Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2013, 15:59:20
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit E pacat sa imi inchin copilul?

Am gasit acest paragraaf intr-un articol de pe site:
"Pentru a fi mai clar: laicii, ca unii care nu sunt hirotoniti, nu au dreptul sa faca semnul crucii asupra altor oameni intr-un mod sacramental. De ce nu-ti faci singur semnul crucii? De unde aceasta sfintenie in mainile acestor oameni?". Era vorba de un articol depre deochi, dar mi-a atras atentia din cu totul alt punct de vedere.

Eu am obiceiul sa il inchin pe fiul meu seara, ii spun "Tatal Nostru" si ii fac semnul Crucii. Fac asta dintotdeauna pentru ca e prea mic sa invete rugaciuni si sa se inchine singur. Imi amintesc ca si mie imi facea bunica mea semnul Crucii, si soacra mea ni-l face si acum, cand plecam la drum sau avem momente grele... E pacat? Ar trebui sa nu-l mai inchin?

Mentionez ca am facut asta si la Biserica atunci cand l-am dus cu mine, parintele sigur ne-a vazut si nu mi-a atras atentia ca nu ar fi bine. Poate a uitat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2013, 19:36:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

E voie să binecuvintezi copilul sau mîncarea după rugăciunea dinaintea mesei, dar fără să faci semnul crucii. Am văzut și eu că oamenii practică gestul ăsta, dar e interzis.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2013, 19:47:28
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E voie să binecuvintezi copilul sau mîncarea după rugăciunea dinaintea mesei, dar fără să faci semnul crucii. Am văzut și eu că oamenii practică gestul ăsta, dar e interzis.
Interzis???

Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2013, 19:49:05
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta n-am mai auzit-o , eu cred ca se refera la altceva, nu-i dau seama poate voi stiti.

Cred ca de aici a plecat>>> Deochiul - Ochiul pizmas
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2013, 20:27:08
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariatwix Vezi mesajul
Am gasit acest paragraaf intr-un articol de pe site:
"Pentru a fi mai clar: laicii, ca unii care nu sunt hirotoniti, nu au dreptul sa faca semnul crucii asupra altor oameni intr-un mod sacramental. De ce nu-ti faci singur semnul crucii? De unde aceasta sfintenie in mainile acestor oameni?". Era vorba de un articol depre deochi, dar mi-a atras atentia din cu totul alt punct de vedere.

Eu am obiceiul sa il inchin pe fiul meu seara, ii spun "Tatal Nostru" si ii fac semnul Crucii. Fac asta dintotdeauna pentru ca e prea mic sa invete rugaciuni si sa se inchine singur. Imi amintesc ca si mie imi facea bunica mea semnul Crucii, si soacra mea ni-l face si acum, cand plecam la drum sau avem momente grele... E pacat? Ar trebui sa nu-l mai inchin?

Mentionez ca am facut asta si la Biserica atunci cand l-am dus cu mine, parintele sigur ne-a vazut si nu mi-a atras atentia ca nu ar fi bine. Poate a uitat...
N-ai gresit cu nimic, in traditia ortodoxiei, in special a celei ruse se practica binecuvantarea copilului de catre mama ''inchinandu-l pe frunte cu semnul crucii'', sunt cuvintele IPS Bartolomeu Anania.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2013, 20:32:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E voie să binecuvintezi copilul sau mîncarea după rugăciunea dinaintea mesei, dar fără să faci semnul crucii. Am văzut și eu că oamenii practică gestul ăsta, dar e interzis.
E interzis sa binecuvintezi asemenea preotului facand semnul Crucii. Sa faci semnul Crucii in mod normal, la fel cum te inchini, peste copil nu este interzis. De exemplu, uita-te in cartea de rugaciuni, la rugaciunile de seara si ai sa vezi acolo ca inainte de rugaciunea "Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii lui...." esti indemnat sa faci semnul Crucii peste locul in care vei dormi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2013, 20:35:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://forum.teologie.net/viewtopic....t=2360&p=33809
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2013, 20:58:13
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

una este a binecuvanta (asa cum face preotul) si alta a face cruce.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2013, 21:07:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E voie să binecuvintezi copilul sau mîncarea după rugăciunea dinaintea mesei, dar fără să faci semnul crucii. Am văzut și eu că oamenii practică gestul ăsta, dar e interzis.
Atunci cum de s-o fi incumetat Parintele Arsenie Boca sa zica:
”Ma, faceti semnul Sfintei Cruci pe tot ce mâncati sau beti” ????????????

” Eram cu Părintele Arsenie și l-am întrebat: „Ce să facem Părinte, că acum este foarte rău”. Părintele zice: „Va veni și mai rău”. Zic: „Parcă toate sunt otrăvite. Nici nu ne mai vine să mâncăm”. „Mă, faceți semnul sfintei cruci pe tot ce mâncați: apă, ceai, cafea, prăjitură, fructe, băutură, mâncare, pâine. De ar fi dat chiar și cu otravă, Sfânta Cruce anulează tot ce este otrăvit”. (Maria Matronea, Sibiu )”

*******
In aceeasi idee, oare tarancile romance erau atat de nestiutoare atunci cand, dupa ce framantau painea, faceau semnul crucii deasupra copaii, ori atunci cand incepeau painea, inainte de a o taia, o insemnau cu semnul Sfintei Cruci??
*****
De asemenea, in cartea de rugaciuni scrie asa: ” apoi sa-ti saruti crucea ta si sa faci semnul sfintei cruci pe locul unde vrei sa te culci de la cap pana la picioare, asisderea si spre toate laturile, graind:......”

Este o masura in toate!

Iar pe-aici, in mediul virtual, am senzatia ca a inceput fiecare sa-si fabrice propria religie, dupa mintea si nascocirile lui!!!

E cam aiurea ce se intampla pe forumul asta, o continua cearta si disputa, , orice subiect ajunge pana in final prilej de cearta, ceea ce mi se pare extrem de grav.

Exista si cativa useri, parca anume lasati sa intretina certurile si discutiile in contradictoriu.
De ce? Probabil pentru rating, ori trafic pe site, in nici un caz din motive tinand de credinta.
Este principalul motiv pentru care am ales sa nu mai postez aici, de multa vreme.

Last edited by Adriana Cluj; 18.08.2013 at 19:04:30.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2013, 22:49:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E voie să binecuvintezi copilul sau mîncarea după rugăciunea dinaintea mesei, dar fără să faci semnul crucii. Am văzut și eu că oamenii practică gestul ăsta, dar e interzis.
13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut.(Mt8,13a)


Mă ”dor” ochii de când am citit ce-ai scris.
Oare vrei să spui că semnul crucii spurcă?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare