Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2019, 21:39:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te scapi de homosesualitate repede daca culegi vro boala sau daca afli ca ai sida.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Realmente, nici asa n-ar fi un motiv suficient de puternic ca un om sa se lepede de sine; cu cat un om se supune mai mult patimilor sale, cu atat sunt mai putine sanse sa se schimbe.
Eu cred ca, mai intai de toate, ar trebui sa facem diferentierea dintre inclinatia homosexuala si comportamentul homosexual. Poti sa ai inclinatii homosexuale (adica sa ai dorinta pentru trup de acelasi sex) dar sa nu intretii relatii intime. De homosexuali care au renuntat la comportamentul lor, am auzit si cunosc. Chiar si userul MihneaDragomir a postat candva un articol interesant despre un scriitor francez homosexual care s-a daruit lui Dumnezeu. Insa, din nefericire, nu am auzit de vreun homosexual care sa se schimbe si fie heterosexual - in sensul ca sa simta la fel ca un om normal; iar daca sunteti atenti, veti observa ca acele cazuri de pe internet cu homosexuali "transformati" in heterosexuali sunt de fapt membri ai unui anume cult neoprotestant din SUA (mormoni).
Tocmai aici este problema persoanelor cu orientare homosexuala: nu pot sa simta ca un om normal, nu pot sa duca o viata normala ca ceilalti din jur - in cel mai bun caz sa traiasca toata viata in celibat sau sa incerce sa traiasca alaturi de o femeie. Din punctul meu de vedere, ei poarta o cruce grea si trebuie sa le intelegem suferinta si sa le fim alaturi, caci, de cele mai multe ori sunt persoane care se autoizoleaza in suferinta lor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2019, 01:16:11
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Daca e ceva cu care te nasti, oare nu ar trebui sa fim mai toleranti fata de asta? Nu cred ca se naste cineva pacatos. Si chiar cred ca te nasti cu asta, altfel cum ne explicam faptul ca exista si animale cu astfel de inclinatii?
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2019, 04:29:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Daca e ceva cu care te nasti, oare nu ar trebui sa fim mai toleranti fata de asta? Nu cred ca se naste cineva pacatos. Si chiar cred ca te nasti cu asta, altfel cum ne explicam faptul ca exista si animale cu astfel de inclinatii?
Nu exista(nu se nasc) animale cu astfel de inclinatii. Animalele nu sunt constiente de genul(sexul) lor, masculin si feminin, si nici de relatiile lor sexuale, ci unele dintre ele se activeaza pe baza de miros; daca freci o papusa de o catea in calduri si apoi o lasi langa un mascul, acesta "se va repezi" la papusa, ca el nu stie ce face, caci masculul nu e in calduri niciodata. Apoi, daca vine cateaua aceea langa el, atunci el lasa papusa si merge la catea, dar daca vine si un catel, el tot la catea ramane.

Alte animale au alt "proces tehnic" de inmultire. De pilda oile se imperecheaza toamna, cand ziua incepe sa se scurteze si, cateodata, pentru stimulare, berbecii sunt lasati mai mult timp la intuneric pentru a li se induce predispozitia la imperechere, caci altfel ei nu stiu ce anotimp petrec
Nu te lasa pacalita de... fapte; uita-te putin si la context.
De pilda, noi am avut un catel care a suferit o operatie de castrare si, dupa vreo 2(doi) ani un alt mascul(fara sa fie homosexual) a incercat sa "se urce" pe el tocmai pentru ca nu mirosea a hormon masculin. Amandoi nu stiau ce e aia homosexualitate.

Eu nu pot sa "inghit" ideea ca un "caine (nascut) homosexual" aflat langa o catea (in calduri sau nu), o ignora si face ochi dulci unui alt mascul. Tu poti?

Cat despre nasterea cu tot felul "sechele", nu numai ca am observat, dar am si citit despre unele studii, ca aproape toti copiii nascuti din parinti orbi, ciungi, muti, schiopi, surzi, sunt sanatosi si apti pentru o viata normala. Sansa ca astfel de copii sa mosteneasca sechelele parintilor este egala cu cei ce au parinti sanatosi.

Trebuie totusi sa admit ca daca doi homosexuali adopta un copil "normal", atunci exista toate sansele ca si acel copil sa ajunga homosexual.

Ai citit postul 17 si linkul de acolo?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.09.2019 at 08:15:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2021, 13:34:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, ei poarta o cruce grea si trebuie sa le intelegem suferinta si sa le fim alaturi, caci, de cele mai multe ori sunt persoane care se autoizoleaza in suferinta lor.
Ai mare dreptate. Am avut un argument la un video online acum câteva săptămâni (ma gandeam sa scriu acuma aici), tot așa cu un creștin ca noi (cred că era cam prea extremist), ca eu de exemplu eu susțin comunitatea LGBT (nu sunt gay). Am spus că trebuie să avem grijă de ei, dacă se autoizolează in suferinta lor noi să-i îi susținem să nu ajungă să facă păcatul SINUCIDERII! Pentru că sinuciderea e singurul păcat care nu se iartă. Păcatul sodomiei se iartă , sinuciderea nu!

E această persoană a fost grea de convinsa că ea a spus, "că eu susțin păcatul cand zic sustin LGBT", dar i-am spus ca eu "NU susțin sodomia!" Ci doar pe ei ca oameni, că și ei sunt oameni, și au dreptul la viață, și important este să le fim alături exact cum ai spus tu aici. Multi se pot indrepta, cu rabdare chiar daca nu au mintea luminata momentan, rugaciunile pentru ei au putere de indreptare in timp.

Am vazut un film mai demult cand eram la liceu, Prayers For Bobby inspirat dupa un caz real, un baiat dintr-o familie crestina (catolica) si-a dat seama ca era homosexual (in principal homosexualitatea apare la o familie destramata, in care baiatul sau fata trec prin copilarie si adolescenta fara existenta unei parinte care sa ii dea afectiune, sau ajung victima violului, in acest film nu e nici una nici alta, poate aparea si la familii complete), si au inceput sa afle toti despre el. Mama lui fiind crestina, era bulversata cand a aflat, sora baiatului a zis ca ii este alaturi orice ar fi, la fel si mama, tatal, fratele lui. Mama lui a spus ca o sa trecem peste asta ca o sa ne rugam la Dumnezeu etc...au mers la terapii chestii. Au incercat cate au putut (filmul e mai mult psihologic), dar inca se vedea cu cativa baieti. Baiatul inca suferea, a ajuns sa sufere atat de mult incat si-a luat capat zilelor, s-a aruncat de pe un pod.

Va dati seama reactia mamei cand a aflat ca s-a sinucis. De aici mama lui crestina fiind, a zis gata, a inceput sa iasa in strada sa sustina comunitatea LGBT pentru drepturi, mai mult ca sa ii fereasca pe toti de pacatul SINUCIDERII! Daca ar fi avut mai multa rabdare baiatul s-ar fi intors la normalitate. Inspirat dupa un caz real.

Cand vine vorba de casatoria intre ambele sexe, sau adoptarea unui copil la ambele sexe, eu NU sunt de acord (motivele le-ati enumerat voi aici). Dar dreptul la viata intr-o tara trebuie sa aibe toata lumea indiferent de culoarea pielii, religie, orientare, etc! Pentru ca vorba aceea, numai Dumnezeu ii va judeca pe toti nu noi.

O sa revin cu un reply mai incolo in legatura cu ceva foarte urat ce am observat la noi in tara legat de asta in 2021.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2021, 13:57:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Daca e ceva cu care te nasti, oare nu ar trebui sa fim mai toleranti fata de asta? Nu cred ca se naste cineva pacatos. Si chiar cred ca te nasti cu asta, altfel cum ne explicam faptul ca exista si animale cu astfel de inclinatii?
Rugaciunea rezolva multe.

De obicei nu e vorba despre "nastere" ci despre cultura sociala.

De ce in Romania nu sunt homosexuali atat de multi si in SUA sunt pe toate drumurile?

Si de ce Biserica nu poate ajuta?

Pana la urma ce nu se poate rezolva, sexualitate pe normal sau atractia fata de cineva de acelasi sex - dar asta nu se poate rezolva de fapt prin buna vointa???


Adica de ce culpabilizam "firea" si nu cumpabilizam omul, individul care are o responsabilitate personala si trebuie sa actioneze si el singur? De ce nu este individul responsabil? Pana la urma totul e in capul lui... poate oricand sa decida ce face cu viata lui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2021, 15:20:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai mare dreptate. Am avut un argument la un video online acum câteva săptămâni (ma gandeam sa scriu acuma aici), tot așa cu un creștin ca noi (cred că era cam prea extremist), ca eu de exemplu eu susțin comunitatea LGBT (nu sunt gay). Am spus că trebuie să avem grijă de ei, dacă se autoizolează in suferinta lor noi să-i îi susținem să nu ajungă să facă păcatul SINUCIDERII! Pentru că sinuciderea e singurul păcat care nu se iartă. Păcatul sodomiei se iartă , sinuciderea nu!

E această persoană a fost grea de convinsa că ea a spus, "că eu susțin păcatul cand zic sustin LGBT", dar i-am spus ca eu "NU susțin sodomia!" Ci doar pe ei ca oameni, că și ei sunt oameni, și au dreptul la viață, și important este să le fim alături exact cum ai spus tu aici. Multi se pot indrepta, cu rabdare chiar daca nu au mintea luminata momentan, rugaciunile pentru ei au putere de indreptare in timp.

Am vazut un film mai demult cand eram la liceu, Prayers For Bobby inspirat dupa un caz real, un baiat dintr-o familie crestina (catolica) si-a dat seama ca era homosexual (in principal homosexualitatea apare la o familie destramata, in care baiatul sau fata trec prin copilarie si adolescenta fara existenta unei parinte care sa ii dea afectiune, sau ajung victima violului, in acest film nu e nici una nici alta, poate aparea si la familii complete), si au inceput sa afle toti despre el. Mama lui fiind crestina, era bulversata cand a aflat, sora baiatului a zis ca ii este alaturi orice ar fi, la fel si mama, tatal, fratele lui. Mama lui a spus ca o sa trecem peste asta ca o sa ne rugam la Dumnezeu etc...au mers la terapii chestii. Au incercat cate au putut (filmul e mai mult psihologic), dar inca se vedea cu cativa baieti. Baiatul inca suferea, a ajuns sa sufere atat de mult incat si-a luat capat zilelor, s-a aruncat de pe un pod.

Va dati seama reactia mamei cand a aflat ca s-a sinucis. De aici mama lui crestina fiind, a zis gata, a inceput sa iasa in strada sa sustina comunitatea LGBT pentru drepturi, mai mult ca sa ii fereasca pe toti de pacatul SINUCIDERII! Daca ar fi avut mai multa rabdare baiatul s-ar fi intors la normalitate. Inspirat dupa un caz real.

Cand vine vorba de casatoria intre ambele sexe, sau adoptarea unui copil la ambele sexe, eu NU sunt de acord (motivele le-ati enumerat voi aici). Dar dreptul la viata intr-o tara trebuie sa aibe toata lumea indiferent de culoarea pielii, religie, orientare, etc! Pentru ca vorba aceea, numai Dumnezeu ii va judeca pe toti nu noi.

O sa revin cu un reply mai incolo in legatura cu ceva foarte urat ce am observat la noi in tara legat de asta in 2021.
Nu vrem moartea pacatosului ci sa se intoarca din caile sale rele si pacatoase si sa devina un suflet viu.

Daca nu esti deacord cu sodomia, cu homosexualitatea dar esti de acord sa sustii drepturile si libertatile pacatoase si comunitatile pacatoase nu proliferezi prin astea raspandirea pacatului de la care ne vin toate relele?

Nu zic sa-i judeci si sa-i condamni pe pacatosi oricat ar fi ei de cazuti sau de rataciti dar nici nu poti sa le dai apa la moara ca sa nu se sinucida. Nu te poti culpabiliza pe tine insuti daca ii inveti drept si ei nu pot asculta si ajung sa se sinucida din egoism. Pacatul lor ii ucide si nicidecum dreapta invatatura.

Invatatura le spune foarte clar ca pacatul ii ucide si pacatul isi gaseste motiv de sinucidere in Mustrarea sau Certarea Divina.

Sa-i certe si sa-i mustre Domnul!

Pe noi sa ne ierte ca suntem mult mai pacatosi ca ei dar ne recunoastem pacatosenia si incercam sa ne infranam. Ei nu vor sa se infraneze si sa se schimbe ci vor sa sustina ca e ceva normal, firesc, un bine care nu aduce moartea asupra lor. Deci ei incearca sa minta si sa se minta caci vor cu pacatul si nu cu sfintenia.

Nu-i judec, nu-i condamn dar nu sunt de acord cu niciun pacat fie mic fie mare. Aceasta atitudine nu ma face mai putin pacatos ci e o atitudine drepta primita de la Dumnezeu pe care fiecare ar trebui sa o primim in dar pentru a asculta si a urma Calea cea stramta, Calea Ortodoxa, a despatimirii si invierii.

”Mila voiesc si nu jertfe!”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.05.2021 at 15:24:28.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2021, 17:19:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

De ce in Romania nu sunt homosexuali atat de multi si in SUA sunt pe toate drumurile?

Si de ce Biserica nu poate ajuta?
In Romania, homofobia e larg raspandita, am vazut comentarii/vorbe urate adresate catre homosexuali. Multi LGBT sunt "in the closet", care nu se afiseaza ca fiind asa ceva, altii au tupeu sa faca asta in societate.

Poate ca unii LGBT (de la noi din tara), le e frica atat de mult incat sa se afiseze in societate, daramite sa ceara ajutor din partea Bisericii (acele persoane care incep sa aibe simptome de "homosexualism", adolescenti mai mult)


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu vrem moartea pacatosului ci sa se intoarca din caile sale rele si pacatoase si sa devina un suflet viu.
Corect asa e.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca nu esti deacord cu sodomia, cu homosexualitatea dar esti de acord sa sustii drepturile si libertatile pacatoase si comunitatile pacatoase nu proliferezi prin astea raspandirea pacatului de la care ne vin toate relele?
Eu nu am spus ca sunt de acord cu alte drepturi si libertati pacatoase. Dreptul la viata m-am referit ca pot si ei sa aibe un job sa munceasca, sa aibe o casa (si atat), sa faca ceva util, sa ajute lumea ca am auzit de unele persoane care fac si acte caritabile, dar FARA mariaj, sau adoptii chestii nasoale de genu ca ar fi o batjocura in fata lui Dumnezeu. Insa sunt familii lgbt din SUA, spre exemplu, unde au copil adoptat care e heterosexual si nu a fost influentat de orientarile parintilor gen.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ei nu vor sa se infraneze si sa se schimbe ci vor sa sustina ca e ceva normal, firesc, un bine care nu aduce moartea asupra lor. Deci ei incearca sa minta si sa se minta caci vor cu pacatul si nu cu sfintenia.
Multi da sunt asa, dar sunt si cei care au remuscari dupa faptele facute, sau inca nu au ajuns la acele fapte si au simptome din astea de atractii reciproce (daca si parinti crestini afla, stiu ca rugaciunea unei mame pentru fiu/fiica e cea mai puternica ) care se pot intoarce mai usor, pot sa isi dea seama de gravitatea faptelor si sa se intoarca la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu-i judec, nu-i condamn dar nu sunt de acord cu niciun pacat fie mic fie mare. Aceasta atitudine nu ma face mai putin pacatos ci e o atitudine drepta primita de la Dumnezeu pe care fiecare ar trebui sa o primim in dar pentru a asculta si a urma Calea cea stramta, Calea Ortodoxa, a despatimirii si invierii.

”Mila voiesc si nu jertfe!”
F buna gandire, da asa si trebuie. Multi arunca cu pietre la ei si nu e bine.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2021, 17:34:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Exact cum a ajuns Moroco la sectari.

Te duci, prizezi putin, iti place, mai prizezi, mai bagi putin si apoi... gata esti.

Asa cum s-a pripit Moroco atunci cand s-a apucat sa umble pe coclauri pe la sectari si draci, la fel si homosexualii ajung la fel.

Prin sugestii de la draci.

Dracu e principalul aici care schimba mintea si gandul...

Moroco ne poate impartasi propria experienta cum si-a pierdut mintile pe la sectari
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2021, 17:36:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
In Romania, homofobia e larg raspandita, am vazut comentarii/vorbe urate adresate catre homosexuali. Multi LGBT sunt "in the closet", care nu se afiseaza ca fiind asa ceva, altii au tupeu sa faca asta in societate.

Poate ca unii LGBT (de la noi din tara), le e frica atat de mult incat sa se afiseze in societate, daramite sa ceara ajutor din partea Bisericii (acele persoane care incep sa aibe simptome de "homosexualism", adolescenti mai mult)
Vezi ca incurci dispretul fata de act cu dispretul fata de om.

Si numesti homofobie ceva ce este dispret fata de un act.

Nu imi plac homosexualii pt ca preferinta lor este gresita.

Asa cum nu iti place sa mananci rahat de caine pe bat dar unii pot manca asa ceva, e la fel si cu preferinta pentru homosexualitate. Unora le place altora nu.

Si nu ai cum sa acuzi pe nimeni ca ar fi gresit sau corect sau incorect.

Nu imi plac homosexualii pt ca e gresit ce fac acolo.

Iar de aici pot sa spun ca se ajunge la tulburare demonica.

Homosexualitate este calea de invocare a diavolului daca nu stiai pentru ca este o cadere foarte mare a omului. Este o cale de posedare a omului.

Si de fapt nu am nimic cu omul, dar nici nu vreau sa am de a face cu el.

Pentru ca este deja degenerat - are probleme cu capul atunci cand face asta. Este tulburat.

Ortodoxia are o pozitie foarte ferma de condamnare a homosexualitatii. Este o tulburare si la fel o ispita demonica.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2021, 19:44:00
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vezi ca incurci dispretul fata de act cu dispretul fata de om.

Si numesti homofobie ceva ce este dispret fata de un act.

Nu imi plac homosexualii pt ca preferinta lor este gresita.

Asa cum nu iti place sa mananci rahat de caine pe bat dar unii pot manca asa ceva, e la fel si cu preferinta pentru homosexualitate. Unora le place altora nu.

Si nu ai cum sa acuzi pe nimeni ca ar fi gresit sau corect sau incorect.

Nu imi plac homosexualii pt ca e gresit ce fac acolo.

Iar de aici pot sa spun ca se ajunge la tulburare demonica.

Homosexualitate este calea de invocare a diavolului daca nu stiai pentru ca este o cadere foarte mare a omului. Este o cale de posedare a omului.

Si de fapt nu am nimic cu omul, dar nici nu vreau sa am de a face cu el.

Pentru ca este deja degenerat - are probleme cu capul atunci cand face asta. Este tulburat.

Ortodoxia are o pozitie foarte ferma de condamnare a homosexualitatii. Este o tulburare si la fel o ispita demonica.
Pai m-am referit la homofobie, la violenta/agresarea fizica sau verbala asupra persoanelor homosexuale.

Pacatul e foarte grav, da. Uneori de la malahie se poate ajunge si la homo, tot cum spuneti dumneavoastra "calea de invocare a........"

Foarte bine ca Ortodoxia condamna homosexualitatea, dar sa nu ajunga alti crestini sa arunce cu pietre (ca in Evul Mediu) catre oamenii care fac pacatele de genu. Sa ne vedem de calea noastra. Doamne ajuta!

off-topic: of ce va mai certati cu Moroco :))))) =))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 27.05.2021 at 19:47:37.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
homosexualitate

Thread Tools
Moduri de afișare