Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 30.03.2012, 16:57:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fraților sunteți OFF TOPIC !!!
  #112  
Vechi 30.03.2012, 17:06:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Petru Moga, l-a cunoscut pe părintele Arsenie Boca: http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...gie/petru-moga - aproximativ după prima treime a filmului....

L-am preluat de pe topicul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14767
  #113  
Vechi 04.04.2012, 18:15:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Arsenie Boca
  #114  
Vechi 07.04.2012, 16:44:48
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Nimic nu poate minti ceea ce simte sufletul (meu) legat de Parintele Arsenie, asa ca acel clip nu transmite inimii mele nimic.

Parinte Arsenie, multumesc.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #115  
Vechi 07.04.2012, 16:47:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Nimic nu poate minti ceea ce simte sufletul (meu) legat de Parintele Arsenie,
Parinte Arsenie, multumesc.
Foarte frumos!
  #116  
Vechi 08.04.2012, 01:17:56
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Atentie mare !... Atentie mare !... Atentie mare !...

1. PARINTELE CLEOPA ESTE PREZENT LA DISCUTIE SI TACE ! FIECARE SA INTERPRETEZE CUM VREA GESTUL PARINTELUI CLEOPA; EU IL INTERPRETEZ CA PE UN GEST DE MARE NOBLETE DUHOVNICEASCA. POATE SI-A DAT SEAMA CA NU ARE CU CINE DISCUTA...

2. NU PUTEM STI CINE MAI ERA DE FATA SI CU CE SCOP A FOST PURTATA DISCUTIA.

3. "Ori spuneți că pomul este bun și rodul lui e bun, ori spuneți că pomul e rău și rodul lui e rău, căci după roadă se cunoaște pomul. Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății." (Mt. 12, 33, 36) Deci, vorbim de parintele Arsenie Boca...

4. DISCUTIA ARE UN NIVEL TEOLOGIC - PAREREA MEA - FOARTE SCAZUT CA UNEORI MA SI INDOIESC DE AUTENTICITATEA EI. PARCA VORBESC DOUA BABE IN FATA PORTII. NU NEG LUCRAREA DUHOVNICEASCA A ACESTOR "BABE" DAR TOTUSI IOANICHIE BALAN ESTE AUTOR BISERICESC, NU SE POATE SA-TI DAI ATAT DE NECALIFICAT CU PAREREA, SPRE EXEMPLU, PE TEMA CULTELOR ORIENTALE SAU A FOLOSULUI INVATAMANTULUI TEOLOGIC PENTRU CARE ATATIA INAINTASI AI NOSTRI S-AU JERTFIT. NU CRED CA ESTE IN INTERESUL PARINTELUI IOANICHIE SA AVEM O BISERICA DE PROSTI SI INCULTI.

5. DIN CATE STIU EU, PARINTELE CALISTRAT ARE EVLAVIE LA PARINTELE ARSENIE BOCA SI NU PUTEM SPUNE DE PARINTELE CALISTRAT CA NU STIE CE VORBESTE SAU ESTE VREUN TERCHEA-BERCHEA NEINFORMAT ORI DEZINTERESAT. PLUS CA SI LA ADRESA PARINTELUI CALISTRAT, IN VIATA FIIND, S-AU LUCRAT TOT FELUL DE CALOMNII FARA NICI UN REZULTAT.

6. FAPTUL DE A FACE PUSCARIE SI DE A VORBI MULT NU TE CALIFICA DREPT "INFAILIBIL" IN PARERI. POATE A FOST O DISCUTIE INCIDENTALA, PURTATA CU SCOP INSELATOR, INTR-UN ANUME CONTEXT.

7. IMPOTRIVA PARINTELUI ARSENIE BOCA A LUCRAT O INTREAGA ARMATA DE SECURISTI; PAI LA CAT A SCRIS SI A VORBIT, CE A RAMAS ACUM ESTE APROAPE DE ZERO. Recomand "Cararea Imparatiei" si "Cuvinte Vii" de parintele Arsenie; filocalie pura.

8. CRED CA CEL MAI MARE TEOLOG AL SECOLULUI XXI, ALATURI DE PAVEL FLOROVSKI, PARINTELE PROFESOR DUMITRU STANILOAE, NU DE "PROST" L-A ALES PE ARSENIE BOCA LA INTELEGEREA TEXTELOR MAI GRELE DIN FILOCALIE CU SCOPUL TRADUCERII LOR. DECI CREDEA MULT IN DUHOVNICIA SA.

9. MITROPOLITUL ANTONIE PLAMADEALA... SA TACA TOATA GURA... "TRADITIE SI LIBERTATE IN SPIRITUALITATEA ORTODOXA". PAI TOT SIROPUL LACRIMOGEN SCRIS DE PARINTELE IOANICHIE BALAN NU FACE CAT UN SFERT DIN ACEST MONUMENTAL TRATAT DE SPIRITUALITATE CRESTINA UNIVERSALA. SA NU UITAM CA PARINTELE ARSENIE BOCA I-A FOST DIACON ACESTUI MARE MITROPOLIT SI OM DE CULTURA AL BISERICII ORTODOXE CUM POATE PUTINI SE VOR MAI RIDICA, DACA NICI UNUL. ESTE O VORBA INTELEAPTA "CINE ESTE SMERIT CA ESTE PROST, ESTE MAI MULT PROST DECAT SMERIT".

10. SA STEA CINEVA LUNI DE ZILE BAGAT INTR-O PESTERA, DE BUNA-VOIE, SAPATA PERSONAL IN VARF DE MUNTE, NEVOINDU-SE SI SA-MI SPUNA MIE CA OMUL ACELA NU-L IUBESTE PE DUMNEZEU.

SA DESCHIDA GURA CINE SE RIDICA SE RIDICA ASA, ABIA LA COATELE ACESTOR MARI NUME. ASA CA SECURISTII CU INREGISTRARILE LOR DE PRIN VECEURI, SA IASA LA PENSIE, ALTE REALITATI SUNT ACUM. SA IA TOATE ARHIVELE SECURITATII, CU TOATE INREGISTRARILE SI SA SI LE INDESE... PE UNDE POT SI INCAPE.

ASA CA, IN FATA ACESTOR ARGUMENTE, TRAG UNA DIN TREI CONCLUZII: ORI INREGISTRAREA ESTE FALSA, ORI ESTE PURTATA CU SCOP INSELATOR, ORI A FOST UN MOMENT DE LIPSA DE TREZVIE DIN PARTEA PARINTILOR CARE SE PARE CA O POARTA.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 08.04.2012 at 02:00:07.
  #117  
Vechi 08.04.2012, 02:46:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Totusi, inregistrare este autentica?
Cand a fost facuta?
De cine?
De ce nu a aparut pana acum?
  #118  
Vechi 08.04.2012, 15:41:31
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Este impostor?

Scurte mărturii:

http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4&feature=related
  #119  
Vechi 09.04.2012, 12:46:44
ionutza_2015 ionutza_2015 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Mesaje: 1
Implicit Sf Pasti la mormantul Parintelui Arsenie Boca

Buna ziua!

Stiti cumva daca in noaptea Invierii pe mormantul parintelui Arsenie Boca se aprinde sigura lumanarea, precum la Ierusalim?

Multumesc
  #120  
Vechi 09.04.2012, 12:51:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...........................................

Last edited by Adriana Cluj; 09.04.2012 at 13:07:32.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 22:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 23:42:27