Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 18.02.2014, 01:48:34
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Doua greseli (in doua propozitii):
1. Sabatul zilei a saptea nu este un ritual.
2. Sabatul a fost pazit de Domnul Iisus Hristos, de Sfintii Apostoli si de primii crestini (o spun chiar istoricii ortodocsi).

Eu pazesc linistit ziua a saptea. Asa a facut Dumnezeu, asa spune porunca, asa a facut Domnul Iisus Hristos, asa a facut Maica Domnului (vedeti finalul evangheliiilor - ce s-a intamplat dupa rastignire), etc.

Ma intreb, daca pazesti o alta zi, mai poti fi la fel de linistit?
Doamne ajută.

Măi omule, sabatul este o practică evreiască, ca și tăierea împrejul.
Păi dacă Hristos a fost evreu, trebuie și creștinii să fie evrei ?
Ce-i așa greu de înțeles ?
Cînd chiar EL a spus: "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." Matei 5, 17.
Deci EL era obligat să țină legea și prooroci, tocmai ca să împlinească toate profețiile, care tot El le-a dat, Dumnezeu fiind.
Deci creștinii sărbătoresc ÎNVIEREA ! Nădejdea noastră creștinească cea mai mare, nu sabatul iudeic.
Ritualurile creștine, impropriu numite astfel, ci Tainele de slujire, care sunt rugăciuni, cum și Hristos le-a săvîrșit, tot Tainele de slujire, la Cina-cea-de-taină, cînd a cerut, Hristos a cerut să fie pomenit, cînd EL nu va mai fi între noi, fizic, "aceasta să faceți spre pomenirea Mea." Luca 22, 19, dar și I Corinteni 11, 24-25.
De aceea se pomenesc și morții, căci sufletul este veșnic, biblic vorbind. Dar asta e alt subiect.
Deci ÎNVIEREA, nu practicile iudaice, care practici, tot de Dumnezeu sunt stabilite, dar la venirea lui Hristos, e gata ! A venit Desăvîrșirea Legii. Vedem că Hristos nu mai ține sabatul, că face minuni și vindecări în ziua sîmbetei, iritîndu-i și enervîndu-i pe evrei.

Doamne ferește, omule, dacă ții sabatul te numești evreu, nu creștin. Atunci trebuie să te și tai împrejurl, să mergi la Iersulim și să-ți dai cu capul de zidul plîngerii, așteptînd zidirea templului fizic al iudeilor.
Greșit.
Hristos nu ne îndeamnă în mod expres să ținem sabatul, tocmai pentru că Legile Vechiului Testament sunt împlinite și desăvîrșite prin cele ale Noului, a Iubirii, a Învierii. Iar pentru că Învierea a avut loc a 3-a zi, după Scripturi de la adormire, anume Duminica, Ziua Domnului adică, creștinii țin Învierea ! Amin.
Helen White a fot eretică, prin inovațiile ei, nu fi și tu ca să nu mergi în iad împreună cu ea, căci a tras cu ea și încă trage mulțime de suflete, cu cît trage mai multe cu atît i se îngreunează apăsările iadului. Oh, vai ție Eleno White, vai ție.

Bucurii.
Reply With Quote
  #772  
Vechi 18.02.2014, 02:10:00
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Gresit. Erau considerati "sectari" chiar de ai lor (de evrei). La fel si astazi. Daca vrei sa ai o credinta pur apostolica, esti condamnat de ceilalti si numit "sectar" (pentru ca nu te inchini ca ei. Eu nu ma inchin la sfinti, la ingeri, la icoane, pentru ca nici Sfintii Apostoli nu s-au inchinat la asa ceva. Totusi, sunt numit "sectar" pentru aceasta. Este corect?
Am vorbit de iehovisti, nu de baptisti sau penticostali.
P.S. va rog, din nou, incercati sa folositi un limbaj respectuos. Este problema dvs. daca imi veti asculta rugamintea sau nu.
Am raspuns la acele intrebari, fara una (la care raspund acum). Nu este corect sa ai angajati sau sa se lucreze in curtea ta in ziua de sambata (ziua a saptea). O spune clar porunca scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu.
Doamne ajută.

Sfinții Apostoli nu erau de-ai evreilor, frate înșelat Doru. Sfinții Apostoli erau primii creștini. Deci nu pot fi considerați "de-ai lor", de-ai evreilor.
Erezia advenitștilor de ziua a șaptea, nu e nici un pic apostolică, cu atît mai mult pu apostolică, este o invenția apărută la Helen White, în anii 1880. O altă inovație eretică a noilor protestanți.
Nu te închini ca ei ? Da, să nu te închini ca ereticii, și Biblia spune, că vor veni hristoși mincinoși, și pune chiar anatema pe cei ce vestesc o altă Evanghelie. Ști ce înseamnă asta? Adică care schimbă Evanghelia ce s-a învățat pînă la ei, la Sfinții Apostoli, și comunitățile ce le înființau ei. Ereziile lui Helen White au schimbat Evanghelia, de aceea sunt anatema.

Nici creștinii nu se închină la sfinți, ci îi rugăm să se roage pentru noi, căci rugăciunile sfinților vor fi pînă la sfîrșitul lumii în fața lui Dumnezeu, precum vedem în Biblie: "cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților." Apocalipsa 5, 8; "și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului." 8, 3-4. La fel și pentru îngeri, arhangheli, și ei se roagă pentru noi. Iar Sfintele Icoane, nici noi nu ne rugăm la ele, ci creștinii se roagă la ce sau cine ei reprezintă. Pe HRISTOS, DOMNUL SLAVEI ! Amin. Iar Sfinții Apostoli nu se puteau ruga sfinților, că ei erau primii sfinți. E chiar așa de greu de înțeles ? Doamne Iisuse... Cum să afirmi așa ceva ? nici un pic de logică nu ai frate Dorule... Cu iertare acuma, dar așa e... Da, ești numit sectar, și eretic, pentru că urmezi învățăturile mincinoase ale sectelor și ereziilor. Corect. Și crede-mă, că folosesc un limbaj respectuos, dacă ar fi să folosesc limbajul versetelor Bibliei, te-aș numi pui de viperă și altele asemenea. Vrednic ești de numirile josnice, tu fiind josnic prin erezia practicată, dar dacă Domnul te iubește, eu de ce să nu te iubesc ?
Iar cu ziua a șaptea, am lămurito mai sus. Dar pentru tine nici un înger sau arhanghel dacă vine să-ți spună, nu vrei să accepți. Domnul să-ți schimbe inima ta înșelată. Amin.

Bucurii.
Reply With Quote
  #773  
Vechi 18.02.2014, 02:27:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Haideti sa lasam vorbareala. Eu va invit la un dialog crestinesc bazat pe invataturile din Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura). Atat si nimic mai mult.
"Daca iti vei opri piciorul in ziua Sabatului, ca sa nu-ti faci gusturile tale, in ziua Mea cea sfanta, daca sabatul va fi desfatarea ta.." (Isaia 58:13).
Sa nu exageram. Mancatul este o desfatare (placere) lasata de Dumnezeu. Altfel, ar fi putut sa ne faca un rezervor pe care sa-l alimentam (ca la masini), fara sa simtim placerea de a manca.
Puteti da dovada de o adresare crestina?
Crestinismul nu este caracterizat de ritualuri, de nici un fel (nici VT, nici inventate). In crestinismul autentic, ritualurile au un caracter rar, ocazional, special (casatorie, botez, sfanta cina, mirungere). In rest ..... multa invatatura si traire dupa invataturile crestine.
Pe asta de unde ati mai scos-o? Fac adventistii asa ceva? Nu uitati ca eu sunt adventist de ziua a saptea. Nu dau socoteala pentru ceea ce fac altii.

Doamne ajută.

Și eu te invit la același dialog BIBLIC, dar cînd îți arăt Biblia și învățătura ei corectă, iei tu aminte ? Sau răstălmăcești Biblia după mintea ta spre a ta pierzare ? "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." II Petru 3, 16.

Dacă dai proorociri din Isaia, ai nevoie de povățuitor, nu o lua de capul tău, că te pierzi. Avem exemplu Biblic, că ai nevoie de povățuitor, la Faptele Apost. 8, 30-31: "Și alergând Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, și i-a zis: Înțelegi, oare, ce citești? Iar el a zis: Cum aș putea să înțeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? Și a rugat pe Filip să se urce și să șadă cu el."
Și e valabil nu doar pentru Isaia, ci pentru toată Biblia. Povățuirea Sfinților Părinți, pe care o avem clar exprimată încă din secolul I, apoi pînă azi, în secolul XXI. E simplu de tot.

Greșit, dragul meu frate înșelat. Mîncatul este o condiție obligatorie doar după căderea omului în păcat. Nu este spre plăcere, ci spre a putea trăi, spre supraviețuire. În Rai, omul nu trebuia să mănînce ca să trăiască. Era nemuritor acolo. Mîncatul ca fapt necesar, apare după căderea în păcat, și nu e plăcere. Că o fac oamenii să fie plăcere, adică patimă, a altceva. Nebunia minții lor. Sfinții Apostoli rupeau grîu, crud, și mîncau sîmbăta, și evreii se enervau pe ei. Deci grîu crud. Nu e plăcere. E nevoie. De a supraviețui. Oh, ce-o fi în mintea ta, mă întreb ?

Corect. Creștinii nu săvîrșesc ritualuri. Ci rugăciuni. Lucru practicat încă din primele zile ale creștinismului. Rugăciuni de slavă, de laudă, de cerere, de mulțumire, de invocare, de diferite trebuințe, la diferite timpuri, numite Sfînta Liturghie, sau cele 7 laude ce le săvîrșea și David Psalmistul, care azi le avem în Vecernie, Utrenie, Pavecerniță, Miezonoptică, Ceasurile, 3, 6 și 9. Apoi rugăciunile Taine, cele 7, ale Bisericii Mirese a lui Hristos, apoi rugăciunile ierurgii, sau exorcizările sau alte rugăciuni. Adică Taine. Adică Minuni. Asta sunt rugăciunile. Impropriu spus ritualuri. Și acestea au fost încă din secolelel I, II, III, IV, V, VI, VII, și așa mai departe pînă azi. Aceleași. Ne confirmă izvoarele istorice, cronicarii vremurilor, dovezile arheologice a Bisericiii din Catacombele romei, pline de Sfinte Cruci, de pești, de păuni, și spice de grău, și alte simboluri creștine. Oh, vai vouă adventiștilor de ziua a șaptea, a șasea, a cinciea, sau a oricărei zile, căci în fiecare zi sunteți lipsiți de Hristos.

Vino acasă, degrabă. Bucurii.
Reply With Quote
  #774  
Vechi 23.02.2014, 04:16:02
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Iar pentru neo-protestanții care intră să citească despre BOTEZ, aveți aici, -mai jos pun linkul-, învățătura CREȘTINEASCĂ,
exclusiv (numai) BIBLICĂ, despre Botez, cea din secolul I pînă azi.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.02.2014 at 22:24:00.
Reply With Quote
  #775  
Vechi 06.03.2014, 18:19:46
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Măi omule, sabatul este o practică evreiască, ca și tăierea împrejul.
1. Sabatul zilei a saptea nu este o practica evreiasca. Primul care S-a odihnit in ziua a saptea este Insusi Dumnezeu. IL considerati cumva evreu?

2. Fiti atent ce spune Cuvantul lui Dumnezeu: "Taierea imprejur nu este nimic si netaierea imprejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu".(1 Corinteni 7:19).
Ce parere aveti despre poruncile lui Dumnezeu? Trebuiesc pazite, asa cum au fost scrise de Insusi Dumnezeu? Cum paziti porunca a patra (referitoare la ziua a saptea - ziua de odihna inchinata Domnului)?

Nu amestecati Poruncile Dumnezeiesti cu practicile evreiesti.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci creștinii sărbătoresc ÎNVIEREA ! Nădejdea noastră creștinească cea mai mare, nu sabatul iudeic.
Cititi, in Sfanta Scriptura, ce spune sf. apostol Pavel despre insemnatatea invierii (vedeti 1 Corinteni cap 15, incepand cu vers. 12). Nu veti gasi absolut nici o referinta la sarbatorirea unei zile. Mesajul este cu totul altul : invierea Domnului ne da nadejdea invierii celor morti in credinta, pentru a mosteni viata vesnica. Punct.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci ÎNVIEREA,
Ajutati-ma sa inteleg: dvs. in ce credeti? In nemurirea mortilor sau in invierea mortilor?
Credeti ca Domnul Iisus va reveni sa invie pe cei morti in credinta, pentru "viata veacului ce va sa vie" (Crezul)? Sau, credeti ca cel mort se duce singur la Domnul (fara sa mai astepte implinirea fagaduintelor Sale)?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Oh, vai ție Eleno White, vai ție.
Pacatuiti. Vorbiti cu mortii si asta nu-I place Domnului. Stiti ce a patit Saul.

Last edited by dormarunt77; 06.03.2014 at 18:22:05.
Reply With Quote
  #776  
Vechi 06.03.2014, 19:41:06
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt77 Vezi mesajul
Pacatuiti. Vorbiti cu mortii si asta nu-I place Domnului. Stiti ce a patit Saul.
El a vorbit cu ea , iar voi va inchinati ei prin faptul ca ii urmati secta si ca respectati tot ce a scris in ale sale carti.
"Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți' (matei 24:11)

Last edited by bluester; 06.03.2014 at 19:55:13.
Reply With Quote
  #777  
Vechi 06.03.2014, 21:55:44
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
El a vorbit cu ea , iar voi va inchinati ei prin faptul ca ii urmati secta si ca respectati tot ce a scris in ale sale carti.
"Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți' (matei 24:11)
Noi ne inchinam numai lui Dumnezeu (Tata, Fiu si Duh Sfant). Asa ne invata Sfanta Scriptura. Iar de urmat si respectat ... Ati citit vre-o postare de a mea in care s-o pomenesc pe acea femeie sau invataturile ei? Dvs. si altii, neavand raspunsuri, o pomeniti.

Cat despre mine ... am venit si voi veni numai cu argumente clare din Sfanta Scriptura. Va invit sa faceti la fel si sa lasati subterfugiile, care nu fac cinste unui crestin.
Reply With Quote
  #778  
Vechi 06.03.2014, 22:23:45
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Iar pentru neo-protestanții care intră să citească despre BOTEZ, aveți aici, -mai jos pun linkul-, învățătura CREȘTINEASCĂ,
exclusiv (numai) BIBLICĂ, despre Botez, cea din secolul I pînă azi.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076

Bucurii.
Daniele, ce ai postat tu acolo intra la categoria "abureli".Ai grija. Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Cand este vorba de Cuvantul lui Dumnezeu, nu este bine sa umblam cu metode politice.

De ce spun ca umbli cu "abureli" (care macar nici nu sunt ale tale)? Sa-ti dau cateva exemple de "argumente" pentru botezul copiilor:
- Domnul Iisus a spus "lasati copilasii sa vina la Mine". De retinut ca acei copilasi nu erau botezati, nici Domnul nu I-a botezat si nici nu a spus sa fie botezati. I-a binecuvantat asa cum erau;
- cazul temnicerului din Filipi: ai omis un verset important (16:32) care spune ca " i-au vestit Cuvantul Domnului atat lui cat si tuturor celor din casa lui".. Intrebare: se putea vesti Cuvantul unor bebelusi, ca apoi sa-si marturiseasca credinta si sa fie botezati?
- cazul sutasului Corneliu: iar omiti versete (normal, astfel nu ar iesi "demonstratia biblica"). Vers. 10:44 spune ca "Duhul Sfant S-a pogorat peste toti cei ce ascultau Cuvantul (ramane sa calculezi tu cati bebelusi ascultau Cuvantul). Acestia au fost botezati;
- cazul Stefana: iar omiti un verset. ! Corinteni 16:15 spune despre "casa lui Stefana care s-a pus cu totul in slujba sfintilor" . Poate ne lamuresti cum slujeau bebelusii tai botezati.

Si asa mai departe. Nu cred ca este cazul sa depan toate aburelile tale.

Concluzie (pe care sunt gata sa o argumnetez): nu exista, in Sfanta Scriptura, nici un exemplu de botez al pruncilor. Dimpotriva, Scriptura ne invata ca botezul vine in urma auzirii Evangheliei si a credintei marturisite.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 06.03.2014, 23:28:26
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Adventistule, vorbim după post.

Mai ai răbdare.
Dacă nu mor pînă atunci.
Promit că nu te las.

