Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2011, 23:29:43
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Un_trecator Vezi mesajul
Dupa o perioada in care ma apropiasem mult de Dumnezeu, in care nu exista zii sa nu aprind candela si sa ma rog , o serie de vesti bune si de lucruri bune nu au intarziat sa apara. Asa de bune incat m-am pierdut iar pe drum...Totul e bine, ce se poate intampla? Si incet incet m-am indepartat iar...Si am ajuns fix in punctul din care am plecat...Totul s-a naruit...

Mi-am cumparat un acatist de multumire si imi propusesem sa-i si multumesc Bunului Dumnezeu pentru cate ne-a dat si pentru cate face pentru noi, insa tentatiile de a face altceva au luat-o inainte...Si acum ma simt rau...
trecatorule revino la dragostea cea dinainte.calea spre cer are multe trepte,continua urcusul si lasa cararea neteda ce duce spre abis.fa ce ai facut intii si oaia cea pierduta iaras va revenii in staulul Domnului.

Domnul sa te intareasca si sa fie cu tine.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 16.04.2011 at 23:32:49.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.04.2011, 23:47:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
O sa deviez un pic de la subiect si o sa zic ca eu dorm la sora mea in camera acum si mereu am impresia si mereu mi'a fost frica de camera asta nu stiu de ce. Ma simt in siguranta la mine in camera.
ai chemat preotul sa faca sfintirea casei?daca nu ai chemat atunci sa o faci cit mai curind.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.04.2011, 22:22:18
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Coșmarurile pot apărea și din cauza surmenajului psihic. Există creștini care se roagă noaptea târziu, fără a se odihni deloc după o zi stresantă.

Oricare ar fi motivul, este de ajutor dacă, în vis fiind, înercăm să ne gândim o clipă la Dumnezeu.
În timpul unui coșmar am reușit să mă gândesc la ajutorul Maicii Domnului. Am zis doar "Maica Domnului" și tot răul a dispărut și m-am trezit.

Last edited by Carmen FUNIERU; 17.04.2011 at 22:56:50.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2011, 19:01:50
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Prin chestii de astea am trecut si eu. Prin chestii poate chiar mai urate ca voi.
Sfatul meu personal ar fi sa nu acordati nici un fel de atentie cosmarurilor, sa ziceti cand patiti asa ceva rugaciunea inimii catre Iisus, Maica Domnului, mai cititi din Biblie, va mai rugati.
Pentru visele necurate exista rugaciunile de seara. Acelea daca le spui pe toate, dormi fara sa visezi.
Iar pentru intamplarile cu necuratul, ca simti prezente necurate prin camera, prin prejurul tau... astea sunt prostii, mai degraba sa fii speriat(a)... pentru ca de obicei sunt draci peste tot, si de obicei omul nu ii simte... deci o chestie ilogica.
Mai cititi si sfintii parinti: Ignatie Briancianinov, are o carte foarte frumoasa care se numeste despre inselare, Cleopa, iara are carti frumoase, si tot asa, dar cu multa luare aminte ca nu sunt orice fel de carti... Nici sa nu exagerati, cu cartile, cu rugaciunea, ca nu e bine. Si vorbiti tot timpul cu duhovnicul (daca aveti unul), rugati-va si catre ingerul vostru pazitor, ca sa va pazeasca.

Iar daca mergeti la biserica, n-ar trebui sa aveti nici un fel de griji .

... sfatul meu ar putea continua mult si bine, dar, cred ca si voi aveti idee despre ce sa faceti.

Toate bune.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2011, 19:10:54
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Coșmarurile pot apărea și din cauza surmenajului psihic. Există creștini care se roagă noaptea târziu, fără a se odihni deloc după o zi stresantă.

Oricare ar fi motivul, este de ajutor dacă, în vis fiind, înercăm să ne gândim o clipă la Dumnezeu.
În timpul unui coșmar am reușit să mă gândesc la ajutorul Maicii Domnului. Am zis doar "Maica Domnului" și tot răul a dispărut și m-am trezit.
Visele sunt de 3 feluri : de la tine, continuarea gandurilor de peste zi.
de la Dumnezeu, care sincer sa fiu, nu le are nimeni, decat numai daca se afla intr-o situatie nu speciala, ci foarte speciala, si intr-o stare duhovniceasca foarte inalta
de la diavol, care se poate intampla sa crezi ca sunt de la Dumnezeu. acestea se intampla sau din incercare (foarte rar) sau din starea pacatoasa a omului.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2011, 22:29:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mie experienta mi-a aratat ca visele urate(cosmarurile)sunt un simptom al necredintei,slabei credinte,indepartarii de Dumnezeu si al faptuirii pacatelor,faptelor rele.
Primul cosmar l-am avut la 6 ani,cand am omorat din nestire un catel abia ce fusese adus familiei mele,iar eu bucuroasa am inceput sa am grija de el,mancare,apa,pieptanat si apoi baie.L-am bagat pe bietul animal intr-un butoi cu apa sa-l spal,apa fiind neincalzita si el doar pui a racit rau si s-a dus...Dupa ce a murit,l-am visat cum din catelul pe care-l stiam se metamorfozeaza un monstru urat,scarbos,mizerabil care racnea,ragea,nu mai stiu,dar m-a speriat cumplit.
Chiar si din neglijenta,cand provoci suferinta unei fiinte tot fapt rau se cheama!

Ii dau dreptate lui windorin cand spune ca omul poate fi constient si in somn si Ii poate cere ajutorul lui Dumnezeu.
Imi amintesc un cosmar avut intr-o zi de adolescenta,cand "m-am suparat pe Dumnezeu",eram la tara la bunici,in vacanta, cu mai multe rude,foarte diferite ca viata spirituala-unii dintre ei atei hotarati ,altii foarte spiritualizati(cum era bunicul meu).Ateul a deschis din nou discutia despre inutilitatea Lui Dumnezeu,despre marele"fals"al existentei Lui apoi ca o cireasa pe tort,ne-a servit toate acele aspecte pe care le auzi la orice ateu:"cum se face ca cei credinciosi o duc numai in necazuri,iar cei care nu cred au parte de o viata cat se poate de normala si de implinita?" si altele de acest gen...Aceasta discutie m-a intristat,caci ma gandeam la cazul meu personal,desi aveam 16 ani aveam probleme de sanatate si alte probleme in familie;aveam o prietena buna in liceu care ne-a marturisit tuturor ca este atee si cu ocazia acestei discutii ea mi-a venit in minte,cu viata ei exemplara ,total opusa mie.Asa ca m-am suparat tare si am zis:"incepand de azi eu voi fi atee!"
Ziua a trecut,posibil sa fi si uitat acest incident,si dupa ce am adormit ,cosmarul!

Imi vedeam corpul dormind in intunericul camerei(asa cum eram cand m-am trezit,pozitia fetus cu fata la fereastra)cand usa se deschidea incet scartaind iar parchetul troznea ici colo,(in realitate erau anumite zone in camera,unde parchetul troznea cand calcai)
Nu am avut prea mult timp sa ma intreb ce se intampla cu aceste zgomote caci o ceata neagra,densa,cu oarece greutate si foarte,foarte rece s-a asezat pe spatele meu si o voce imateriala,greoaie mi-a vorbit:"daca crezi in Dumnezeu,crezi in continuare;daca crezi in mine,vino la mijlocul cararii din curte unde te astept!".Spre mirarea mea,una dintre maini a dat patura la o parte spre a incepe demersul comenzii insa m-am razgandit tocmai in secunda urmatoare deoarece am constientizat frigul care devenea de nesuportat de pe spatele meu,vb aceea "era un frig ca de moarte".Asa ca mi-am adus aminte de Dumnezeu si cu mainile amortite ca o paralitica,abia mi-am unit palmele si am zis infricosata printre lacrimi"Doamne te rog iarta-ma!"(sau ajuta-ma)
Asa m-am si trezit cu palmele unite...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2011, 04:36:30
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie experienta...
Si mie.
Dar descrierea de astfel de experiente, nu prea are rost, in a ilustra ceva anume. Intr-adevar personalitatea reactioneaza impotriva constrangerilor din vis. Si se incadreaza in ultima categorie de vise: de la diavol.
Acuma faptul ca tu reactionezi si incerci sa te rogi chiar si in vis, ilustreaza ca constiinta omului doarme, dar mai putin chiar si in timpul visului.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2011, 07:27:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Si mie.
Dar descrierea de astfel de experiente, nu prea are rost, in a ilustra ceva anume. Intr-adevar personalitatea reactioneaza impotriva constrangerilor din vis. Si se incadreaza in ultima categorie de vise: de la diavol.
Acuma faptul ca tu reactionezi si incerci sa te rogi chiar si in vis, ilustreaza ca constiinta omului doarme, dar mai putin chiar si in timpul visului.
Descrierea de astfel de experiente nu are rost...nu vad care este problema?!?!
Sunt cumva offtopic??
Motivul adevarat pentru care sunt aici pe forum este sa invat si sa vb despre experientele mele,de altfel nici nu am cu cine vb despre religia ortodoxa in viata reala!
Sper ca intelegi...
Desi nu am nevoie sa ma justific in fata nimanui :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 20.05.2011 at 07:38:55.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2011, 09:59:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi vedeam corpul dormind in intunericul camerei(asa cum eram cand m-am trezit,pozitia fetus cu fata la fereastra)cand usa se deschidea incet scartaind iar parchetul troznea ici colo,(in realitate erau anumite zone in camera,unde parchetul troznea cand calcai)
Nu am avut prea mult timp sa ma intreb ce se intampla cu aceste zgomote caci o ceata neagra,densa,cu oarece greutate si foarte,foarte rece s-a asezat pe spatele meu si o voce imateriala,greoaie mi-a vorbit:"daca crezi in Dumnezeu,crezi in continuare;daca crezi in mine,vino la mijlocul cararii din curte unde te astept!".Spre mirarea mea,una dintre maini a dat patura la o parte spre a incepe demersul comenzii insa m-am razgandit tocmai in secunda urmatoare deoarece am constientizat frigul care devenea de nesuportat de pe spatele meu,vb aceea "era un frig ca de moarte".Asa ca mi-am adus aminte de Dumnezeu si cu mainile amortite ca o paralitica,abia mi-am unit palmele si am zis infricosata printre lacrimi"Doamne te rog iarta-ma!"(sau ajuta-ma)
Asa m-am si trezit cu palmele unite...
Noo draga mea, ai reusit sa zbarlesti pielea pe mine, de diminieata:-)))

Extraordinar acest vis avertisment! Multumesc ca l-ai impartasit cu noi! Sunt convinsa ca va fi de folos multora care-l vor citi !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2011, 11:00:30
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Descrierea de astfel de experiente nu are rost...nu vad care este problema?!?!
Sunt cumva offtopic??
Motivul adevarat pentru care sunt aici pe forum este sa invat si sa vb despre experientele mele,de altfel nici nu am cu cine vb despre religia ortodoxa in viata reala!
Sper ca intelegi...
Desi nu am nevoie sa ma justific in fata nimanui :)
:)
Adevarul e ca nu stiu cat e de bine sa iti expui cosmarurile cuiva. Sau macar daca e bine. Avand in vedere ca nu au fost orice fel de cosmaruri, mai ales.
Asta a fost opinia mea.
Si nu, nu esti.
Cine are in viata reala? ( O chestie de asta ma face sa ma gandesc sa deschid un thread nou :D )
Normal. :D ( mersi ca ai luat in seama reply ul meu )

Toate bune.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde