Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 01.03.2014, 19:33:51
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Iadul este locul unde vor merge cei pacatosi, nu cei fara pacat.
Exact. Și nu există iad temporar și iad permanent, cum ai vorbit prostioare mai sus. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tit 3:5-7 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru; pentru ca, odată socotiți neprihăniți prin harul Lui, să ne facem, în nădejde, moștenitori ai vieții veșnice."
Corect. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să avem fapte deloc. Pentru că Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12 nu se contrazic cu Tit 3, 5.
Simplu.
Dar ereticii cred că dacă stau acasă cu mîinile în sîn și doar cred, se mîntuiesc. Ți-am arătat mai sus, cum îi va trimite Hristos de la El, pentru că au lucrat fărădelegea, chiar dacă au făcut și minuni, ca să piardă pe cei aleși (creștinii). Să nu fi printre ei. VINO ACASĂ !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Doamne, da' cat de clar este totul scris in Biblie... si totusi e atat de complicat pentru unii care prefera religia lor in schimbul lui Dumnezeu.
Ai să mergi în iad. Iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui, dacă te va prinde moartea în erezie. Îți va aduce aminte Dumnezeu de tot adevărul care ți s-a spus aici pe forum. Și nu numai aici. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Iacov 2 nu spune ca credinta nu mantuieste,
Spune doar că fără fapte credința este moartă. Nu trebuie mai mult. Crezi sau nu. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
A se observa ca in citatul de mai sus scrie "prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru", nu prin Maria.
Da, Preacurata Fecioară Maria, sau măcar Sfînta Fecioară Maria (nu Maria, că nu te-ai tras de ea de șireturi, frățior rătăcit, bine?), da ea nu mîntuiește. Nu poate mîntui. Poate doar milui. Cu curgăciunile ei, ca și sfinții. Biblic ce vorbesc. Ți-am dovedit. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cum explici Romani 4:5 "pe când, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socotește pe păcătos neprihănit, credința pe care o are el îi este socotită ca neprihănire."
În Biblia cea Adevărată, scrie credința i se socotește ca dreptate. Și dreptate, la fel ca neprihănire, nu înseamnă mîntuit. Biblia nu spune așa ceva. Neprihănit înseamnă nevinovat, nu mîntuit. Nevinovăția nu îți asigură mîntuirea. Simplu. Crezi sau nu. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conform Tit 3:7 neprihanit => mantuit
Erezie, scumpul meu. Nu reiese că neprihnănit înseamnă mîntuit, din Tit 3, 7. Doar în căpșorul tău. Neprihănit înseamnă nevinovat. Iar nevinovăția nu îți asigură mîntuirea. Trebuie să lupți pentru mîntuire. Că nu ești mîntuit gata ! Conform Filipeni 2, 12, cu frică și cu cutremur trebuie să lucrăm la mîntuirea noastră. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu mi-ai spus de ce "Iisus" e mai corect decat "Isuss"? Daca lucrul important e ca sa Ii diferentiem numele de ceilalti, atunci "Isuss" ar trebui sa fie destul de corect. Americanii care spun "Jesus" vor merge in iad?
Ba da am spus. Ca să se deosebească de ceilalți Isuși din Biblie. Iar cum scriu americanii, eretici, nu e treaba mea, cum deosebesc ei pe Iisus de ceilalți Isuși ai Bibliei. Da americanii eretici merg în iad. Ca orice eretic.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Am zis ca "Dar o credinta adevarata va produce fapte, deoarece credinta vine de la Dumnezeu."
Ma refeream la credinta crestina adevarata, nu la orice credinta.
Știu la ce te refereai. Dar eu mă refeream la toate credințele, că au fapte. Produse din conștiință. Și fără credința creștină (fără erezie), merg în iad, cu fapte cu tot.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, bineinteles ca trebuie sa faci ceva ca si crestin. Ca doar nu zice nimeni ca daca zici ca crezi in Isus si apoi iti traiesti viata cum vrei, nu o sa ajungi in cer. Ideea e ca daca crezi cu adevarat in Isus, vei avea o viata schimbata (1 Corinteni 5:17), si asta nu prin puterea ta ci prin puterea Lui.
Iisus cu doi i, repet. Da, dar și alcoolici anonimi au o viață schimbată, fără Iisus, mulți din ei. Deci viața schimbată în Hristos (care e diferită de viața schimbată a alcolicilor anonimi), o are un creștin, prin creștinismul fără erezie, prin fapte și prin har. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Efeseni 1:4-5 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"
Vezi? Dumnezeu ne-a ales pe noi, nu noi L-am ales pe El. Asta e un verset care sustine ideea de predestinare. Nu ai cum sa contrazici asta.[/quote]
Erezie. "Dumnezeu vrea ca toți oameni să se mîntuiască și la cunoștiința Adevărului să vină." - Timotei 2, 3-4
Nu există predestinație !
Erezie. Iad. VINO ACASĂ !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, crestini vor avea fapte bune, dar nu datorita firii lor pacatoase, ci datorita lui Dumnezeu care ne ajuta la asta.
Așa-i, în sfîrșit înțelegi. Deci nu există mîntuire decît prin acestea 3: credință, fapte și har. VINO ACASĂ !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit. Pe lângă toate acestea, între noi și între voi este o prăpastie mare, așa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată." -> VERSETELE ASTEA ARATA CA RUGACIUNEA PENTRU MORTI NU ARE NICIO BAZA BIBLICA. Aici ni se arata ca odata ce ai murit, soarta iti este scrisa pentru totdeauna. Deci, tot crezi ca trebuie sa ne rugam pentru morti?
Scrie că se ruga cineva pentru cel din iad ? NU. Deci interpretezi greșit și eretic.
Acolo arată răsplătirea celor bogați pe pămînt și răsplătirea celor săraci în Ceruri.
Despre rugăciunea pentru cei morți ți-am arătat la Macabei și nu numai. Dar amintesc de Macabei, deoarece cărțile ce ereziile protestante le-au scos din Biblie, precum Macabeii, au existat în secolele 1,3,7,10,15,20,21, în Biblie. Mereu. Doar că Luther le-a scos. Și i-a scos și lui Luther, Dumnezeu, partea din Rai. VINO ACASĂ.

Bucurii.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 01.03.2014, 19:47:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1. Tu ai spus acolo ca botezul trebuie facut NEAPARAT prin apa. Deci, talharul de pe cruce nu s-a botezat niciodata daca botezul e prin apa.
2. Marcu 16, 16: "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." Citeste cu atentie versetul. Cine va fi osandit? Cel ce nu va crede, nu cel ce nu se va boteza. Nu adauga nimic la Biblie.
Ți-am explicat deja cu tîlharul, că a vut și credință, și fapte și har. Dute și citește din nou. Așa cum se ia mîntuirea.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, s-a mantuit, dar nu asta te-am intrebat, vad ca tot eviti sa dai un raspuns concret. Ce i-ar fi spus preotul ortodox din zilele noastre talharului daca acesta l-ar fi intrebat "Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?"
Preotul creștin i-ar fi spus că e mîntuit tîlharul, așa i-ar fi spus, cum i-a spus Hristos, dragul meu, ți-am mai spus odată. Pentru că s-a mîntuit tîlharul. Așa cum ți-am mai arătat, prin credință, fapte și har.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
I-ar fi spus oare ceea ce a zis Pavel in Fapte 16:30 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înăuntru și, tremurând de frică, s-a aruncat la picioarele lui Pavel și ale lui Sila; i-a scos afară și le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit? Pavel și Sila i-au răspuns: Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta." Dece i-a zis Pavel doar sa creada? Pentru ca daca crezi cu ADEVARAT in Isus viata ta va fi schimata, si vei produce fapte bune/roade, dar nu faptele te mantuiesc, ci credinta. Mai simplu nici ca se poate. Desi, stiu ca e foarte greu de inteles pentru o persoana care a fost indoctrinata de ani de zile cu ideea ca ortodoxia e adevarata, si orice alta religie, chiar daca e biblica, e eretica.
Temnicerului nu îi spune ești gata mîntuit ! Nu vezi? Îi spune: vei fi mîntuit. Va fi mîntuit dacă are și fapte și har.
3 lucruri, scoate 1 și nu mai e mîntuire.
Ți-am mai spus deja și repet, faptele bune sunt și alte credințe, toată lumea face fapte bune, dar nu au credința creștină fără erezie. De aceea trebuie credință, și fapte și har.
Nu ești în toate mințile frățior iubit, sau ce-ai pățit?
Îndoctrinare nu există. E simplu. Cercetezi și vezi unde e Adevărul și unde nu-i. Și apoi mărturisești Adevărul.

Bucurii.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 01.03.2014, 20:47:29
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Uite versiunea New King James "For He who is mighty has done great things for me, And holy is His name."Si cam acelasi lucru spun toate versiunile pe care o sa le gasesti. Niciuna nu va zice ca Dumnezeu S-a inchinat inaintea ei. Cum poti sa spui asa ceva???
Tu nu știi engleză, așa-i ? Dar eu știu.
Big! înseamnă mare, nu great!
Big things e ce spui tu că înseamnă lucruri mari.
Ori în Biblie nu spune așa ceva.
Great things, în context înseamnă mărire, sau slăvire, sau proslăvire.
Da, New King James Version e varianta Bibliei Ortodoxe în limba engleză!
Mi-a dat-o un prieten Ortodox din America, de la americanii ortodocși, de la creștini.
Biblia Ortodoxă în limba engleză pe care o am, traduce tot great things, care înseamnă MĂRIRE !
Deci Dumnezeu i-a făcut MĂRIRE, la SFÎNTA FECIOARĂ MARIA !
TU CE MĂRIRE ÎI FACI?
Ți-am scanat din Biblia mea ortodoxă, creștină mai exact, New King James Version, din Engleză. --- SĂ VEZI ADEVĂRUL ! ---



Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Maria insasi a zis "Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu." Deci Maria Il numeste pe Dumnezeu, Mantuitorul ei.
Da, corect. Dar DUMNEZEU I-A FĂCUT MĂRIRE, Cel Atotputernic ! TU CUM ÎI FACI MĂRIRE.
Spune că o vor ferici, toate neamurile ! TU CUM O FERICEȘTI ?
"For behold, henceforth, all generations will call me blessed." Lk 1, 48.
"Că iată de acum mă vor ferici (binecuvînta, mări, slăvi) toate neamurile" Luca 1, 48.

TU CUM O FERICEȘTI PE SFÎNTA FECIOARĂ MARIA ? E PREASFÎNTĂ SPUN CREȘTINII, FAȚĂ DE DOAR MARIA, ERETICII.
TU CUM O FERICEȘTI PE SFÎNTA FECIOARĂ MARIA ?
NEAMUL PENTICOSTAL CUM O FERICEȘTE, CONFORM LUCA 1, 48.
NEAMUL ADVENTIST, BAPTIST, IEHOVIST ȘI TOȚI ERETICII, CUM O FERICESC PE PURUREA FECIOARA MARIA ?
CUM MAI EXACT ?
DACĂ ȘI ÎNGERUL I-A FĂCUT PLECĂCIUNE-ÎNCHINĂCIUNE, TU CUM ANUME ÎI FACI ?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1. Sfinitii sunt toti crestinii adevarati.
Da, creștini adevărați, nu eretici. Și se roagă pentru noi la Dumnezeu, precum vedem că rugăciunile sfinților, sunt aduse înaintea Tronului Domnului. (Apocalipsa 8, 4-5)

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
2. Astept versete biblice care sa sustina divinitatea Mariei, asa cum pretinti tu.
"Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine." - Luca 1, 28
Dacă e plină de har și Domnul este cu ea, nu e sfîntă? Sigur că e sfîntă. Altfel nu ar fi plină de har și Domnul nu ar fi cu ea.
Uite divinitatea.
Dar cum anume o fericești? Că spune că o vor ferici toate nemurile ?
Dacă și îngerul i-a făcut plecăciune-închinăciune, tu cum anume o fericești ? Și cum îi faci plecăciune-închinăciune ?
"Binecuvîntată ești tu între femei" - Luca 1, 28.
Între toate femeile ! Binecuvîntată ! Cea mai sfîntă. Preasfîntă.
Uite divinitatea.
Dar cum anume o fericești ? Că spune că o vor ferici toate neamurile !
Dacă și îngerul i-a făcut plecăciune-închinăciune, tu cum anume o fericești ? Și cum îi faci plecăciune-închinăciune ?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
3. Arhanghelul Gavriil nu i s-a inchinat. Ci a zis "Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei." -> Asta nu e o inchinare, ci o forma de salut. Unde ziceai ca scrie "Plecaciune" ?
Da ! Nu-i nimic. Consideră că e tot aia. Plecăciune, sau închinăciune. ÎNGERUL A FĂCUT AȘA CEVA, DA ? ARHANGHELUL MAI EXACT ! MAI MARE CA ÎNGERUL.
Păi dacă un ARHANGHEL îi face plecăciune-închinăciune, TU, frate rătăcit, DANIEL S., CUM ANUME ÎI FACI PLECĂCIUNE-ÎNCHINĂCIUNE ?
Spune că o vor ferici toate neamurile ! TU CUM ANUME O FERICEȘTI ? Că ești din neamul romînesc ! Toate neamurile, spune acolo la Luca 1, 48. TOATE NEAMURILE O VOR FERICI ! Tu, din neamul romînesc, cum o fericești ?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
3. Dumnezeu Tatal nu i s-a inchinat, si nici Dumnezeu Fiul. Unde apare asta in Biblie? La chestia aia cu "marire". Tu chiar nu vrei sa intelegi ca "marire" nu are cum sa insemne "inchinare"? In nicio versiune de Biblie nu se sugereaza o astfel de interpretare. Ai obiceiul sa iti creezi propriile definitii la anumite cuvinte? Ciudat obicei.
CEL PUTERNIC I-A FĂCUT MĂRIRE. ADICĂ DUMNEZEU. DUMNEZEU ESTE TĂTĂL, FIUL ȘI DUHUL SFÎNT.

~ DUMNEZEU CEL PUTERNIC, I-A FĂCUT MĂRIRE. Păi dacă Dumnezeu Cel Puternic, i-a făcut mărire... :

1. TU CUM ÎI FACI MĂRIRE, CA ȘI CEL PUTERNIC ȘI SFÎNT ESTE NUMELE LUI ?

2. CUM O FERICEȘTI CA ȘI TOATE NEAMURILE ?

3. CUM ÎI FACI PLECĂCIUNE-ÎNCHINĂCIUNE, CA ȘI ARHANGHELUL ?


Cum mai exact ?

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 20:49:52.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 01.03.2014, 21:43:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si mormonii se considera crestini. Ar trebui sa ii credem?
Mormonii nici macar nu sunt trinitarieni. Aiurea exemplu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Biblia spune ca plata pacatului este moarta. Toti am pacatuit, toti meritam sa murim. Dar Dumnezeu ne-a dat sansa sa traim, nu datorita noua, ci datorita milei, dragostei Lui, pe care niciunul dintre noi nu o merita. Biblia mai spune ca nu exista iertare de pacat fara varsare de sange. In Vechiul Testament, credinciosii sacrificau animale pentru ca pacatele lor sa fie acoperite, dar pe urma, Isus, Mielul lui Dumnezeu care a venit sa ridice pacatul lumii, a platit pentru toate pacatele savarsite vreodata de toti aceia care vor fi mantuiti. Numai asa poate cineva intra in cer. Nimeni nu poate intra in cer daca are vreun pacat. Singura metoda de a intra in cer, e bazandu-te pe neprihanirea si faptele lui Isus.
Nu ai inteles. Nu e vorba ca oamenii ar merita sa ajunga in iad, ei TREBUIE sa ajunga in Iad, atunci. Nu e permis, prin nici o portita sa iasa. Cum ar spune un teolog(protestant) american, daca asa stau lucrurile, eu vreau sa ajung in Iad.
"Dar, cum, nu iti dai seama, scrasnirea dintilor, intunericul din afara, chinuripe vesnicie, toate cele?"
Ba da. Dar daca stau lucrurile cum zici, acolo vreau sa ajung. Nu vreau o tehnicalitate legala care sa ma scoata pe nedrept. Daca eu sunt Hitler, spanzurati-ma la Nurenberg.
Cel mai oribil lucru pe care al putea cineva sa il faca ar fii sa ma salveze.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Exact. Atat de degradati si de decazuti eram noi in pacatele noastre, si Dumnezeu si-a manifestat dragostea Lui fata de noi prin faptul ca l-a trimis pe Isus sa moara in locul nostru, sa aiba asupra Sa pedeapsa pe care o meritam noi, pentru ca prin credinta in El sa fim mantuiti. Asta spune Biblia. Problema ta e ca tu nu te consideri a fi o persoana rea, ca daca ti-ai da seama cat de oribil si cat de pacatos esti, ai intelege ca sacrificiul lui Isus este cel mai frumos lucru pe care l-a facut cineva vreodata.

Ai mintit vreodata? Sunt sigur ca da.
Ai fura vreodata ceva? (oricat de nesemnificativ ar fi acel obiect; inclusiv filme, muzica, jocuri sau orice alt software de pe net) Sunt sigur ca da.
L-ai iubit totdeauna pe Dumnezeu cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si cu toata puterea ta? Daca nu, atunci ai incalcat cea mai mare porunca din Biblie.
Ai urat vreodata pe cineva? Sunt sigur ca da. Isus a spus ca daca urasti pe cineva e ca si cum ai fi omorat pe cineva. ura = omor.

Deci, intelegi acum cat de pacatos esti si tu? Tu te compari cu alti oameni si spui "Eu nu sunt chiar asa ca X sau ca Y", dar Dumnezeu nu te va compara in Ziua Judecatii cu alti oameni, ci te va compara cu Legea lui.
Cum mai spus mai sus, daca asa stau lucrurile, asta vreau.
Nu vreau ca Dumnezeu sa il vada pe Iisus cand se uita la mine. Vreau sa ma vada pe mine, sincer, in toate pacatele si esecurile mele. Si voi accepta consecintele faptelor mele. Asta sunt. Nu e vorba ca nu ma consider pacatos, sau ca as fii mai bun ca altii.
Nu incerca tehnici psihologice vrednice de Aiud pe mine, ca nu merg.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta spune Biblia. Imi poti dovedi biblic ca gresesc.
Nu, asta spune interpretarea ta a bibliei, care o teoria mutanta derivata din ce a scris un episcop de Cantenbury in 1098.

In scholarly literature it has been generally recognised for some time that the penal substitution theory was not taught in the Early Church.[1][2][3][4][5][8][9][11] The ransom theory of atonement in conjunction with the moral influence view was nearly universally accepted in this early period.[12][13][14] Christian theologians, particularly from the fourth century AD onward, began to hold a variety of other atonement ideas in addition to this view, particularly the Ransom theory of atonement.[15]


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Era din Efeseni 2:9 "Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni" :))
Stiam asta. Ma gandeam ca a scris Augustin o exegeza la Efeseni de care nu stiam, si poate puteam sa o caut pe net.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Aparitia cartilor apocrife in biserica catolica au inceput prin secolul al XVI-lea, ca un raspuns impotriva nesimtitilor de protestanti care au avut nebunia sa ii contrazica. Cartile apocrife nu sunt inspirate de Dumnezeu, ele au fost scrise in perioada aceea de 400 de ani in care Dumnezeu nu a trimis niciun profet, chiar si acest carti vorbesc despre asta. In plus ele, vorbesc despre magie, despre asasinate, despre sinucideri, si despre minciuni, toate facute cu ajutorul lui Dumnezeu.
:)))))))) Auzi la el, cartile apocrife au aparut in secolul XVI. Pe langa faptul ca deuterocanonicele au existat si inainte(vezi ca le avem si noi, si el au si Bisericile ne-calcedoniene), vezi ca tocmai datorita raspandirii epidemice a apocrifelor din secolul II si III a aparut canonul biblic in 367.
Uite lista si continutul apocrifelor nou-testamentare(care au fost pastrate pana acum):
http://www.sacred-texts.com/chr/apo/index.htm
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 01.03.2014 at 21:50:59.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 01.03.2014, 21:44:46
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Omule, sfintii sunt toti crestinii. Pilda cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv arata ca intre cei din iad si cei din cer nu exista nicio legatura, si nimeni nu poate trece dintr-o parte in alta. Cum poti sa ignori ce scrie acolo? Tu nu iti dai seama ca ortodoxia are destule doctrine false?
"că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) -> RUGACIUNEA NU POATE NICIODATA SA INDEPLINEASCA LUCRURILE CONTRARE VOII LUI DUMNEZEU.
EREZIE, SUFLETE !
Despre săracul Lazăr și bogatul nemilostiv, e pilda, care arată răsplătirea bogatului pe pămînt și răsplătirea săracilor în Ceruri.
Pentru bogatul nemilostiv nu s-a rugat nimeni.
Dacă se ruga cineva se ridica din iad, dar asta numai Biserica poate face.
Ai cartea Macabeilor, dar despre Macabei iar am vorbit mai înainte, cum a scos Luther cîteva cărți din Biblie, cînd ele existau decînd lumea creștină.
Și Dumnezeu i-a scos partea din Ceruri.
DAR, PE LÎNGĂ PUTEREA DIN MACABEI AVEM PUTEREA ȘI LA MATEI ! DATĂ NOUĂ, BISERICII, DE LA HRISTOS !
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer."
Matei 18, 18.

BISERICA ARE PUTEREA DATĂ DE HRISTOS SĂ DEZLEGE PĂCATE ȘI SĂ TRIMITĂ PE OM DIN IAD, ÎN RAI !
Să-ți intre bine în cap !
ȘI TOT PUTERE DE LA MATEI ARE, DE LA HRISTOS:
"Și toate câte veți cere, rugându-vă cu credință, veți primi." Matei 21, 22.
BISERICA MAI ARE PUTEREA DE LA IOAN, DE LA HRISTOS:
"Dar și acum știu că oricâte vei cere de la Dumnezeu, Dumnezeu îți va da." Ioan 11, 22.
Deci Biserica cere oricîte ! De la Dumnezeu. Și Biserica Creștină primește.
BISERICA CREȘTINĂ ESTE ORTODOXIA ! SINGURUL ! ADEVĂR ! CREȘTIN ! CARE EXISTĂ PE PĂMÎNT ! ALTCEVA E EREZIE !
Ortodoxia nu a avut, nu are și nu va avea doctrine false ! În vecii vecilor. Amin.

BISERICA RIDICĂ DIN IAD ! OAMENII ! CREȘTINII ! BIBLIC VORBESC !

NU ȘTIM CINE A AJUNS ÎN IAD, DE ACEEA EXISTĂ RUGĂCIUNILE PENTRU FIECARE OM ADORMIT ÎN DOMNUL !

MINUNAT E ADEVĂRUL !

SĂ-ȚI FIE CLAR !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta e cea mai eronata interpretarea de-a ta dintre toate pe care le-am auzit pana acum. E complet pe langa.
Maria a spus ceva de genu' "Ce onoare ca dintre toate femeile din ziua de astazi din Israel, Dumnezeu m-a considerat pe mine ca fiind vrednica de a-L aduce pe lume pe Mantuitorul lumii". Asta e interpretarea corecta. Ceea ce faci tu e o idolatrie, te inchini unui oricare alt lucru in afara de Dumnezeu.
Am clarificat mai sus.
Mai citește și II Petru 3, 16.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tot repeti aceasi eroare in continuu. Unde scrie chestia asta? marire =/= inchinare. Arata-mi vreo dovada gramatica sau de orice alta natura pentru asta. Toate celelalte versiuni folosesc ideea de "great things". Pe o interpretare atat de ciudata iti bazezi doctrina ca trebuie sa ne inchinam Mariei. Doar pe atat?
Am clarificat mai sus.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu e o mandrie sa spui ca esti sfant, pentru ca sfant = crestin. Tot la fel cum nu e o mandrie sa zici ca sunt crestin, atat timp cat zici asta privind spre Dumnezeu, si nu spre tine.
Creștinii primelor secole creștine da, erau sfinți. Dar cred că știi cum spune Pavel să fie creștinii, cum să fie, cum să se poarte, cum să vorbească, tot. Se mai poartă creștinii azi așa ? Nu. Și chiar dacă se poartă, EXACT cum spune acolo Sfîntul Apostol Pavel, tot nu sunt vrednici să se numească sfinți, ca se ne smerim, nu să ne mîndrim. Dar dacă nu se poartă EXACT ca acolo, vezi că tot Biblia spune, încălcarea unei singure porunci, și s-a încălcat toată legea.
Deci repet, creștinii se smeresc, nu se mîndresc cu absolut nimic. Ci se smeresc pe sine prin tot ce fac, ce spun, cum se poartă, tot.
Dacă spui: "eu sunt sfînt" ! Ai căzut în mîndrie.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu e adevarat. Cuvantul lui e foarte clar in 1 Corinteni 5:17 si Efeseni 2:8 si Ioan 3:16. Tu iti selectezi partile din Biblie care iti convin, ignorand pe celelalte. Deci, nu, tu nu te increzi in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca ai fi sincer cu tine, ai recunoaste-o.
Capitolul 5, la I Corinteni nu are 17 versete, ci doar 13.
Da, nu am contrazis Efeseni 2, 8. Mîntuirea este dar de la Dumnezeu, venită prin credință, fapte și har.
Da, Ioan 3, 16. Dar și musulmanii cred în Iisus. Îl consideră profet. Nu vor pieri nici ei, ci vor avea viață veșnică, așa-i? Conform Ioan 3, 16 ? Nu-i adevărat, vor pieri. Pentru că nu au botezul creștin și nu au Trupul și SÎngele Domnului, și nu recunosc pe Hristos, ca Fiul al lui Dumnezeu și Însuși Dumnezeu.
"Nu oricine îmi va zice Doamne Doamne"... știi deja. Ereticii, musulmanii, păgînii, nu pot intra în Ceruri și nu vor intra. Nu se vor mîntui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asa e, totul, mai putin:

- rugaciunea la sfinti
- inchinarea la Maria
- ideea ca mantuirea e prin fapte, cand de fapt Biblia spune contrariul
- rugaciunea pentru morti, despre care Biblia spune ca odata ce mori, destinul ti-este scris
- si cate si mai cate altele
Am clarificat toate liniile mai sus.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am nevoie de nimic de la ea. Am nevoie de totul de la Dumnezeu, si DOAR de la El.
Nu ai nevoie de nimic de la ea. Dar fericește-o, cum spune că o vor ferici toate neamurile, fă-i închinăciune, plecăciune, cum spune Biblia că i-a oferit Arhanghelul, și dă-i mărire ! CUM I-A DAT CEL PUTERNIC. DUMNEZEU CEL PUTERNIC !
Altfel mergi în iad, că ești în erezie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Draga frate, ai uitat cumva de versetul asta din Coloseni 4:17 "Și orice faceți, cu cuvântul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus și mulțumiți, prin El, lui Dumnezeu Tatăl." Versetul asta ne spune sa facem totul in numele lui Isus, nu in numele Mariei.
Da ! Fă în numele lui Iisus, (Iisus cu doi i, nu Isus) nu fă în numele Sfintei Fecioare Maria (nu Maria).
DAR ATENȚIE !
Fericește pe Sfinta Fecioară Maria, cum spune că o vor ferici toate neamurile.
Fă-i închinăciune sau plecăciune, cum i-a făcut Arhanghelul.
Fă-i mărire ! Cum i-a făcut CEL PUTERNIC ! DUMNEZEU CEL PUTERNIC ! SFÎNTA TREIME !
Așa fă și tu !

TOT ! REPET, TOT ! CE ESTE ÎN BISERICA CREȘTINĂ (ORTODOXĂ) ESTE BIBLIC, ESTE ADEVĂRUL !
ESTE BISERICA LUI HRISTOS ! CEA UNA ! ÎN CARE NU EXISTĂ EREZIE !


Ține minte și VINO ACASĂ !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 22:03:38.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 02.03.2014, 14:35:46
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu
Toata tevatura de mai-sus e un ghiveci de idei, nu exista un anumit subiect concret care sa se discute cel putin 3 pagini.
Daca ai fi citit cu atentie ai fi realizat ca subiectul mentionat aproape in fiecare post este calea catre mantuire, care este DOAR prin credinta in Cel care se numeste Mantuitorul lumii pe buna dreptate. De ce ar fi spus Ioan Botezatorul "Iata Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii" ??? Daca noi ne putem mantui prin fapte, atunci Isus nu este cel care ne ridica pacatul, si atunci Ioan Botezatorul a mintit.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
Nu destul ! Ai înțeles nimic, din învățătura creștină (doar ortodocșii mai sunt creștini).
Înțelegere nu înseamnă doar citire, ci supunere.
Din secolul I pînă azi, a fost aceași învățătură ! Corectă ! A Ortodoxiei ! Dreaptă. Fără erezie.
Vino acasă.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine." Apocalipsa 3,20)
Singura greseala e faptul ca acele cuvinte au fost spuse de Isus unei BISERICI, nu pacatosilor. Ala nu e o chemare la mantuire adresata pacatosilor, ci o chemare la mantuire adresata unor crestini care nu sunt asa-si-asa, nici prea credinciosi, nici prea pacatosi.

In mare sunt de acord cu ceea ce ai scris despre Har, si e cam diferit de ceea ce ai zis inainte :)) Nu e nicio aura sau lumina sau mai stiu eu ce. Ceea ce zicea Sf. Simeon Noul Teolog e asemanator cu ceea ce am zis eu, in sensul ca am zis ca e un dar, in niciun caz o lumina care poate vazuta cu ochii.

Si in plus, Dumnezeu nu ne indeamna sa ne pocaim de pacate, ci ne PORUNCESTE! (Fapte 17:30 "Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;")

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
satana cu s mic și Iisus cu doi i. VINO ACASĂ.
Satana cu S mare ca e un substantiv propriu. Eu incerc sa respect si gramatica limbii romane.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
Da, așa e, biblic: "Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24.
Dar ia uite ce le va spune Hristos !
Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: "Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." - Matei 7, 21-23. Vai de ereticii cărora li se vor spune aceste cuvinte...VINO ACASĂ !
Ce frumoase si adevarate sunt cuvintele din Matei 7, 21-23; Acel pasaj vorbeste despre oameni care se credeau mantuiti prin faptele lor, dar Isus le-a zis ca El nu i-a cunoscut niciodata, chiar daca au facut acele fapte. Alta dovada ca faptele nu mantuiesc pe nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
Nu, Sfintele Moaște sunt neputrezite.
Nu are legătură Marcu 8, 12, cu Sfînta Aghiasmă și Sfintele Moaște. Nicio legătură. VINO ACASĂ.
1. Deci moastele sunt neputrezite? Ia da un click aici: http://fs69.trilulilu.ro/imgs/Dosite...e4673cd4fc.jpg
2. Nu era vorba despre aia, ci despre X-ulescu care a zis ca minunile sunt semne ca ortodoxia este religia adevarata. La aia se referea.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 02.03.2014, 14:36:47
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox
Biblia nu e DEX, și tot nu spune că neprihănit înseamnă mîntuit. Neprihănit înseamnă nevinovat. Și nici neprihănirea, nici nevinovăția nu îți asigură mîntuirea, că în orice clipă poți cădea în păcat. De aia nu ești gata mîntuit.
Ok. Nerihanit inseamna nevinovat, si ce se intampla cu un om nevinovat? Stii ce se intampla? Nu este acuzat de nimic, asa ca nu are de ce sa mearga in iad. Ca in iad nu merg oamenii nevinovati. Sau tu crezi ca poti sa mergi in iad si daca esti nevinovat de niciun pacat? Daca spui ca da, atunci nu prea mai am ce sa discut cu tine, ca nu o sa reusesc nimic niciodata.

Ce se intampla daca cumva un ortodox pacatuieste cu 1 minut inainte sa vina Hristos a doua oara, si nu mai are timp (sau uita) sa isi ceara iertare si sa se spovedeasca? Ce se va intamplat cu el? Va merge in cer sau iad? Astept raspuns.

Neprihanit nu inseamna mantuit? Ia citeste pasajul asta din nou si gandeste-te iarasi:

Tit 3:5-7 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru; pentru ca, odată socotiți neprihăniți prin harul Lui, să ne facem, în nădejde, moștenitori ai vieții veșnice."

Pavel spune ca odata ce suntem socotiti neprihaniti, vom fi automat mostenitorii ai vietii vesnice, ma gandesc ca si tu iti dai seama ca asta inseamna "mantuit". Nu eu te contrazic, ci Biblia pe care tu o imparti in parti pe care alegi sa le crezi si parti pe care le ignori.

De ce tii atat de mult la Iacov 2 ca si o dovada pentru mantuirea prin fapte, cand exista o explicatie foarte buna care spune ca Iacov se referea ca credinta care este doar o marturisire verbala fara o schimbar in inima este o credinta moarta. Nu credinta adevarata, deoarece credinta adevarata fa produce fapte, ci credinta asemanatoare demonilor care cred ca Isus exista, dar acea credinta nu ii va mantui, la credinta asta se referea Iacov. Vezi. Exista explicatii foarte corecte pentru Iacov 2, dar tu nu ai nicio explicatie pentru Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5, Ioan 3:16, si zeci de alte versete, care nu numai ca spun ca mantuirea e doar prin fapte, si resping cu vehementa orice fapta motiv pentru mantuire. Cum explici aceste lucruri? Adevarul e ca nu ai nicio explicatie, ci tu alegi sa le ignori.

Romani 10:11 "Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit."

Vrei sa spui ca si in cazul acesta, "mantuit" inseamna orice altceva numai "mantuit" nu?

----------------------

Romani 3:23-28 :

"23 Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu.
24 Și sunt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus.
25 Pe El, Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credința în sângele Lui, o jertfă de ispășire, ca să-Și arate neprihănirea Lui; căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu;
26 pentru ca, în vremea de acum, să-Și arate neprihănirea Lui în așa fel, încât să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.
27 Unde este, dar, pricina de laudă? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinței.
28 Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii."

Trebuie sa fi orb sa nu vezi, ceea ce spune Pavel. Pavel nu numai ca spune ca mantuirea se obtine doar prin credinta, el spune in acelasi pasaj ca nu suntem mantuiti prin fapte. Asa ca ideea ta ca uneori se vorbeste despre mantuirea prin credinta, si alta data prin mantuirea prin fapte, este o idee gresita. Pavel vorbea clar impotriva faptelor ca motiv pentru mantuire.

