Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 01.03.2014, 15:25:34
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Cunosti sau nu cunosti acel loc din Sf.Parinti care sa sustina afirmatia ta?
Doamne ajută.

Da, cunosc, cu mila Domnului și rugăciunile Preacuratei Maicii Sale.
Facem prea mult off-topic, frățior.

Iertare. Bucurii.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 01.03.2014, 15:29:43
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
P.S.: cînd mai dai citate, spune autor, titlu și pagină. Nu mai lua de pe net prostii. Și caută cu prioritate cărți scrise de sfinți. Sfinți canonizați. Roagă-te și pentru mine.
Citatele sunt din Revista Telogica 4/2011.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #193  
Vechi 01.03.2014, 15:30:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Frati in Hristos sunt doar ortodocsii. Cu ceilalti suntem doar frati in umanitate, avand toti chipul lui Dumnezeu (adica ratiune, vointa, sentimente, etc.)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 01.03.2014, 15:31:20
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Da, cunosc, cu mila Domnului și rugăciunile Preacuratei Maicii Sale.
Facem prea mult off-topic, frățior.

Iertare. Bucurii.
Daca stii atunci de ce nu vrei sa-ti ajuti fratele mult mai mic in credinta? Nu este asta cumva o dovada de lipsa de iubire pentru fratele tau in credinta? Esti mai de graba-ajutator fata de eretici?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #195  
Vechi 01.03.2014, 15:34:41
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Frati in Hristos sunt doar ortodocsii. Cu ceilalti suntem doar frati in umanitate, avand toti chipul lui Dumnezeu (adica ratiune, vointa, sentimente, etc.)
Doamne ajută.

Greșit. E ispitire. E lipsă de iubire. Da, frați în Hristos sunt doar ortodocșii, restul sunt frați aflați în suferință, frați suferinzi, sau frații rătăciți. Cum și fratele mai mic, rătăcit, a rămas frate cu cel mare, în pilda fiului risipitor. Și oaia rătăcită, a rămas oaie cu oile din turmă. Și Hristos pleca în căutarea ei.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca stii atunci de ce nu vrei sa-ti ajuti fratele mult mai mic in credinta? Nu este asta cumva o dovada de lipsa de iubire pentru fratele tau in credinta? Esti mai de graba-ajutator fata de eretici?
Consideră ce vrei, ce poți, cît poți, frățior și iartă-mă dacă te-am smintit sau te smintesc. Rămîn cu mila Domnului, la ce am spus.
Ca să ne smerim împreună.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 15:40:01.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 01.03.2014, 15:39:54
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Greșit. E ispitire. E lipsă de iubire. Da, frați în Hristos sunt doar ortodocșii, restul sunt frați aflați în suferință, frați suferinzi, sau frații rătăciți. Cum și fratele mai mic, rătăcit, a rămas frate cu cel mare, în pilda fiului risipitor. Și oaia rătăcită, a rămas oaie cu oile din turmă. Și Hristos pleca în căutarea ei.



Consideră ce vrei, ce poți, cît poți, frățior și iartă-mă dacă te-am smintit sau te smintesc. Rămîn cu mila Domnului, la ce am spus.

Bucurii.
Draga frate Daniel, o nelamurire mai am, nelamurire ce ar explica multe in privinta Dvoastra.: sunteti cumva preot?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #197  
Vechi 01.03.2014, 15:43:48
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Draga Daniel, o nelamurire mai am, nelamurire ce ar explica multe in privinta ta: sunteti cumva preot?
Doamne ajută !

Ohooo ! Unde mă trimiți, frățior iubit ! Dar ce-am făcut eu bun să fiu vrednic de Taina cea mare a Preoției ? Sunt vrednic de iad, nu de preoție ! Vai de mîndria mea, vai de zilele mele ! Doamne miluiește, nu sunt preot, frățior, sunt un muritor de rînd, dar și asta e ceva bun, sunt o beșică de puroi, puturoasă, plină de duhoare și patimi, ce Hristos o va strivi acuș acuș.
Dacă și eu ajung preot, e vai de mine și de păstoriții lui Hristos prin mine. Vai mie !
Că mă uit în urma mea și nimic bun nu văd, dacă iasă ceva bun, Domnul a făcut, nu eu ! Că eu pururea am haina sufletului meu murdară, și nepregătită de nunta Mirelui Ceresc și o să fiu întrebat și nu voi ști ce răspuns să dau, și voi fi legat și aruncat în întunericul cel mai dinafară, la scrășnirea dinților și viermele neadormit (conștiința), cum spune Sfînta Scriptură.
În iad e locul meu ! Acolo ! Dar nădăjduiesc... Și la preoție și la Rai. Mila Domnului ! Doamne ai milă de noi !

Doamne miluiește.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 15:59:35.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 01.03.2014, 16:01:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută !

Ohooo ! Unde mă trimiți, frățior iubit ! Dar ce-am făcut eu bun să fiu vrednic de Taina cea mare a Preoției ? Sunt vrednic de iad, nu de preoție ! Vai de mîndria mea, vai de zilele mele ! Doamne miluiește, nu sunt preot, frățior, sunt un muritor de rînd, dar și asta e ceva bun, sunt o beșică de puroi, puturoasă, plină de duhoare și patimi, ce Hristos o va strivi acuș acuș.
Dacă și eu ajung preot, e vai de mine și de păstoriții lui Hristos prin mine. Vai mie !
Că mă uit în urma mea și nimic bun nu văd, dacă iasă ceva bun, Domnul a făcut, nu eu ! Că eu pururea am haina sufletului meu murdară, și nepregătită de nunta Mirelui Ceresc.
În iad e locul meu ! Acolo ! Dar nădăjduiesc... Și la preoție și la Rai. Mila Domnului ! Doamne ai milă de noi !

Doamne miluiește.
Si atunci daca nu esti preot de ce iti arogi atitudine de preot? Pentru ca atunci cand spui despre cineva ca trebuie sa se smereasca, sa se roage mai mult - ca nu-i destul -, atunci cand acuzi PE FRATII TAI IN CREDINTA ca sunt cuprinsi de draci te faci pe tine asemenea cel putin unui preot vazator cu duhul.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #199  
Vechi 01.03.2014, 16:56:32
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si atunci daca nu esti preot de ce iti arogi atitudine de preot? Pentru ca atunci cand spui despre cineva ca trebuie sa se smereasca, sa se roage mai mult - ca nu-i destul -, atunci cand acuzi PE FRATII TAI IN CREDINTA ca sunt cuprinsi de draci te faci pe tine asemenea cel putin unui preot vazator cu duhul.
Doamne ajută.

Nu îmi arog atitudine de preot, asta îmi arogi tu, cu ce inimă vrei să ai, cu asta inimă trăiești, cu asta inimă judeci, osîndești, etichetezi, pui verdicte, cazul tău, fără să știi cu adevărat nimic din cele ce vorbești în mîndria ta, spre osînda ta ! Sau o inimă veghetoare, plină de iubire pentru toți, cazul altora de pe forum, nu le dau numele să nu se mîndrească. Ai grijă de inima ta, frățior, roagă-te, că nu te învăț la nimic greșit !

Iar eu ți-am spus ce sunt, în nici un caz alte prostioare ce ai mai spui tu acolo.

Iertare. Bucurii.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.03.2014, 17:00:53
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
cu asta inimă judeci, osîndești, etichetezi, pui verdicte, cazul tău,
Dragule, uita-te putin in spate si vei vedea toate judecatile, osandirile, etichetarile si verdictele tale... De parca tu crezi despre mine ca nu am duhovnic, ori de am nu este prea vrednic... E destul de urata mandria ta, pentru ca tu ... ai nevoie ca altii sa asculte de tine.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde