Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 04.03.2014, 00:13:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Deci nimeni nu poate sa fie nevinovat? Zici ca, chiar si daca esti un sfant, tot se mai intampla sa pacatuiesti din cand in cand? Adica nimeni nu e complet pur, complet nevinovat? Atunci cum explici Apocalipsa 21:27 spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." ??? Nimic intinat nu va intre in cer!!
Iar toti oamenii au pacatuit. Felicitari, ai ajuns la concluzia logica a teologiei tale.
Nimeni nu intra in cer.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Prin doctrina ta omul nu poate fi 100% fara pacat, ci doar prin doctrina biblica care spune ca crezand in El, credinciosiilor le este atribuita neprihanirea lui Isus.
Asta n-are nici un pic de logica. E ca si cum ai spune ca X nu ar putea sa manance o prajitura stricata, caci e adeptul sanatatii. Dar daca glazuram prajitura stricata, brusc devine buna de mancat pentru X, desi inauntru tot e ranceda.

Uite, nu ne crezi pe noi, ca na, sunt indoctrinati.
Citeste asta, e scrisa de un protestant.
http://www.semneletimpului.ro/stires...nt--10890.html

Nu vorbeste de atribuirea neprihanirii si alte aiureli, ci de sfintire practica, din voie proprie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 04.03.2014 at 00:23:56.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 04.03.2014, 14:33:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie. Biblia spune ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta in Isus Hristos (Ioan 3:16, Fapte 16:31).
As dori sa-ti aduc in discutie 2 cazuri reale intamplate in Romania:
1. O femeie din Brasov apartinand unuia din cultele penticostale din Romania si-a injunghiat pruncul pentru ca asa i-au spus vocile interioare. Femeia a executat ce i s-a ordonat. Te intreb: se va mantui femeia - dealtfel credincioasa - sau nu?

2. Pastorul penticostal gasit mort alaturi de fiul sau intr-o masina incendiata pe undeva prin Satu-Mare este principalul suspect in toata acea tragedie. Ce crezi: pastorul se va mantui sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #263  
Vechi 04.03.2014, 20:05:16
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
REPET A TREIA OARE ! NU SUNT MINCINOS ! VĂD CĂ TE ÎNVĂȚ ADEVĂRUL ȘI VĂD CĂ NU ÎȚI PASĂ DE ADEVĂR ! Repet: Sfîntul Apostol Pavel spune de CREDINȚĂ, la fel cum Sfîntul Apostol Iacov, spune de FAPTE. Deci CREDINȚĂ, și FAPTE și HAR !
TU, DRAGUL MEU; EȘTI ÎN ÎNTUNERICUL EREZIEI, care nu vrea să bage în seamă Iacov 2, 20 Luca 16, 16, Filipeni 2, 12 și Matei 16, 16.
Tit 3:5-6 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru;"

Daca un om neindoctrinat citeste pasajul de mai sus, o sa inteleaga ca Pavel spune ca mantuirea este datorita indurarii Lui Dumnezeu, si nu datorita faptelor noastre. Repet pentru ultima data: Nu numai ca Pavel spune ca mantuirea este doar prin credinta (Fapte 16:31), ci spune ca ea nu este datorita noua si a faptelor noastre. Asta-i interpretarea logica a acestui pasaj. Orice alta interpretare care incearca sa ne dea noua meritul mantuitii noastre, este o EREZIE care vine direct din gura lu' Satana. Dumnezeu va avea toata gloria.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
OMULE ! În verset sunt 3 persoane. Le vezi ? Nu, că ești orb !

1. Prima persoană: judecătorul sau oricine iartă pe cel vinovatul care a osîndit pe nevinovat.
2. A doua persoană: vinovatul care a osîndit pe nevinovat și este în fața primei persoane.
3. A treia persoană: nevinovatul osîndit de prima persoană, care l-a osîndit pe el, nevinovat fiind și a scăpat pe vinovat.

ESTE MĂRTURIA MINCINOASĂ ! Nu este TAINA SFINTEI SPOVEDANII !
Proverbe 17:15 "Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."

DOAMNE APARA!!! Nu m-am gandit vreodata ca va trebui sa cobor la nivelul unui copil de clasa a I-a care pe deasupra mai are si unele probleme...
Nu are niciun sens ceea ce ai zis. Daca te pun sa repeti nu o sa mai stii sa zici :))))) Unde vezi tu marturie minciunoasa in pasajul ala??? E vorba despre acuzarea pe nedrept sau iertarea pe nedrept. Adica daca liderul Koreei de Nord omoara pe Ion pentru ca considera ca Ion este un crestin, desi Ion nu este crestin -> asta este o acuzare pe nedrept, nu e nicio marturie mincinoasa. Esti orb.

Bine, sunt 3 persoane daca vrei sa il incluzi si pe Domnul: Judecatorul, persoana A si persoana B.
Persoana A este o uraciune inaintea lui Dumnezeu pentru ca el iarta pe vinovat.
Persoana B este o uraciune inaintea lui Dumnezeu pentru ca el osandeste pe nevinovat.

Asta e ceea ce orice om cu un IQ peste 40 ar intelege. Nu e nevoie de inteligenta, ci e nevoie de sinceritate si de lipsa indoctrinarii.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Zic că e o interpretare eretică.
Hristos nu a eșuat. Ci a biruit.
Da, a plătit pentru toți oamenii.
Oamenii mai merg în iad pentru că nu cred în El sau cred greșit, se închină la hristoși mincinoși.
Esti ilogic!
Spui ca Isus a platit plata tuturor pacatelor omenirii? Daca da, atunci ... nota de plata pentru pacatelor lumii a fost platita, asa ca nu mai e nevoie de iad, dupa interpretarea ta ciudata.
E o prostie incredibil de mare sa spui ca toate pacatele omenirii au fost platite, si totusi Dumnezeu inca ii mai considera ca vinovati de acele pacate si ii trimite in iad. Si e si mai idioata interpretarea care zice ca Dumnezeu va trimite in iad oamenii care sunt nevinovati, adica care nu au pacatuit deloc. Stiu ca nu exista astfel de oameni, dar in cazul in care ar exista, atunci dupa parerea ta, nevinovatii merita sa fie considerati vinovati, si lucrul asta este o uraciune inaintea lui Dumnezeu. (Proverbe 17:15)

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Exact, o făptură nouă are fapte noi, cum bine spui. Deci are FAPTE noi.
Exact pentru că trupul nostru devine templu al Duhului Sfînt, dacă facem faptele luminii, dacă facem păcate (și facem mereu), trebuie spovedanie, împărtășanie și apoi mai departe mergem înainte: credință, fapte și har.
.

Biblia spune ca sangele lui Hristos ne curateste de orice pacat pe care l-am facut in trecut, de orice pacat pe care il facem in prezent, si de orice pacat care il vom face in viitor.
Dar daca ai dreptate, atunci niciun ortodox nu poate zice "Eu stiu ca voi merge in cer". Oare vrea Dumnezeu sa ne tina in suspans, sa ne chinuiasca cu gandul ca mergem in cer, poate ca nu... ?

Ioan 10:26-29

"26 Dar voi nu credeți, pentru că, după cum v-am spus, nu sunteți din oile Mele.
27 Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
28 Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.
29 Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toți; și nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu."

1 Ioan 5:13 "V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică."

^ un crestin poate sa stie cu siguranta ca este mantuit. Daca mantuirea mea este bazata pe mine insumi si pe faptele mele, atunci nu am nicio siguranta pentru mantuire, dar daca mantuirea mea este bazata pe Hristos, atunci pot fi 100% sigur unde voi ajunge.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Era o afirmație retorică, pentru că nu contează dacă spui Isus sau Iisus, atîta vreme cît nu faci plecăciuni la Sfînta Fecioară Maria, conform Bibliei, și multe multe altele, conform Bibliei, toate, te duci în iad ! da da da, mergi în iad. Toți eretici merg în iad.
1. Nu era o afirmatie retorica. Ai spus in nenumarate randuri ca daca nu spui "Iisus" vei merge in iad!!!!!!!!! Ai amnezie????????
2. Biblia nu spune NICIUNDE ca una dintre conditile pentru a merge in cer este sa ii faci plecaciune Mariei. Din contra, Biblia spune de multe ori ca inchinarea la orice lucru inafara de Dumnezeu este un idol (orice poate sa fie un idol, chiar si o masina, chiar si un serviciu, orice lucru care este mai important pentru tine decat Dumnezeu; in cazul tau, cultul tau e mai important decat Dumnezeu), si cei care practica idolatria se indreapta spre iad.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Am lămurit ce înseamnă great și big, și cum Biblia nu se supune regulilor gramaticale ci contextului. Mai mergi te rog și mai citește odată.
Dar poftim să zicem că ai dreptate. Este great things se traduce lucruri mari. Fă-i și tu lucruri mari ! Cum i-a făcut Domnul !
Fă-i plecăciuni și spune ce i-a spus îngerul ! Consideră că ești și tu înger, că doar nu ești mai presus de înger, nu?
Ești mai prejos, sau dacă vrei, fi ca îngerul. Și spune-i așa: PLECĂCIUNE ȚIE CĂREIA ȚI S-A FĂCUT MARE HAR, DOMNUL ESTE CU TINE, BINECUVÎNTATĂ EȘTI TU ÎNTRE FEMEI ! Și apoi fiindcă spune: "mă vor numi fericită toate neamurile", după ce ai spus cuvintele îngerului, spune: TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ !
Biblia nu se supune gramaticii? Esti penibil! Biblia se bazeaza pe gramatica ca sa isi poate transmite mesajul, fara gramatica nu ar exista scrieri care sa poata fi intelese in acelasi fel de mai multi oameni. Ti-am mai zis ca esti penibil?

In mai toate versiunile engleze, acel cuvant "Plecaciune" este tradus cu cuvantul "Greetings", care inseamna "Buna, Salut, Bine te-am gasit, etc", uita-te si tu: http://biblehub.com/luke/1-28.htm
Cuvantul "plecaciune" este un cuvant arhaic, si Cornilescu a ales acest cuvant prin jurul anului 1924, pe atunci plecaciune insemna o forma de salut, nimic mai mult. Cuvantul "gay" inseamna "fericit, bucuros" acum cateva zeci de ani, iar astazi are cu totul alt inteles. Cuvintele tind sa isi schimbe intelesul cu trecerea timpului, asa ca atunci cand iti bazezi TOATA doctrina despre Maria pe un cuvant (care pe deaspra apare doar Biblia protestanta, pe care tu o consideri eretica, dar totusi, o consideri corecta cand e vorba ca sa iti dovedesti doctrinele cultului tau; nu iti dai seama ca esti un mincinos?)

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da? Perfect. Atunci citește pur și simplu și 2 Timotei 2, 4.
"Niciun ostaș nu se încurcă cu treburile vieții, dacă vrea să placă celui ce l-a înscris la oaste."

Versetul asta? :))
Reply With Quote
  #264  
Vechi 04.03.2014, 20:05:48
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, a ales pe toți oamenii de la întemeierea lumii, conform II Tim 2, 4.
Dacă un om nu vrea, nu înseamnă că Dumnezeu e incapabil să-l mîntuiască, înseamnă că ia dat libertatea și liberul albitru să aleagă.
2 Timotei 2:4 vorbeste despre altceva....
Efeseni 1:4 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui"

Pavel nu spune ca Dumnezeu i-a ales pe toti oamenii, ci doar pe cativa, de aceea spune "ne-a ales" (ne-ul ala vine de la "noi") scriindu-le efesenilor.

Iar daca Dumnezeu chiar i-ar fi ales pe toti oameni ca sa fie mantuiti, si nu toti au fost, atunci Dumnezeu nu e capabil sa isi duca planul pana la capat. Ala nu-i Dumnezeul Bibliei.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Bucurii de la plecăciunile către Preasfînta Fecioară Maria.
1 Corinteni 10:31 "Deci fie că mâncați, fie că beți, fie că faceți altceva: să faceți totul pentru slava lui Dumnezeu"

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, așa este, meritul este sută la sută a lui Dumnezeu, credincioșii nu se laudă cu faptele lor, dar FAPTELE TREBUIE SĂ EXISTE.
Te-ai apucat de invatat logica?
Daca meritul este 100% a lui Dumnezeu, asta inseamna ca noua nu ne mai ramane nicio fractiune de procent. Ai probleme si cu matematica?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu, nu erau chinuiți, dar nici în Rai nu erau, erau în sînul lui Avraam, despre care Sfinții Părinți spun că e în iad, și e cea mai ușoară formă de iad. Deci nu erau chinuiți, dar nici în lumina lui Hristos nu erau. Nu mergeau întrun loc temporar, sînul lui Avraam și acum există, dar nu e iadul cel mare și grozav și nu e nici Rai, "cele ce mintea omului nu s-a suit să cunoască" cum spune Biblia.
Mai devreme ai spus ca eram chinuiti chiar si cei sfinti, acum iarasi ti se schimba parerea instantaneu! Esti patetic!

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Exact, traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiască, pentru că s-a făcut după cea evereiască. Adică cu 53 de cărți ale Vechiului în cea evreiască, așa au tradus și în Septuaginta și la fel și azi creștinii ortodocși.
Traducerea Septuaginta s-a făcut dupa limba pur evreiască, citește istoria Septuagintei să vezi Adevărul și să vezi unde-i minciuna.
Omule, tu esti bolnav, ai temperatura sau ceva? Verifica, si incepe un tratament ca sa nu iti fie si mai rau.\
Repet pentru a n-a oara: Biblia evreiasca nu continea cartile apocrife/deuterocanonice, cauta pe net daca nu ma crezi. Voi folositi un VT diferit fata de cel pe care il avea Isus.
Da, ma omule, cei care au inceput traducerea (ca nu au reusit sa o traduca complet, ci septuaginta a fost terminata de urmatoarele generatii, dupa cei 70 de persoane au murit) au tradus Biblia evreiasca in greaca. Nu contest faptul ca nu au tradus corect, ci contest faptul ca au mai adaugat alte carti care nu faceau parte din Biblia evreiasca din care traduceau. Si septuaginta nu a fost completata de acei 70 de oameni, ci intregul proces de traducere a durat vreo 100-200 de ani, asa ca urmatoarea generatie au putut foarte usor sa se gandeasca sa mai adauge ceva la ea. Septuaginta a fost completata cu aprox. 100 de ani inainte de nasterea lui Hristos, asa ca Isus stia de existenta ei, si totusi nu a folosit-o.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
La Ieremia 26, 21, nu spune că Urie era ultimul martir. Nici nu îl numește martir măcar, și nici nu spune că a murit, doar vroia să-l omoare regele.
Nimic din tot ce ai spus tu, nu spune. Și m-am uitat și cu două versete mai sus, și cu două versete mai jos.
Chiar ai citit cu doua versete mai jos????? Din nou mintit. Felicitari, ai atins pragul de 1,000 de minciuni! :)

Ieremia 26:21-23

"21 Împăratul Ioiachim, toți vitejii lui și toate căpeteniile lui au auzit cuvintele lui, și împăratul a căutat să-l omoare. Dar Urie, care a fost înștiințat de lucrul acesta, s-a temut, a fugit și s-a dus în Egipt.
22 Împăratul Ioiachim a trimis niște oameni în Egipt și anume: pe Elnatan, fiul lui Acbor, și pe alții împreună cu el în Egipt.
23 Aceștia au scos din Egipt pe Urie și l-au adus la împăratul Ioiachim, care l-a omorât cu sabia și i-a aruncat trupul mort în mormintele copiilor poporului.)"

Martir = persoana care este ucisa datorita credintei in Hristos.
Urie era un credincios, deci e corect sa spunem ca era un martir.
In concluzie, adevarul invinge.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Protestanții eretici, s-au întors la ceva ce nu există.
Pentru că de la bun început Septuaginta s-a tradus după ceea ce au găsit grecii.
Grecii au găsit 53 de cărți aia au tradus.
Cărți apocrife nu există în Vechiul Testament, ci în Noul Testament. Acelea sunt respinse de Biserică, începînd încă din secolul I.
Creștinii, nu au adăugat nimic, ci prin Septuaginta, au tradus ceea ce au găsit acolo în scrierile evreiești. Repet, citește istoria Septuagintei și ai să vezi Adevărul.
Ereticul Luther abea, a fost cel care a scos cărțile care Biserica le-a declarat în primele secole, deutero-canonice, adica care completează Adevărul, a doua dimensiune a Adevărului, acrelași lucru adică, dar spus în altă formă.
Grecii nu au gasit 53 de carti. Daca nu stii, taci. E foarte simplu. Documenteaza-te, invata, apoi vorbeste, dar nu inversa ordinea.
Greci au gasit 24 de carti, pentru ca Vechiul Testament de-al evreilor continea doar 24 de carti (acestea contineau cele 39 de carti de-ale Vechiului Testament protestant, numai ca unele carti erau unite intre ele; de exemplu cei 12 profeti minori, erau uniti intr-o singura carte), si nu continea ABSOLUT DELOC cartile apocrife/deuterocanonice. Iarasi ai mintit. Documenteaza-te, documenteaza-te, documenteaza-te.

Uite ce zice fratele tau ortodox: http://proortodox.wordpress.com/2010...arti-apocrife/ El zice ca cartile apocrife sunt din VT, nu din NT si ca aceste carti apocrife NU SUNT INSPIRATE ci sunt adaugate la Biblie doar pentru ca sunt "bune de citit", asta spune el. Iarasi ai mintit. Tine-o tot asa.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Sfîntul Simeon Noul Teolog are dreptate. Nu eu. Sfîntul Simeon a vorbit despre har, noi am vorbit despre credință, fapte și plecăciunile la Sfînta Fecioară Maria. Cîte ai făcut?
Gata, e prea de tot, plecare mea de pe forumul asta e mai sigura decat orice. Esti ciudat rau de tot!
DESPRE HAR AM VORBIT LA PUNCTUL ALA!!!!! Dar, decat sa recunosti ca nu ai avut dreptate, e mai convenabil sa deviezi de la subiect... Mi-e mila de tine, sper pentru sanatatea ta mintala ca faci asta intentionat.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
De unde știu?
Dacă era ortodox, avea cruciuliță la gît și s-ar fi aflat că e ortodox.
Da, și cei ce se închină hristoșilor mincinoși, citesc Evangheliile, dar degeaba, acolo scrie de "plecăciuni", ei nimiiiic ! Acolo scrie că pe Sfînta Fecioară Maria o vor numi fericită toate neamurile, ei nimiiiic ! Acolo scrie de fapte, de lucrarea faptelor, de silință, de străduință, ei nimiiiic ! Acolo scrie că toți oamenii vrea Dumnezeu să-i mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină ei nimiiiic ! Acolo scrie că Hristos a venit pentru păcătoși și bolnavi, ei nimiiiic ! Ei sunt sfinți ! Gata mîntuiți ! Ieeeeeei ! Gataaaaaa !
Vai de capu lor...
Capu lor este un hristos mincinos !
Și se vor duce în iad, cu tot cu acel hristos mincinos !
Adica, cruciulita de la gat mantuieste, si daca nu ai cruciulita la gat esti automat aruncat in iad? Arata-mi versetul!
Sunt multi ortodoxi care nu au cruciulita la gat, sunt toti acestia pierduti?
Te-ai gandit ca era foarte posibil ca baiatul ala (din cate imi amintesc era din Nigeria, sau vreo alta tara africana) sa fie de 100 de ori mai sarac decat cel mai sarac om pe care l-ai intalnit vreodata prin Romania? Te-ai gandit ca poate baiatul ala nu aveau de unde sa cumpere sau cu ce bani? Te-ai gandit ca poate baiatul ala manca o data la 2 zile?

Toti martiri sunt automat in cer, in afara de credinciosii din Africa, care mai bine mor decat sa renunte la credinta in Hristos, dar nuuuuuuuuu, ei sunt niste eretici ordinari, asa-i? Prostie absoluta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Să-mi spui te rog, cînd faci o plecăciune la Sfînta Fecioară Maria !
Să pot plînge de fericire !
Biblia spune sa ne inchinam doar lui Dumnezeu, si asta voi face: Apocalipsa 19:10 "Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!"

Dar oare de ce ti-am mai pus versetul asta, ca oricum pe tine nu te poate convinge un verset din Cuvantul Creatorului Universului, mai bine crezi orice prostie numai pe EL nu.

Last edited by DanielS; 04.03.2014 at 20:10:43.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 04.03.2014, 20:11:01
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Au existat multe cazuri in orientul mijlociu unde oameni care au fost musulmani si printr-o revelatie au crezut in Iisus, nu au devenit ortodocsi si nici nu au avut evanghelie ortodoxa dar pentru numele Lui au fost torturati si omorati, renuntand la mama, tata , copii , sot/sotie, si chiar la ei insisi. Dar se pare ca din punctul de vedere al atator judecatori nu este de ajuns pentru ca nu aveau numele de ortodocsi.



Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Frate rătăcit EzioAuditore: Tot Acel Dumnezeu care a venit pe pămînt și s-a făcut om, a spus că vor veni și hristoși mincinoși și vor duce în pierzare și în rătăcire. Ia aminte.
Deci răspunde la cele de mai sus ca să dovedești că ești creștin și nu slujești unui hristos mincinos.
Si de unde stii ca histos-ul la care te inchini (bineinteles, asta rareori, doar atunci dupa ce termini de te inchinat Mariei) nu este unul mincinos? Tot vorbeste despre erezii... de unde stii ca cultul tau nu este unul eretic? Ti-am adus multe dovezi impotriva rugaciunilor la sfinti (tu mi-ai dat un verset din Macabei ca si o dovada, uitand ca Macabei este o carte apocrifa, desi neinspirata), inchinarea la Maria, botezul copiiilor mici, rugaciunea pentru morti (Macabei nu e o carte inspirata, asa ca nu ai dovezi biblice pentru prostia asta), etc.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Stii de ce "seventy". Fiindca au pus 70/72 de clerici evrei sa scrie Vechiul Testament, independent unul de altul. Acum nu stiu ce crezi tu, dar toti sa le adauge, identic, e cam suspect.
Apropo, uita-te cand a fost scrisa. E "de pe vremea lui Iisus".
Documenteaza-te si o sa iti schimbi parerea.
Septuaginta nu a fost completata de acei 70/72 de oameni, ci de urmatoarele generatii, asa ca adaugarea de carti nu inseamna ca acei 70 de oameni era nesimtiti, ci ca urmatorii traducatori erau nesimititi. A durat vreo ~200 de ani in total, si a fost terminata prin 132 inainte de Hristos. Deci ai spus doua minciuni, sau neadevaruri, ca sa nu te iriti prea mult.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Asta n-are nici un pic de logica. E ca si cum ai spune ca X nu ar putea sa manance o prajitura stricata, caci e adeptul sanatatii. Dar daca glazuram prajitura stricata, brusc devine buna de mancat pentru X, desi inauntru tot e ranceda.
Am mentionat de 2 Corinteni 5:17 de n-ori pana acum: "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."

Daca crezi cu adevarat in Hristos, atunci Dumnezeu iti va da o inima noua (Ezechiel 36:26 "Vă voi da o inimă nouă și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră și vă voi da o inimă de carne") si vei fi o faptura noua, adica vei avea alte dorinte decat in trecut, vei avea alte afectiuni. Dovada ca esti mantuit sunt indicile ca te afli pe calea stramta, adica roadele, faptele; dar nu acestea te mantuiesc, nu dovada te mantuieste, ci cauza te mantuieste, si aceasta este credinta.

Alta dovada pentru a afla daca esti mantuit sau nu este Evrei 12:6 "Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește." In engleza cuvantul "pedepseste" este tradus ca si "disciplines", care inseamna "disciplineaza", adica pedepseste cu scopul de a-i intrepta. Daca mergi la biserica duminica, dar de luni pana sambata poti sa te comporti ca si cei pierduti care nu Il cunosc pe Dumnezeu, si Dumnezeu nu te disciplineaza pentru a te pune inapoi pe calea ingusta, atunci e foarte posibil ca tu sa nu fi un fiu de-al Lui.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Uite, nu ne crezi pe noi, ca na, sunt indoctrinati.
Citeste asta, e scrisa de un protestant.
http://www.semneletimpului.ro/stires...nt--10890.html
Sunt de acord cu ceea ce a zis el. Dar el nu a zis ca mantuirea se obtine prin fapte, ci a dat de inteles ca faptele sunt consecintele mantuirii, nu cauza. Dar sunt mai sceptic cu privire la ceea ce a zis la final "A fi sfânt înseamnă să trăiești din plin și să fii cu adevărat un om împlinit, după cum a și intenționat Dumnezeu", ca asta imi suna a "evanghelia prosperitatii", dar sper sa fi inteles eu gresit ceea ce a vrut el sa spuna.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu vorbeste de atribuirea neprihanirii si alte aiureli, ci de sfintire practica, din voie proprie.
Daca esti mantuit cu adevarat, atunci neprihanirea lui Hristos ti-este atribuita, altfel nu poti intra in cer. Dar cum poti sa stii ca esti mantuit? Cum poti sa fi sigur ca neprihanirea lui Hristos ti-este atribuita tie? Prin faptul ca iti vei vedea viata schimbandu-se tot mai mult si tot mai mult transformandu-se in cea a lui Hristos. (Romani 8:29)

Gandeste-te, niciodata, absolut niciodata, nu L-ai iubit pe Dumnezeu cu toata inima ta, cu toata mintea ta, cu tot cugetul tau si cu toata puterea ta, si aceasta este cea mai mare porunca, si tu nu ai indeplinit-o niciodata. Niciodata nu l-ai iubit pe Dumnezeu asa cum ar merita. Si totusi voi aveti impresia ca puteti sa mergeti in cer pe baza unor fapte bune, care nu sunt altceva decat o spaga pentru Dumnezeu. Aici vine iarasi Proverbe 17:15 "Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului", si acest verset iti arata ca calea ortodoxa de mantuire este ilogica si contrazice versetul asta.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
As dori sa-ti aduc in discutie 2 cazuri reale intamplate in Romania:
1. O femeie din Brasov apartinand unuia din cultele penticostale din Romania si-a injunghiat pruncul pentru ca asa i-au spus vocile interioare. Femeia a executat ce i s-a ordonat. Te intreb: se va mantui femeia - dealtfel credincioasa - sau nu?

2. Pastorul penticostal gasit mort alaturi de fiul sau intr-o masina incendiata pe undeva prin Satu-Mare este principalul suspect in toata acea tragedie. Ce crezi: pastorul se va mantui sau nu?
1. 2 Corinteni 5:17, dovada ca esti mantuit este o viata schimbata, o viata care devine tot mai sfanta. A auzit voci? Un crestin nu poate fi posedat de demoni. Biblia spune ca trupul crestinilor este Templul Duhului Sfant, si mai spune ca "Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume". Nu cred ca era mantuita. Mantuirea e doar prin credinta, si credinta adevarata va produce roade. De unde stii ca era credincioasa? Bisericile sunt pline de pacatosi ordinari care se considera crestini, desi ei nu sunt crestini.

2. Faptul ca era principalul suspect asta nu inseamna ca el a fost cel care si-a omorat fiul si s-a sinucis. Daca as stii toate detaliile adevarate ale cazului mi-as da cu parerea; eu nu ma consider ca sunt in stare sa zic cine e mantuit si cine nu, doar Hristos poate; desi unii de pe aici va considerati la fel de puternici ca Isus, si nu cand vine vorba despre nu stiu ce terorist care se credea crestin, ci cand vine vorba despre "ori te inchini in fata Mariei, ori mergi in iad", cand Biblia nu spune nimic despre asta... e dureros de penibile prostiile care ies din gura unora, si nu, nu ma refer la tine.

Last edited by DanielS; 04.03.2014 at 20:15:28.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 04.03.2014, 21:00:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Documenteaza-te si o sa iti schimbi parerea.
Septuaginta nu a fost completata de acei 70/72 de oameni, ci de urmatoarele generatii, asa ca adaugarea de carti nu inseamna ca acei 70 de oameni era nesimtiti, ci ca urmatorii traducatori erau nesimititi. A durat vreo ~200 de ani in total, si a fost terminata prin 132 inainte de Hristos. Deci ai spus doua minciuni, sau neadevaruri, ca sa nu te iriti prea mult.
Cum ar spune englezul "i stand corrected". Aia era legenda plutarchiana. Nu imi este teama sa spun ca gresesc.
Totusi, nu prea poti sa strigi ca asta nu e ce a folosit Iisus, cand a fost scrisa de.... rabini evrei din vremea lui Iisus.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Am mentionat de 2 Corinteni 5:17 de n-ori pana acum: "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."

Daca crezi cu adevarat in Hristos, atunci Dumnezeu iti va da o inima noua (Ezechiel 36:26 "Vă voi da o inimă nouă și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră și vă voi da o inimă de carne") si vei fi o faptura noua, adica vei avea alte dorinte decat in trecut, vei avea alte afectiuni. Dovada ca esti mantuit sunt indicile ca te afli pe calea stramta, adica roadele, faptele; dar nu acestea te mantuiesc, nu dovada te mantuieste, ci cauza te mantuieste, si aceasta este credinta.

Alta dovada pentru a afla daca esti mantuit sau nu este Evrei 12:6 "Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește." In engleza cuvantul "pedepseste" este tradus ca si "disciplines", care inseamna "disciplineaza", adica pedepseste cu scopul de a-i intrepta. Daca mergi la biserica duminica, dar de luni pana sambata poti sa te comporti ca si cei pierduti care nu Il cunosc pe Dumnezeu, si Dumnezeu nu te disciplineaza pentru a te pune inapoi pe calea ingusta, atunci e foarte posibil ca tu sa nu fi un fiu de-al Lui.
Deci ca sa inteleg. Iisus iti schimba viata si esti transformat in ganduri si simtiri, cu exceptia cazului in care nu esti, deci nu ai devenit un scoti... vreau sa zic un crestin adevarat™.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Sunt de acord cu ceea ce a zis el. Dar el nu a zis ca mantuirea se obtine prin fapte, ci a dat de inteles ca faptele sunt consecintele mantuirii, nu cauza.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si totusi voi aveti impresia ca puteti sa mergeti in cer pe baza unor fapte bune, care nu sunt altceva decat o spaga pentru Dumnezeu.
Deci noi ne batem capul de 27 de pagini si repetam "credinta, fapte si har" impreuna, aliniate in sinergie, ca sa repeti aceeasi propaganda cu "aia cred ca se obtine prin fapte, de unele singure". Felicitari, ai un om de paie minunat(http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man)

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca esti mantuit cu adevarat, atunci neprihanirea lui Hristos ti-este atribuita, altfel nu poti intra in cer. Dar cum poti sa stii ca esti mantuit? Cum poti sa fi sigur ca neprihanirea lui Hristos ti-este atribuita tie? Prin faptul ca iti vei vedea viata schimbandu-se tot mai mult si tot mai mult transformandu-se in cea a lui Hristos. (Romani 8:29)
Si daca nu ti-o vezi schimbandu-se?

