Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2009, 14:27:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Cod GALBEN

Ca de fiecare data, desi a fost emisa din timp avertizarea de cod galben pentru ninsori, autoritatile au fost din nou luate prin surprindere.
In Bucuresti se circula foarte greu, bara-la-bara, iar masinile de deszapezire sunt o aparitie rara. Principalele artere sunt acoperite de polei, iar pe strazile secundare stratul de zapada creste constant.
La voi care este situatia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2009, 14:35:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ca de fiecare data, desi a fost emisa din timp avertizarea de cod galben pentru ninsori, autoritatile au fost din nou luate prin surprindere.
In Bucuresti se circula foarte greu, bara-la-bara, iar masinile de deszapezire sunt o aparitie rara. Principalele artere sunt acoperite de polei, iar pe strazile secundare stratul de zapada creste constant.
La voi care este situatia?
Oricum Bucureștiul este sufocat din cauza numărului din ce în ce mai mare al autoturismelor . Metroul e cam singura soluție ! Cât despre drumurile secundare , în sectorul 3 , se mișcă ceva , dar să ne mișcăm și noi oleacă , dând zăpada din fața blocurilor și din parcări .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2009, 14:36:26
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oricum Bucureștiul este sufncat din cauza numărului din ce în ce mai mare al autoturismelor . Metroul e cam singura soluție ! Cât despre drumurile secundare , în sectorul 3 , se mișcă ceva , dar să ne mișcăm și noi oleacă , dând zăpada din fața blocurilor și din parcări .
Ca trebuie sa dam si noi cu lopata, e clar! Eu ma gandesc cu groaza cum as putea sa ajung pana la metrou fara sa-mi rup gatul...si cata lume o fi la metrou...of, of...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.12.2009, 14:40:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ca trebuie sa dam si noi cu lopata, e clar! Eu ma gandesc cu groaza cum as putea sa ajung pana la metrou fara sa-mi rup gatul...si cata lume o fi la metrou...of, of...
Baftă ! Și eu am traseu lung, lung, lung până la metrou , dar știu să patinez, să schiez , și toate astea îmi prind bine în Capitala GROAZEI !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2009, 14:44:30
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Baftă ! Și eu am traseu lung, lung, lung până la metrou , dar știu să patinez, să schiez , și toate astea îmi prind bine în Capitala GROAZEI !
Tu, Cristi, m-ai facut sa zambesc, dar ai dreptate ca e de groaza...sa speram ca ajungem cu totii acasa intr-o bucata! ...si sper sa nici nu se ia de noi vreun caine nervos ...
...pe-aici tot nimic, nici un echipaj, masinile derapeaza, e de speriat...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2009, 14:54:11
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

La Slobozia e un polei de groaza! Afara e -1 grad si ploua si tot ce ploua ingheata imediat. Copacii si masinile sunt acoperite de un strat de 1/2 cm de gheata. Pe sosea se da cu ceva care seamana a antiderapant dar nu stiu cat va face fata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2009, 14:56:57
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
La Slobozia e un polei de groaza! Afara e -1 grad si ploua si tot ce ploua ingheata imediat. Copacii si masinile sunt acoperite de un strat de 1/2 cm de gheata. Pe sosea se da cu ceva care seamana a antiderapant dar nu stiu cat va face fata.
Da, ploua si ingheata imediat pentru ca e minus, e foarte periculos. Aici sunt -2 grade, si ninge "orizontal"... si in continuare nici o utilitara de dezzapezire...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2009, 14:57:47
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Da, oameni buni aveti si voi dreptate, dar....CE FRUMOS NINGE!!!!!!!
Poate se asterne si ramane covorul alb de omat macar vreo cateva zile....copii asa s-au bucurat...copilul meu cel mare(14 ani) mi-a scris pe mobil dimineata.....Wiiiiiiiiiiiiiiiiii ce ninge!!
Cred ca noi prea plini de griji si de nevoi am uitat sa ne bucuram...am uitat cum este iarna adevarata.........!
Vom scoate noi cumva la capat cu ajutorul lui Dzeu!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2009, 15:00:35
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Masinile astea strica toata zapada,deja e neagra acum
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2009, 15:04:30
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

...iarna e frumoasa, zapada trebuie sa fie alba, ninge frumos...
Da, dar ca sa putem aprecia aceasta frumusete, ne trebuie un mimin, minim confort! Daca omului ii trebuie 3 ore ca sa ajunga acasa (nu stiu cat dureaza zborul pana in Italia, de exemplu, dar imi inchipui ca mai putin), si cand ajunge e inghetat bocna si murdar..............
...cel putin, asa cred eu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare