Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2012, 16:25:12
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pacaleli, reclame mincinoase si pseudostiinta!

Propun ca la acest topic sa discutam despre reclamele mincinoase si aberatiile care apar din cand in cand la televizor si prin presa.

Voi incepe cu una dintre cele mai amuzante tzepe: economizorul de energie. Descrierea lui o gasiti in link-ul de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=QyZDCBSy9k0

"In acest episod vom prezenta un economizor de energie electrica. Cei care il comercializeaza ne promit o economie de 25-35%! Evident este vorba despre o escrocherie. Nu am fi vorbit despre ea, daca nu ar fi primit girul ProTv, care l-a laudat in cadrul unei emisiuni de stiri."


Un aparat vandut destul scump si care nu face decat sa aprinda niste leduri!

Am ras cu lacrimi la aceasta inregistrare... desi vorbitorul este serios!

Last edited by UNNOOM; 11.11.2012 at 16:34:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2012, 17:13:33
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Propun ca la acest topic sa discutam despre reclamele mincinoase si aberatiile care apar din cand in cand la televizor si prin presa.

Voi incepe cu una dintre cele mai amuzante tzepe: economizorul de energie. Descrierea lui o gasiti in link-ul de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=QyZDCBSy9k0

"In acest episod vom prezenta un economizor de energie electrica. Cei care il comercializeaza ne promit o economie de 25-35%! Evident este vorba despre o escrocherie. Nu am fi vorbit despre ea, daca nu ar fi primit girul ProTv, care l-a laudat in cadrul unei emisiuni de stiri."


Un aparat vandut destul scump si care nu face decat sa aprinda niste leduri!

Am ras cu lacrimi la aceasta inregistrare... desi vorbitorul este serios!
Chiar m-ai nimerit pe acest topic:) Domeniul meu real de expertiza si munca este marketingul:) Deci sunt la curent cu toate tertipurile de genul.
Legat de tema pe care ai propus-o, chiar am fost ofertata sa lucrez pentru un distribuitor al unor asemenea aparate. Analizand produsul si piata acestuia, am refuzat politicos oferta. Se supraestimeaza categoric valoarea acestuia.
Exemple de genul acestora sunt multe. Cel mai celebru brand care-mi vine in minte este Apple.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2012, 18:11:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Îmi amintesc că în facultate spunea un profesor că se poate păcăli contorul cu un montaj simplu care conține un condensator de capacitate cît mai mare. Un astfel de condensator e scump, ținînd cont că trebuie să reziste la mai mult de ~ 220V . Deci există un oarecare adevăr în povestea asta, electroniștii să spună mai multe dacă se pricep.

Problema este una de etică, deoarece dispozitivul intră la capitolul furt de la Enel, deci nu vă cumpărați așa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2012, 19:02:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine a trecut pe la orele de electricitate de la fizică ar trebui să știe că energia electrică (vorbesc de alternativ) este: activă (măsurată de contoarele de la noi din case), reactivă (măsurată cu contoare speciale pentru consumatorii industriali) și aparentă. Reprezentându-le fazorial, energia aparentă este ipotenuza triunghiului dreptunghic cu celelalte energii pe post de catete.
Deci: cu nici un condensator nu poți păcăli contorul de acasă. Dispozitivele de genul amintite de inițiator ajută ca frecția Diana la un picior de lemn dacă nu are contor de energie aparentă. În România nu e cazul.
În Industrie se folosesc aparate care reduc energia reactivă, și nu, nu e furt.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2012, 19:24:46
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul video pe care l-am postat ma amuzat teribil...

Totusi am dat peste altul si mai "tragic":
http://www.youtube.com/watch?v=bR-k8pXAGs8

Partea cea mai "dramatica" in care aproape ca ma durea burta de ras este din momentul 6 minute si 50 secunde cand se discuta despre rumpologie (care este "stiinta" care ghiceste viitorul in... mi-e rusine sa zic)!