Si vezi ca nu poti sa raspunzi cu no true scotsman.(http://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 04.03.2014, 22:36:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Orice alta interpretare care incearca sa ne dea noua meritul mantuitii noastre, este o EREZIE care vine direct din gura lu' Satana. Dumnezeu va avea toata gloria.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu m-am gandit vreodata ca va trebui sa cobor la nivelul unui copil de clasa a I-a care pe deasupra mai are si unele probleme...
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
E o prostie incredibil de mare sa spui ca toate pacatele omenirii au fost platite, si totusi Dumnezeu inca ii mai considera ca vinovati de acele pacate si ii trimite in iad. Si e si mai idioata interpretarea care zice ca Dumnezeu va trimite in iad oamenii care sunt nevinovati, adica care nu au pacatuit deloc.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Biblia nu se supune gramaticii? Esti penibil!
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
asa ca atunci cand iti bazezi TOATA doctrina despre Maria pe un cuvant (care pe deaspra apare doar Biblia protestanta, pe care tu o consideri eretica, dar totusi, o consideri corecta cand e vorba ca sa iti dovedesti doctrinele cultului tau; nu iti dai seama ca esti un mincinos?)
Cred ca asta e cel mai nesimtit neoprotestant care a intrat pe forum. Pe langa faptul ca repeta ca un papagal tot timpul aberatiile lui Luther, isi mai bate joc si de dreapta credinta. Pentru cine nu a inteles, cu un ratacit se discuta de doua ori, ca poate cauta adevarul, altfel el va cauta doar sa fie bagat in seama pentru a-si revarsa ereziile.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 05.03.2014, 00:46:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1. 2 Corinteni 5:17, dovada ca esti mantuit este o viata schimbata, o viata care devine tot mai sfanta. A auzit voci? Un crestin nu poate fi posedat de demoni. Biblia spune ca trupul crestinilor este Templul Duhului Sfant, si mai spune ca "Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume". Nu cred ca era mantuita. Mantuirea e doar prin credinta, si credinta adevarata va produce roade. De unde stii ca era credincioasa? Bisericile sunt pline de pacatosi ordinari care se considera crestini, desi ei nu sunt crestini.
Din aceasta intamplare se pot trage 2 concluzii mari si late:
1.Tu spui: "Un crestin NU poate fi posedat de demoni". Dar eu iti reamintesc: femeia respectiva CREDEA IN IISUS HRISTOS, ERA O FEMEIE CREDINCIOASA. In momentul in care a auzit acele voci care-i porunceau sa-si omoare pruncul sunt sigur ca a avut un moment de ezitare, dar vocile acelea ii erau foarte cunoscute, ... A AVUT INCREDERE IN VOCILE ALEA, le auzea in fiecare Duminica in adunarile lor.
Intelegi acum? Femeia era CREDINCIOASA, IL "MARTURISEA" PE Domnul Iisus Hristos toata ziulica, in sus si-n jos pentru ca asa i se trasase de la adunarea lor de "rugaciune" ca trebuie sa-L propovaduiasca pe Iisus Hristos!!!!
Daca femeia era credincioasa practicanta te intreb: DE CE CREZI CA NU SE VA MANTUI?
Deci iata ca ceea ce crezi - dogma pe care o crezi si ti-o asumi sau, mai bine-zis ADEVARUL dogmatic - conteaza in mod esential in formarea ta ca om crestin. Deci, in concluzie, IDEEA TA CA EXISTA OAMENI CREDINCIOSI IN TOATE CONFESIUNILE "CRESTINE" NU PREA ESTE ADEVARATA. Exista O SINGURA BISERICA PASTRATOARE A ADEVARULUI, Biserica despre care Mantuitorul Hristos i-a asigurat pe cei credinciosi ca "portile iadului nu o vor birui".

2.Prin marturisirea cu gura a Domnului Iisus Hristos - asa cum sigur a facut si sarmana femeie din exemplul de mai-sus - a ajuns sa fie hulit Numele Mantuitorului din cauza ca FAPTA femeii "crestin-marturisitoare" a ingrozit pe toata lumea. Concluzia e ca cu gura se pot spune multe, iti poti etala CREDINTA cu toata puterea decibelilor, insa faptele sunt cele care definesc profilul tau crestin: degeaba poti marturisi cu gura toata ziulica daca faptele tale nu contin niciun pic de jertfa de sine:
"1.Și când am venit la voi, fraților, nu cu greutatea cuvântului sau a înțelepciunii am venit eu să vă vestesc taina lui Dumnezeu.
2.Că n'am socotit ca'ntre voi să știu altceva decât pe Iisus Hristos; și pe Acesta, răstignit..." 1 Corinteni 2.
Adu-ti aminte de fecioarele cele nebune din pilda Mantuitorului Hristos: si acelea Il asteptau pe Mantuitorul, dar nu au socotit bine cat ulei sa puna in candele. Uleiul acesta poate fi interpretat ca fiind simbolul faptelor celor bune: fecioarele cele nebune NU AU SOCOTIT NECESARE FAPTELE care urmau sa fie aduse ca jertfa la venirea Mantuitorului, FAPTE DUPA CARE INSUSI MANTUITORUL HRISTOS URMA SA LE RECUNOASCA PE FECIOARE CA FIIND FIICE ALE SALE.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 05.03.2014 at 00:50:56.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 05.03.2014, 18:05:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Slava lui Dumnezeu ca a fost banat,nu se mai putea, acesti sectari intrec orice limita!
Reply With Quote
  #270  
Vechi 05.03.2014, 19:30:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate ca totusi omul putea fi lamurit.
Mai avea inca nelamuriri la care i se putea raspunde.
Eu ramasesem cam in urma cu raspunsurile.
Pacat totusi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde