Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2010, 09:46:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Cautati Imparatia lui Dumnezeu

Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga voua!

Cum se poate aplica aceasta porunca sau indemn al lui Dumnezeu pentru noi?
  #2  
Vechi 23.08.2010, 13:29:33
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Tema împărăției lui Dumnezeu este una destul de dificilă și are multe referințe în Sfânta Scriptură, iar pentru a mă referi doar la două evanghelii duminicale citite în ultima vreme, fără ca aceste evanghelii să epuizeze subiectul, concluzia lor este că iertarea greșelilor pe care le-a făcut aproapele nostru nouă și lucrarea cu vrednicie în via Domnului sunt două dintre metodele, dar nu singurele, prin care aplicăm efectiv căutarea împărăției lui Dumnezeu și a dreptății sau neprihănirii Lui. Iertarea aproapelui nu este un lucru foarte ușor, mai ales atunci când el ne-a greșit grav, însă Mântuitorul nostru ne cere nu doar să iertăm, ci să iertăm din toată inima așa încât respectiva greșeală pentru noi nici să nu mai existe. Tot Mântuitorul ne spune că pentru a fi asemenea lui Dumnezeu trebuie să fim egal de buni față de cei răi și față de cei buni, ceea ce iarăși nu este un lucru foarte simplu. Pe de altă parte, noi trebuie să aducem roade plăcute lui Dumnezeu din lucrarea în via Domnului. Bineînțeles că de această lucrare sunt mai responsabili oamenii mai luminați și pe poziții mai înalte, clericii, teologii, însă în virtutea Botezului prin care am murit împreună cu Hristos pentru ca să înviem împreună cu El la o viață nouă, duhovnicească, toți suntem sau ar trebui să fim, măcar într-o anumită măsură, înzestrați cu preoția împărătească, laică, în virtutea căreia suntem responsabili de roadele atât din jurul nostru cât și de roadele noastre personale. Pentru că via Domnului este atât ceva exterior nouă cât și interior nouă; chiar propriul nostru suflet este o vie a Domnului și noi trebuie să ne îngrijim prin lucrarea tuturor poruncilor lui Dumnezeu în viața noastră de propriile noastre roade pe care Dumnezeu le va cere de la noi ca rod și recunoaștere a tuturor darurilor materiale și spirituale pe care ni le-a făcut.
  #3  
Vechi 23.08.2010, 13:38:01
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post O simpla parere

In Luca 17:21 sta scris ,,Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.".Mereu m-am intrebat ce trebuie sa descoperim in noi,din moment ce imparatia lui Dumnezeu nu este mai departe de propria noastra fiinta interioara.Cred ca cei care descopera Imparatia lui Dumnezeu sunt cei descrisi de Mantuitor in Predica de pe Munte(Matei 5:3-11):

●Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
●Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
●Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
●Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
●Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
●Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
●Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
●Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
●Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău
împotriva voastră, mințind din pricina Mea.

Cei care au gasit inauntrul lor asemenea resurse sunt cei care vor vedea Imparatia lui Dumnezeu iar motivatia este cuprinsa in acel text>,, Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu." Nu poti sa gasesti aceste resurse in tine decat daca esti curat cu inima.Daca esti curat cu inima,atunci vei gasi puterea de a aplica si intelege aceea invatatura iar efectul va fi ca vei vedea Imparatia lui Dumnezeu,dinauntrul tau,eliberat de patimi si intrebari fara sfarsit.

Doar se spune in Geneza 1:26> ,,Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră". Cred ca aici este o mare taina pusa de Cel de Sus in noi.Ne-a pus o o parte din lumina Lui in noi .Nu poti ajunge la ea, la ,,Imparatia" Lui, decat in modalitatile aratate.Nu trebuie sa o cauti prea departe. Este chiar in noi,in fiecare dintre noi si depinde de fiecare.Pe scurt:omul are posibilitatea reala,concreta si extraordinara de a o gasi chiar in el.Odata ce ai ajuns la ea te transformi ca om,ca fiinta, pt ca ea are la baza aceea caracteristica mai puternica decat orice,asa cum arata Apostolul Pavel,,Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea"(I Corinteni 13:13). ,,Restul vi se va adauga voua" este doar consecinta ad literam.

Acesta este parerea mea si nu am pretenia ca am inteles corect.Este doar o parere si atat.Am inteles ca exista un preot ortodox pe forum.Parinte,cu respect,poate aveti timp sa ne spuneti opinia dvs autorizata.Ar fi de mare folos.Multumiri anticipate.

Last edited by Scotianul; 23.08.2010 at 16:25:17.
  #4  
Vechi 23.08.2010, 17:06:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga voua!

Cum se poate aplica aceasta porunca sau indemn al lui Dumnezeu pentru noi?
Tu de fapt care parte vrei sa o clarifici :)))?
Cea cu cautatul sau ce ti se va adauga tie daca o cauti?
  #5  
Vechi 23.08.2010, 17:40:49
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga voua!

Cum se poate aplica aceasta porunca sau indemn al lui Dumnezeu pentru noi?
De multe ori se intampla sa uitam ca suntem destinati Imparatiei lui Dumnezeu, ca "nu avem cetate statatoare pe pamant". De aceea ne si impiedicam cazand in pacate si patimi de tot felul. Faptele noastre nu sunt savarsite din perspectiva "cetateniei ceresti", a calitatii de fii ai lui Dumnezeu, ci de fii ai acestei lumi trecatoare. Insa atunci cand ne raportam la lume din perspectiva Imparatiei, vom dobandi o mai mare incredere in pronia dumnezeiasca. Dobandim astfel "ochi", spre a vedea cum Dumnezeu ne poarta de grija, cum "restul ni se adauga noua".
  #6  
Vechi 23.08.2010, 22:38:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga voua!

Cum se poate aplica aceasta porunca sau indemn al lui Dumnezeu pentru noi?
Teoretic e simplu : faceti cele ale lui Dumnezeu,si le veti primi si pe cele lumesti.
Practic insa,noi facem invers:cautam linistea lumeasca,sa ne fie bine in problemele noastre imediate,sa se rezolve,sa le depasim cumva. Si mai mult ,ca tot s-a vorbit de dimensiunea interioara a Imparatiei Cerurilor. Mintea noastra cea de toate zilele,prefera subiectele lumesti.Noaptea ,in pat ,ne gandim ce vom face a 2 a zi.Daca ne-am indrepta insa mintea catre Dumnezeu , atunci am scapa de cel mai mare dusman al mintii:"ingrijorarea pentru multe'
Nu stiu daca vrea sa se spuna ca vom scapa de insasi problemele despre care ne ingrijoram:cum va fi la servici,cum vom fi priviti in anuimite situatii,cum vom renova casa etc .
Dar eu zic ca ni se ofera chiar mai mult decat rezolvarea problemelor lumesti care ne framanta .Ni se ofera ceva mai pretios decat intreaga lume chiar:si anume sufletul nostru,o clipa de liniste pentru el.
"Caci ce ar da omul in schimb pentru sufletule sau?"
  #7  
Vechi 24.08.2010, 10:11:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu de fapt care parte vrei sa o clarifici :)))?
Cea cu cautatul sau ce ti se va adauga tie daca o cauti?
Nu vreau neaparat sa clarific,cat sa aplic aceasta porunca.Si aplicand-o sa vad cum cele promise de Dumnezeu ca se vor adauga se realizeaza!

Am vazut ca desi vreau sa aplic aceasta porunca,nu am taria necesara.Altfel spus,duhul vrea,trupul se opune.Se impune aici un indrumator,sau in lipsa acestuia o metoda.

Printre primii pasi care se pot face in aceasta directie,mentionez postul pana la o anumita ora,prefereabil ora 15,sau pentru cei mai tari 17-18,si o singura masa /zi.

Apoi incercarea de a ne insingura de lume,de a incepe sa evitam pana la maximum prietenii,televizorul,internetul ,dorintele de imbogatire sau de posesie de bunuri.

Acestea ar fi primele sfaturi practice pe care as putea sa le spun.
  #8  
Vechi 24.08.2010, 11:16:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu vreau neaparat sa clarific,cat sa aplic aceasta porunca.Si aplicand-o sa vad cum cele promise de Dumnezeu ca se vor adauga se realizeaza!

Am vazut ca desi vreau sa aplic aceasta porunca,nu am taria necesara.Altfel spus,duhul vrea,trupul se opune.Se impune aici un indrumator,sau in lipsa acestuia o metoda.

Printre primii pasi care se pot face in aceasta directie,mentionez postul pana la o anumita ora,prefereabil ora 15,sau pentru cei mai tari 17-18,si o singura masa /zi.

Apoi incercarea de a ne insingura de lume,de a incepe sa evitam pana la maximum prietenii,televizorul,internetul ,dorintele de imbogatire sau de posesie de bunuri.

Acestea ar fi primele sfaturi practice pe care as putea sa le spun.
Sună a izolare , a îndobitocire ! Discernământ, cumpătare și înțelepciune . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #9  
Vechi 24.08.2010, 11:26:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga voua!
Cum se poate aplica aceasta porunca sau indemn al lui Dumnezeu pentru noi?
Cuvantul lui Hristos nu are destinatari speciali, nici nu este impartit in mai multe parti !
Cuvantul Sau, aflat in Scriptura si la Sfintii Parinti, se adreseaza fiecarui crestin aflat in Biserica, dornic de mantuire si despatimire.

Unde este rostit acest cuvant ? Daca nu ma insel, Hristos spune aceasta in "Predica de pe Munte". Aceasta predica a fost tinuta inaintea tuturor localnicilor de langa Marea Galileei, parinti, mame si copii, iar in nici un caz unor pustinic, izolati si necasatoriti.

Sa nu indraznim a imparti in doua Evanghelia lui Hristos, parte pentru calugari si parte pentru mireni.
Viata crestina nu poate fi despartita de monahism, iar monahismul ne arata calea.

"Odata trecut prin tunderea Botezului, fiecare crestin se afla pe sine monah al monahismului interiorizat (pe langa cel din manastire), supus tututor exigentelor evanghelice." (Paul Evdochimov)

A cauta Imparatia inseamna a cauta mai mult cuvintele de invatatura ale Sfintilor Parinti (carti, pelerinaje), decat stirile de la TV si emisiunile de barfa; inseamna a te bucura de o Vecernie si de o priveghere, mai mult decat de un meci de fotbal si decat o intalnire la o petrecere aniversara (desi nici acelea nu sunt rele in ele insele); inseamna a te intrista daca te culci numai rostind "Tatal nostru" si atat; inseamna a iti dori sa te impartasesti cu Hristos mai des; inseamna a tine post personal, tainic si ascuns, si in afara posturilor mari de peste an; inseamna a te spovedi cat de des poti; inseamna a fi ascultator si a nu fi mandru; inseamna a te nevoi in a'l odihni si iubi pe om; inseamna a trai viata duhovniceasca in familie; inseamna a nu te apropia de sotie in posturi si in sarbatori; inseamna a'ti creste copiii in Biserica; inseamna a il pune pe om mereu inaintea ta, iar tu mai pe urma; inseamna a'ti rupe o parte din somn, spre a citi rugaciune de noapte; inseamna a'ti dori ca azi, acum si aici, sa fii gata de a te infatisa inaintea lui Hristos. (Am spus "a'ti dori", iar nu "a fi", caci puterea nu tine de noi, ci numai vointa.)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.08.2010 at 11:32:41.
  #10  
Vechi 24.08.2010, 11:56:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu vreau neaparat sa clarific,cat sa aplic aceasta porunca.Si aplicand-o sa vad cum cele promise de Dumnezeu ca se vor adauga se realizeaza!

Am vazut ca desi vreau sa aplic aceasta porunca,nu am taria necesara.Altfel spus,duhul vrea,trupul se opune.Se impune aici un indrumator,sau in lipsa acestuia o metoda.

Printre primii pasi care se pot face in aceasta directie,mentionez postul pana la o anumita ora,prefereabil ora 15,sau pentru cei mai tari 17-18,si o singura masa /zi.

Apoi incercarea de a ne insingura de lume,de a incepe sa evitam pana la maximum prietenii,televizorul,internetul ,dorintele de imbogatire sau de posesie de bunuri.

Acestea ar fi primele sfaturi practice pe care as putea sa le spun.
Daca primii pasi sunt pentru evitarea ispitelor si izolarea fata de ele,urmatorii ar fi cei care ne incalzesc inima si ne aduc dragostea de Dumnezeu.
Printre cele mai eficiente pe care le-as recomanda sunt citirea zilnica a Evangheliei si a Psaltirii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11