Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.12.2015, 14:43:38
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Retrocedarile prea mari trebuie oprite, multinationalele date afara, sau nationalizate, iar impozitele aberante eliminate.
De ce un mosier, sau un (presupus) urmas al sau, sa fie proprietar pe locul unde stau alti oameni, sa zicem? Care romani nu au vreo treaba cu "nedreptatea" indurata de "sarmana" familie a bogatilor (vai, saracii...).
Florinvs, ai dreptate doar in parte, dar gandeste-te ca statul modern, roman sau francez, european sau nu, e o mare porcarie. Mai citeste despre ce inseamna statul masonic aka modern, si despre cum toate, de la familie, sanatatea maselor si nivelul de trai/puterea de cumparare, si pana la independenta Bisericii si evlavia populara, au fost lovite de mizeria asta nasita de blestematii de pasoptisti si stapanii lor gen Mazzini, Pike, si alte gunoaie umane pe care prostii cu creierul spalat de manuale burgheze, marxiste si neomarxiste deopotriva ii cred eroi pozitivi. Sunt eroi pozitivi, dar pentru Satan si ai lui.
Toate reformele de la 1821 incoace ar trebui anulate, facut tabula rasa (da stiu, e utopic, wishful thinking at best) si totul luat de la zero. Nu am nimic impotriva mosierilor sau impartirii pe clase, daca: 1. familia, natura si credinta sunt protejate si promovate la nivel de stat; 2. cei ce au ajuta pe cei ce nu au (am zis ajutor, nu colectivizare); 3. mica proprietate si cea de stat sa fie dominante, nu mosii aberant de mari, nu multinationale hraparete, ci doar IMM-uri, asociatii familiale, PFA-uri si cooperative, precum si propreitate de stat: atat e suficient pentru o prosperitate generala, daca nu se fura de catre autohtoni sau submineaza de catre straini.
Mosierii de dupa 1848-1859, in marea lor majoritate, si mai ales neoretrocedatii post-1989, sunt doar niste pioni ai altora. Ei nu mai fac parte dintr-o elita organica, ci sunt niste naimiti xenolatri si arghirolatri ai farmazonilor in randul carora s-au aglutinat ca niste slugi privilegiate ce sunt.

Ii rog pe aglutinatii xenofiliei, plutofiliei, si arghirolatriei oficiale si oficioase sa nu raspunda pe un ton intepat-istroid-indignat, doar ca sa isi justifice mangotii primiti de la servicii secrete si/sau gradele primite la initiere in diverse cloace oculte. Multumesc pentru intelegere.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.12.2015, 14:47:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar acu' cu multinaționalele cum o fi, dom'le?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si acum ce se intampla?
25% din suprafata e la dispozitia Statului care are grija ca banii sa fie transferati in buzunarul politicienilor si a strainilor.

Apropo, de la Stat cine ar trebui sa o confiste?
Pai cum acum nu este un lucru bun, nici atunci nu era. Diferenta este ca atunci chiar au facut ceva ca sa rezolve problema.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.12.2015, 15:29:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Retrocedarile prea mari trebuie oprite, multinationalele date afara, sau nationalizate, iar impozitele aberante eliminate.
De ce un mosier, sau un (presupus) urmas al sau, sa fie proprietar pe locul unde stau alti oameni, sa zicem? Care romani nu au vreo treaba cu "nedreptatea" indurata de "sarmana" familie a bogatilor (vai, saracii...).
Florinvs, ai dreptate doar in parte, dar gandeste-te ca statul modern, roman sau francez, european sau nu, e o mare porcarie. Mai citeste despre ce inseamna statul masonic aka modern, si despre cum toate, de la familie, sanatatea maselor si nivelul de trai/puterea de cumparare, si pana la independenta Bisericii si evlavia populara, au fost lovite de mizeria asta nasita de blestematii de pasoptisti si stapanii lor gen Mazzini, Pike, si alte gunoaie umane pe care prostii cu creierul spalat de manuale burgheze, marxiste si neomarxiste deopotriva ii cred eroi pozitivi. Sunt eroi pozitivi, dar pentru Satan si ai lui.
Toate reformele de la 1821 incoace ar trebui anulate, facut tabula rasa (da stiu, e utopic, wishful thinking at best) si totul luat de la zero. Nu am nimic impotriva mosierilor sau impartirii pe clase, daca: 1. familia, natura si credinta sunt protejate si promovate la nivel de stat; 2. cei ce au ajuta pe cei ce nu au (am zis ajutor, nu colectivizare); 3. mica proprietate si cea de stat sa fie dominante, nu mosii aberant de mari, nu multinationale hraparete, ci doar IMM-uri, asociatii familiale, PFA-uri si cooperative, precum si propreitate de stat: atat e suficient pentru o prosperitate generala, daca nu se fura de catre autohtoni sau submineaza de catre straini.
Mosierii de dupa 1848-1859, in marea lor majoritate, si mai ales neoretrocedatii post-1989, sunt doar niste pioni ai altora. Ei nu mai fac parte dintr-o elita organica, ci sunt niste naimiti xenolatri si arghirolatri ai farmazonilor in randul carora s-au aglutinat ca niste slugi privilegiate ce sunt.

Ii rog pe aglutinatii xenofiliei, plutofiliei, si arghirolatriei oficiale si oficioase sa nu raspunda pe un ton intepat-istroid-indignat, doar ca sa isi justifice mangotii primiti de la servicii secrete si/sau gradele primite la initiere in diverse cloace oculte. Multumesc pentru intelegere.

Acum ca dupa 1990 in Romania cei care conduc statul si politicienii au furat si fura pe rupte, si cauta numai sa se imbogateasca din hotii si din furtul banului public este perfect adevarat!

Iarasi este perfect adevarat ca dupa 1990 s-au facut retrocedari abuzive, care au pagubit imens statul si poporul roman, este perfect adevarat.

Dar formarea statelor nationale moderne, in secolul 19 (Romania, Grecia, Italia, Germania, Belgia, etc) a fost un proces pozitiv si progresist, statul national fiind cea mai buna forma de organizare social-politica pentru un popor.
Toata recunostiinta pentru revolutionarii romani de la 1848 (care au militat pentru renasterea constiintei nationale romanesti, pentru patriotismul lor), si cred ca la fel simte de exemplul orice italian pentru cei care au facut posibila formarea statului national-unitar si modern italian ( Giuseppe Mazzini, Giuseppe Garibaldi, Camillo Cavour si regele Victor Emmanuel al doilea).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.12.2015, 15:49:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Toata recunostiinta pentru revolutionarii romani de la 1848 (care au militat pentru renasterea constiintei nationale romanesti, pentru patriotismul lor), si cred ca la fel simte de exemplul orice italian pentru cei care au facut posibila formarea statului national-unitar si modern italian ( Giuseppe Mazzini, Giuseppe Garibaldi, Camillo Cavour si regele Victor Emmanuel al doilea).

Daca ai sti cine a fost Mazzini te-ai lua cu mainile de cap.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.12.2015, 16:18:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci daca 25% din suprafata tarii ar fi detinuta de greci, si banii de pe urma utilizarii acestei suprafete ar fi "exportati" in grecia, nu ai fi si tu de acord ca statul sa intervina si sa le dea un mare sut afara?
E ceva neadevarat, propagat probabil de cei ce sunt impotriva Bisericii si nu verifica sursele. Manastirile inchinate au fost un pretext, statul a luat de fapt averea tutror manastirilor, nu doar cele inchinate. E si absurd, daca manastirile inchinate aveau 25% din suprafata tarii, cu cele ale manastirilor neinchinate ar fi fost o suprafata uriasa, ar fi trebuit sa fie ajutati boierii cu ajutoare sociale, ca erau saraci lipiti.
Asadar totalul era de aproape 25%, dintre acestea mai putin de jumatate erau terenuri ale manastirilor inchinate. De exemplu in Moldova erau 122 de manastiri, doar 29 erau inchinate. Sunt date aici datele exacte: http://patriarhia.ro/150-de-ani-de-l...1863-7443.html
In concluzie, era vorba de averile manastirilor inchinate, asa era problema pusa si inainte. Dar politicienii care erau masoni si iluministi (secular-atei) au profitat de aceasta nemultumire si au luat toate averile.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.12.2015, 16:46:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
L-am citit, putem discuta la nesfarsit daca a fost sau nu buna masura secularizarii averilor manastirilor inchinate.
Insa totusi nu putem uita contributia majora a lui Alexandru Ioan Cuza la fondarea statului modern Romania , prin masurile pe care le-am amintit.
Vezi ce am scris si in mesajul de mai sus. In timpul lui Cuza statul era condus de fapt de amanta sa si camarila ei. Se spune ca ajunsese coruptia atat de mare ca puterile straine ajunsesera la concluzia ca romanii nu se pot guverna singuri. Pana la urma toate partidele politice s-au unit ca sa il inlature de la domnie.
Poate nu se stie, divanele tarii au vrut conducator strain, Cuza trebuia sa fie doar provizoriu, pana se aducea domnitorul strain.
De fapt cel care a sustinut secularizarea averilor manastiresti si alte reforme a fost Kogalniceanu, nu Cuza. Despre Cuza nu se stie daca a fost mason, dar Kogalniceanu e sigur ca a fost mason. Atunci cand s-a aflat la Parin a intrat in contact cu intelectualii francezi si probabil a luat ideile iluministe, era adeptul ideilor hegeliene. Pare ca nu avea prea multa treaba cu Biserica, poate era si impotriva ei.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.12.2015, 16:50:00
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Daca ai sti cine a fost Mazzini te-ai lua cu mainile de cap.
Exact! Eterna m..e memoriei acelui jeg si ciracilor lui!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.12.2015, 22:39:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E ceva neadevarat, propagat probabil de cei ce sunt impotriva Bisericii si nu verifica sursele. Manastirile inchinate au fost un pretext, statul a luat de fapt averea tutror manastirilor, nu doar cele inchinate. E si absurd, daca manastirile inchinate aveau 25% din suprafata tarii, cu cele ale manastirilor neinchinate ar fi fost o suprafata uriasa, ar fi trebuit sa fie ajutati boierii cu ajutoare sociale, ca erau saraci lipiti.
Asadar totalul era de aproape 25%, dintre acestea mai putin de jumatate erau terenuri ale manastirilor inchinate. De exemplu in Moldova erau 122 de manastiri, doar 29 erau inchinate. Sunt date aici datele exacte: http://patriarhia.ro/150-de-ani-de-l...1863-7443.html
In concluzie, era vorba de averile manastirilor inchinate, asa era problema pusa si inainte. Dar politicienii care erau masoni si iluministi (secular-atei) au profitat de aceasta nemultumire si au luat toate averile.
Nu stiu, dar chiar pe crestinortodox scrie exact ce stie toata lumea:
"Pana la aceasta data, aproximativ un sfert din suprafata arabila a tarii a apartinut manastirilor si bisericilor "inchinate", adica strainilor, precum si numeroase paduri. Prin reforma au fost secularizate 75 de manastiri "inchinate" grecilor, 44 din Tara Romaneasca si 31 din Moldova, toate detinand pana atunci 560 de mosii. Dintre aceste mosii, multe au fost folosite pentru improprietarirea taranilor, in cadrul "Reformei agrare"."

http://www.crestinortodox.ro/religie...63-135660.html
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.12.2015, 23:01:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu nu stiu de ce va certati. Doar banii de la Gojdu sunt mai multi decat a dat statul in toti anii astia Bisericii. Si daca ne uitam ce a facut cu banii aia care nu erau ai lui, ne cam dam seama cam ce s-a intamplat si cu restul averilor BOR.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.12.2015, 23:03:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Plus ca inainte de primul razboi mondial un boier basarabean a donat o suma imensa pentru Catedrala Mantuirii. Se pare ca statul a sterpelit si banii aia.
Reply With Quote
Răspunde