Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 28.03.2014, 11:53:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba pe tine, că tu ai sugerat că ar avea.
Sfantul Andrei, Sfantul Nicolae si mai sunt. In primul rand ei ii au ca sfinti pe Apostolii lui Iisus; si pe sgintii din vremea lui Iisus; ei nu n-spe sfinti care a devenit sfinti pentru ca mai marii Bisericii au zis ca-s sfinti; la ei nu se dezgroapa mortu' dupa 7 ani sa vada daca e sfant au ba. In privinta asta, imi place religia lor. In rest, au si bubele lor, asa cum si noi si toate celelalte religii le avem.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 28.03.2014, 13:41:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Corinusha ,sa mergem pe calea care ni s-a trasat la botez.
Religia nu o facem dupa cum credem ca ne e mai bine.
Sunt destui sfinti care nu au fost dezgropati ,aceia pe care ii stim noi si care au sfinte moaste a ingaduit Dumnezeu sa fie descoperiti.
Mai de folos este sa incercam sa ne aflam pacatele si sa le marturisim cat mai suntem in viata.Cunosc persoane care au murit fara sa fi apucat sa se marturiseasca.Si cel mai grav este ca Dumnezeu le-a dat ocazia sa cunoasca oameni credinciosi care i-au indrumat catre biserica ,dar nu au fost interesati.
Ce sa facem,au plecat cu pacatele dincolo.Ce se mai poate face ?
Pomeniri pt a le usura suferintele ,dar de fericirea vesnica oare vor avea parte ?
Reply With Quote
  #353  
Vechi 28.03.2014, 14:28:19
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mai, mai, Dumnezeu instiga la URA? De cand?! Io tot n-o sa inteleg nicodata aberatiile asta cu : "uraste sectaru, uraste credinta altuia, uraste homosexualii, uraste...uraste" De cand Dumnezeu inseamna si URA?? Dumnzeu nu era iubire? Ce sa caute ura langa iubire, cand sunt diametral opuse? Nu avem voie as judecam, dar se pare ca Biblia e plina de oameni care au judecat, nu de Dumnezeu care judeca (EL ARE TOT DREPTUL) ci de niste amarati de OAMENI, ca mine si ca tine, dar mai "induhovniciti" (ghilimelele le-am pus pentru ca, de fapt, nu avem cum sa stim ca acei oamni chiar sunt/au fost mai induhovniciti decat un om simplu) ).
Ura si judecata face ca pacatul "tau" sau "idologia ta" fara "e"(ca sa nu zic religia) sa miroasa mai putin ca al/a altora, asa cum prerogativul inaltilor preoti este la nivel de ban(nu cenzura ... "sic") iar delapidarea oamenilor de mantuire efectiva este acoperita de o ideologie apostolica iluzorie.
Insa lucru' e simplu : Da! Dumnezeu a venit pe pamant in trup de om care se numea in limba iudaica Yeshua. Si DA! vine si a doua oara ca omu' sa nu mai MOARA! Dar tineti minte un lucru, are un nume nou :" și numele Meu cel nou." Apocalipsa 3:12

Cum vine? Noroc cu Pavel si revelatia domniei sale :"întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate." Coloseni 1:18

E timpul ca fii lui Dumnezeu care vor fi adunati sa se arate :
Ioan 11:
"51. Dar aceasta n-a zis-o de la sine, ci, fiind arhiereu al anului aceluia, a proorocit că Iisus avea să moară pentru neam,
52. Și nu numai pentru neam, ci și ca să adune laolaltă pe fiii lui Dumnezeu cei împrăștiați."
Reply With Quote
  #354  
Vechi 28.03.2014, 15:19:02
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Protestantii traiesc in erezie.
Vorbeam despre Pelerin ca nu combate ortodoxia.
După definițiile tale eretic este cel care vorbește urât și combate ortodoxia.
Vreau să-ți zic doar atât: ești într-o gravă eroare.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
cred ca iti dai si tu seama ca nu se vorbeste asa.
Îmi dau seama că o ortodoxă nu vorbește ca tine dar viermele ereziei te-a mușcat subtil.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 28.03.2014, 15:26:36
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mai, mai, Dumnezeu instiga la URA? De cand?! Io tot n-o sa inteleg nicodata
N-i să înțelegi pentru că nu crezi Sfânta Scriptură și pe Sfinții Părinți.
Vezi că părintele Cleopa a dat citatele din biblie.

Dacă și biblia și părintele ne spun să-i urâm pe sectari asta trebuie să facem. Fără multe comentarii.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 28.03.2014, 19:26:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
După definițiile tale eretic este cel care vorbește urât și combate ortodoxia.
Vreau să-ți zic doar atât: ești într-o gravă eroare.
Bine, dar e complet aiurea sa ii dai in cap unui om care s-a comportat cu un mare respect fata
de noi si credinta noastra. Nu uita ca si paganul de Cyrus s-a bucurat si se bucura de mare reverenta in iudaism, ca prieten al evreilor.

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Îmi dau seama că o ortodoxă nu vorbește ca tine dar viermele ereziei te-a mușcat subtil.
Aoleu, iar avem d-astia care se cred ultimii samurai ai proslavniciei.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 28.03.2014, 19:34:36
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
N-i să înțelegi pentru că nu crezi Sfânta Scriptură și pe Sfinții Părinți.
Vezi că părintele Cleopa a dat citatele din biblie.
Eu cred ca de Sfintii Parinti ar trebuii sa il intrebam tocmai pe Pelerin.
El a fondat subforumul care se ocupa cu Patristica, si el a postat cam 80% din ce poate fii etichetat cu aceasta, in timp ce noi, mari traitori in duh ce suntem si pomenind vag numele Sfintilor Parinti mereu, lenevim.

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă și biblia și părintele ne spun să-i urâm pe sectari asta trebuie să facem. Fără multe comentarii.
Da, si cu Parintele Cleopa ca scuza, avem carthe blanche sa fim niste nesimtiti, se pare ca cred unii.
Dati-le in cap, sa inteleaga frumusetea Ortodoxiei.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 28.03.2014 at 19:37:46.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 28.03.2014, 22:19:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu cred ca de Sfintii Parinti ar trebuii sa il intrebam tocmai pe Pelerin.
El a fondat subforumul care se ocupa cu Patristica, si el a postat cam 80% din ce poate fii etichetat cu aceasta, in timp ce noi, mari traitori in duh ce suntem si pomenind vag numele Sfintilor Parinti mereu, lenevim.


Da, si cu Parintele Cleopa ca scuza, avem carthe blanche sa fim niste nesimtiti, se pare ca cred unii.
Dati-le in cap, sa inteleaga frumusetea Ortodoxiei.
Aveti dreptate, tu si Corinusha. Eu sunt mai badaran in exprimari, si o zic de-a dreptul: unii de pe aici practica "fida latrans" si "infailibilitatea guru-lui". Cica, la ei, asta e credinta.
Eu detest visceral tot ce este occidental, de la oameni la politica si "cultura" lor, sau ce a ramas din ea in epoca globalizarii, dar Pelerinul e cu totul alt capitol. E un om cu adevarat deosebit; daca toti occidentalii i-ar fi fost asemenea, altfel ar fi fost scrisa istoria. Sa il vituperezi doar pentru ca asa dicteaza instinctul marcarii teritoriului, pardon, proclamarea de tip isteric a ceea ce cred unii ca e "credinta", este o atitudine jalnica. Unii au un Papa. Altii au zeci de mii de Papi.
Stupid mai este instinctul cautarii si submisivitatii fata de "maestrul spiritual". In orice religie.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 28.03.2014, 23:36:39
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
cu Parintele Cleopa ca scuza, avem carthe blanche sa fim niste nesimtiti, se pare ca cred unii.
Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
unii de pe aici practica "fida latrans"
Știu că sunteți vreo patru filoeretici pe forumul crestin ortodox. Niște protestanți sub acoperire.
Dar vă rog să nu săriți peste cal. Bine?
Deocamdată nu v-am dat report.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 31.03.2014, 10:00:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
N-i să înțelegi pentru că nu crezi Sfânta Scriptură și pe Sfinții Părinți.
Vezi că părintele Cleopa a dat citatele din biblie.

Dacă și biblia și părintele ne spun să-i urâm pe sectari asta trebuie să facem. Fără multe comentarii.
Parintele Cleopa ne spune sa uram erezia lor ,obiceiurile lor ,pe om sa il iubim.
Nu e bine sa avem de-a face cu ei pt a nu ne molipsi de la ei ,de a nu adopta ideile lor eretice.
Reply With Quote
Răspunde