Atunci cand credem cu adevarat in Isus, neprihanirea Lui ne este atribuita noua, si asta e singura metoda de a intra in cer. Apocalipsa 21:27 spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." Atunci cand vei sta inaintea lui Dumnezeu bazandu-te 100% pe faptele, neprihanirea si meritele lui Isus, atunci vei sta inaintea lui plin de incredere. Altfel, nu ai cum sa ajungi in cer bazandu-te pe faptele tale, crezand ca iti poti cumpara mantuirea cu faptele tale. In Isaia 64:6 scrie "Toți am ajuns ca niște necurați, și toate faptele noastre bune sunt ca o haină mânjită." -> Chiar si faptele noastre bune sunt niste lucruri urate inaintea lui Dumnezeu. Faptele noastre bune nu ne pot sterge faptele noastre rele. Deci, ori mergem in iadul vesnic ca sa platim pretul pentru ele, ori ne incredem 100% in Cel care a platit pedeapsa in locul nostru. Alta alternativa nu este

Romani 3:24 "Și sunt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus." -> FARA PLATA! Intelegi? Fara Plata! Si mai repet inca odata: Fara plata! Asta inseamna ca nu trebuie sa platesti pentru a fi considerat neprihanit, nu trebuie sa dai nimic lui Dumnezeu ca sa fi neprihanit. Darul este un lucru pe care il primesti de la cineva pe gratis? Asa-i? Nu trebui sa platesti nimic ca sa primesti un dar, pentru ca asta inseamna un dar... si mantuirea este un dar, nu trebuie sa-i dai nimic lui Dumnezeu ca sa-l primesti -> "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." - Efeseni 2:8

----------------------

TE ROG RASPUNDE-MI LA ASTA: De ce a murit Hristos pe cruce?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 02.03.2014, 14:37:17
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Corect. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să avem fapte deloc. Pentru că Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12 nu se contrazic cu Tit 3, 5.
Simplu.
Dar ereticii cred că dacă stau acasă cu mîinile în sîn și doar cred, se mîntuiesc. Ți-am arătat mai sus, cum îi va trimite Hristos de la El, pentru că au lucrat fărădelegea, chiar dacă au făcut și minuni, ca să piardă pe cei aleși (creștinii). Să nu fi printre ei. VINO ACASĂ !
1. Cum explici ceea ce spunea Pavel in Tit 3:5, prin lumina a ceea ce intelegi tu din Iacov 2? Nu mi-ai dat niciun raspuns satisfacator, ci tot ai repetat ca nu exista nici contradictie, fara sa explici ce vrea Pavel sa spuna de fapt.
2. Vezi ca nu ai inteles nimic din ce ti-am spus? Noi nu credem ca pur si simplu zici "Cred in Isus" si gata, faci ce vrei de acum in colo ca esti mantuit orice ai face. NU ASTA CREDEM, ASA CA INCEARCA SA INTELEGI ASTA CA SA NU MAI REPET. Multumesc. Prin credinta in Isus, Dumnezeu te transforma intr-o faptura noua (Asta spune Biblia, nu eu), o faptura noua va avea o viata noua, o viata schimbata, o viata in care va uri lucrurile pe care Dumnezeu le uraste, si va iubi lucrurile pe care Dumnezeu le iubeste. Asta definitia unei fapturi noi.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Spune doar că fără fapte credința este moartă. Nu trebuie mai mult. Crezi sau nu. VINO ACASĂ.
Cum explici aparenta contradictie dintre Pavel si Iacov. Eu ti-am explicat mai sus o interpretare foarte buna, tu nu mi-ai explicat relatia dintre aceste doua invataturi de la Pavel si Iacov.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
În Biblia cea Adevărată, scrie credința i se socotește ca dreptate. Și dreptate, la fel ca neprihănire, nu înseamnă mîntuit. Biblia nu spune așa ceva. Neprihănit înseamnă nevinovat, nu mîntuit. Nevinovăția nu îți asigură mîntuirea. Simplu. Crezi sau nu. VINO ACASĂ.
Ti-am explicat mai sus ca neprihanire = mantuire. In toate versiunile din engleza, inclusiv King James Version-ul tau, scrie "righteousness" si cautand pe net am ajuns la definitia asta: "the state of moral perfection required by God to enter heaven". Si aici vine Romani 3:20 cu alt verset pe care tu nu il poti explica "Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit înaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunoștința deplină a păcatului." Neprihanirea este doar prin Hristos, cautati refugiul acolo, nu in faptele tale!

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ba da am spus. Ca să se deosebească de ceilalți Isuși din Biblie. Iar cum scriu americanii, eretici, nu e treaba mea, cum deosebesc ei pe Iisus de ceilalți Isuși ai Bibliei. Da americanii eretici merg în iad. Ca orice eretic.
Americanii ortodocsi ii spun Mantuitorului "Jesus" si nu "Iisus". Deci, sunt ei mantuiti sau nu? Da sau Nu? Astept...

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iisus cu doi i, repet. Da, dar și alcoolici anonimi au o viață schimbată, fără Iisus, mulți din ei. Deci viața schimbată în Hristos (care e diferită de viața schimbată a alcolicilor anonimi), o are un creștin, prin creștinismul fără erezie, prin fapte și prin har. VINO ACASĂ.
Un alcoolic are o viata schimbat??? Tu stii ce inseamna cuvantul "schimbata"??? O viata schimbata e o viata complet diferita de cea veche. Tu nu esti bine la cap daca crezi ca un alcoolic care crede in Isus are o viata schimbata, desi ramane un alcoolic.

2 Corintei 5:17 "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."

Poti citi? E greu de inteles?

Un exemplu foarte bun pentru pocainta adevarata/schimbarea adevarata este Apostolul Pavel. Apostolul Pavel credea ca Isus a fost cel mai mare eretic care a umblat vreodata pe pamant, si credea ca crestinii erau o secta oribila care trebuia sa fie arestati sau omorati. In drum spre Damasc, Isus l-a "intalnit" pe Pavel. Si din momentul acela toata realitatea lui Pavel s-a intors la 180 de grade. Totul di viata lui s-a schimbat. Pavel a inceput sa il iubeasca pe Isus si sa il considere Fiul Dumnezeului Celui Viu, si pe crestini sa ii considere ca fiind oamenii lui Dumnezeu. Asta este un exemplu de o faptura noua... nu cine stie ce aluzie la nu stiu ce alcoolic...

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Erezie. "Dumnezeu vrea ca toți oameni să se mîntuiască și la cunoștiința Adevărului să vină." - Timotei 2, 3-4
Nu există predestinație !
Erezie. Iad. VINO ACASĂ !
Ce e erezie? Efeseni 1:4-5?

Daca nu, atunci explica-mi te rog versetele astea: "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"

Vrei sa spui ca a fost beat Pavel cand a scris versetele astea?
Reply With Quote
  #219  
Vechi 02.03.2014, 14:37:47
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Scrie că se ruga cineva pentru cel din iad ? NU. Deci interpretezi greșit și eretic.
Acolo arată răsplătirea celor bogați pe pămînt și răsplătirea celor săraci în Ceruri.
Despre rugăciunea pentru cei morți ți-am arătat la Macabei și nu numai. Dar amintesc de Macabei, deoarece cărțile ce ereziile protestante le-au scos din Biblie, precum Macabeii, au existat în secolele 1,3,7,10,15,20,21, în Biblie. Mereu. Doar că Luther le-a scos. Și i-a scos și lui Luther, Dumnezeu, partea din Rai.
Evrei 9:27 "Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"

Dupa ce mori, urmeaza judecata, nu urmeaza nicio perioada in care ti se poate ierta pacatele.
Pavel credea ca a parasi trupul inseamna a fi acasa la Domnul ("Da, suntem plini de încredere, și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă, la Domnul.").

