Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 12.04.2014, 23:52:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cred ca cel mai mare si mai tare e ala care demonstreaza duhovnicii cu impartasania rara - adica majoritatea se pare, sunt intr-o grava greseala.
Nu?
Întrebarea mea are o cu totul altă direcție...

Dar dacă tot ai pomenit.... demonstrația aceea există deja, dar problema duhovnicilor în general este faptul că ei nu pot trăi în locul nostru, ca să ne mențină un tonus duhovnicesc constant în măsură să facă posibilă împărtășirea mai deasă. Ca și Dumnezeu, duhovnicii lucrează cu "materialul clientului"....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.04.2014 at 23:56:02.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 13.04.2014, 20:19:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar care-o fi mai mare: ascultarea de duhovnic sau de ideile teologice corecte?
Ascultarea, însă discuția are o altă direcție.
Anita era curioasă de ce unii se împărtășesc mai des.

Last edited by ovidiu b.; 13.04.2014 at 20:22:26.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 13.04.2014, 20:21:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ascultarea.
Înseamnă că ne-am lămurit....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #604  
Vechi 13.04.2014, 20:25:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Înseamnă că ne-am lămurit....
Și care e scopul Sf Liturghii?
Reply With Quote
  #605  
Vechi 13.04.2014, 20:28:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și care e scopul Sf Liturghii?
Dar cum ajungi la scopul Sfintei Liturghii? De capul tău sau cu binecuvântarea cuiva?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #606  
Vechi 13.04.2014, 20:33:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar cum ajungi la scopul Sfintei Liturghii? De capul tău sau cu binecuvântarea cuiva?
Cu binecuvântare care ține tot de ascultare. Se poate ca preotul să nu aibă cu cine, e slab ”materialul clientului”, dar există și posibilitatea ca preotul să nu fie pentru o deasă împărtășanie, deși există ”material”. În cazul variantei a doua, cine e de vină, ”clientul” sau preotul?
Și tot nu mi-ai răspuns la întrebare. Care e scopul Sf Liturghii?

Last edited by ovidiu b.; 13.04.2014 at 20:44:46.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 13.04.2014, 20:42:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu binecuvântare. Se poate ca unii preoți să nu aibă cu cine, e slab ”materialul clientului”, dar există și posibilitatea ca preotul să nu fie pentru o deasă împărtășanie. În cazul variantei a doua, cine e de vină, ”clientul” sau preotul?
Există și posibilitatea ca preotul să fie excesiv de precaut sau dominat de curentul Împărtășaniei rare. Dar eu vorbesc din perspectiva mireanului, iar din această perspectivă nu-mi permit să judec preotul. Pot să-l întreb însă de ce nu mă lasă să mă împărtășesc mai des, dacă-mi doresc asta. Poate vede în mine un păcat rezidual și am ocazia să mă îndrept. Dar dacă nu mă lasă, nu mă lasă și nu pot să mă revolt împotriva lui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.04.2014 at 23:08:09.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 13.04.2014, 21:00:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Există și posibilitatea ca preotul să fie excesiv de precaut sau dominat de curentul Împărtășaniei rare.
Deci, se poate.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar eu vorbesc din perspectiva mireanului, iar din această perspectivă eu nu-mi permit să judec preotul.
Nu vorbim de un caz particular, atunci intram în judecată. Apoi nu avem cum să stabilim dacă e albă sau neagră fără judecată, ci cum ne raportăm la ”judecată” e păcat sau nu.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pot să-l întreb însă de ce nu mă lasă să mă împărtășesc mai des, dacă-mi doresc asta. Poate vede în mine un păcat rezidual și am ocazia să mă îndrept. Dar dacă nu mă lasă, nu mă lasă și nu pot să mă revolt împotriva lui.
De acord cu tine. Nu pomenim de revoltă, ci doar de cum ar trebui să ne raportăm la Sf. Liturghie. Adică stradania mea de mirean asta să fie, să mă străduiesc să fiu ”vrednic”, bineînțeles cu spovedanie și cu binecuvântarea duhovnicului.

Last edited by ovidiu b.; 13.04.2014 at 21:05:58.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 13.04.2014, 21:51:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Deci, se poate.



Nu vorbim de un caz particular, atunci intram în judecată. Apoi nu avem cum să stabilim dacă e albă sau neagră fără judecată, ci cum ne raportăm la ”judecată” e păcat sau nu.



De acord cu tine. Nu pomenim de revoltă, ci doar de cum ar trebui să ne raportăm la Sf. Liturghie. Adică stradania mea de mirean asta să fie, să mă străduiesc să fiu ”vrednic”, bineînțeles cu spovedanie și cu binecuvântarea duhovnicului.
Ovidiu, oamenii din parohii ascultă de preoții lor și e foarte bine că măcar mai ascultă de cineva. Nu cred că au habar prea mulți de "cearta colivarilor" sau alte ocazii cu care s-a pus pe tapet învățătura originală a Bisericii privitoare la Împărtășanie. De altfel, concluzia disputei amintite, validată sinodal, a dat dreptate ambelor tabere, dar o dreptate diferențiată calitativ, în sensul că cine se împărtășește des, în condiții canonice, foarte bine face iar cine se împărtășește mai rar face doar bine. Biserica nu obligă pe nimeni la zel înflăcărat și ascendent, însă stabilește condițiile minime care trebuiesc îndeplinite pentru ca enoriașii de pretutindeni să rămână, cât de cât, integrați în ea.
Iar credincioșii care se împărtășesc des nu trebuie nici să-i judece, nici să-i certe pe cei care se împărtășesc rar, ci să se bucure pentru ei că se împărtășesc totuși și se mențin ca mădulare vii în Trupul lui Hristos!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #610  
Vechi 13.04.2014, 23:02:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mi se pare putin cam ilogic sa te mai duci la spovedanie, daca tu crezi ca ceea ce ti se spune acolo nu corespunde cu realitatea ta spirituala.

Daca tu crezi ca esti vrednic de impartasanie deasa si intrebi duhovnicul de ce nu-ti permite, cum zice Mihail, si raspunsul ti se pare absurd, cred ca pur si simplu e cazul sa-ti cauti altul, pentru ca respectivul e necorespunzator, nu-ti poate evalua cum trebuie starea ta duhovniceasca.

Cu ocazia asta poti sa-ti cauti altul despre care stii ca da mai usor dezlegare.

Insa poti sa te intrebi ce e mai bine, sa te impartasesti rar si duhovniceste (nu dupa litera) sa simti nevoia sa o faci mai des, sau sa te impartasesti des si sa-ti dai seama abia dupa ce ai cazut urat, ca a fost mai mult decat puteai duce?
Sau si mai rau, sa cazi si nici sa nu-ti dai seama?

Multi nu inteleg ce responsabilitate spirituala au ei insisi, lasand-o pe toata pe umerii duhovnicului, crezand ca daca el face intr-un fel sau altul e neaparat bine asa, ei nu trebuie sa-si mai faca nici un fel de procese de constiinta, sa-si evalueaze si re-evalueze starea duhovncieasca nu doar inainte ci si dupa momentul spovedaniei, chiar zi de zi, etc.

Nu cred ca poti vorbi de deasa impartasanie daca momentul respectiv nu trezeste nici un ecou duhovnicesc profund in persoana ta, crezand doar intr-o lucrare nevazuta care tine mai degraba de teorie decat de un efect practic, efectiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16