Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 12.09.2011, 14:41:32
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu stiu daca scrie, si nu am timp sa caut acum.
Nu-i nimic. Nu trebuie sa raspunzi imediat. Daca tot ai intervenit, asteptam pana o citesti si ne dai un raspuns cel putin la fel de clar cum a fost si intrebarea. Intre timp poate ne va raspunde si FlaviusM, cel caruia i-a fost adresata de fapt intrebarea.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1092  
Vechi 12.09.2011, 15:19:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Dumitru73:
pe Mahomed n-are cum sa-l picteze, caci religia islamica interzice reprezentarile umane, deci un profesor nu va da aceasta tema elevilor, daca se simte, insa poate sa le dea alta. Pot sa-l expuna si pe Buhda, daca schita e reusita, de ce nu? daca se aduce o statuie la clasa, iar elevii deseneaza dupa model, il creioneaza. Pe peretii scolii mele generale erau expuse desenele noastre, inclusiv INGERI. Nu s-a scandalizat niciun parinte ateu ca vede un inger, in care el nu crede si nici n-a cerut ca acele picturi sa fie retrase.
Eu vorbeam ipotetic, exemplul cu Mahomed l-am dat la intamplare, poate sa fie oricine.
Reply With Quote
  #1093  
Vechi 12.09.2011, 15:23:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Dumitru73:
Spune-mi sincer, ce te deranjeaza in aceasta imagine? Ti se pare ca acea icoana schimba caracterul acestui spatiu de invatamant, transformandu-l intr-un spatiu de cult? Dupa mine "circul" pe care-l fac unele asociatii e pura rautate gratuita. Nu sunt nici eu de acord cu exagerarile, insa ceea ce eu am vazut in realitate, sunt cazuri similare cu clasa din aceasta poza, deci "de ce" atata scandal? Majoritatea decide intr-o clasa, minoritatea se conformeaza, nu Remus Cernea face "legea":)
p.s sub grinda il vad pe Mos Craciun. Oare de ce nu se scandalizeaza ateii si in privinta lui? doar in cazul mosului e clar o "indoctrinare".


Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 15:44:40.
Reply With Quote
  #1094  
Vechi 12.09.2011, 15:44:08
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Deci daca esti anti-icoane devii automat posedat ?
Problema este ca Romania s-ar putea sa ramana stat ortodox mai mult (doar) cu numele
numai dracii urasc si nu le place SFANTA CRUCE SI SFINTELE ICOANE. ITI PLACE SFANTA CRUCE SI SFINTLE ICOANE?
Reply With Quote
  #1095  
Vechi 12.09.2011, 15:46:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Dumitru73:
Spune-mi sincer, ce te deranjeaza in aceasta imagine? Ti se pare ca acea icoana schimba caracterul acestui spatiu de invatamant, transformandu-l intr-un spatiu de cult? Dupa mine "circul" pe care-l fac unele asociatii e pura rautate gratuita. Nu sunt nici eu de acord cu exagerarile, insa ceea ce eu am vazut in realitate, sunt cazuri similare cu clasa din aceasta poza, deci "de ce" atata scandal? Majoritatea decide intr-o clasa, minoritatea se conformeaza, nu Remus Cernea face "legea":)

Nu as putea spune ca ma deranjeaza ceva la aceasta poza. Bine, sunt cel putin 2 icoane nu una, dar asta nu conteaza.

Da, majoritatea decide. Dar nu o poate face, daca aceasta decizie imi incalca in vreun fel demnitatea, libertatea, convinverile ...
Iar daca majoritatea ia o decizie care mie nu imi convine, corect ar fi ca sa-mi dea si mie posibilitatea, sa fac si eu ce cred de cuviinta, bineinteles fara sa ii lezez pe majoritari.
Reply With Quote
  #1096  
Vechi 12.09.2011, 15:59:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Iar daca majoritatea ia o decizie care mie nu imi convine, corect ar fi ca sa-mi dea si mie posibilitatea, sa fac si eu ce cred de cuviinta, bineinteles fara sa ii lezez pe majoritari.
Atunci DE CE mai exista MAJORITATE? ca minoritarul sa nu se conformeze si sa nu tina cont de opinia generala? Iconita aceea pe perete n-are cum sa va lezeze deminitatea, libertatea si convingerile, din moment ce nici macar nu aveti convingeri religioase. Dar daca majoritatea spune ca LIPSA icoanei ceruta de minoritar ii LEZEAZA, faptul ca o iau jos de pe perete e o insulta? invers nu judecati? Daca majoritatea parintilor decid ca elevii sa aiba uniforma verde, asa va fi, indiferent daca Dumitru73 spune ca el vrea albastra, se institue aceasta regula pentru colectiv.

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 16:11:20.
Reply With Quote
  #1097  
Vechi 12.09.2011, 16:12:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Atunci DE CE mai exista MAJORITATE? Minoritarul se conformeaza. Iconita aceea pe perete n-are cum sa va lezeze libertatea si convingerile, din moment ce nici nu aveti apartenenta religioasa. Daca majoritatea spune ca LIPSA icoanei ceruta de minoritar ii LEZEAZA? invers nu judecati?
Ce spui tu nu este democratie.

Cred ca nu ai inteles ce am scris. Poti sa-ti pui oricate icoane, unde vrei tu.
Dar nu ma obliga sa stau si eu acolo.
Si mai presus de toate, lasa-mi libertatea sa-mi fac si eu locul meu, dupa convingerile mele.
Reply With Quote
  #1098  
Vechi 12.09.2011, 16:16:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sunteti liber sa va luati un profesor in privat, daca nu sunteti in stare sa va integrati intr-un colectiv si sa acceptati regulile acestuia. Va comportati asemeni unui copil rasfatat. Daca o icoana pe perete va ofenseaza, inseamna ca si biserica in spatiu public ar trebui sa va ofenseze, e ca o "icoana" a spatiului public . Ar trebui sa le demolam ca sa va simtiti d-voastra bine. Sincer, cu cat scrieti mai mult, cu atat ma ingroziti :) Va las, numai bine!

p.s democratia= drepturi si obligatii, dmv. nu va asumati nicio obligatie!

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 16:22:29.
Reply With Quote
  #1099  
Vechi 12.09.2011, 16:32:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunteti liber sa va luati un profesor in privat, daca nu sunteti in stare sa va integrati intr-un colectiv si sa acceptati regulile acestuia. Va comportati asemeni unui copil rasfatat. Daca o icoana pe perete va ofenseaza, inseamna ca si biserica in spatiu public ar trebui sa va ofenseze, e ca o "icoana" a spatiului public . Ar trebui sa le demolam ca sa va simtiti d-voastra bine. Sincer, cu cat scrieti mai mult, cu atat ma ingroziti :) Va las, numai bine!

p.s democratia= drepturi si obligatii, dmv. nu va asumati nicio obligatie!
NU!!! Si eu am dreptul la invatamant public, asa cum si eu am obligatia de a plati taxe si impozite.

Sincer, nici nu ma intereseaza icoana in sine, ci principiul.
Reply With Quote
  #1100  
Vechi 12.09.2011, 16:33:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sincer, cu cat scrieti mai mult, cu atat ma ingroziti :) Va las, numai bine!

p.s democratia= drepturi si obligatii, dmv. nu va asumati nicio obligatie!
De ce te ingrozesc?!

Care sunt obligatiile pe care ar trebui sa mi le asum si nu o fac?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44