Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.03.2013, 11:54:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Am la țară o casă, în Bărăgan - casa părintească. O casă mare cu 5 camere, cu dependințe, cu de toate... Lemn masiv și cărămidă. A fost casa preotului, cândva... Curtea are 2000 m pătrați... O adevărată avere, ar părea...

M-am gândit de multe ori să ne mutăm acolo. M-a întrebat soția: ce vom lucra? Te pricepi la agricultură? Ai unelte? Cum vom trăi?... Dar copiii? Au școală, sunt copii prin sat/comună? etc.

Dezastrul din satele românești este atât de serios încât mai degrabă ne gândim acum să vindem casa și curtea... Dar, parcă, e păcat... E atât de frumos acasă... Iar prețurile caselor și terenurilor aferente (intravilan) au scăzut, sunt de nimic...

Deocamdată nădăjduim... facem răbdare, nădăjduim și ne pregătim de lucrările de primăvară care, în cazul nostru, înseamnă să curățăm curtea de bălării, să mai punem câteva flori, să îngrijim pomii și să facem curățenia de Paști... Cam atât mai putem face noi, în prezent, cu proprietatea de la țară.
Ar trebui îngrijită, valorificată, dar nu sunt resurse cam de nici un fel. Nici bani, nici timp, nici pricepere... Că doar suntem orășeni și intelectuali, deh!...

Vede cineva vreo soluție? Bănuiesc că sunt și alții în situații asemănătoare...
Prin 2000 am cumparat o casa batraneasca demolabila in vatra unui sat din Arges. Pretul mi s-a parut incredibil: 1 (una bucata) euro metrul patrat. Cred ca nici in Burkina Fasso nu gasesti teren in mijlocul satului cu 1 euro metrul. La 10 km de Pitesti, la cativa kilometri de autostrada Bucuresti - Pitesti, asfalt pana in poarta, sat fara tigani. Cum sa nu te bucuri ca un copil cand cade peste tine asa o pleasca ? Imi imaginam ca voi mai investi ceva, voi ridica o casa de vacanta, pe urma, la pensie, voi locui acolo. Cateva prime chestii am cumparat, inclusiv o butelie, un frigider. Am adus vesela de la Bucuresti si am lasat-o acolo, ca sa nu ma car cu blidele in fiecare week-end. Si vine week-endul, cumpar carne ca s-o frig "la mine, la tara". Dar nu mai aveam butelie. Suparat, scot carnea din masina ca s-o pun in frigider. Nu mai aveam nici frigider.

Dupa acest episod, taranii hoti din Romania m-au mai furat de cateva ori. De un numar neprecizabil de ori, in jur de 8. Intrau in casa mea ca in casa lor, spargand (in mod fizic) la inceput incuietoarea. Pe urma incuiterile, fiindca dupa fiecare furt mai luam o masura de precautie. Degeaba. Pana la urma, am cedat. Am luat absolut tot din casa, ca sa nu aiba ce fura. M-am deconectat de la curentul electric, fiindca taranii romani sunt in stare sa fure curent electric. Am socotit ca nu mai au ce fura.

Fals. Au gasit sa fure soba. Mi-au luat soba, cu totul. Curatind cu grija placi de teracota, fiindca pe locul sobei am gasit lutul galben al samotei. Fiindca ceea ce cititi prin literatura samanatorist-poporanista de tip "St.O.Iosif" este, dragilor, fabulatie. Or, poate o fi fost adevarat atunci, candva, intr-un timp mitic. In prezent si lasand exceptiile de o parte, taranul roman din majoritatea satelor romanesti are urmatoarele patru insusiri principale: 1) este rau 2) este hot 3) este lenes 4) este prost. Mai rau, mai hot si mai lenes (desi nu mai prost) chiar decat vecinul lui apropiat, taranul bulgar. Si incomparabil cu vecinul lui, taranul ungur. Pe taranul rus, nu l-am cunoscut, nu ma pronunt.

