Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.03.2013, 19:19:58
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Ninge bezmetic,vantul bate nebun,cuvinte aruncate,lume pe drum...nu poti cuprinde departarea,framantarea,daca nu esti cladit din suspine,nu poti!
Ma doare pe mine,ne doare pe noi,si-ntreb naiv,poate prosteste(?):unde sunteti ,voi romanii,cand ROMANII au nevoie de voi???

@ unora...multora,asa ca mine(!!)le spun ca,intelepciunea e un dar,n-o faceti povara...

Scris cu durere in suflet,azi 15 martie de ziua Ungariei!
E foarte trist ce spui. De multe ori ne revoltam cand intamplator aflam de la stiri cam ce vor unii sa faca din tara asta... As vrea sa cred ca Dumnezeu va avea grija de noi mai mult decat ne ingrijim noi sa... avem grija. Eu nu cred ca va ingadui vreo schimbare. E nevoie de multa rabdare si diplomatie cat cuprinde. Sa ne fereasca de vreo izbucnire in strada, cand sa iesim cu totii si sa le dam pamant la bucata: cate doi metri cubi, de caciula!...

@Ovidiu, nu stiu despre ce vorbesti. Ce spui tu nu are legatura cu ce spun eu si nici n-as putea sa te contrazic. Oricum, nadejdea intotdeuna trebuie sa aiba la baza credinta si nevointa. Daca nu-i nici credinta, nici nevointa, dar ai nadejde, s-ar putea sa primesti rodul ostenelilor tale. E adevarat ca Sfintii nostri Parinti s-au rugat, iar stramaosii nostri mai vechi sau mai noi au platit cu sange aceste plaiuri, ceea ce ne da increderea ca Dumnezeu nu ne lasa, dar mai e nevoie si de noi sa facem ceva, fie si numai sa-i cinstim pe strabunii nostri si nu sa le calcam memoria in picioare cu orice ocazie...
Pana una alta, oricat ar fi fost poporul asta de compromis sufleteste, eu stiu ca a avut intotdeuna o teama de Dumnezeu in ce priveste viata si constiinta profunda. Daca n-am fi un popor credincios, probabil n-am mai vedea nici o potaie pe strazi, si i-am otravi sau i-am impusca pana la ultimul. Si nici de necazul omului nu ne-ar pasa fiindca fiecare pentru el pana la urma... NU! Suntem doar in aparenta egoisti, fiindca asa ne-a facut societatea, dar in adancul sufletului, fiecare este un bun crestin care are mila de aproapele lui, si se raporteaza intr-un fel sau altul la dreptatea lui Dumnezeu! Ei, despre aceasta dreptate este vorba, fiindca Dumnezeu nu va lua de la cel rau sa dea la cel si mai rau. Este o nadejde care are la baza ceva real... Noua ne mai ramane doar "grija" pentru cei ce vin dupa noi!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.03.2013, 20:08:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit


picture sharing
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.03.2013, 20:09:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dar cum se face ca sunt si romani buni si cinstiti care au reusit in Romania sa duca un trai decent?
Povestea un Parinte ca s-a dus in fosta Iugoslavie si a vazut romani dormind pe banci si in boscheti, iar ziua se duceau sa mature si sa vada ce mai au nevoie sarbii. Pai aia nu e umilire? Pentru bani faci treburile astea? Si in alte tari romanii lucreaza in conditii mizere. Pai daca in afara faci acele munci de jos, in tara de ce nu faci acele treburi?

Mai zici daca pleci cu contract si te intorci sa contribui cu ceva in Romania, dar sa lasi copii si sot/sotie in Romania si tu sa te duci sa faci munca de jos doar ptr. ati construi vila, mi se pare exagerat. Cati romani din Romania ar spala babe la fund ptr. salariu minim? 1000 de euro nu e mult ptr. tarile in care lucreaza romanii, abia iti ajunge sa platesti chiria.

Unde ajungem daca pleaca toti din tara in loc sa puna contributia lor ptr. dezvoltarea Romaniei? Nemtii dupa razboi au lucrat pe gratis ptr. a pune pe picioare Germania. Este foarte mult eu si familia mea si atat.

Eu am credinta ca Dumnezeu nu te lasa oriunde ai fi, inclusiv in Romania.

Daca doresti sa asculti aceasta conferinta, sa imi spui ce crezi :
Conferinta "Iubirea de tara si neam" - Pr. Iustin si Pr. Pantelimon (Manastirea Oasa)
Eu nu inteleg cum poate un roman sa contribuie la dezvoltarea Romaniei? Prin simplu fapt ca ramane in tara? Daca ar fi bine in tara, nu ar pleca oamenii. Eu nu sunt pentru plecare, dar nu se mai poate, e din ce in ce mai rau. Ma uit la oameni cat sunt de saraci, extrem de saraci. Ti se rupe inima cand vezi cat sunt de umiliti, cat muncesc si cu cat sunt platiti. O prietena, profesoara de roamana, avea elevi la seral angajati la BGS si castigau mai mult decat ea. Dupa reducerile cu 25% ajunsese sa castige cat femeia de serviciu a scolii. Este norma sa se intample asta? Nu ii ajungeau banii de chirie, o ajutau parintii si mai facea meditatii. Muncea de dimineata pana seara ca sa traiasca. Se chinuia mult. Si poti se le mai spui unora ca ea sa nu plece, sa ramana sa contribuie la dezvoltarea Romaniei? Cei ce raman in tara sunt adevarati mucenici. Sunt extrem de putini cei ce se descurca in Romania. O sa ascult conferinta si o sa iti spun parerea mea.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.03.2013, 20:45:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca poti sa fii acelasi om de omenie si sa te mantuiesti si pe alte meleaguri,desigur daca continui sa traiesti in acelasi spirit crestin ortodox.
Sunt cazuri cand modul de viata smerit si personalitatea prietenoasa a romanilor nu au trecut neobservate la strainii cu care au venit in contact si presupun ca le-au schimbat si lor optica.Vad asta mai ales la americanii care s-au convertit la ortodoxie,la biserica de aici.
Majoritatea americanilor se bucura cand aud ca-s romanca spunand ca au cunoscut si ei romani si sunt prietenosi si in general oameni buni.
Si este foarte adevarat!

Eu nu am o parere proasta despre romani,deoarece nu am o parere proasta nici despre mine ;locurile sunt frumoase,oamenii buni si prea rabdatori dar guvernul este corupt si asta nu se poate inghiti cu una,cu doua!
Prea multa vrajba insa intre romanii ramasi si cei plecati,de ce oare?
Sa fie cumva invidia de vina ca cei plecati traiesc ca pe roze?
Or trai material mai bine,dar dorul de pamant ,neam si limba va exista pt totdeauna in sufletul lor.Cat de bine s-ar adapta,tot straini vor ramane pt poporul care i-a adoptat,un soi de copii vitregi.
Eu cand ascult muzica romaneasca ma apuca plansul;sau cantari religioase ,sau colinde desi nu am crezut vreodata ca am vreun dram de patriotism in mine.
Dar se pare ca legatura de origini,ramane oricat de mult ne-am adapta la noii parametrii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.03.2013, 20:49:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

