pagana (Saturn se pare ca era chiar Satan) Constantin a fixat sarbatoarea Nasterii Domnului exact pe 25 Decembrie. Unele din obiceiurile vechi s-au transferat noii sarbatori. Deci nu, sarbatoarea Craciunului nu este crestina, pe 25 se sarbatoreste Nasterea Domnului.
Deci avem solstitiul pe 21 sau 22, iar Saturnaliile pe 17 decembrie ( ulterior 17 -23 decembrie ). Dar cumva trebuie sa credem ca au imprumutat nu stiu ce sarbatoare de la pagani. Si au pus-o pe 25, zi in care se pare ca paganii nu sarbatoreau nimic.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 23.12.2015, 22:04:38
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Reept, nu e vorba de chestia maica-si de zeita cu pasarea cat Coruscantul!!!!! NU. Eu sunt realist. Eu sustin doar ca popoarele, de pilda, din Americi, trebuie sa puna bibliile pe foc (figurat vorbind, sper ca intelegi), si sa se intoarca la traditie. Insa NU fortat, FARA AMENINTARI SAU LUPTE SAU MASACRE. Daca vor, poate ar trebui sa o faca, intrucat ar fi reparea unei greseli istorice colosale, insotita la vreema ei de multe crime, si repararea greselilor si autoresponsabilizarea constienta este pe placul lui Dumnezeu. Sau in Siberia, expansiunea samanismului este un lucru bun. Ai idee cate vindecari pot samanii reali? Nu ma deranjeaza dac ape Olimp exista, in paralel cu manastirea, si un templu pentru Zeus. Nimic nu trebuie fortat, nu trebuie repetate greselile crestinismului post-edictul de la Tesalonic. Biserica trebuie sa aiba autoritate absoluta in stat doar in privinta ocrotirii familiei si moralitatii. Asa vad eu o societate normala. Nu azi "ai nostrii ii bat pe ai lor", maine invers. Nici un afurisit de adevar mistic nu merita stressul, tortura sau moartea unor fiinte.

Descopar ca de fapt, ex-amicul meu fanatic pro-vest mi-a facut un mare bine amenintandu-ma acum aproape doua luni. Vezi cum lucreaza Dumnezeu? (Sau Zeii, daca preferi). :-P Valorizand mai mult propria mea responsabilitate pentru ce fac si scriu, si propria libertate si viata, le valorizez mai mult si pe ale altora. Si NU am zis ca nu si-au spart oamenii captele inainte de aiurelile abrahamice. Am zis doar ca erau mai sanatosi inainte de sosirea crestinismului european si civilizatiei inciopient burgheze cu care acesta venise la pachet; ei traiau in armonie cu natura, care este Biserica Acheironita. Ce vreau eu este pace, armonie, sanatate. Nu mantuire cu anasana, nu globalizare cu anasana.
Frate, tu esti o victima a cartilor! Exista si asa ceva. Cartea e frumoasa dar trebuie sa stii sa o domini, sa o stapanesti. E un instrument vital dar la fel ca cutitul in bucatarie, daca nu-l stapanesti iti tai deshtele.
Mai exista si varianta in care esti de fapt foarte constient de ce spui si vii cu viclenie si te faci intr-o ureche. Adica esti cu intunericul dar o faci pe bufonul si asa esti lasat sa-ti trantesti mucii pe un forum crestin.
Pe lumea asta exista doua forte: Dumnezeu si potrivnicul. Dumnezeu este Sfanta Treime. Potrivnicul este cel despre care probabil ati mai citit.
Nu exista a treia forta. Nu exista zeitati care sa nu se inscrie in una din cele doua forte. Ori este cu Hristos ori este impotriva. PUNCT.
Elucubratiile astea de 2 lei ca lasa ca e bun samanismul, hinduismul, yazidi etc etc sunt pur si simplu aberatii. Orice nu este cu Hristos, care este din Tatal, ori nu este cu Duhul Sfant, care si el purcede din Tatal, este de la cel rau. Punct. Orice divinitate din orice colt al lumii daca nu e din Treime e de la Diavol. Nu te amagi ca s-ar putea sa fie altfel.
Daca tot vrei sa te dai carturar si vad ca dai semne ca ai cunoaste si engleza, mergi si te documenteaza serios. Desi sunt 99% sigur ca varianta a doua ti se aplica. Ca din toate te-ai gandit taman la Zeus nu cred ca e o intamplare.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 23.12.2015, 22:12:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Așa se știe, că păgânii convertiți după Edictul de la Milan în număr mare la creștinism și catehizați superficial, nu vroiau în niciun chip să renunțe la Saturnalii și Biserica împreună cu sfântul Constantin împăratul au încreștinat acest interval festiv prin mutarea praznicului Nașterii Domnului pe 25 decembrie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #485  
Vechi 23.12.2015, 22:15:51
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deci avem solstitiul pe 21 sau 22, iar Saturnaliile pe 17 decembrie ( ulterior 17 -23 decembrie ). Dar cumva trebuie sa credem ca au imprumutat nu stiu ce sarbatoare de la pagani. Si au pus-o pe 25, zi in care se pare ca paganii nu sarbatoreau nimic.
Saturnaliile s-au sarbatorit la solstitiu, dar nu era imprumutata, era sarbatoarea lor (chiar ei fiind paganii). Data exacta nu o stia poporul oricum, putea fi si pe 20 si pe 28. Datele erau calculate de astronomii de la curte. Calendarul nu le era accesibil oamenilor de rand, care oricum nici nu stiau sa citeasca si multi abia daca stiau sa numere. Crestinii nu au imprumutat nimic, au inlocuit-o. Oamenii stiau ca aproximativ in acea perioada dupa toamna, cand se micsora ziua se sarbatorea, si le-a fost oferita aceasta sarbatoare. Cel putin asta ar fi o explicatie. Din pacate (sau fericire) nu am fost acolo personal ca sa-ti povestesc mai exact.
Nicaieri in Biblie nu scrie ca Hristos s-a nascut pe 25 Dec. Daca stii alta explicatie de ce s-a pus sarbatoarea atunci te rog sa o expui aici.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 23.12.2015, 22:23:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Saturnaliile s-au sarbatorit la solstitiu, dar nu era imprumutata, era sarbatoarea lor (chiar ei fiind paganii). Data exacta nu o stia poporul oricum, putea fi si pe 20 si pe 28. Datele erau calculate de astronomii de la curte. Calendarul nu le era accesibil oamenilor de rand, care oricum nici nu stiau sa citeasca si multi abia daca stiau sa numere. Crestinii nu au imprumutat nimic, au inlocuit-o. Oamenii stiau ca aproximativ in acea perioada dupa toamna, cand se micsora ziua se sarbatorea, si le-a fost oferita aceasta sarbatoare. Cel putin asta ar fi o explicatie. Din pacate (sau fericire) nu am fost acolo personal ca sa-ti povestesc mai exact.
Nicaieri in Biblie nu scrie ca Hristos s-a nascut pe 25 Dec. Daca stii alta explicatie de ce s-a pus sarbatoarea atunci te rog sa o expui aici.
Pai ce ar fi ca niste crestini din vechime sa se apuce sa socoteasca si sa cada de acord ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie ? Eu nu am pretentia ca ar fi data exacta, dar nu inteleg de ce trebuie sa accept teoria cu sarbatorile pagane. Inteleg de ce e promovata si inteleg de ce e acceptata chiar si in unele medii crestine. Dar uite ca eu nu o accept.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 23.12.2015, 22:32:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Pe 25 decembrie împăratul Aurelian instituise încă din 274 sărbătoarea Dies Natalis Solis Invicti, o celebrare a renașterii biruitoare a soarelui după domnia întunericului de până la solstițiu. Unii cercetători ai cultului bizantin timpuriu susțin cu probe că referințele la Hristos- Soarele dreptății din imnografie are legătură cu încercarea de crea o nouă paradigmă teologică în imaginarul religios al romanilor alăturând tematic întruparea Logosului de victoria luminii asupra nopții păgânismelor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.12.2015 at 22:40:56.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 23.12.2015, 22:57:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aia ar fi posibil. - sa fi legat sarbatorirea nasterii de chestia cu soarele. Dar ma enerveaza ideea asta de complot - adica pe timpul ala crestinii se uitau la pagani cum sarbatoreau cine stie ce si se ofticau. Si atunci s-au gandit ei sa le transforme toate sarbatorile - ( ba sa le fure si brazii si instalatiile de pom ) in sarbatori crestine.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 23.12.2015, 23:34:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bre n-auziti.... Da' demonstat›ia Sfântului Ioan Gură de Aur relativ la data nasterii Domnului n-a citit-o nimeni?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #490  
Vechi 23.12.2015, 23:40:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In cartea sa "Spiritul Liturghiei", teologul Ratzinger, viitorul papa Benedict al XVI-lea scrie:

"Unii au pretins ca data de 25 Decembrie a fost adoptata fie in opozitie cu mitul lui Mithra, fie ca raspuns al crestinilor la cultul soarelui neinvins promovat de imparati romani ai secolului al treilea in efortul lor de a stabili o noua religie imperiala. Totusi, asemenea teorii nu mai pot fi sustinute. Factorul decisiv a fost legatura dintre Creatie si Cruce, dintre Creatie si conceptia lui Cristos".

Intr-adevar, una dintre primele scrieri din care aflam ca Nasterea Domnului s-a petrecut pe 25 Decembrie este scrierea lui Hypolitus din Roma "Comentarii la Cartea lui Daniel", carte scrisa in anul 204.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04