Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2010, 12:30:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ati auzit de Klaus Kenneth?

Cine a auzit de acest mare marturisitor crestin si i-a citit si cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului,-il invit sa vina cu argumente,daca ii place de acest om si de aceasta carte sau nu;daca o considera importanta in contextul vremurilor de acum
  #2  
Vechi 11.05.2010, 13:05:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
  #3  
Vechi 11.05.2010, 13:15:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
Citeste te rog cartea lui : Doua milioane de km in cautarea adevarului ,al carei epilog il poti citi de aici: http://unblogcrestin-ortodox.blogspo...kilometri.html
Cateva argumente: A fost botezat de parintele Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan.Este bun prieten cu Rafail Noica,pe care,cu ocazia conferintei pe care ai postat-o,l-a vizitat si au stat impreuna de vorba trei zile,cate 10 ore/zi.Asta in conditiile in care Rafail Noica ,deocamdata nu primeste pe nimeni.
  #4  
Vechi 11.05.2010, 13:20:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #5  
Vechi 11.05.2010, 13:33:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.
Interviul de la Trinitas a fost exceptional,daca stie cineva unde il pot gasi.....Acolo face un rezumat foarte bun al cartii,si implicit a vietii lui agitate...
  #6  
Vechi 11.05.2010, 14:41:13
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Thumbs up O recomand !

Am citit cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului recent.E intr-adevar impresionant prin cate a putut trece omul acesta !
Eu cred ca e o carte importanta pentru cei in Vest, pentru ca el e unul dintre ei, si se pot raporta mai usor la el,si,prin el, apropia de Adevar.
Cat despre faptul ca destul de la sfarsitul cartii vorbeste despre Ortodoxie,cred ca pentru cei pentru care e scrisa cartea in primul rand,dupa parerea mea(adica cei care nu cred deloc,sau cum sunt majoritatea celor din Apus,cred ca e un Dumnezeu,undeva,dar mai mult nu vor,n-au timp sa aprofundeze) e in ordine.Mai ales ca arata foarte clar efectele "pozitive" ale practicarii Yoga si a altor practici orientale, care in Apus castiga popularitate pe zi ce trece!

Doamne ajuta !
  #7  
Vechi 11.05.2010, 14:57:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Am citit cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului recent.E intr-adevar impresionant prin cate a putut trece omul acesta !
Eu cred ca e o carte importanta pentru cei in Vest, pentru ca el e unul dintre ei, si se pot raporta mai usor la el,si,prin el, apropia de Adevar.
Cat despre faptul ca destul de la sfarsitul cartii vorbeste despre Ortodoxie,cred ca pentru cei pentru care e scrisa cartea in primul rand,dupa parerea mea(adica cei care nu cred deloc,sau cum sunt majoritatea celor din Apus,cred ca e un Dumnezeu,undeva,dar mai mult nu vor,n-au timp sa aprofundeze) e in ordine.Mai ales ca arata foarte clar efectele "pozitive" ale practicarii Yoga si a altor practici orientale, care in Apus castiga popularitate pe zi ce trece!

Doamne ajuta !
Cartea lui s-a vandut foarte bine si in Grecia,deci intr-o tara ortodoxa,si cred ca si la noi s-a vandut cat de cat.
Mesajul lui care poate fi receptat si de catre ortodocsi este trairea lui autentica,lucru CARE NOUA NE LIPSESTE.Insa nimeni nu are taria sau discernamantul sa recunoasca acest lucru,si de asta multi nu-l pot aprecia la adevarata lui dimensiune.Ne ingropam in citate de peste tot,dar nu mai traim autentic....
  #8  
Vechi 11.05.2010, 16:13:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si eu am citit cartea in urma cu cativa ani buni... Stiu ca m-a impresionat foarte mult atunci si o consider un exemplu de viata a unui om care a dorit cu orice pret sa caute si sa gaseasca Adevarul...!
  #9  
Vechi 11.05.2010, 19:02:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cartea lui s-a vandut foarte bine si in Grecia,deci intr-o tara ortodoxa,si cred ca si la noi s-a vandut cat de cat.
Mesajul lui care poate fi receptat si de catre ortodocsi este trairea lui autentica,lucru CARE NOUA NE LIPSESTE.Insa nimeni nu are taria sau discernamantul sa recunoasca acest lucru,si de asta multi nu-l pot aprecia la adevarata lui dimensiune.Ne ingropam in citate de peste tot,dar nu mai traim autentic....
Ca sa nu ne ingropam in citate, cum spui, trebuie sa incercam sa le intelegem si sa le folosim ca intelepciune de viata, aplicandu-le in deciziile noastre de zi cu zi, de ora cu ora. Cine le foloseste doar ca minge in acest ping-pong verbal, nimic nu a facut. Fapte, nu vorbe!
  #10  
Vechi 11.05.2010, 21:22:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ca sa nu ne ingropam in citate, cum spui, trebuie sa incercam sa le intelegem si sa le folosim ca intelepciune de viata, aplicandu-le in deciziile noastre de zi cu zi, de ora cu ora. Cine le foloseste doar ca minge in acest ping-pong verbal, nimic nu a facut. Fapte, nu vorbe!
Ma ierti,dar nu am inteles nimic din ce ai vrut sa spui.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06