Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2010, 20:13:21
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Exista o carte de rugaciuni,de la editura Agapis care cred ca iti va fi de folos.Ce nu ai voie sa ceri de la Dumnezeu?Ceea ce nu ti se cuvine!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2010, 21:28:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

"Toate sunt bune dar nu toate ne sunt de folos"

Tu cere...insa ai grija cum o vei face...si daca ceea ce ceri iti va fi de folos cu siguranta Dumnezeu nu va trece rugamintea ta....important este ca tu sa nu astepti un anume rezultat....ci sa multumesti pentru orice va fi, pentru ca hotararea lui Dumnezeu este cea mai buna, chiar daca sunt situatii cand nu ne convine.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2010, 21:53:29
slamdaffodil slamdaffodil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

va multumesc din suflet pentru sfaturile date >:D<
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2010, 00:37:19
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slamdaffodil Vezi mesajul
Buna ziua!
Ce rugaciuni sau acatiste ar trebui sa citesc ca Dumnezeu sa-mi indeplineasca o dorinta?
Am o dorinta care chiar as dori sa se realizeze :)
Ce nu avem voie sa cerem de la Dumnezeu?(exemple)


Va rog ajutati-ma!

Doamne ajuta!

Cand in suflet e curat si limpede,Dumnezeu indeplineste acele dorinte ce vin din ganduri bune si tind catre fapte bune.
__________________
,,-Doamne, n-am timp!"
am spus supărat,
uitând vinovat
că Tu mi l-ai dat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2010, 00:41:24
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Bine spus, Marius. Multora ne lipseste staruinta in rugaciune, femeia canaaneanca este un exemplu de staruinta in rugaciune si exemple pot continua.
as dori sa stiu eu povestea cu femeia canaaneanca va rog mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2010, 10:27:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
as dori sa stiu eu povestea cu femeia canaaneanca va rog mult.
Evanghelia dupa Matei Capitolul 15.

21. Și ieșind de acolo, a plecat Iisus în părțile Tirului și ale Sidonului. 22. Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. 23. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră. 24. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. 25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. 26. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. 27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. 28. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2010, 20:01:31
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,georgeval

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Evanghelia dupa Matei Capitolul 15.

21. Și ieșind de acolo, a plecat Iisus în părțile Tirului și ale Sidonului. 22. Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. 23. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră. 24. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. 25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. 26. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. 27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. 28. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela.
superba explicatie
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2010, 21:02:45
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Am cerut binecuvantarea Lui si am constatat ca lucrurile se aseaza de la sine .....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.09.2010, 11:37:08
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
E de ajuns sa rostesti Tatal nostru cu credinta si toate cele necesare iti vor fi daruite de Dumnezeu. In rugaciunea aceasta spunem :"faca-Se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant". Iar in alta parte se spune "cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate se vor adauga voua", caci stie Dumnezeu de ce ai nevoie.

Asa ca nu exista o rugaciune speciala care sa-L faca pe Dumnezeu sa implineasca orice cerere. Sa nu pierdem din vedere ca multe lucruri pe care le cerem nu ne sunt de folos. Asa ca eu consider ca ne este mai de folos Tatal nostru.
asa este.... si conteaza sa acceptam Voia lui Dumnezeu oricare ar fi ea si chiiardaca nu este pe placul nostru....cu toate ca si daca exista multa staruinta in rugaciune Dumnezeu poate da, ce parinte nu da copilului ce vrea cand se roaga insistent de el?

eu doar multumesc lui Dumnezeu pentru ceea ce am in viata, este tot ce mi-am dorit...poate as vrea sa fiu putin mai calma, sa nu mai enervez asa de repede.... dar asta tine mai mult de mine, de autocontrol poate. Am o familie frumoasa, sanatoasa, de slujba nu sunt eu incantata, da poate m-a ajuta Dumnezeu si in asta.... incetul cu incetul....

in general stiu ca nu trebuie sa ne rugam pt bani, averi, masini, putere, prostii de astea materiale care se duc ca praful in vant, ci doar lucruri spirituale, sanatate, un sot/sotie bun/buna, copiii, ajutorul pt altii ...si in viata trebuie sa ne bazam mai mult ca Dumnezeu ne ajuta, nu zic sa ne lasam in voia sortii, ca Dumnezeu da, dar nu pune in traista, noi trebuie sa culegem, dar sa avem incredere ca ne va da si noi sa facem tot posibilul sa culegem.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.09.2010, 17:23:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slamdaffodil Vezi mesajul
Buna ziua!
Ce rugaciuni sau acatiste ar trebui sa citesc ca Dumnezeu sa-mi indeplineasca o dorinta?
Am o dorinta care chiar as dori sa se realizeze :)
Ce nu avem voie sa cerem de la Dumnezeu?(exemple)


Va rog ajutati-ma!

Doamne ajuta!
Dumnezeu indeplineste totul atat timp cat nu cerem ceva vatamator pentru suflet! Ne trebuie credinta deplina si staruinta in rugaciune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anul 2012: planuri, dorinte, sperante laurastifter Generalitati 25 29.12.2012 18:53:53