Acuma, as fi foarte fericit sa vand aceasta frumusete de proprietate. O dau cu cat am luat-o: un euro metrul, dintr-un adevarat sat romanesc din partile Argesului, tinut al primilor voievozi munteni. Nici in Burkina Fasso nu gasiti asemenea super-oferta la asemenea super-pret: nu vrea nimeni ? Nu da nimeni un euro pe metrul de pamant sfant al patriei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.03.2013 at 12:06:49.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.03.2013, 12:12:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu vă înțeleg surprinderea. De mirare ar fi fost să nu se întâmple așa. Se mai întâmplă și atunci când ești acasă, darămite la o casă nelocuită.
Nu știu cum e la alții, însă la noi e bine știut că nu poți lipsi o vreme mai îndelungată de acasă fără să ți-o asiguri cumva, măcar încredințând-o unor vecini de încredere.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.03.2013, 14:35:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Eu nu vă înțeleg surprinderea. De mirare ar fi fost să nu se întâmple așa. Se mai întâmplă și atunci când ești acasă, darămite la o casă nelocuită.
Nu știu cum e la alții, însă la noi e bine știut că nu poți lipsi o vreme mai îndelungată de acasă fără să ți-o asiguri cumva, măcar încredințând-o unor vecini de încredere.
Importanta e o buna relatie cu vecinii, care eventual pot avea grija de proprietate.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.03.2013, 15:01:21
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Probabil Mihnea Dragomir a impanzit satul cu leacuri homeopate, care - evident - n-au functionat si taranii au gasit de cuviinta sa-si recupereze banii platiti pe tratament in natura.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.03.2013, 15:05:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Probabil Mihnea Dragomir a impanzit satul cu leacuri homeopate, care - evident - n-au functionat si taranii au gasit de cuviinta sa-si recupereze banii platiti pe tratament in natura.
Cred mai degraba ca, vazand casa nelocuita, isi pot permite sa ia ce le trebuie.
Dar la tara nu mai exista politie sau jandarmi?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.03.2013, 15:24:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin 2000 am cumparat o casa batraneasca demolabila in vatra unui sat din Arges. Pretul mi s-a parut incredibil: 1 (una bucata) euro metrul patrat. Cred ca nici in Burkina Fasso nu gasesti teren in mijlocul satului cu 1 euro metrul. La 10 km de Pitesti, la cativa kilometri de autostrada Bucuresti - Pitesti, asfalt pana in poarta, sat fara tigani. Cum sa nu te bucuri ca un copil cand cade peste tine asa o pleasca ? Imi imaginam ca voi mai investi ceva, voi ridica o casa de vacanta, pe urma, la pensie, voi locui acolo. Cateva prime chestii am cumparat, inclusiv o butelie, un frigider. Am adus vesela de la Bucuresti si am lasat-o acolo, ca sa nu ma car cu blidele in fiecare week-end. Si vine week-endul, cumpar carne ca s-o frig "la mine, la tara". Dar nu mai aveam butelie. Suparat, scot carnea din masina ca s-o pun in frigider. Nu mai aveam nici frigider.

Dupa acest episod, taranii hoti din Romania m-au mai furat de cateva ori. De un numar neprecizabil de ori, in jur de 8. Intrau in casa mea ca in casa lor, spargand (in mod fizic) la inceput incuietoarea. Pe urma incuiterile, fiindca dupa fiecare furt mai luam o masura de precautie. Degeaba. Pana la urma, am cedat. Am luat absolut tot din casa, ca sa nu aiba ce fura. M-am deconectat de la curentul electric, fiindca taranii romani sunt in stare sa fure curent electric. Am socotit ca nu mai au ce fura.

Fals. Au gasit sa fure soba. Mi-au luat soba, cu totul. Curatind cu grija placi de teracota, fiindca pe locul sobei am gasit lutul galben al samotei. Fiindca ceea ce cititi prin literatura samanatorist-poporanista de tip "St.O.Iosif" este, dragilor, fabulatie. Or, poate o fi fost adevarat atunci, candva, intr-un timp mitic. In prezent si lasand exceptiile de o parte, taranul roman din majoritatea satelor romanesti are urmatoarele patru insusiri principale: 1) este rau 2) este hot 3) este lenes 4) este prost. Mai rau, mai hot si mai lenes (desi nu mai prost) chiar decat vecinul lui apropiat, taranul bulgar. Si incomparabil cu vecinul lui, taranul ungur. Pe taranul rus, nu l-am cunoscut, nu ma pronunt.

Acuma, as fi foarte fericit sa vand aceasta frumusete de proprietate. O dau cu cat am luat-o: un euro metrul, dintr-un adevarat sat romanesc din partile Argesului, tinut al primilor voievozi munteni. Nici in Burkina Fasso nu gasiti asemenea super-oferta la asemenea super-pret: nu vrea nimeni ? Nu da nimeni un euro pe metrul de pamant sfant al patriei ?
Ai un link/pe privata? Si niste fotografii?

Eu mi-as dori din toata inima o casuta pe undeva.
Cat despre hoti, daca pui niste camere si ii dai pe mana politie o data sau de 2 ori se rezolva, si o sa-ti pazeasca ei casa si or sa o ocoleasca.
Sunt solutii si pentru hoti.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.03.2013, 16:38:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cat despre hoti, daca pui niste camere si ii dai pe mana politie o data sau de 2 ori se rezolva, si o sa-ti pazeasca ei casa si or sa o ocoleasca.
Sunt solutii si pentru hoti.
Scuza-ma ca sunt asa direct: esti rupt de realitate la subiectul asta.
Dar nu strica sa incerci, ca experienta te viata.

Te costa doar cateva sute de euro + restul (care ai sa-l afli dupa).

Daca nu esti din sat si nu stii care ce si cum o sa ai parte de multa alergatura, nervi, doar ca afli cine ar putea fi.

Si daca tu crezi ca il poti convinge pe politist sa vina sa culeaga amprente (pentru dovezi, da?) si altele din astea, s-ar putea sa ai alte surprize.

Dupa ceva timp pierdut, scandal si posibilitati maxime ca hotul sa fi ramas in libertate, sa nu crezi ca poti rasufla usurat - s-ar putea sa in loc sa fii lasat in pace sa se lase cu o razbunare si mai si decat hotiile de pana atunci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.03.2013 at 16:46:48.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.03.2013, 16:48:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fals. Au gasit sa fure soba. Mi-au luat soba, cu totul. Curatind cu grija placi de teracota, fiindca pe locul sobei am gasit lutul galben al samotei. Fiindca ceea ce cititi prin literatura samanatorist-poporanista de tip "St.O.Iosif" este, dragilor, fabulatie. Or, poate o fi fost adevarat atunci, candva, intr-un timp mitic. In prezent si lasand exceptiile de o parte, taranul roman din majoritatea satelor romanesti are urmatoarele patru insusiri principale: 1) este rau 2) este hot 3) este lenes 4) este prost. Mai rau, mai hot si mai lenes (desi nu mai prost) chiar decat vecinul lui apropiat, taranul bulgar. Si incomparabil cu vecinul lui, taranul ungur. Pe taranul rus, nu l-am cunoscut, nu ma pronunt.
Generalizarile absolutiste sunt de prost gust.

Adevarul este ca poate fi o greseala fatala sa te muti intr-un bloc inainte sa afli cum e cu vecinii (de fapt sa stii tot dinainte, nu e chiar usor) sau intr-un sat (aceeasi problema).

Eu pot sa dau exemple de doua sate care le cunosc, unul cu o casa la marginea satului, raman lucrurile in fata portii peste noapte si ziua le gasesti tot acolo.

Altul, e drept ca daca iti raman lucrurile in poarta poate nu le mai gasesti acolo, o data la doi ani iti mai dau iama in straturile de zarzavat si vie, dar cam se stie cine, te duci, faci scandal, lucrurile se mai calmeaza un an, dar macar nu-ti intra in casa unde ai butelie, frigider si altele, desi cheia e sub presul de la intrare.

Si nu, nu tot satul de romani este furacios, sunt cativa destui ca sa faca o impresie proasta oricarui nou venit care are de a face direct cu ei.

Cauzele le stim: saracia, batranetile fara cineva alaturi, frustrarile, banii usori (pensia), betia (care si ea se sprijina pe cele anterior enuntate), etc.

Dar pe dl. Dragomir il stim, fiind catolic si prin alte postari si-a mai aratat si cu alte cazuri dispretul fatza de romani in general, deci boala pe tarani - nimic nou.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.03.2013 at 16:51:22.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.03.2013, 17:54:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai un link/pe privata? Si niste fotografii?

Eu mi-as dori din toata inima o casuta pe undeva.
Cat despre hoti, daca pui niste camere si ii dai pe mana politie o data sau de 2 ori se rezolva, si o sa-ti pazeasca ei casa si or sa o ocoleasca.
Sunt solutii si pentru hoti.
Grabeste-te sa cumperi, caci din 2014 se da liber la straini sa cumpere pamant in Romania. Acum trebuie cumparat! Dupa 2014 s-ar putea sa devina prea scump. Deja in orase nu ne mai putem atinge, la ce preturi se practica! La tara inca mai este acceptabil.
Relatiile cu vecinii este esentiala. Multi nu au de lucru, nu au ce manca; ni-i putem apropia plecand urechea la nevoile lor; iar ei se vor revansa avand grija de casa data in grija.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.03.2013, 18:52:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Grabeste-te sa cumperi, caci din 2014 se da liber la straini sa cumpere pamant in Romania. Acum trebuie cumparat! Dupa 2014 s-ar putea sa devina prea scump. Deja in orase nu ne mai putem atinge, la ce preturi se practica! La tara inca mai este acceptabil.
Relatiile cu vecinii este esentiala. Multi nu au de lucru, nu au ce manca; ni-i putem apropia plecand urechea la nevoile lor; iar ei se vor revansa avand grija de casa data in grija.
Calmeaza-te.
Ca nu cumpara ei orice si oricum.

Au sa cumpere terenuri agricole - acolo unde pot fi comasate - ceea ce nu e usor, ca romanul e prost si incapatanat - nu in sens generalizator, e de ajuns sa se gaseasca 1-2 care sa nu vrea sa vanda decat la preturi de fitze si zeci de hectare au sa ramana in balarii.

Categoric n-au sa cumpere gospodarii la tara ca sa emigreze din Elvetia, Franta si Anglia in Romania.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde