Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2015, 15:19:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Montrer515 Vezi mesajul
Nu am batut chiar aici,ma refeream mai mult la soarta ironica a crestinismului de baza.Tocmai cand sa inceapa cu dreptul a fost intors la 180 de grade de catre oameni cu valoare imfima.Si ma mai refer si la soarta Domnului Iisus,care a sacrificat atat de mult doar pentru ca jumatate din planul mantuirii sa mearga!
Ce bine e că ne-ai lămurit tu. 2000 de ani te-am asteptat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2015, 16:33:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută.

Bine-ai venit. Știu că nu ești ortodox, dar cercetezi. Mă bucur, dar cercetarea ta nu este una sinceră. Ca să fi sincer, cauți în cărți. Să citești mult. Cum am citit și eu, care am fost sceptic la început și am mers și la catolici și la calvini, lutherani, baptiști, musulmani și hinduși. Am ajuns la concluzia că Ortodoxia e calea. E concluzia mea.

Vreau să vorbesc cu tine, orice nelămurire ai, cu privire la Ortodoxie. Voi fi maxim de deschis și transparent, sincer, plecând cu dialogul de la Biblie.

Acuzi Ortodoxia că sunt "lupii" în piei de oaie? Ce este în Ortodoxie care să nu fie în conformitate cu Biblia ? Ce este în Ortodoxie, care să nu fie creștinesc ?

Eu îți pot dovedi că, neo-protestantismul, reformații, și "romano-catolicii" sunt anti-biblie, sunt anti-creștinism, și sunt antihriștii, de care spune Biblia că vor veni, hristoșii mincinoși, sau hristoșii-demoni, cum le spun eu. Dar tu nu poți dovedi că ar fi ceva în Ortodoxie, Unica Biserică Adevărată, ce nu e în Biblie, te asigur că nu poți dovedi, cu Biblia în față.
Am studiat mai mult ca tine. Dar te invit, poate poți să mă lămurești, dacă poți, dacă nu, acceptă Adevărul, care ți-L mărturisesc eu, nevrednicul de tot binele.

Spui că vrei dovezi care atestă un "zid" între Ortodoxie și erezie ?
Biblia e primul zid.
Apoi, Sfinții Apostoli, sunt următorul zid.
Apoi, Sfinții Părinți sunt următorul zid. Știi cine sunt ei și ce au făcut Sfinții Părinți? Sunt cei care au ridicat 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, ca să apere Biserica de erezii. Arie, Macedonie, Nestorie, Eutihie, Eunomie, Origen, Patriarhii Romei Nicolae al II-lea, Urban, și mulți alți eretici, care au fost combătuți, la acele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, cu singurul scop declarat de a păzi Biserica lui Hristos, de erezii. Lucru, care a fost reușit, prin Duhul Sfânt, până azi, Biserica este întreagă, ereticii au ieșit, fiindcă trebuiau să iasă, spune Biblia.

Scrierile Sfinților Părinți, sunt păstrate și cinstite cu valoare ca și Biblia. Fiindcă sunt sub inspirația și revelarea Sfântului Duh, scrise, ca și Biblia.

Dar în dialogul nostru, ne vom referi mai puțin la ele, ci mai mult la Biblie, că tu fiind neo-protestant, nu va fi biruit demonul amăgirii tale, decât prin Biblie, post și rugăciunea creștinilor (cei fără erezie, ortodocși) Și acestea sunt de ajuns. Apoi vom aduce istoria și dogmatica, patristica și... bunul simț, raționamentul, conștiința, voința și sentimentul. Adică Dumnezeu Însuși va fi Cel Care îți va arăta calea, dacă ești sincer și cauți cu adevărat.

Dacă tot ai venit pe forum, și nu ai început căutarea din cărți, vrei varianta mai ușoară, deși mai nesigură, forumul, vrei să-ți slujească alții, ca să poți judeca și osândi mai ușor, dar nu-i decât neputința și neiubirea ta. Să nu fie.

Deci fiind aici, te rog, citește cât mai mult din postările serioase ale acestui forum, și începe căutarea de aici.

Atâta vreme cât mă vei respecta, te voi ajuta și te voi sprijini cât de mult voi putea. Când nu mă vei mai respecta, eu tot voi vrea să te ajut, dar tu nu vei mai putea primi, fiindcă inima ta va fi înveninată cu ură față de mine și alți creștini, care caută să te păzească de erezie.

Pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților Tăi, Hristoase Dumnezeule, Mijlocitorule, mijlocește pentru curățirea, despătimirea, luminarea și mântuirea noastră, căci cu frică și cu cutremur, trebuie să lucrăm la mântuirea noastră, fiindcă nu suntem mântuiți decât după moarte, adormire, (Filipeni 2, 12) ca să putea ajunge la iubirea cea adevărată a tuturor oamenilor, eretici, păgâni, atei, dar mai ales, creștinii, "turmei mici".

Zidurile de care vorbești, nu sunt ziduri, ci sunt protecțiile, hotarele, Bisericii, Celei Una, Creștină, (ortodoxă) care ține creștinii departe de eretici. Eretici, care azi, numai în America sunt peste 60.000 de "culte", care seceră spre moartea cea de-a doua, sufletele oamenilor, care le urmează, adică peste 60.000 de hristoși-demoni, în sectele-erezii.
Dogmele le mai găsești și în Dogmatică, și în Patristică, și în Catehism, și în Istoria Bisericii Universale, sau Istoria Creștină Generală, cărți care dacă le cauți pe net, le vei găsi. Comandă-le și citește-le în format brut, nu digital.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.06.2015 at 17:28:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2015, 21:35:29
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Planul mantuirii este ceva inventat de unii care au vrut sa se dea balene!Un plan este util
pt cineva ce evolueaza in timp!Dumnezeu fiind si exterior timpului nu are nevoie de un plan de mantuire pe care sa il execute in timp!!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.06.2015, 21:57:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Planul mantuirii este ceva inventat de unii care au vrut sa se dea balene!Un plan este util
pt cineva ce evolueaza in timp!Dumnezeu fiind si exterior timpului nu are nevoie de un plan de mantuire pe care sa il execute in timp!!
Planul mântuirii e valabil pentru om, nu pentru Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de mântuire, ci omul.
Deci planul mântuirii, "inventat" de Dumnezeu, nu a vrut să se dea balenă.

Planul mântuirii nu evoluează, fiindcă a fost gândit încă dinainte de facerea omului, după chipul lui Hristos, Cuvântul Tatălui, Hristos care e Creator și al Universului, spune Sfântul Maxim Mărturisitorul.
Și mai spune că Hristos, tot ar fi venit, să ia trup omenesc, chiar dacă omul nu ar fi căzut din Rai. Adică chiar dacă omul, nu ar fi avut nevoie de un plan de mântuire.

Dar Dumnezeu știa că una din multele posibilități era ca omul să aleagă în libertatea lui, căderea, a creat și un plan de mântuire încă dinainte de veșnicie, pentru om, să nu ajungă ca și demonii.

Înțelegi acum, frate rătăcitor ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta ortodxa