Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2011, 22:46:26
alibaba alibaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Atentie

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Cununa se da celui care o pierde si, dandu-si seama ca a pierdut-o, se intoarce la Dumnezeu si o cere iarasi, cu lacrimi, si pocainta multa.
Fiul care era cu Tatal avea toate cele ale Tatalui. El avea dintotdeauna cununa. Fratele lui, cel risipitor, a a avut cununa cat a fost cu Tatal dar a pierdut-o atunci cand L-a parasit. Intorcandu-se la Tatal, cu rusine si smerenie, a facut multa bucurie Tatalui si si-a primit inapoi cununa.
"Cununa" nu e una pamanteasca, e cea din viata de apoi, e simbolul mantuirii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2011, 22:58:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Am avut de multe ori situatii de a vedea diferite lucruri poate o imagine pe strada nu prea ,,ortodoxa'' s-au anumite persoane imbracate necorespunzator de la care m-am cam tulburat sufleteste, m-am staruit sa alung aceasta din cap si m-am gindit atuncea ,, am pacatuit eu oare inaintea lui Dumnezeu? am facut tot ce am putut pentru a alunga aceste imagini din cap e clar m-am tulburat sufleteste si trupeste insa fara voie si m-am apucat a cauta diferite istorii prin internet pentru a ma lamuri si am aflat una ca un calugar asemenea se chinuia cu gindurile, poftele trupesti
Buna seara prieten drag,

Eu zic sa fii bucuros ca reactionezi la stimuli vizuali..:-))Inseamna ca functionezi bine, esti sanatos.Dupa ce ai sa-ti intalnesti jumatatea si te vei casatori, nu vei mai fi atat de incercat din aceste puncte de vedere.Deci nu fa un capat de lume acum.Nu e nici o tragedie.Esti tanar,necasatorit,a venit primavara..e firesc s-o ia razna hormonii..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2011, 23:13:35
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sandu, mă bucură felul cum gândești, sunt alții care au de cel puțin două ori vârsta ta și nu știu cum se face că nu pricep astfel de lucruri simple.

Cununa pe care o câștigi este conștiința propriei purități, care îți dă o mare pace sufletească și îți asigură mântuirea. Cei ce se dedau gândurilor și senzațiilor trupești se condamnă unei existențe animalice aici pe pământ și pierzării în veșnicie, fiindcă nimic necurat nu va intra în împărăția lui Dumnezeu. Fără înfrânare de la toate nu este mântuire.

Cu cât ne străduim mai mult, cu atât răsplata va fi mai mare. Iar această înfrânare/pază a gândurilor, simțurilor, faptelor trebuie să aibă loc și în căsnicie, unde nu dorința de plăcere trebuie să primeze ci slujirea lui Dumnezeu.

Creștinul e într-o permanentă luptă până la moarte. Spre deosebire de alte activități care după un timp devin rutină, lupta cu gândurile și cu simțurile nu are odihnă niciodată, este un efort real continuu, dar exersarea virtuților aduce după un timp slăbirea patimilor și ușurarea vieții. Paradoxal, cel ce se înfrânează are o viață mai plină și mai fericită, din cauză că patimile nu oferă o fericire reală ci numai fum amăgitor iar înfrânarea ne deschide lucrării mângâietoare și înțelepțitoare a harului.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2011, 23:23:32
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sandu, mă bucură felul cum gândești, sunt alții care au de cel puțin două ori vârsta ta și nu știu cum se face că nu pricep astfel de lucruri simple.

Cununa pe care o câștigi este conștiința propriei purități, care îți dă o mare pace sufletească și îți asigură mântuirea. Cei ce se dedau gândurilor și senzațiilor trupești se condamnă unei existențe animalice aici pe pământ și pierzării în veșnicie, fiindcă nimic necurat nu va intra în împărăția lui Dumnezeu. Fără înfrânare de la toate nu este mântuire.

