Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.05.2009, 01:05:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit complectare

Sa ma scuzati, cred ca ultima fraza din textul englez este cea de dupa paranteza (care nu figura in textul englez, prescurtat, de unde (...))

(Dacă aceea care a născut este necurată, atunci cu atât mai mult cea care desfrânează. Dacă acela care se apropie de femeia sa nu este atât de curat, cu atât mai mult cel ce se apropie de una străină. Dacă acela care a luat parte la înmormântarea cuiva este necurat, zice, apoi cu atât mai mult este necurat cel ce a luat parte la omor și război. Și, în fine, ar putea găsi cineva multe feluri de necurații, dacă ar voi să le adune pe toate,) însă nu aceasta căutăm noi acum, ci totul se rezumă la sufletul nostru.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.05.2009, 21:20:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iti place, Anca? ;-)
Fani, multumesc, dar sper ca nu ai facut acest efort doar pentru mine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.05.2009, 00:20:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani, multumesc, dar sper ca nu ai facut acest efort doar pentru mine.
Nu, dar m-am gandit si la tine, si te-am si tachinat un pic. Dar te-am intrebat si serios, iti place mai mult cum suna pe romaneste? Eu cred ca problema cu engleza este ca suntem obisnuiti sa o auzim in alte contexte decat teologia si de asta ne suna ciudat. Asa mi se parea si mie la inceput, dar de cand am auzit-o si in slujbe nu mi s emai pare asa.

Am tradus (eu, de data asta, deci nu o sa sune chiar asa frumos ci mai scolareste) si citatele de la Sf. Grigorie dar me-am pus in alta parte unde era vorba de asta.

Hristos S-a inaltat! Sarbatoarea cu bine!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.05.2009, 10:49:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am constatat ca multi din cei citati si indragiti de oameni in materie de religie sunt calugari (Par. Cleopa, si multi altii).
Citeam undeva pe acest site materiale ale par. Cleopa, care continea citate din nu stiu ce lucrari de la Govora si mai nu stiu unde. In general citate preluate si mai putin comentariu si explicatie.
Ma intreb ce si cat studiaza calugarii, cata scoala au? De unde stiu atatea lucruri? Au manastirile asa biblioteci bune? Cine ii invata pe ei?
De unde stiu cum sa invete lumea, cum sa fie duhovnici?
Si mai ales ce ma uimeste: multi cauta duhovnici si invatatura la manastire. dar ce stiu acestia din lumea laica? Ce stiu ei despre familie, iubire, copii, serviciu, probleme lumesti, cand ei nu vad si nu traiesc niciodata asa ceva?
Cum acest drept sa dea sfaturi si predici in astfel de domenii necunoscute de ei?
Si totusi judeca si inca f.aspru totul.
Eu una n-as putea.
Viata duhovnicesca nu s-a fundamentat niciodata pe eruditie ci pe inima smerita si rugatoare. De aceea Dumnezeu nu cere de la noi studii ci inima noastra. Vrea ca toata viata noastra, Lui sa o dam. Noi, cei din lume, impresurati de atatea si atatea probleme, vom afla intotdeuna mangaiere in sfaturile parintilor imbunatatiti.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.05.2009, 11:34:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Viata duhovnicesca nu s-a fundamentat niciodata pe eruditie ci pe inima smerita si rugatoare. De aceea Dumnezeu nu cere de la noi studii ci inima noastra. Vrea ca toata viata noastra, Lui sa o dam. Noi, cei din lume, impresurati de atatea si atatea probleme, vom afla intotdeuna mangaiere in sfaturile parintilor imbunatatiti.
Ce reteta simpla, ce greu de pus in practica..

Eu cred ca in zilele noastre suntem atat de handicapati sufleteste incat nici macar nu realizam cat de mult, asa ca putina eruditie pe post de carja sufleteasca nu strica niciodata.

Mai ales ca dintre cei mari trei mari dusmani ai sufletului, doi sunt o chestiune de..eruditie ca sa zic asa.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.05.2009, 14:36:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Petru ( II Epistola) spune ca cunoasterea este pe locul trei, dupa credinta si fapte bune.
Ma gandesc ca acestea ar trebui sa preceada studiul, ca prea multa cunoastere sa nu aiba efect invers, facand sa creasca mandria si parerea de sine in absenta credintei si a practicii, adica a faptelor bune.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.05.2009, 17:08:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Persoanele de varsta a treia sa se abtina, fiindca pentru ei este foarte convenabil sa creada, mai ales acum, pentru ca ei nu trebuie sa fie ancorati in familie, sexualitate, materialism-dorinta, forta de munca intensa, distractie-muzica tinereasca, afrodisiace, moda vestimentara, accesorii-bijuterii, machiaj, avorturi-anticonceptionale, iubiri fulgeratoare....Lor le este usor sa judece si sa se inarmeze cu scrierile Duhovnicilor, fiindca, oricum nu prea au mare lucru de pierdut sau de castigat si nici prea intense simtiri despre prezent.
Asta nu inteleg eu, de ce sar oamenii mai in varsta in gatul celor tineri ???!!! Se simt mai vrednici, sau cum ? Au uitat cum este sa fii tanar ? Au uitat trasaturile tineretii si-a imaturitatii ,aproape ca nu este vina lor ca mintea le este limitata.???
NU INTELEG, DACA SUNTETI INTELEPTI, DE CE NU INCERCATI SA PRIVITI LUCRURILE CU EMPATIE, INAINTE DE A LE JUDECA ATAT DE ASPRU ???
AR TREBUI SA VORBEASCA TINERII CU TINERII, CASATORITII CU CASATORITII, ADOLESCENTII CU ADOLESCENTII, OAMENII SINGURI CU OAMENII SINGURI...NOVICII IN CREDINTA CU NOVICII. SI ATUNCI VETI VEDEA CE BINE NE-AM INTELEGE PE-AICI .Si asta, fiindca nu are nimeni INTELEPCIUNE.
Nu te supăra Ori dar, o persoană trecută de 50 de ani nu este de vârsta a treia!Este adevărat că această vârstă conferă persoanei înțelepciune și o înțelegere mai profundă a învățăturilor din Scriptură și o mai lesne despătimire dar,acești oameni în marea lor majoritate suntem părinți ai căror copii au vârsta voastră și care doreim să vă ținem felinarul pentru ca voi, cei care mergeți pe cale să nu dați prin gropi.
Veți fi la rândul vostru asemenea nouă atunci când copii voștri se vor face mari.Dacă ai fi copila mea m-aș bucura văzând că ești credincioasă dar nu aș încerca să impun nimic din cele care ar putea să-ți afecteze căsnicia sau care te-ar face nefericită și aș aștepta cu răbdare și cu multă rugăciune să ajungi la anii mei și să se facă credința ta asemenea vinului vechi!
Uite cam așa este cineva care are între cincizeci și șaizeci de ani
Attached Images
File Type: jpg DSCF1418.jpg (79,6 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.05.2009, 17:22:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-am referit la 60 de ani, si, oricum mi-am cerut scuze mai sus, caci am intentionat, de fapt sa spun despre persoanele mai invarsta s atat...
Oricum, indignarea mea venea din lipsa acestora de intelegere fata de specificul varstei fiecaruia, implicit al intelegerii acesteia fata de viata...aruncand cu "intelepciunea" atotstiutoare caatre tineri ca si cu o barda, nu cu invatatura....judecandu-i aspru, in acelasi timp.
Nu mai conteaza, stiu ca imi va veni si timpul meu, sau poate ca nu va mai veni, deja ma simt la aceasta varsta uneori, si fizic si sufleteste...Asta e !
Intelegem cum putem, si putem dupa cum ne duce capul, experientele, educatia, simtamintele...toate la un loc, nu doar o carte de sfintenie citita.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.05.2009, 18:15:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...
Oricum, indignarea mea venea din lipsa acestora de intelegere fata de specificul varstei fiecaruia, implicit al intelegerii acesteia fata de viata...aruncand cu "intelepciunea" atotstiutoare caatre tineri ca si cu o barda, nu cu invatatura....judecandu-i aspru, in acelasi timp.
Lipsa noastra de intelegere e pentru pacate, nu pentru viata; viata o acceptam, acceptam si greseli, dar nu persistarea in si afirmarea pacatelor, de parca ar fi a doua natura a noastra.
Pacatele le facem ca experienta negativa, pentru a invata ca asa nu trebuie facut. Dar daca le imbratisam ca pe ceva firesc, chiar de dorit, atunci nu e in ordine.

ory, cand ai facut scoala de soferi, ai fost invatata cum e corect sa sofezi? Cred ca da.
Ei, asa e si aici. Discutam de cum e corect.
Ca facem si noi pacate, e adevarat; dar macar stim cum e corect si ne indreptam. Dar daca luam drept corect ceea ce e de fapt gresit, atunci in veci nu ne putem indrepta.

Daca invatatura crestina ti se pare o barda, atunci intreaba-te in ce crezi; caci aceea nu e invatatura crestina, ci altceva. Si e pacat.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.05.2009, 19:10:41
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Nu am citit tot threadul, dar vreau sa spun si eu ceva. Omul are de la Dumnezeu constiinta, care daca e ascultata, il invata ce e bine si ce nu.

Cu cat omul o ignora mai mult, cu atat constiinta devine mai tacuta. Cu cat omul asculta mai mult de ea, cu atat constiinta il invata mai multe. Aceste procese insa dureaza, nu sunt instantanee.

Un om duhovnicesc, chiar daca nu are viziuni directe de la Dumnezeu, are insa constiinta mult mai "ascutita", si vede mult mai usor ce e bine si ce nu, indiferent de domeniu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este condusa BOR de calugari idealist Biserica Ortodoxa Romana 296 07.12.2017 20:53:05
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Lasata secului pentru Postul Sfintei Marii mena2376 Intrebari utilizatori 0 01.08.2011 15:08:15
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20