Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 06.03.2014, 23:53:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Acu ma bag si eu ca musca-n lapte, dar...nu ai de unde sa sti daca s-a mantuit sau nu vreun adventist. Asta pana la urma doar Dumnezeu o stie, nu noi.
Nu ca as tine cu ei...de fapt, nu tin partea nimanui, dar asta tot nu inseamna ca stim cine se mantuieste si cine nu...
Reply With Quote
  #782  
Vechi 07.03.2014, 01:01:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Acu ma bag si eu ca musca-n lapte, dar...nu ai de unde sa sti daca s-a mantuit sau nu vreun adventist. Asta pana la urma doar Dumnezeu o stie, nu noi.
Nu ca as tine cu ei...de fapt, nu tin partea nimanui, dar asta tot nu inseamna ca stim cine se mantuieste si cine nu...


"Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.
Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți pe El și L-ați și văzut "
Ioan 14,6-7

Asta inseamna simplu ca cei care l-au urmat mai intai au intemeiat ortodoxia,asa cum o cunoastem noi astazi.Cei care s-au despartit de ortodoxie s-au despartit si de Iisus,si de mantuire.Caci asa cum spune El,este Calea spre Mantuire,Adevarul singur(unul singur) spre mantuire si Viata(adica nu moartea sufletului.
Logica simpla.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #783  
Vechi 07.03.2014, 01:57:57
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Cei ce cred ca Iisus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat pot fi numiti crestini dar s-au smintit ca in Ioan 6 de cum se poate manca si bea Trupul si Sangele lui Hristos si s-au separat de cei ce accepta aceasta "nebunie" a Domnului.Verdictul pentru aceasta greseala il da Domnul : nu au viata in sine , dar asta nu inseamna ca pier , nu se mantuiesc, sunt anatema ,etc cum mai zic unii.E o pierdere nu neaparat pieire. Se afla in sminteala asta datorita faptului ca judeca aproapele , slujitorii Bisericii, adica nu au pocainta profunda desi se numesc ostentativ "pocaiti" - sa-i ajute Domnul sa fie cu adevarat ! .Acelasi motiv al judecarii ne face si pe noi sa ne impartasim fara folos sau deloc.Sf Apostoli se credeau la nivelul lui Iuda cand s-au impartasit asa smerenie si pocainta aveau.

Last edited by Teodosie; 07.03.2014 at 02:00:26.
Reply With Quote
  #784  
Vechi 07.03.2014, 08:26:41
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
lui Aristotel, îi trebuia doar un punct să răstoarne lumea sărăcuțul om bolnav, filosofie-divertisment, în fine, tu vei avea două).
Faci confuzie, cu usuratate. Altcineva a facut aceasta declaratie.

Dar, in cazul acesta nu este nimic grav. Grav este cand te joci cu invataturile din Cuvantul lui Dumnezeu, tratandu-le cu aceeasi usuratate.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Gîndește-te, deci, de unde știi că acea zi în care s-a odihnit Dumnezeu nu era marți, sau joi, sau vineri? Că nu a spus în Facere, că era sîmbăta ziua odihnei, spune doar ziua a șaptea. Era sîmbătă? De unde știi sigur? Aaa... Asta spun evreii, pentru că așa au organizat ei orarul săptămînal.
Asta spun si ortodocsii. Vezi calendarul ortodox si spune tu care este ziua a saptea. Vezi Biblia ortodoxa (unde se specifica faptul ca duminica este ziua intaia) si spune tu care este ziua a saptea. Mai vezi si Catehismul Ortodox (ex. cap. "Despre sarbatori" - unde se spune ca duminica este ziua intaia) si spune tu care este ziua a saptea, dupa "orarul" tau.

Apoi, dupa ce te-ai lamurit care este ziua a saptea, vezi ce atitudine iei fata de porunca lui Dumnezeu (scrisa in piatra, de Insusi Dumnezeu): atititudine de ascultator sau atitudine de impotrivitor.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și al doilea, spune-mi ce s-a întîmplat în "noaptea deziluziei", 10 octombrie 1844, pe dealurile din Boston?
Intreaba-i pe cei care au fost prezenti (credinciosi din multe confesiuni). Pe vremea aceea inca nu existau adventisti de ziua a saptea. Dupa acea "noapte a deziluziei" au aparut adventistii de ziua a saptea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ați re-re-recalculat bine de data asta ? Va ieși bine acum, nu ?
Crestine, nu umbla cu insinuari mincinoase. Abtine-te, macar in post. Adventistii de ziua a saptea nu calculat si nici nu au re-re-calculat. Ei stiu bine, din Scriptura, ca "vremurile acelea doar Tatal le are sub stapanire". (fapte 1:7).

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cu mila Domnului, voi demonta minciunile în care crezi, piuliță cu piuliță.
Avem putere să călcăm peste șerpi și scorpii și peste balauri, cu atît mai mult peste erezii.


Dar mai vorbim, nu te las în întuneric.
Îți voi arăta lumina. Depinde de tine să o urmezi.
Vorbim după post, cu mila Domnului, o să-ți dau mesaj privat, te caut, să începem trîntele, cum îți dorești.

Mai ai puțină răbdare.
Nu este bine sa te dai "razboinicul luminii". S-ar putea sa ajungi rau. In definitiv, cu mine nu ai nici o treaba. Amandoi avem de "luptat" cu invataturile din Cuvantul lui Dumnezeu. Aceasta lupta se castiga numai cu o inima sincera, gata sa schimbe orice este gresit si sa faca voia lui Dumnezeu. O inima impietrita in prejudecati si dogme este sortita pierzarii.
Reply With Quote
  #785  
Vechi 07.03.2014, 08:39:07
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Cei ce cred ca Iisus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat pot fi numiti crestini dar s-au smintit ca in Ioan 6 de cum se poate manca si bea Trupul si Sangele lui Hristos
Dvs. credeti ca ucenicii au mancat, efectiv, din trupul Domnului si au baut din sangele Sau? Daca da, de ce mai era nevoie da painea si vinul binecuvantate de Domnul si date ucenicilor? Domnul era prezent acolo, in trup si sange. Chiar este asa de greu de inteles ca painea si vinul erau niste simboluri?

Poate luati literar si invatatura din Ioan 10 "Eu sunt Usa. Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit". Nu m-ar mira prea tare sa aud ca umblati, prin biserica, cu o usa sfintita si sa sutineti ca este Domnul.
Reply With Quote
  #786  
Vechi 07.03.2014, 08:52:17
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Asta inseamna simplu ca cei care l-au urmat mai intai au intemeiat ortodoxia,asa cum o cunoastem noi astazi.
Asta inseamna ce cai care I-au urmat (sfintii Apostoli) au intemeiat crestinismul. Noi suntem indemnati sa tinem invataturile si practicile din vremea Sfintilor Apostoli. " Va indemn sa luptati pentru credinta data sfintilor, odata pentru totdeauna" (epistola apostolului Iuda, vers. 3). La invataturile si practicile de atunci nu mai trebuia schimbat nimic si nu mai trebuia adaugat nimic.

Ramane sa verificati dvs. cat de bine se aseamana invataturile si practicile din vremea Sfintilor Apostoli (le gasiti in cartea Faptele Apostolilor si cele 21 de epistole ale Sfintilor Apostoli) cu invataturile si practicile din biserica la care mergeti.

Eu am verificat si nu am gasit, la Sfintii Apostoli, nici inchinare la Maica Domnului, nici inchinare la ingeri sau sfinti, nici icoane, nici obiecte de cult, nici facut semnul crucii, etc. Daca dvs. gasiti asa ceva, aratati-ne si noua.

P.S. Un sfat; niciodata sa nu mai incercati sa-L inchideti pe Hristos in vreo biserica. Domnul Iisus si mantuirea data de El nu sunt monopolul niciunei organizatii religioase.

Last edited by dormarunt77; 07.03.2014 at 08:56:42.
Reply With Quote
  #787  
Vechi 07.03.2014, 08:55:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iar ai apărut drăguțule?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #788  
Vechi 07.03.2014, 09:02:43
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar ai apărut drăguțule?
Pai, daca am fost chemat. Cand ti se adreseaza omul, nu-i frumos sa nu-i raspunzi.

P.S. Imi place sa mi se spuna "dragalasule" (in loc de "dragutule", care suna cam sentimental si nu este potrivit).
Reply With Quote
  #789  
Vechi 07.03.2014, 09:24:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Penali adve astia. Trebuie totusi sa fim recunoscatori (sic!) acestei secte: produc o masa enorma de umor involuntar, prin organismul colectiv de tip hive-mind, care ii sustine. doruletule, zi inainte ca zici bine: citindu-ti postarile ma stric de ris.
Cum paziti poruncile? Le tineti legate undeva si slujesc agenti de paza? De la ce firma?
Serios acum, voi daca ati avea nitica logica, ati intelege de ce succesiunea apostolica, cu TOT ce implica ea, inclusiv ca legitimitate pentru Biserica, este de la Dumnezeu, si deci adevarata.
Reply With Quote
  #790  
Vechi 07.03.2014, 09:25:44
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar ai apărut drăguțule?
Evil never dies. And stupidity as well.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05