Pînă atunci, dacă te smerești îndeajuns, îți dau temă de casă, două puncte de gîndire, (lui Aristotel, îi trebuia doar un punct să răstoarne lumea sărăcuțul om bolnav, filosofie-divertisment, în fine, tu vei avea două).

Gîndește-te, deci, de unde știi că acea zi în care s-a odihnit Dumnezeu nu era marți, sau joi, sau vineri? Că nu a spus în Facere, că era sîmbăta ziua odihnei, spune doar ziua a șaptea. Era sîmbătă? De unde știi sigur? Aaa... Asta spun evreii, pentru că așa au organizat ei orarul săptămînal. Deci e o practică evreiască, precum spuneam, cum și creștinii, țin ca zi de odihnă duminica, a treia zi după Scripturi, cînd a Înviat Hristos Domnul !
Nu ținem practicile evreiești.

Și al doilea, spune-mi ce s-a întîmplat în "noaptea deziluziei", 10 octombrie 1844, pe dealurile din Boston? Atîtea mii de americani "credincioși" acolo... euforie... Nu trebuia Helen White parcă să corecteze greșeala lui Muller - Snow ?
Păcat că avea deja 5 internări la psihiatrie pînă în acel moment, era bolnavă psihic.
Deci, cînd va mai veni un următor mileniu ? Ați re-re-recalculat bine de data asta ? Va ieși bine acum, nu ?
Sau Margareta Rowen, trebuia să fie "păstrătoarea secretului".
Deci, eu cu siguranță n-o să am parte de bucuria mileniului, nu ?
Nu-mi bat joc, mi-e milă de voi...
Și nu vorbeam cu morții, era o adresare compătimitoare, (fără dorință de răspuns) gîndeam istoric, îi poți spune memoria istorică a inițiatoarea întunericului adventist, gîndeam la faptele istorice, ale "pionierei" Helen White, cum vă place vouă să-i spuneți.
În fine, pentru rezolvarea temelor de casă, recomand lucrarea "apostaziatului" din secta milenistă de ziua a șaptea, doctorul Petru Paulini - Profeți falși și profeți mincinoși.

Cu mila Domnului, voi demonta minciunile în care crezi, piuliță cu piuliță.
Avem putere să călcăm peste șerpi și scorpii și peste balauri, cu atît mai mult peste erezii.

Dar mai vorbim, nu te las în întuneric.
Îți voi arăta lumina. Depinde de tine să o urmezi.
Vorbim după post, cu mila Domnului, o să-ți dau mesaj privat, te caut, să începem trîntele, cum îți dorești.

Mai ai puțină răbdare.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.03.2014 at 00:15:15.
Reply With Quote
  #780  
Vechi 06.03.2014, 23:50:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt77 Vezi mesajul
De ce spun ca umbli cu "abureli" (care macar nici nu sunt ale tale)? Sa-ti dau cateva exemple de "argumente" pentru botezul copiilor:
- Domnul Iisus a spus "lasati copilasii sa vina la Mine". De retinut ca acei copilasi nu erau botezati, nici Domnul nu I-a botezat si nici nu a spus sa fie botezati. I-a binecuvantat asa cum erau;
Si asa mai departe. Nu cred ca este cazul sa depan toate aburelile tale.
Concluzie (pe care sunt gata sa o argumnetez): nu exista, in Sfanta Scriptura, nici un exemplu de botez al pruncilor. Dimpotriva, Scriptura ne invata ca botezul vine in urma auzirii Evangheliei si a credintei marturisite.
In primul rand Domnul nu a botezat pe nimeni. In al doilea rand botezul cu apa si Duh este dupa Pogorarea Duhului Sfant.
Poti sa stai linistit, in Biserica se boteaza pruncii de aproape 2000 de ani, secta ta oricum nu are treaba cu crestinismul. Chiar daca ati boteza si copiii ar fi acelasi lucru, nu aveti har si nu va puteti mantui, cum nu s-a mantuit niciun adventist pana acum. Doar daca o sa iti vina mintea la cap in viitor si o sa te lumineze Dumnezeu sa vii in Biserica. Altfel e doar o adunare omeneasca la voi, nici sfinti facatori de minuni, nicio minune, cu nimic deosebit de o filozofie oarecare, fie ea si atee.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05