Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 06.06.2010, 11:14:00
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Draga Vasilik sunt cam in aceeasi situatie ca si tine, am fost studenta la 2 facultati , din cauza unei boli stupide nu am mai putu merge la scoala, in scurt timp am fost exmatriculata de la una iar la cealalta in prag de exmatriculare... am vrut sa ma sinucid, atata munca, atat sacrificiu- si al alor mei- si ramaneam fara nimic. M-a ajutat Bunul Dumnezeu sa promovez la facultatea cu care ramasesem... De boala tot nu scap, am varsat la bani la medici si degeaba. Eu citesc ACATIST PENTRU IZBĂVIREA DE BOALĂ CATRE PREADULCELE IISUS, DOCTORUL SUFLETELOR ȘI AL TRUPURILOR NOASTRE , incearca si ai sa vezi cum te linisteste!
Multumesc pentru sfat, am sa descarc de pe net acest acatist si am sa il citesc. Iar tie nu iti doresc decat multa sanatate si Dumnezeu impreuna cu toti sfintii sa te ajute.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 06.06.2010, 11:29:21
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Draga mea,
Imi doresc sa te ajut pentru ca nu cred in nimic "intamplator"!

Am scris pana acum ddeja doua msaje...Este pentru primele dati cand scriu pe un forum...
Recitind ce am scris si temandu-ma sa nu fiu "prea ridicola"... am observat ca am inceput sa scriu raspunzand mesajului tau....

Ceea ce eu am scris (mi-am strigat durerea), nu are legatura cu mesajul tau!

dar...dar...dar...recitind mesajul tau am realizat ca s-ar putea sa te pot ajuta efectiv!
Nu stiu prea multe date despre ce ai nevoie realmeente asta o sa decizi tu, daca crezi ca iti pot fi de folos.

Am terminat AsE-ul -Facultatea de Management in 1997. Am lucrat 7ani ca Director Resurse Umane si 3 ani ca psiholog specializat pe psihologia muncii.
In 2005 am terminat Psihologia. De 3 ani lucrez in invatamant si am trecut prin: doua licente, o dizertatie si o cercetare.

Da-mi te rog mai multe detalii sa vedem cum si in ce fel te pot ajuta!

Pe de alta parte sa stii ca emotiile nu dispar oricat de mult ai fi obisnuita cu examenele! Dar le poti gestiona putin mai bine!
Emotiile te obosesc foarte mult.... incearca sa nu le dai frau liber...Roaga-te mereu si accepta-ti emotiile ca pe ceva frresc si trecator... Eu chiar sunt convinsa ca va fi BINE...

Curaj, si Doamne ajuta!
Eu astept...decizia iti apartine...oricum TE ASIGUR CA VE-I TRECE CU BINE PRIN ASTA!
Nu ma descurc sub nici o forma la partea practica a lucrarii de licenta, iar daca dumneavoastra spuneti ca ati fost Director la Departamentul de Resurse Umane poate ma puteti ajuta. Mai exact la partea practica, trebuie sa realizez un obiectiv pe care eu il urmaresc, pe baza caruia sa formulez doua ipoteze, iar apoi pe baza acestui obiectiv si acestor ipoteze sa realizez un chestionar cu intrebari. Nu stiu daca m-am facut inteleasa, recunosc ca am o tema de licenta foarte complicata si ampla, si din acest motiv nu reusesc sa o fac. Va rog tare mult, va implor, puteti si stiti sa imi dati o idee cat de mica, ca sa am macar un punct de plecare. Va multumesc mult si Dumnezeu sa va ajute!!!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 06.06.2010, 11:33:40
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ca sa vedeti cat de stresata sunt, am uitat sa va spun ca obiectivul meu (dat de profa) este analiza influentei structurii organizationale asupra Managementului Resurselor Umane. Efectiv, oricat de mult m-as gandi nu imi vine nici o idee, dar poate ca dumneavoastra stiti. Mi-e si rusine sa va rog, ma simt ca o naiva care nu e in stare sa isi intocmeasca lucrarea de licenta. Stau si ma intreb pentru ce am mai dat la facultate daca nu reusesc sa o termin. Astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 06.06.2010, 14:27:09
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile Ok. "norocoaso"- Let's play

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Ca sa vedeti cat de stresata sunt, am uitat sa va spun ca obiectivul meu (dat de profa) este analiza influentei structurii organizationale asupra Managementului Resurselor Umane. Efectiv, oricat de mult m-as gandi nu imi vine nici o idee, dar poate ca dumneavoastra stiti. Mi-e si rusine sa va rog, ma simt ca o naiva care nu e in stare sa isi intocmeasca lucrarea de licenta. Stau si ma intreb pentru ce am mai dat la facultate daca nu reusesc sa o termin. Astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra.

Da, stiu, si am sa te ajut cu mare drag!

Te rog in schimb, nu-mi spune dumneavoastra si incepi a-mi spune simplu Valentina.
Apoi da-mi un termen minim pentru a intra in ceva amanunte ca sa "punem inceput bun"lucrarii tale DEOARECE:
1. TOATA NOAPTEA AM STAT PE net
2. aCUM AM VENIT DE LA SFANTA LITURGHIE iar tu esti de doua ori norocoasa pentru ca inainte sa ma culc nu stiu de ce am intrat iar pe forum!! VEZI CA NIMIC NU-I INTAMPLATOR?!

cE TREBUIE SA RETII ESTE DOAR CA AS AVEA NEVOIE DE CEVA ORE DE SOMN SI CE ESTEE SI MAI IMPORTANT CA AM SA TE AJUT CU DRAG NUMAI LINISTESTE-TE UN PIC SI MAI PUNE PE NET CEVA AMANUNTE !

Te pup si Dumnezeu sa ne ajute pe toti in toate cele Bune pe care le dorim a face!
Reply With Quote
  #225  
Vechi 06.06.2010, 14:51:58
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Unhappy Bal..bal...Bal...

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Vasilik, uite deja suntem doua care vrem sa te ajutam cu lucrarea, asa ca ia-o usor, calmeaza-te si spune-ne exact ce aume iti lipseste si unde nu te descurci. Sper ca ai luat restantele...

Valentinalogo nu stiu ce anume te necajeste, nu iti spun sa ai rabdare sau sa insisti asta deja o stii deja, nu are importanta ca te-ai "balbait" si nu ai stiut sa iti spui rugaciunea, eu singura rugaciune pe care o stiu este "Tatal, nostru!" , dar o spun de fiecare data de cateori am probleme, mi-e frica sau sunt in incurcatura, ma linistete si ma ajuta. Dupa operatie am fost la Duhovnicul meu de la Radu-Voda, care mi-a spus "Ai vazut, Dumnezeu nu este rau, din cand in cand ne mai da cate una ca sa ne schimbam, sa realizam unde gresim, ca sa ne faca sa ne intoarcem la el." Poate si tu ai nevoie sa te schimbi, sa indrepti ceva...poate ceva nu faci bine...Mergi din nou la Manastirea Radu Voda si stai de vorba cu un duhovnic, el stie sa iti explice multe lucruri pe care nu le intelegi.

Multumesc, Callyope pentru sugestie, astept aceasta vacanta sa ma pot linisti/regasi poate intr-o manastire cu ajutorul lui Dumnezeu si apoi cu siguranta am sa vorbescv cu un duhovnic, dar acum daca as vrea sa fac acest lucru nu as putea spune decat tot "bal...bal.."
Doamne ajuta-ne pe toti!
Reply With Quote
  #226  
Vechi 06.06.2010, 15:23:06
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Da, stiu, si am sa te ajut cu mare drag!

Te rog in schimb, nu-mi spune dumneavoastra si incepi a-mi spune simplu Valentina.
Apoi da-mi un termen minim pentru a intra in ceva amanunte ca sa "punem inceput bun"lucrarii tale DEOARECE:
1. TOATA NOAPTEA AM STAT PE net
2. aCUM AM VENIT DE LA SFANTA LITURGHIE iar tu esti de doua ori norocoasa pentru ca inainte sa ma culc nu stiu de ce am intrat iar pe forum!! VEZI CA NIMIC NU-I INTAMPLATOR?!

cE TREBUIE SA RETII ESTE DOAR CA AS AVEA NEVOIE DE CEVA ORE DE SOMN SI CE ESTEE SI MAI IMPORTANT CA AM SA TE AJUT CU DRAG NUMAI LINISTESTE-TE UN PIC SI MAI PUNE PE NET CEVA AMANUNTE !

Te pup si Dumnezeu sa ne ajute pe toti in toate cele Bune pe care le dorim a face!
Vasilik uite, pana ce imi fac eu somnul de care am nevoie si pana ce ai sa ne spui tu amanunte de genul - ce termene ai la lucrare, daca ai scris ceva teorie si de unde ai luat-o ca sa formulam si practica in functie de partea de teorie, care sunt autorii (bibliografie-cei imoortanti sau CEL IMPORTAN), s.a- eu am sa-ti scriu una dintre ideile care mi-au venit intre timp.

- Stii ca orice intreprindere sau organizatie are la baza o S.O. (structura organizatorica) a carei reprezenTare grafica este ORGANIGRAMA.
- S.O. poate fi supradimensionata sau subdimensionata (cum iti place tie-fie ai surplus de resurse umane fie ai un deficit de resurse umanee)
- in ambele cazuri este vorba de un managEment defectuos care IMPUNE obligatoriu o reproiectare a structurii organizatorice avand la baza Principiul rentabilitatii economice..................bla...bla...bla...bla.. ..

Ce te rog sa-mi explici in schimb, este care-i treaba cu foirmularul/chestionarul din ce episod al filmului face parte ?

Scuze ca nu m-am prins dar chiar trebuie sa dorm un pic!
Reply With Quote
  #227  
Vechi 06.06.2010, 15:47:42
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Smile sfantul nectarie ,face minuni mereu

am sa va pvestesc o istoriara,am copilarit cu doua fete,la un moment dat vietile noastre au luat alt curs.ele doua s-au calugarit una este la o mastire in apuseni ,iar cealalta despre care am sa va vb este la mastirea ghighiu,intatamplarea a facut ca dupa multi ani cand nu mai stiam nimic de ea,sa vina la mine la serviciu ,cu calendare,cartii bisericesti,iconite,cealalta maicuta a impartit iconitele iar mie mi-a revenit o iconita cu iisus hristos cand bade la usa,pentru a i se deschide,cu luna decembrie,lunain care m-am nascut,andreea,o intreaba pe o colega ,cine este fata de la ultimul birou,iar colega mi-a spus claudia ,maicuta intreaba de tine,.cand mi-am ridicat ochii din dosare si m-am uitat la ea,am spus tu esti andeea?ia mi-a raspus ,da eu sunt.o emotie puernica,si o fericire,mi-a cuprins sufletul .am facut schiimb de numere de telefon,vorbeam la telefon ,pana la un moment dat cand sunand o maicuta ,mi-a spus ca e la ascultate si nu poate vb sau in pelerinaje[trebuie sa va spun ca la vremea respectiva nu stiam ca este la mastirea ghighiu]
de multa vreme imi propusesem sa ajung la mastirea ghighiu. in aceea saptamna o colega a spus ca se duce la o biserica cu hramul sfanta paraschiva,si atunci iam rugat-o sa ia niste flori sa le duca sfintei paraschiva,tot atunci am avut misiunea ca sa zic asa sa vorbesc cu o mamica care avea copilasul bolnav si purta numele sfantuli''NECTARIE'' mamica fiind suparata pe sistem social .i-a vb de sfantul nectarie ,caare grija si il va proteja pe cel mic
ca minuni se fac tot timpul si ca trebuie sa aiba credinta,mamica a plans ,i-am spus ca sfantul nectarie e cu cel mic tot timpul,si ca trebuie sa se roage neincetat .a venit si ziua de duminica, ploua si era rece .am ajuns la sfanta manastire ,am prins si sfintele daruri,si crezul ,si tatal nostru,.ploua marunt,dar era o ploaie linistitoare,ce aducea pace in suflet,cred ca erau peste 600 de persoane,am stat mai mult de45 de minute ca sa ma pot inchina la sfintele icoane.am plecat cu o pace si o fericire in suflet greu de scris in cuvinte.
miercuri,venind de la servici la ora16 ce mi-a venit ,mi-am spus in sinea mea[ma duc sa ma tund] mama andreei este frizerita.
era de serviciu,i-am spus ca am fost la mastirea ghighiu,si sunt fericita.am intrebat de andreea,si am aflat ca e la manstirea ghighiu,mi-au dat lacrimile.,va dati seama ca am fost acolo ,si poate am trecut una pe linga alta in multimea aceea si nu am vb
m-a cuprins o emotie puernica ,noroc ca stateam pe scaun la tuns. mi-a propus sa ajung din nou la manastirea ghighiu intr-o zi sa stau la slujba ,si vorbesc cu ea
deci minuni se intampla
cine ar fii crezut ca mi se poate intampla asa ceva, sunt fericita poate chiar si acum cand va scriu ,undeva intrun colt de lume se intampla o minune ,
trebuie doar sa credem
nimic fara dumnezeu
Reply With Quote
  #228  
Vechi 06.06.2010, 16:42:59
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Vasilik uite, pana ce imi fac eu somnul de care am nevoie si pana ce ai sa ne spui tu amanunte de genul - ce termene ai la lucrare, daca ai scris ceva teorie si de unde ai luat-o ca sa formulam si practica in functie de partea de teorie, care sunt autorii (bibliografie-cei imoortanti sau CEL IMPORTAN), s.a- eu am sa-ti scriu una dintre ideile care mi-au venit intre timp.

- Stii ca orice intreprindere sau organizatie are la baza o S.O. (structura organizatorica) a carei reprezenTare grafica este ORGANIGRAMA.
- S.O. poate fi supradimensionata sau subdimensionata (cum iti place tie-fie ai surplus de resurse umane fie ai un deficit de resurse umanee)
- in ambele cazuri este vorba de un managEment defectuos care IMPUNE obligatoriu o reproiectare a structurii organizatorice avand la baza Principiul rentabilitatii economice..................bla...bla...bla...bla.. ..

Ce te rog sa-mi explici in schimb, este care-i treaba cu foirmularul/chestionarul din ce episod al filmului face parte ?

Scuze ca nu m-am prins dar chiar trebuie sa dorm un pic!
Bine Valentina, am sa iti scriu aici informatiile de care ai nevoie:
1.Chestionarul
Cred ca ar fi mai bine sa o iau cu inceputul si sa iti ca partea practica a lucrarii mele de licenta consta intr-o cercetare la firma S.C.DEDEMAN S.R.L., care este o firma de retail(vanzari). In primul rand trebuie sa spun ce cercetez, adica, mai precis, care este obiectivul cercetarii. Bineinteles ca obiectivul cercetarii mele este "analiza influentei structurii organizatorice asupra managementului resurselor umane". De aici, pe baza acestui obiectiv trebuie sa alcatuiesc doua ipoteze, ca dupa aceea sa pot realiza un chestionar de intrebari pe un esantion de 20 de persoane iar in functiile de raspunsurile lor sa pot trage concluziile. Nu stiu daca sunt inteleasa, dar cred ca ar fi mai bine daca am face schimb de id-urile de mess pentru a ne fi mai usor in comunicare( bineinteles, asta cu acordul tau).
Eu am un model de licenta pentru partea practica, cam cum ar trebui sa arate, si poate ca daca ti-as trimite-o, ti-ar fi si tie mai usor.
2. Biblioografia
Ca si surse de inspiratie pentru partea teoretica am folosit urmatoarele carti:
1. Managementul Resurselor Umane(manual de practica) - Michael Amstrong
2. Managementul personalului - G.A.Cole
3. Managementul vanzarilor - Bill Donaldson
4. Concurenta intr-o lume plata - Victor K. Fung
5. Managementul resurselor umane - Adriana Prodan
6. Management - Concepte si Aplicatii practice - Panaite Nica
7. Bazele managementului - Ion Dijmanescu

Sper ca toate aceste informatii sa iti fie de folos si poate pe messenger o sa iti dau mult mai multe informatii de care ai nevoie.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 06.06.2010, 18:01:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pentru cine nu a citit va recomand cartea in care sunt prezentate viata,minunile si acatistul Sf.Nectarie plus invataturi.Este o carte rosie care costa in jur de 10 lei de la Editura Egumenita.Imi cer ca fac reclama dar interesul nu e acesta ci de a impartasi cu voi cartea.Pentru cei ce vor sa-L cunoasca mai bine luati cartea,nu veti regreta.Cartea se numeste:Sfantul Nectarie Taumaturgul.Doamne ajuta!Eu am citit viata si mai demult si acum in carte si am ramas profund impresionat de viata lui si sfaturile lui.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 06.06.2010, 22:28:42
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Daca aveti nevoie de formularea unui chestionar, va ajut cu mare placere. Am lucrat 7 ani in studii de piata.

Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Bine Valentina, am sa iti scriu aici informatiile de care ai nevoie:
1.Chestionarul
Cred ca ar fi mai bine sa o iau cu inceputul si sa iti ca partea practica a lucrarii mele de licenta consta intr-o cercetare la firma S.C.DEDEMAN S.R.L., care este o firma de retail(vanzari). In primul rand trebuie sa spun ce cercetez, adica, mai precis, care este obiectivul cercetarii. Bineinteles ca obiectivul cercetarii mele este "analiza influentei structurii organizatorice asupra managementului resurselor umane". De aici, pe baza acestui obiectiv trebuie sa alcatuiesc doua ipoteze, ca dupa aceea sa pot realiza un chestionar de intrebari pe un esantion de 20 de persoane iar in functiile de raspunsurile lor sa pot trage concluziile. Nu stiu daca sunt inteleasa, dar cred ca ar fi mai bine daca am face schimb de id-urile de mess pentru a ne fi mai usor in comunicare( bineinteles, asta cu acordul tau).
Eu am un model de licenta pentru partea practica, cam cum ar trebui sa arate, si poate ca daca ti-as trimite-o, ti-ar fi si tie mai usor.
2. Biblioografia
Ca si surse de inspiratie pentru partea teoretica am folosit urmatoarele carti:
1. Managementul Resurselor Umane(manual de practica) - Michael Amstrong
2. Managementul personalului - G.A.Cole
3. Managementul vanzarilor - Bill Donaldson
4. Concurenta intr-o lume plata - Victor K. Fung
5. Managementul resurselor umane - Adriana Prodan
6. Management - Concepte si Aplicatii practice - Panaite Nica
7. Bazele managementului - Ion Dijmanescu

Sper ca toate aceste informatii sa iti fie de folos si poate pe messenger o sa iti dau mult mai multe informatii de care ai nevoie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33