uitati un lucru. Chestiile astea nu sunt liniare, evolueaza de-a lungul timpului. Acum 20 de ani era suprapopulare care ar fii adus omenirea in colaps intr-un secol, acum am disparea intr-o mie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.03.2013, 20:51:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si unele supozitii se bazeaza pe aberatii. Adica state nationaliste, cu o istorie indelungata, cu o capacitate de adaptare si o solidaritate puternica intre membrii societatii respective precum Japonia vor disparea inaintea Azerbaigeanului?????
pai Japonia are f. multi batrani si cel mai mare procent de tineri neinteresati de sex. Cam da.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.03.2013, 21:12:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Prea multa vrajba insa intre romanii ramasi si cei plecati,de ce oare?
Sa fie cumva invidia de vina ca cei plecati traiesc ca pe roze?
Nu, sub nici o forma. Dumnezeu mi-a ingaduit sa am experienta plecarii pentru destui ani, dar si sentimentul intoarcerii, dupa o astfel de experienta. Cine are un caracter frumos, nu-si face nici in strainatate neamul de rusine, si nici dupa ce se intoarce nu-si da ifose de "educat occidental". De fapt de aici apare conflictul. Exista din pacate si dintr-acei care au facut eforturi disperate pentru a ajunge "dincolo", unde au lucrat in conditii umilitoare, uneori chiar sub demnitatea lor. In general, cine face compromis cu demnitatea, cand se va intoarce la obarsie, va avea acea refulare greu de digerat de cei din jur, fiindca nu-i inteleg nici sensul nici rostul. Mai concret spus, e greu de inteles cum cineva care a fost plecat dincolo un timp si a spalat la fund oemeni batrani si neputinciosi, doresc dintr-o data dupa ce au revenit in tara (fie si temporar) sa fie serviti preferential, sa fie tratati cu totul altfel de cum erau tratati inainte de plecare si mai ales sa nu mai inteleaga, subit, legile tarii in care au trait atata amar de vreme si sa nu vrea sa se mai supuna lor. La fel si cu un anumit gen de barbati care isi rup oasele pe santiere, mancand cat se poate de prost fiind total ignoranti cand cumpara marfa de pe raft, si trimitand tot ce au in tara pentru a avea, nu o casa normala, cum ar trebui sa aiba tot omul, ci un adevarat palat, eventual cu piscina, desi el tot mojic a ramas. Nu e vorba de nici o invidie, fiindca un om rational nu poate decat sa zambeasca trist privind astfel de caractere. In principiu, nu trebuie sa dovedim celorlalti mai mult decat ceea ce suntem in interiorul nostru. Un om "format" are puterea sa "citeasca" intr-o clipa ce se ascunde in spatele acestor bieti rataciti. Doar ca unii ii iau asa cum sunt, altii ii trateaza ca atare, si de aici conflictul care in fond nu exista, ci e cu totul un accident!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.03.2013, 22:45:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Prea multi de "NU". Un mesaj eficient trebuie sa fie afirmativ, nu negativ.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.03.2013, 22:56:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu nu inteleg cum poate un roman sa contribuie la dezvoltarea Romaniei? Prin simplu fapt ca ramane in tara? Daca ar fi bine in tara, nu ar pleca oamenii. Eu nu sunt pentru plecare, dar nu se mai poate, e din ce in ce mai rau. Ma uit la oameni cat sunt de saraci, extrem de saraci. Ti se rupe inima cand vezi cat sunt de umiliti, cat muncesc si cu cat sunt platiti. O prietena, profesoara de roamana, avea elevi la seral angajati la BGS si castigau mai mult decat ea. Dupa reducerile cu 25% ajunsese sa castige cat femeia de serviciu a scolii. Este norma sa se intample asta? Nu ii ajungeau banii de chirie, o ajutau parintii si mai facea meditatii. Muncea de dimineata pana seara ca sa traiasca. Se chinuia mult. Si poti se le mai spui unora ca ea sa nu plece, sa ramana sa contribuie la dezvoltarea Romaniei? Cei ce raman in tara sunt adevarati mucenici. Sunt extrem de putini cei ce se descurca in Romania. O sa ascult conferinta si o sa iti spun parerea mea.
Ma refer mai ales la intelectuali. Au plecat peste 10.000 de medici din Romania.Profesori buni, antrenori buni, olimpici la diferite materii , avem inventatori care nu sunt sponsorizati etc. Daca facem export de materie cenusie nu cred ca rezolvam ceva. Si de ce nu ar fi bine ca intelectualii nostri sa contribuie la societatea romaneasca, sa incerce sa faca ceva, alaturi de popor? Nu cred ca rezolvam ceva daca stam si ne plangem de mila. Daca alte tari au putut sa dea din coate, noi de ce nu putem? Ma uit la greci, au si ei probleme dar isi tin capul sus cu demnitate. Stiu cine sunt. Daca am fi mai uniti, daca ne-am cunoaste mai bine istoria, daca am aveam mai multa credinta si spirit de jertfa, asa cum aveau inaintasii nostrii, ne-am ridica putin mai sus. Nu putem sa dam vina numai pe politicieni, e si vina noastra ca s-a ajuns unde suntem. Contribui si prin simplu fapt ca esti om de calitate, cinstit, care da aceste valori urmasilor tai. Nu se rezuma totul la bani,cladiri frumoase si autostrazi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.03.2013, 23:55:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ma refer mai ales la intelectuali. Au plecat peste 10.000 de medici din Romania.Profesori buni, antrenori buni, olimpici la diferite materii , avem inventatori care nu sunt sponsorizati etc. Daca facem export de materie cenusie nu cred ca rezolvam ceva. Si de ce nu ar fi bine ca intelectualii nostri sa contribuie la societatea romaneasca, sa incerce sa faca ceva, alaturi de popor? Nu cred ca rezolvam ceva daca stam si ne plangem de mila. Daca alte tari au putut sa dea din coate, noi de ce nu putem? Ma uit la greci, au si ei probleme dar isi tin capul sus cu demnitate. Stiu cine sunt. Daca am fi mai uniti, daca ne-am cunoaste mai bine istoria, daca am aveam mai multa credinta si spirit de jertfa, asa cum aveau inaintasii nostrii, ne-am ridica putin mai sus. Nu putem sa dam vina numai pe politicieni, e si vina noastra ca s-a ajuns unde suntem. Contribui si prin simplu fapt ca esti om de calitate, cinstit, care da aceste valori urmasilor tai. Nu se rezuma totul la bani,cladiri frumoase si autostrazi.
Mesajul tau este scris din suflet, cu dorinta sincera sa facem ceva. Si eu am avut aceasta ravna, dar acum sunt descurajata. Vad prea multa suferinta, multa umilire a omului cinstit care doreste sa munceasca si sa nu fure. Imi pare rau ca nu ne apreciem valorile, ca le ignoram, ca nu se vrea, nu se doreste sa se faca ceva de cei ce au puterea sa o faca. Sa citesti despre doctorul Rafael Udriste, un savant roman ignorat din cauza rautatii si invidiei. Il consider un adevarat mucenic.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...+romani&page=3
Reply With Quote
Răspunde