Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2008, 00:37:10
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

cineva imi spunea odata(strain, de loc) ca avem o tara sfanta!permiteti-mi sa plusez:o tara binecuvantata de dumnezeu,cu aceasta frumoasa ortodoxie si cu acesti minunati sfinti.sunt ai nostrii!sa-i pretuim!pentru noi si pentru pacatele noastre s-au rugat cu lacrimi fierbinti bunului dumnezeu.haideti sa-i aparam,sa nu-i scoatem din inimile noastre.iubitiva sfintii,pentru ca la poarta dintre moarte si viata de dincolo vor fi mijlocitorii nostrii.
observ cu stupoare ca se incearca a se distruge aceasta tara si ,sfintii de-o-potriva!sistematic......in fiecare zi!acest rau care a cazut asupra noastra si in special asupra natiei ne innegreste gandirea si din oameni ne transforma in animale salbatice.goana dupa inevutire rad padurile noastre,goana dupa bani distruge familii,goana dupa bani baga in pamant frati si surori,goana dupa bani........ne ingroapa sfintii in mocirla"democratiei".
rugativa pentru noi......rugativa pentru ca nu stim ce facem.dumnezeu sa ne ierte...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2008, 01:03:00
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

asa este. insa, pina la a ne cinsti Sfintii, nu te supara frate ca iti atrag atentia asupra unui lucru. Scrie cu litera mare Dumnezeu. ma iarta.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2008, 01:16:39
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

asa este,frate.ce sa-i faci.graba strica treaba.Domnul fie cu tine:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2008, 23:39:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am aflat din newsletter-ul site-ului ca azi 11 Mai a avut loc solemnitatea de canonizare a sfintilor martiri nasaudeni care s-au impotrivit uniatiei pe vremea gen. Bukow.

eu nu stiam de acesti martiri precursori ai lui Horea, Closca si Crisan si ma bucur ca admin si echipa lui ne tin la curent cu astfel de evenimente si ne ajuta sa ne cunoastem mai bine martirii neamului si sa ii cinstim cum se cuvine.

http://www.crestinortodox.ro/ultimele_stiri/Canonizarea_sfintilor_martiri_nasaudeni-105-22645.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2008, 01:15:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Un prieten francez fost catolic, in prezent ortodox ma intreba cum se face ca marea majoritate a Sfintilor romani,in afara de Sf. Parascheva(mult iubita pomenita si slavita in Italia), nu au "parasit" granitele Romaniei, adica nu sunt cunoscuti in toata lumea asa um sunt cei rusi,imi dadea el ca exemplu

Care or fi cauzele?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2008, 02:10:42
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Un prieten francez fost catolic, in prezent ortodox ma intreba cum se face ca marea majoritate a Sfintilor romani,in afara de Sf. Parascheva(mult iubita pomenita si slavita in Italia), nu au "parasit" granitele Romaniei, adica nu sunt cunoscuti in toata lumea asa um sunt cei rusi,imi dadea el ca exemplu

Care or fi cauzele?
Sfinta Paraschieva este de origine din Bulgaria.
O sfinta foarte cinstita la rusi este Teodora de la Sihla, dar iata, desi a atrait in muntii Neamtului, Dumnezeu a hotarat ca Moastele sa stea, de sute de ani in Rusia.
Sfintii rusi sint mai cunoscuti datorita "marketingului" mai bun al Patriarhiei Ruse.
atit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2008, 13:21:56
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

sa nu mai vb de cei din grecia.......important este ca inca avem sfinti si am avut.Dumnezeu ne daruieste in continuare binecuvantari peste aceasta tara,care incet,incet ....isi pierde valoarea.stiati ca din 1990 pana in 2005 au avut loc 18 MILIOANE de avorturi?incredibil......Dumnezeu sa ne ierte
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2008, 18:32:14
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justiniann
sa nu mai vb de cei din grecia.......important este ca inca avem sfinti si am avut.Dumnezeu ne daruieste in continuare binecuvantari peste aceasta tara,care incet,incet ....isi pierde valoarea.stiati ca din 1990 pana in 2005 au avut loc 18 MILIOANE de avorturi?incredibil......Dumnezeu sa ne ierte
justiniane..asta am vrut sa zic si eu akm..Sfintii-ehe..binecuvantati..incepem sa ne facem deja..anti ortodocsi..[unii] cu avorturile..de parca nar fi un pacat asa mare..de parca ar minti ..:|scuzati expresia dar,daca tot iti vine..poi suferi consecintele..adica copii:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam - 6 august 1945,Hiroshima sau roadele iudaismului mihailt Generalitati 31 08.08.2011 01:00:30
Sa nu uitam istoria! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 1 02.07.2011 20:41:54
Sa nu uitam! Legionarul Generalitati 0 29.12.2010 12:23:45
Pentru noi, forumisti noi si vechi, care uitam smerenia krabu Generalitati 8 31.03.2010 10:32:00
CE ne fac preotii nostrii Laurentiu Generalitati 50 17.09.2007 18:18:11