Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.11.2012, 12:02:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Buna dimineataaa, ce bine-mi pare ca in sfarsit ati acceptat sa purtam un dialog civilizat pe tema propusa ... fara atacuri la persoana si incercari tendentioase de denigrare.
Cand oare am refuzat dialogul si polemicile civilizate?
Argumentele din asertiunile pe care le fac nu includ atacurile la persoana, injurii, calomnii, denigrari etc.

Discut cu oricine este deschis la discutii oneste, polemici civilizate... inclusiv pe forum (in limita timpului disponibil) dar mai ales in public, in cadrul adecvat universitar etc. Nu am nimic de ascuns.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Referitor la "elucubratiile geocentriste" ne vom margini la a ignora aceasta remarca ironica cu care ne-a obisnuit Eugen7, vom sari peste ... poate trecem in sfarsit la subiectul topicului.
In contemporaneitate, din punct de vedere stiintific (in special paradigma stiintifica actuala) pseudo-stiinta modelului geocentric ca functional pentru univers este ilara si ridicola intrucat nu intruneste rigorile metodei stiintifice. De aceea din punct de vedere stiintific este catalogata ca elucubranta.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Ce spuneti, sunteti de acord ?
Asa cum am afirmat mai sus, sunt de acord sa discut adecvat aceste subiecte, cu persoane compentente, intr-o polemica civilizata respectand din punct de vedre stiintific rigorile metodei stiintifice, iar din punct de vedere teologic modelul si metodologia patristica.

P.S. Am precizat anterior ca in aceasta perioada sunt foarte ocupat si nu voi mai scrie pe forum. De asemenea am spus ca nu sunt interesat de certuri, atacuri la persoana, calomnii, injurii...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.11.2012, 12:11:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Dl Eugen7,
propunerea mea este sa analizam chestionarul Dvs, intrebare cu intrebare, sa comparam raspunsurile oferite de Dvs cu raspunsurile oferite de mai multi preoti ortodocsi,
Propunerea dvs este laudabila si de apreciat... insa condiserati ca aveti competentele necesare? Nu ar fi mai indicat sa discute direct preotii la care faceti referire?(Aceasta presupunand ca dansii au si pregatire stiintifica adecvata pe langa cea teologica.)

Postarile si afirmatiile mele sunt in asentimentul metodologiei Sfantului Luca al Crimeii, care in contemporaneitate are o pozitie teologica ortodoxa pertinenta fata de stiinta.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
impreuna sa corectam ceea ce se va constata ca a fost eronat ... fara a incerca sa invinovatim pe nimeni de convingerile sale personale.
Ca sa poti corecta pe cineva intr-un anumit domeniu, trebuie sa cunosti cel putin notiunile de baza din acel domeniu...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.11.2012, 12:16:46
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
rusine Dinu Patriciu.
Apropo stimabile P&C, IP-ul 95.76.200.223 este cumva al Dvs, sunteti abonat UPC in Ploiesti ?
Sa va verificati IP-ul, veti avea o mare surpriza ... :))

In schimb e exceptionala remarca: "rusine Dinu Patriciu", mai ales in contextul dat, felicitari pentru aceasta !
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.11.2012, 12:23:29
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Propunerea dvs este laudabila si de apreciat... insa considerati ca aveti competentele necesare? ... Ca sa poti corecta pe cineva intr-un anumit domeniu, trebuie sa cunosti cel putin notiunile de baza din acel domeniu...
Stimate Eugen7, supozitiile de la care plecati sunt eronate, este foarte posibil sa avem si cunostiintele (stiintifice) necesare cat si competenta in domeniul teologic, atata timp cat am solicitat aceasta dezbatere. Este suficient sa ma credeti pe cuvant si sa incercati sa raspundeti la ce v-am intrebat. Nu vreau sa continuam aceasta polemica cu acuzatii mai mult sau mai putin voalate referitoare la competenta noastra in domeniu, sa trecem peste asta.

Deci, care este raspunsul Dvs referitor la concordanta dintre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin, va rog sa argumentati.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.11.2012, 12:24:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Am sa va pun o intrebare directa, credeti ca exista vreo concordanta intre Teoria M si invatatura Sf Ioan Damaschin ?
Am sa va raspund la fel de direct:
Va rog sa precizati unde ati studiat domeniul stiintific? Ce pregatire aveti in acet domeniu?
De asemenea va rog sa explicati succint:
Ce inseamna teorie in limbaj stiintfic? dar in cel teologic?
Cine asigura obiectivitatea in domeniul stiintific? dar in cel teologic?
Ce inseamna subiectivismul in domeniul stiintific? dar in cel teologic (putem vorbi de cognitie, constiinta a realitatii fara un subiect)?
Definiti timpul in domeniul stiintfic, conform mecanicii clasice, mecanicii cuantice si teoriei relatiitatii, subliniand de ce notiunea de timp folosita in aceste teorii este incompatibila

Despre Sfantul Ioan Damaschin: Ce pregatire teologica, filozofica si stiintifica a avut? Care era paradigma stiintifca si filozofica a vremii? Influenta lui Nemesius de Emessa in antropologia si cosmologia Sfantului Ioan Damaschin?
Relevanta si pertinenta afirmatiilor antropologice ale Sfantului Ioan Damaschin care confera un sens hristocentric paradigmei stiintifice medicale a vremii sale precizand anumite zone din creierul uman responsabile pentru anumite functii psiho-somatice umane...

Astfel invit pe toti cei interesati de studiul adecvat al stiintei si teologiei sa urmeze scolarizari adecvate acestor domenii.
Cei interesati de polemici civilizate, inclusiv la nivel universitar, pot organiza intalniri la acest nivel si daca sunt invitat, voi participa in masura timpului disponibil.

Doamne ajuta.

P.S. Nu este suficient sa abordam metoda "Sola Scriptura" si in domeniul patristicii si filocaliei, ci trebuie sa intelegem CE si DE CE au facut Sfintii acele afrimatii.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.11.2012, 12:32:28
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Smile

Stimate Dl Eugen7, Dvs considerati ca un raspuns trebuie sa contina o mie de alte intrebari ?

Este foarte clar ca trebuie sa cunosti foarte bine Teoria M ca sa-ti dai seama daca exista vreo concordanta intre aceasta si Dogmatica Sf Ioan Damaschin, pe care bineinteles nu trebuie doar sa o citesti, ci sa o integrezi in cadrul mai larg al traditiei ortodoxe, aceasta este o prezumtie corecta.

Va rog ca in aceste conditii asumate sa dati si raspunsul la aceasta problema, va asiguram ca avem tot ce ne trebuie ... :))
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.11.2012, 12:33:37
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Este suficient sa ma credeti pe cuvant ...
Sunt ca Toma "necredinciosul"... si doresc sa verific cunostintele dvs de baza din domeniul stiintific, de aceea v-am adersat intrebarile din postarea anterioara.

Va asigur ca sunt nepartinitor si daca dovediti ca intelegeti paradigma stiintifica actuala la un nivel mediu (chiar si minim) vom avea o discutie adecvata, pertinenta... o polemica civilizata reciproc benefica.

Nu sunt interesat insa de discutii pseudo-stiintifice si nu voi participa la acestea. Concret, orice afirmatie in domeniul stiintific trebuie sa intruneasca rigorile metodiei stiintifice.
Precizez ca pseudo-stiinta creationismului (pseudo)stiintific nu intruneste rigorile metodei stiintifice.

Cat despre "cuvantul" dvs. ... cel putin la adersa mea este "sfonat" de atacul la persoana si incercarea de denigrare. Este o realitate.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.11.2012, 12:38:55
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sunt ca Toma "necredinciosul"... si doresc sa verific cunostintele dvs de baza din domeniul stiintific, de aceea v-am adersat intrebarile din postarea anterioara.
Stimate Dl Eugen7, referitor la cunostiinetle mele in domeniu, prefer sa va dau un mesaj pe privat, nu de alta, dar nu doresc sa alimentez comentariile pe aceasta tema ...

va rog sa revenim la intrebare ...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.11.2012, 12:41:28
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Stimate Dl Eugen7, Dvs considerati ca un raspuns trebuie sa contina o mie de alte intrebari ?
Au fot intrebari minime care sa ma asigure ca puteti intelege limbajul stiintific.
E ca si cum cineva ne cere sa ne adresam public unui grup de oameni si noi inainte ii intrebam ce limba cunosc... degeaba ne vorbeste cinva in chineza 2 ore.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Este foarte clar ca trebuie sa cunosti foarte bine Teoria M ca sa-ti dai seama daca exista vreo concordanta intre aceasta si Dogmatica Sf Ioan Damaschin, pe care bineinteles nu trebuie doar sa o citesti, ci sa o integrezi in cadrul mai larg al traditiei ortodoxe, aceasta este o prezumtie corecta.
Sunt de acord cu dvs.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Va rog ca in aceste conditii asumate sa dati si raspunsul la aceasta problema,
Am raspuns deja in nenumarate postari.
Voi continua dialogul cu dvs (si cu orice alt user) in domeniul stiintific doar daca intelegeti notiuni stiintifice de baza din stiinta (in special paradigma stiintifica actuala)... altfel e ca si cum as vorbi chineza unor persoane care nu inteleg aceasta limba.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
va asiguram ca avem tot ce ne trebuie ... :))
Aratati ce aveti... pana in prezent din nefericire, nu ati aratat o intelegere adecvata a paradigmei stiintifice actuale.
De asemnea din punct de vedere al polemicii civilizate nu ati respectat reguli minime de polemica, intrucat ati recurs la denigrari, atacuri la persoana, calomnii..
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.11.2012, 12:46:42
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Stimate Dl Eugen7, referitor la cunostiinetle mele in domeniu, prefer sa va dau un mesaj pe privat,
Multumesc pentru oferta, insa avand in vedere ca discutia este publica, iar informatiile solicitate (din domeniul stiintfic si teologic) nu vizeaza informatii cu caracter personal si nici secret va rog sa raspundeti in mod public. Nu avem de ce sa ne ascundem...
Doar daca doriti sa imi oferiti informatii private despre dvs. (studii, certificari etc.), ce pot fi verificate, este indicat sa imi scrieti mesaje private.

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
nu de alta, dar nu doresc sa alimentez comentariile pe aceasta tema ...
Argumentul dvs este irelevant. Obiectivitatea afirmatiilor dvs in domeniul stiintific sunt apreciate dupa rigorile obiectivitatii stiintifice si nu dupa "parerea" nimanui.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Tags
big-bang, cosmogie, evoluționism teist, facere, geocentrism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia in original Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 49 17.06.2016 17:14:13
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 12:00:48
Original Apocalipsa? JeanneArc Secte si culte 3 20.11.2010 16:21:37
Mic chestionar legat de credinta(inceputuri, rataciri etc.) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 04.01.2010 22:23:02
Chestionar eudeea Despre Biserica Ortodoxa in general 1 04.09.2009 17:33:06