Pilda cu Lazar si bogatul arata ce se intampla dupa moarte oamenilor, nu vorbeste numai despre rasplatirea bogatilor pe pamant si a saracilor in ceruri, ci despre viata bogatilor si saracilor atat pe pamant cat si dupa moarte. Si Avraam a zis ca nu exista nicio cale pentru ca cei din iad sa treaca in cer si invers, si nici nu ni se da vreun verset in Biblie care sa ne indice ca acest lucru ar fi posibil prin rugaciune.

Macabei si toate celelalte carti apocrife nu fac parte din Biblie. De ce? Uite niste motive:

- niciuna dintre ele nu spun despre ele ca sunt inspirate de Dumnezeu
- au fost scrise in perioada aia de 400 de ani de liniste, in care Dumnezeu nu a mai trimis inspiratie sau profeti, si aceste carti recunosc acest ucru: 1 Macabei 9:27, 1 Macabei 14:41
- contin invataturi false: porunca de a folosi magie, ideea ca iti poti cumpara iertarea pacatelor, darea de bani pentru pacatele celor morti.
- nu contin caracteristicile cartilor canonice, nu sunt profetice, nu contin confirmari supranaturale, nu contin profetii despre Mesia
- nicio carte canonica nu ii citeaza dand impresia ca ar fi inspirate de Dumnezeu
- cartile apocrife au fost acceptate in biserica catolica in mod oficial deabia in secolul al XVI-lea, ca raspuns impotriva protestantilor.
- si cea mai buna dovada ca aceste carti nu sunt inspirate de Dumnezeu este faptul ca insusi Isus nu lea considerat a fi carti inspirate:

Luca 11:49-51 "49 De aceea Înțelepciunea lui Dumnezeu a zis: „Le voi trimite proroci și apostoli; pe unii din ei îi vor ucide, iar pe alții îi vor prigoni,
50 ca să se ceară de la acest neam sângele tuturor prorocilor, care a fost vărsat de la întemeierea lumii:
51 de la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, ucis între altar și Templu; da, vă spun, se va cere de la neamul acesta!"

In vremea lui Isus existau 2 "versiuni" ale Vechiului Testament: Biblia evreiasca, si Biblia septuaginta. Biblia evreiasca continea 24 de carti (care erau exact cele 39 de carti pe care le au protestantii in Vechiul Testament, numai ca erau aranjate diferit si unele erau unite intre ele, de acea erau doar 24, dar erau exact aceleasi) de la Geneza la Cronici, iar cea septuaginta continea traducerea in greaca a Biblii evreiesti, la care s-a adaugat cartile apocrife, si septuaginta incepea cu Geneza si se termina cu Maleahi.

In Luca 11:49-51 Isus spune ca toti martiri lui Dumnezeu, de la Abel la Zaharia, adica de la primul la ultimul, sangele lor vor fi cerut de la neamul acela. Dar stai putin, in Biblia septuaginta, ultimul martir al lui Dumnezeu care a fost ucis nu a fost Zaharia, dar in Biblia evreiasca (care nu continea cartile apocrife) ultimul martir este Zaharia. Deci, prin asta vedem ca Isus considera Biblia evreiasca (Vechiul Testament protestant de astazi) ca fiind dat prin inspiratie divina. Isus a stiut de existenta septuagintei, dar nu a citat de acolo, pentru ca nu a considerat-o a fi 100% inspirata de Dumnezeu. Asta e, dupa parerea mea, cel mai argument impotriva cartilor apocrife. Astept raspuns la intrebarea "Voi de ce aveti cartile apocrife in Biblia voastra?"


TE ROG, GANDESTE-TE LA ASTA PUTIN:
Nu a existat niciun moment din viata ta in care l-ai iubit pe Dumnezeu cu toata inima ta, cu toata mintea ta, cu tot cugetul tau, si cu toata puterea ta (asta e cea mai mare porunca, si TU AI INCALCAT-O !!!). Deci cum poti sa spui ca tu te poti mantui prin faptele tale???? Toate faptele tale bune nu sunt altceva decat niste haine manjite inaintea lui Dumnezeu (Isaia 64:6). Ai nevoie de un Salvator, nu te poti mantui singur prin faptele tale!
Reply With Quote
  #220  
Vechi 02.03.2014, 14:38:17
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ți-am explicat deja cu tîlharul, că a vut și credință, și fapte și har. Dute și citește din nou. Așa cum se ia mîntuirea.
De ce eviti iarasi sa raspunzi? Le pun iarasi sperand ca o sa-mi raspunzi la ele:

1. Tu ai spus acolo ca botezul trebuie facut NEAPARAT prin apa. Deci, talharul de pe cruce nu s-a botezat niciodata daca botezul e prin apa.
2. Marcu 16, 16: "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." Citeste cu atentie versetul. Cine va fi osandit? Cel ce nu va crede, nu cel ce nu se va boteza. Nu adauga nimic la Biblie.

Recunosti ca ai gresit spunand chestiile astea doua de mai sus?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Preotul creștin i-ar fi spus că e mîntuit tîlharul, așa i-ar fi spus, cum i-a spus Hristos, dragul meu, ți-am mai spus odată. Pentru că s-a mîntuit tîlharul. Așa cum ți-am mai arătat, prin credință, fapte și har.
Nu, nu, nu, raspunde cinstit.
Nu te-am intrebat ce i-ar fi spus preotul ortodox talharului DUPA ce Isus i-a zis ca e mantuit, ci te-am intrebat si te intreb din nou pentru a 425 oara:

Ce i-ar fi spus preotul ortodox daca acesta ar fi stat in fata crucii pe care murea talharul (inainte ca Isus sa-i fi spus talharului ca este mantuit), daca talharul l-ar fi intrebat "Vreau sa fiu mantuit. Ce trebuie sa fac?"

Iti spun eu ce i-ar fi spus: Trebuie sa te botezi in apa, trebuie sa vi la biserica la spovedanie, si vazand ca tu esti batut in cuie pe cruce, aceste lucruri sunt imposibile pentru tine, asa ca tu nu mai ai nicio sansa. Asta i-ar fi spus. In niciun caz nu i-ar fi spus ca si Pavel "Crede in Isus si vei fi mantuit". Cum poti sa te consideri crestin cand in intrebarile astea ma minti in continuu?? Tu traiesti in minciuni? Cum poti sa spui ca esti crestin?


Temnicerului nu îi spune ești gata mîntuit ! Nu vezi? Îi spune: vei fi mîntuit. Va fi mîntuit dacă are și fapte și har.
3 lucruri, scoate 1 și nu mai e mîntuire.
Ți-am mai spus deja și repet, faptele bune sunt și alte credințe, toată lumea face fapte bune, dar nu au credința creștină fără erezie. De aceea trebuie credință, și fapte și har.[/quote]

Esti ... incredibil de mincinos. Asta imi arata ca nu l-ai intalnit pe Isus niciodata, ca daca l-ai fi intalnit nu ai mintii atata.