Acum stau si ma intreb ce o fi in capul unora care citesc horoscopul si merg la ghicitori in cafea!

Last edited by UNNOOM; 11.11.2012 at 19:33:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2012, 19:45:01
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Primul video pe care l-am postat ma amuzat teribil...

Partea cea mai "dramatica" in care aproape ca ma durea burta de ras este din momentul 6 minute si 50 secunde cand se discuta despre rumpologie (care este "stiinta" care ghiceste viitorul in... mi-e rusine sa zic)!
performed by examining crevices, dimples, warts, moles and folds of a person's buttocks in much the same way a chirologist would read the palm of the hand.

Rumpologists have a variety of theories as to the meaning of different posterior characteristics. According to Stallone, the left and right buttocks reveal a person's past and future, respectively, although she has also commented that "The crack of your behind corresponds to the division of the two hemispheres of the brain".
[3] According to blind German clairvoyant and rumpologist Ulf Beck, "[a]n apple-shaped, muscular bottom indicates someone who is charismatic, dynamic, very confident and often creative. A person who enjoys life. A pear-shaped bottom suggests someone very steadfast, patient and down-to-earth.".[4] The British rumpologist Sam Amos also uses shape to diagnose personality,[5] and claims that "A round bottom indicates the person is open, happy and optimistic in life. However, a flat bottom suggests the person is rather vain and is negative and sad.".[6]
Rumpology can be performed either by sight, touch or by using buttock prints.[2] In addition to live readings, Jackie Stallone will perform buttock readings using e-mailed digital photographs,[7] and has claimed to predict the outcome of Presidential elections and Oscar awards by reading the bottoms of her two pet Doberman Pinschers.[8] Ulf Buck claims he can read people's futures by feeling their naked buttocks.[4]

iar in momentul asta mi-a venit in minte vorba aceea, ca o persoana gamdeste cu ... obiectul de studiu al rumpologiei.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2012, 19:47:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
performed by examining crevices, dimples, warts, moles and folds of a person's buttocks in much the same way a chirologist would read the palm of the hand.

Rumpologists have a variety of theories as to the meaning of different posterior characteristics. According to Stallone, the left and right buttocks reveal a person's past and future, respectively, although she has also commented that "The crack of your behind corresponds to the division of the two hemispheres of the brain".
[3] According to blind German clairvoyant and rumpologist Ulf Beck, "[a]n apple-shaped, muscular bottom indicates someone who is charismatic, dynamic, very confident and often creative. A person who enjoys life. A pear-shaped bottom suggests someone very steadfast, patient and down-to-earth.".[4] The British rumpologist Sam Amos also uses shape to diagnose personality,[5] and claims that "A round bottom indicates the person is open, happy and optimistic in life. However, a flat bottom suggests the person is rather vain and is negative and sad.".[6]
Rumpology can be performed either by sight, touch or by using buttock prints.[2] In addition to live readings, Jackie Stallone will perform buttock readings using e-mailed digital photographs,[7] and has claimed to predict the outcome of Presidential elections and Oscar awards by reading the bottoms of her two pet Doberman Pinschers.[8] Ulf Buck claims he can read people's futures by feeling their naked buttocks.[4]

iar in momentul asta mi-a venit in minte vorba aceea, ca o persoana gamdeste cu ... obiectul de studiu al rumpologiei.
Nu se poate!!!!! Mare e gradina Marcutei!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2012, 19:01:30
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca un film amuzant despre pseudostiinta:
http://www.youtube.com/watch?v=-JYElRDfnJ8

Diagnosticarea cu biorezonanta!

Last edited by UNNOOM; 15.11.2012 at 15:06:59.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bazele mincinoase ale papismului MariaB Biserica Romano-Catolica 157 21.07.2013 19:26:30
BO greacă răspunde unor acuzații mincinoase Mihnea Dragomir Generalitati 1 20.02.2012 01:20:53
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07