Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2007, 23:16:49
keepwalking keepwalking is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 6
Implicit

Vreau sa va intreb cand se inlocuieste crucea de lemn pusa pe un mormant?
De pilda, matusa mea a murit acum 9 luni si as vrea sa-i schimb crucea de la mormant cu una noua.
Am auzit ca trebuie sa treaca totusi un an de la inmormantare.
Cum trebuie procedat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2007, 00:52:46
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de keepwalking
Vreau sa va intreb cand se inlocuieste crucea de lemn pusa pe un mormant?
De pilda, matusa mea a murit acum 9 luni si as vrea sa-i schimb crucea de la mormant cu una noua.
Am auzit ca trebuie sa treaca totusi un an de la inmormantare.
Cum trebuie procedat?
crucea poti s-o inlocuiesti cand vrei. idee e s-o pastrezi undeva pe mormant sau sprijinita chiar de monument. depinde ce vrei sa pui in loc. daca se face dezgropare la 7 ani, se ingroapa la loc atunci alaturi de sicriu. daca e in cavou si se deschide mai devreme, atunci poate fi bagata in acel moment langa sicriu. ideea e ca nu trebuie s-o arunci. poate ramane pe mormant pe partea in care este ingropata. practic e mai importanta decat cea care ii urmeaza. ea a fost purtata pe drumul catre groapa si de aceea e simbolica.
iti spun ceea ce stiu si ceea ce cred eu.
poate mai sunt si alte pareri.
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2007, 00:54:20
keepwalking keepwalking is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de keepwalking
Vreau sa va intreb cand se inlocuieste crucea de lemn pusa pe un mormant?
De pilda, matusa mea a murit acum 9 luni si as vrea sa-i schimb crucea de la mormant cu una noua.
Am auzit ca trebuie sa treaca totusi un an de la inmormantare.
Cum trebuie procedat?
crucea poti s-o inlocuiesti cand vrei. idee e s-o pastrezi undeva pe mormant sau sprijinita chiar de monument. depinde ce vrei sa pui in loc. daca se face dezgropare la 7 ani, se ingroapa la loc atunci alaturi de sicriu. daca e in cavou si se deschide mai devreme, atunci poate fi bagata in acel moment langa sicriu. ideea e ca nu trebuie s-o arunci. poate ramane pe mormant pe partea in care este ingropata. practic e mai importanta decat cea care ii urmeaza. ea a fost purtata pe drumul catre groapa si de aceea e simbolica.
iti spun ceea ce stiu si ceea ce cred eu.
poate mai sunt si alte pareri.
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Iti multumesc foarte mult!
Ma bucur ca mi-ai raspuns.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plante de plantat pe mormant TunsDiana Generalitati 3 24.09.2012 19:59:15
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
ajutor in gasirea unui mormant 123654 Slujba inmormantarii 2 27.12.2009 17:17:19
Biserica Sfantului Mormant a fost astazi pangarita silverstar Generalitati 1 09.11.2008 21:50:56