Fapte 16:30 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înăuntru și, tremurând de frică, s-a aruncat la picioarele lui Pavel și ale lui Sila; i-a scos afară și le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit? Pavel și Sila i-au răspuns: Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta."

Ce i-a spus Pavel sa faca? Sa creada, asta i-a spus. Si ce i-a spus ca se va intampla dupa ce va crede? Ca va fi mantuit. Niciunde in pasajul asta nu se vorbeste ABSOLUT nimic despre fapte. Cat de nerusinat si nesimtit trebuie sa fi ca sa introduci "fapte" in pasajul ala. Esti orb si nu vezi bine? Unde vezi tu fapte, frate, acolo? Sa te ajute Dumnezeu sa vezi adevarul, ca eu sunt constient ca nu sunt capabil sa te ajut. Doar Domnul mai poate face ceva pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Tu nu știi engleză, așa-i ? Dar eu știu.
Big! înseamnă mare, nu great!
Big things e ce spui tu că înseamnă lucruri mari.
Ori în Biblie nu spune așa ceva.
Great things, în context înseamnă mărire, sau slăvire, sau proslăvire.
Nu vreau sa ma laud, dar pot fi destul de sigur ca stiu mai bine engleza decat tine, asa ca te rog nu ma considera un copil mic si prost.
Nu m-am nascut chiar ieri, asa ca nu mai incerca chestii d-astea atat de mincinoase. Nu ti-e rusine sa minti atata pentru cultul tau?

Big = Great.
Ai dictionar de sinonime in engleza? Cauta sa vezi.
Si in plus, de unde iti vine tie ideea ca "great things" inseamna marire sau slavire sau proslavire??? E cea mai penibila interpretarea de-a ta pana acuma. Nu are nici macar un gram de dovada. Nimic nu iti sustine parerea, doar niste iluzii sau niste traditii pentru care incercati sa gasiti niste dovezi biblice.

Daca e asa cum zici tu atunci versetul asta din Romani 8:30 ("Și pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a și chemat; și pe aceia pe care i-a chemat, i-a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniți, i-a și proslăvit.") inseamna ca Dumnezeu se inchina fiecarui credincios. Daca Dumnezeu nu se inchina credinciosilor, atunci marire nu inseamna inchinare.

Daca esti atat de batut in cap incat sa crezi ca marire, un simplu cuvant iti da de inteles ca trebuie sa ne inchinam Mariei, atunci zi-mi din ce oras esti ca sa iti recomand niste psihiatrii buni.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, New King James Version e varianta Bibliei Ortodoxe în limba engleză!
Mi-a dat-o un prieten Ortodox din America, de la americanii ortodocși, de la creștini.
Prietenul ala de-al tau, vorbeste engleza? Daca da, cum ii spune lui Isus? Nu ii spune cumva "Jesus"? Deci, dupa parerea ta el e un sectant care va merge in cer pentru simplul fapt ca nu ii se adreseaza lui Hristos spunandu-i "Iisus", chiar si daca nu vorbeste romana. Asta e alt motiv care imi arata ca tu in veci vecilor nu vei recunoaste ca am dreptate, nici macar in cel mai nesemnificativ lucru din lume. Chiar si daca te intreb sa imi spui care numar intreg se afla intre 3 si 5, tu vei spune 7. Apoi eu o sa iti spun ca nu e adevarat si o sa iti dovedesc matematica ca gresesti, si sunt sigur ca si in situatia aia, in loc sa recunosti ca ai gresit, tu vei continua sa iti sustii parerea indiferent cat de patetica e. Asta imi arata ca nu prea mai are rost discutia asta, asa ca va trebui sa ne luam ramas bun intr-un viitor foarte apropiat, daca tu nu vei inceta in a fi atat de incapatanat la a renunta la parerile complet ilogice pe care le ai. Altfel nu are rost discutia.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Biblia Ortodoxă în limba engleză pe care o am, traduce tot great things, care înseamnă MĂRIRE !
Deci Dumnezeu i-a făcut MĂRIRE, la SFÎNTA FECIOARĂ MARIA !
TU CE MĂRIRE ÎI FACI?
Ți-am scanat din Biblia mea ortodoxă, creștină mai exact, New King James Version, din Engleză. --- SĂ VEZI ADEVĂRUL ! ---

Marire nu inseamna inchinare. Dovedeste-mi ca gresesc. Mariere inseamna inchinare doar in capul tau, in realitate inseamna marire, tot la fel cu great things nu inseamna inchinare. Cu toata dragostea iti spun ca esti paralel cu realitatea.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
"Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine." - Luca 1, 28
Dacă e plină de har și Domnul este cu ea, nu e sfîntă? Sigur că e sfîntă. Altfel nu ar fi plină de har și Domnul nu ar fi cu ea.
Uite divinitatea.
Divinitatea nu inseamna sfintenie. Esti paralel, iarasi.
Dinivitatea apartine lui Dumnezeu, si numai Lui.
Cauta definitia divinitatii si poate poate o sa iti revii.
Ioan Botezatorul era plin de Har si Dumnezeu era cu el. Hai sa ne rugam lui!!!!!


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar cum anume o fericești? Că spune că o vor ferici toate nemurile ?
Dacă și îngerul i-a făcut plecăciune-închinăciune, tu cum anume o fericești ? Și cum îi faci plecăciune-închinăciune ?
"Binecuvîntată ești tu între femei" - Luca 1, 28.
Între toate femeile ! Binecuvîntată ! Cea mai sfîntă. Preasfîntă.
Uite divinitatea.
Dar cum anume o fericești ? Că spune că o vor ferici toate neamurile !
Dacă și îngerul i-a făcut plecăciune-închinăciune, tu cum anume o fericești ? Și cum îi faci plecăciune-închinăciune ?
Ingerul nu i-a facut nicio inchinaciune. Am aratat asta mai sus. In King James Version-ul tau ala pe care il consideri corect, in Luke 1:28 scrie "Greetings", care e o forma de salut, in niciun caz o plecaciune sau vreo inchinare.

Cum o fericesc? Pur si simplu cand ma gandesc la ea, ma gandesc ca a fost o femeie binecuvantata de Dumnezeu prin faptul ca Dumnezeu a ales-o sa fie cea prin care sa vine Isus pe pamant. A fost o femeie binecuvantata de Dumnezeu prin alegerea aceasta. Binecuvantara este un lucru pe care il primesti de la Dumnezeu, nu pentru ca meriti, ci pentru ca Dumnezeu asa a vrut. Deci Maria nu merita neaparat binecuvantarea acea, ci Dumnezeu a ales sa i-o dea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da ! Nu-i nimic. Consideră că e tot aia. Plecăciune, sau închinăciune.
:)))))))))))))
Cum sa consider ca e tot aia, daca e atat de clar ca nu e? :)))))))))

Last edited by DanielS; 02.03.2014 at 14:47:26.
Reply With Quote
Răspunde