Cu cât ne străduim mai mult, cu atât răsplata va fi mai mare. Iar această înfrânare/pază a gândurilor, simțurilor, faptelor trebuie să aibă loc și în căsnicie, unde nu dorința de plăcere trebuie să primeze ci slujirea lui Dumnezeu.

Creștinul e într-o permanentă luptă până la moarte. Spre deosebire de alte activități care după un timp devin rutină, lupta cu gândurile și cu simțurile nu are odihnă niciodată, este un efort real continuu, dar exersarea virtuților aduce după un timp slăbirea patimilor și ușurarea vieții. Paradoxal, cel ce se înfrânează are o viață mai plină și mai fericită, din cauză că patimile nu oferă o fericire reală ci numai fum amăgitor iar înfrânarea ne deschide lucrării mângâietoare și înțelepțitoare a harului.

Draga TRaditie1...sa fim seriosi si realisti....Cum sa ne infranam de la toate? Sa devenim generatii de calugari(da chiar si dintre ei nu se infraneaza la unele....)...Infranarea nu trebuie sa se confunde cu chinuirea trupului, cu neglijarea lui, cu renuntarea la cultura, etc....NU e admis ca in plin sec XXI sa judecam precum in "evul mediu"....Asta daca nu te-ai referit cumva strict la asa numitele "placeri carnale"....Acolo da...e indicat sa fie infranare si prudenta...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2011, 23:36:18
alibaba alibaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit De ce sa fim "la moda" ?

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Draga TRaditie1...sa fim seriosi si realisti....Cum sa ne infranam de la toate? Sa devenim generatii de calugari(da chiar si dintre ei nu se infraneaza la unele....)...Infranarea nu trebuie sa se confunde cu chinuirea trupului, cu neglijarea lui, cu renuntarea la cultura, etc....NU e admis ca in plin sec XXI sa judecam precum in "evul mediu"....Asta daca nu te-ai referit cumva strict la asa numitele "placeri carnale"....Acolo da...e indicat sa fie infranare si prudenta...Doamne ajuta!
Draga "calator prin ploaie"...poate ca ai inteles gresit "ne infranam de la toate". De la toate lucrurile rele, da. Dumnezeu nu a pretins niciodata chinuirea trupului sau neglijarea lui, asta e gresit, nu suntem masochisti. Trupul e slab, noi trebuie sa il intarim prin puterea sufletului. Trupul este templul nostru, Dumnezeu ni l-a dat spre folosinta, ca sa ne ingrijim de el si de suflet. Este cat se poate de adevarata afirmatia "Mens sana in corpore sano". Si totusi asta nu inseamna ca trebuie sa facem din el un idol, sa il facem prioritar in fata sufletului. Prioritatea noastra e Dumnezeu si nimic nu trebuie sa fie mai presus.
Si referitor la ce ai spus "NU e admis ca in plin sec XXI sa judecam precum in "evul mediu", nu uita ca Hristos e acelasi de 2000 de ani. Societatea s-a stricat si Hristos nu mai e "la moda". Si toate cate se petrec acum pe pamant au fost prezise inca din Biblie, daca ai citit apocalipsa.
Domnul Iisus Hristos a zis "Că de cine se va rușina de Mine și de cuvintele Mele întru acest neam preacurvar și păcătos și Fiul Omului Se va rușina de el când va veni întru slava Tatălui Său cu sfinții îngeri.“
Sa nu cautam, deci, sa fim roboti, la fel cu toti ceilalti in acasta lume stricata, ci dimpotriva, sa cautam sa fim deosebiti si mai ales, sa placem lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2011, 00:52:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gandurile, spunea parintele Paisie Aghioritul, sunt ca vrabiile care zboara pe deasupra caselor noastre. Cat timp acestea nu-si fac cuib in curtea casei noastre nu trebuie sa le luam in seama. A venit gandul si, daca nu-i dai atentie si mai ales daca il respingi, el pleaca.

O parte dintre ganduri sunt insuflate de Dumnezeu, o parte de diavol, iar o parte se pare ca tin de logica omeneasca. Prin asceza, se poate dobandi darul discernamantului, astfel incat in orice moment, nevoitorul poate sa-si dea seama daca un gand i-a fost inspirat de Dumnezeu sau de diavol.

Cei care nu cunosc cursele vrajmasilor considera ca orice gand e al lor. Necuratii ne lupta prin ganduri si, daca nu ne dam seama la timp, putem crede ca facem voia noastra, cand de fapt facem voia celui rau. De aceea, mai ales cand cadem in pacatul maniei, sa fim cu luare-aminte la gandurile care ne trec prin minte.

Este bine sa spovedim si gandurile care ne trec prin cap cu voie sau fara voie. Duhovnicii, orientandu-se dupa gandurile pe care le avem, ne pot veni in ajutor inainte de a cadea in vreo ispita.

Ne luptam cu gandurile ,,numai'' pana la mormant!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2011, 01:59:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite Sandule, de pe un topic asemanator,despre ganduri:

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu putem impiedica gandurile sa vina,insa putem sa nu le primim.Daca nu putem impiedica ciorile sa zboare pe deasupra noastra,putem insa sa le impiedicam sa nu-si faca cuiburi pe capetele noastre.

In general Sfintii Parinti au trei moduri de infruntare a gandurilor necurate:
-rugaciunea; (este pentru incepatori si neputinciosi)
-impotrivirea;(pentru cei care se pot lupta- metoda astupa gura diavolilor)
-dispretuirea .(este arma cea mai puternica si este cea mai tare lovitura data diavolului)
Da click pe sageata si te duce in celalalt topic si ai mai multe raspunsuri.( daca stiai,ignora aceasta indrumare:-)) )
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2011, 02:36:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Gandurile, spunea parintele Paisie Aghioritul, sunt ca vrabiile care zboara pe deasupra caselor noastre. Cat timp acestea nu-si fac cuib in curtea casei noastre nu trebuie sa le luam in seama. A venit gandul si, daca nu-i dai atentie si mai ales daca il respingi, el pleaca.

!
Ideea asta ca si multe altele le-au furat de la meditatiile budiste, mai precis din Dhamma care-i de vre-o 3000 de ani.
Saracul parinte ca sa nu apara vorbe ca ar fi imprumutat ideologii de la asiatici, a inlocuit norii cu vrabiile :))))
Oricum este bine ca intr-un tirziu si-au pus problema studierii mintii si a psihologiei umane la care crestinismul este corijent comparat cu Dhamma
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2011, 12:54:03
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Daca gandul pe care diavolul il trimite omului isi face culcus in inima, acesta incepe deja sa se cufunde in pacat. Lupta cea mare a omului cu gandurile consta in a nu le lasa sa intre in inima sa. Pentru ca, de vor patrunde acolo, pot produce amaraciune, intristare ori o dulceata pacatoasa, o bucurie patimasa, murdara. Si astfel este savarsit pacatul cu gandul.
Da desigur nu trebuie sa lasam sa intre dar avem la dispozitie citeva clipe pentru a le alunga nu ? Au doara cum poate fi pacat din prima clipa daca tu nu ai avut timp nici sa ripostezi nici sa-ti dai seama ce se intimpla....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2011, 12:57:01
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Buna seara prieten drag,

Eu zic sa fii bucuros ca reactionezi la stimuli vizuali..:-))Inseamna ca functionezi bine, esti sanatos.Dupa ce ai sa-ti intalnesti jumatatea si te vei casatori, nu vei mai fi atat de incercat din aceste puncte de vedere.Deci nu fa un capat de lume acum.Nu e nici o tragedie.Esti tanar,necasatorit,a venit primavara..e firesc s-o ia razna hormonii..
Buna si tie :)
Pai nici nu zic ca nu e normal insa, vreau sa lupt si sa aflu din ce moment ne facem responsabili de pacat
Reply With Quote
Răspunde