Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2009, 20:33:24
ghepop ghepop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_b25 Vezi mesajul
ghepop, am citit mai demult apocalipsa, dar am aruncat acuma repede o privire si...nu am gasit sa scrie ce se intampla daca il accepti. Scrie de fiara ca o sa i se dea putere si ca numarul ei este 666. Bine, acuma se deduce daca ii pana la o adica, ca doar te marchezi cu numaru ei si fiara ii vrasmasul lui Dumnezeu (la orice se refera cuvantul "fiara").
Am sa-i las pe alti care stiu mai bine Biblia sa-ti raspunda mai bine la intrebarea ta.
Bravo, ai vazut cat de gresit putem interpreta uneori Biblia ? nici eu nu am citit mai atent pana astazi. Daca paragraful sau capitolul referitor la 666 este doar o simpla profetie ? Putem noi face ceva impotriva cutremurelor sau dezastrelor ? La fel este si cu 666. Nu scrie clar in Biblie ca spre sfarsitul vremurilor i se va da putere necuratului ? Vrei sa te opui tu necuratului sa-i iei puterea pe care Dumnezeu i-a dat-o ? Nu prea cred.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2009, 20:36:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghepop Vezi mesajul
buna , sunt nou pe acest forum. Am cautat putin despre subiectul 666 si am gasit ceva legat de cipuri si buletine biometrice.

ceea ce ma intereseaza este daca scrie undeva in Biblie sa refuzam numarul fiarei 666. Am vazut intr-un topic ceva legat de cap 13 si 14 di Apocalipsa, dar nu am putut citi explicit ca trebuie sa refuzam acest numar.

Eu am o banuiala, si anume ca profetia despre 666 este doar o profetie si atat. E un semn de recunoastere, nu e ceva intrinsec rau, pur si simplu atunci cand numarul 666 va fi implementat vom fi aproape de sfarstit. E doar un indiciu.

deci, trebuie sa respingem sau nu buletinele biometrice ?
[COLOR=green]Wow! Ce dor mi-era de un asemenea subiect... Da bine c-ai venit si bine ca l-ai deschis... Ce bucurie pe amatorii de senzatii tari!...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2009, 20:38:52
ghepop ghepop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Wow! Ce dor mi-era de un asemenea subiect... Da bine c-ai venit si bine ca l-ai deschis... Ce bucurie pe amatorii de senzatii tari!...[/COLOR]
Buna silvestar, sunt eu mirq, prietenul tau, dar mi-am uitat parola. Stiam ca ti-e dot de un subiect tare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2009, 20:49:54
andrei_b25 andrei_b25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2009
Mesaje: 27
Implicit

aia spuneam si eu ghepop ca oricate semnaturi s-ar strange si orice ai face, e inevitabil, e ca si cand ai crede ca poti schimba ceea ce scrie in Biblie. Poate ca aicea am ajuns la un numitor comun. Dar cand va veni vremea cu implanturile, adica vremea in care nu vei mai putea sau vinde daca nu ai acel "ceva" pe sau in tine, atunci singura optiune e sa refuzi acel "ceva" daca vrei sa fi pe calea cea dreapta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2009, 20:56:59
ghepop ghepop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_b25 Vezi mesajul
aia spuneam si eu ghepop ca oricate semnaturi s-ar strange si orice ai face, e inevitabil, e ca si cand ai crede ca poti schimba ceea ce scrie in Biblie. Poate ca aicea am ajuns la un numitor comun. Dar cand va veni vremea cu implanturile, adica vremea in care nu vei mai putea sau vinde daca nu ai acel "ceva" pe sau in tine, atunci singura optiune e sa refuzi acel "ceva" daca vrei sa fi pe calea cea dreapta.
Pana acum eu am dedus ca singurul lucru pe care trebuie sa-l refuzi este sa faci greseli, sa te corupi, sa pacatuiesti in sensul Bibliei si nu numai. Este o lupta personala care nu are nimic de a face cu uciderea fiarei. Aceea e o lupta mult mai mare, e a lui isus, nu a ta. nu e razboiul tau indreptarea coruptilor si a necuratului.

Ok, ce zici tu cu implanturile este un simbol al refuzului pacatului, asocierii cu fiara, e corect.
Dar eu zic ca previziunea numarului 666 este ciudat de exacta la nivel concret.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2009, 21:29:42
turneai turneai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 14
Implicit despre numerotare

cititi despre GEMETRIA,o tehnica de numerotare care foloseste litere si cifre.cititi despre Pahomie cel Mare {320}cum a numerotat calugarii din manastiri,asa ca numerotarea s-a folosit in biserica.Lasati numarul666,din apocalipsa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2009, 21:42:16
andrei_b25 andrei_b25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2009
Mesaje: 27
Implicit

Problema mea principala (in calitate de crestin) ar trebui sa fie pacatul meu de azi, de acum sau cel pe care am sal fac peste 5 minute, mult mai mult decat numarul 666 sau venirea antichristului. Pana la urma momentul morti mele va fi propria mea apocalipsa si e destul de probabil ca ea sa vina mult mai repede decat "fiara".
Inafara de astea, faceam si noi putina conversatie turneai :).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2009, 00:08:17
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Exclamation Multa dreptate!

Citat:
În prealabil postat de andrei_b25 Vezi mesajul
Problema mea principala (in calitate de crestin) ar trebui sa fie pacatul meu de azi, de acum sau cel pe care am sal fac peste 5 minute, mult mai mult decat numarul 666 sau venirea antichristului. Pana la urma momentul morti mele va fi propria mea apocalipsa si e destul de probabil ca ea sa vina mult mai repede decat "fiara".
Inafara de astea, faceam si noi putina conversatie turneai :).
[COLOR=red]In fond si la urma urmei Andrei are multa dreptate!Decat sa ne gandim ca maine vine sfarsitul lumii,mai bine ne-am gandi fiecare la sfarsitul nostru,al fiecaruia.Acum vreo douzeci si ceva de ani,Dumnezeu sa-l ierte,parintele Argatu spunea intr-o predica:"Fratilor sa nu va temeti de sfarsitul lumii ,ci de sfarsitul fiecaruia dintre noi,ca daca nu suntem pregatiti si grijiti tot iadul este al nostru!".Mai spunea sfintia sa:"Numai si numai Dumnezeu Tatal stie cu adevarat cand va fi sfarsitul!Omul ar trebui sa se ingrijeasca de sfarsitul propriu si nu de cel al omenirii,cai fiecare a venit in lume separat de ceilalti si fiecare raspunde separat pentru faptele sale,nimeni nu raspunde pentru faptele altuia!"Asa ca decat sa comentam atat pe aceasta tema,mai bine ne-am vedea fiecare de sufletul sau,pentru a nu ne prinde sfarsitul "fiecaruia" nepregatiti!Doamne ajuta necredintei noastre![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2009, 01:14:31
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Pe langa Apocalipsa, puteti cauta numarul 666 si prin istoria dacilor, pentru alte conotatii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.02.2009, 01:39:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alx, tu nu vezi o diferenta intre biblie si istoria unui popor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare