Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.06.2009, 20:58:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Curios este faptul ca Hristos nu a reusit sa-i convinga ca El este Mesia pe care toti il asteptau si erau pregatiti de venirea Lui. Oare de ce Dumnezeu nu a fost clar cu ei din moment ce tot El, insusi Dumnezeu i-a tot pregatit de MII de ani de venirea Mesiei.


este ca un paradox

Toti il asteapta ca vine, vine, si Dumnezeu le spune prin sute de profeti ca vine si CIND vine, Dumnezeu le acopera la toti evreii ochii si urechile si brusc devin TOTI MINDRII si nu-l recunosc si-l leapada pentru Crucificare.

1.Mindria de regula nu are viata lunga in fata argumentelor si dovezilor Dumnezeiesti. Mindria este ca un castel construit din carti de joc care se naruie in fata dovezilor.

2. Cum de nu este consemnat de evrei( care sunt CEI MAI MARI EXPERTI UNIVERSALI din toate timpurile in inregistrarile istorice)? mai ales ca viata lui are corespondent clar in trimiterile din VT? pina si magarusul pe care a intrat in Ierusalim apare in VT
Macar acolo citeva cuvinte... adica au scris ei carti intregi despre te miri cine si au omis pe Mesia care le adeverea LA FIECARE PAS cele scrise si consemnate de ei mii de ani, lucruri pe care toti le stiua pe de rost si pe care le-ar fi recunoscut?
Da, toti au fost mandrii.
Anca-Miha a dat un citat f bun.

Iisus Hristos este consemnat istoric (in mod tipic ateii spun ca nu exista dovezi istorice, dar este o minciuna, ele exista). Cine a avut urechi de auzit, a crezut. Aceeasi situatie este si astazi, ba mult mai rau: mandria este cel mai mare obstacol in calea credintei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.06.2009, 23:16:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iisus Hristos este consemnat istoric (in mod tipic ateii spun ca nu exista dovezi istorice, dar este o minciuna, ele exista)..
Le ai tu cumva si poti sa le produci? ca daca raspunzi afirmativ ai dat lovitura...

Tot ce este consemnat istoric despre Hristos incape pe un sfert de pagina A4 scrisa de mina, si se pare ca si acel sfert este o facatorie Bizantina dictata de imparatul Constantin.

Dar asta evident ca nu inseamna ca nu a existat, insa istoric nu apare aproape nicaieri
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.06.2009, 23:17:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si se pare ca Iudeii au o problema serioasa cu crede dar nu cerceta

Poti tu oare sa-i condamni?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2009, 23:50:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Le ai tu cumva si poti sa le produci? ca daca raspunzi afirmativ ai dat lovitura...

Tot ce este consemnat istoric despre Hristos incape pe un sfert de pagina A4 scrisa de mina, si se pare ca si acel sfert este o facatorie Bizantina dictata de imparatul Constantin.

Dar asta evident ca nu inseamna ca nu a existat, insa istoric nu apare aproape nicaieri
Andrei, tu de unde te informezi?
Exista dovezi istorice, dar nu voi posta pt ca nu vreau. Eu nu inteleg pozitia ta: daca te intereseaza ceva, cauti. Daca vrei sa afirmi ceva, te informezi un pic, sa nu gresesti!
Un simpu search pe net te-ar lamuri daca Iisus este atestat istoric sau nu.
Dar tu nu ai avut nici macar aceasta curiozitate. De aceea nu voi posta nici eu nimic, pentru ca este evident ca nu te intereseaza, vrei doar sa te contrazici de dragul discutiilor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.06.2009, 20:06:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Descoperire arheologica 2008

http://www.catholicnewsagency.com/new.php?n=13168
Este intr-adevar ciudat ca nu L-au recunoscut, avand in vedere aceasta descoperire arheologica, datand din sec.I i.e.n si in care se spune: ca Hristos va suferi si va invia dupa trei zile". Evreii afirma ca nu au avut cunostinta despre un Hristos, care va suferi.
Credeti ca aceasta dovada ii convinge pe evrei sa-si schimbe parerea despre Crestinism? Se pare ca Nu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.06.2009, 20:22:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, tu de unde te informezi?
Exista dovezi istorice, dar nu voi posta pt ca nu vreau. Eu nu inteleg pozitia ta: daca te intereseaza ceva, cauti. Daca vrei sa afirmi ceva, te informezi un pic, sa nu gresesti!
Un simpu search pe net te-ar lamuri daca Iisus este atestat istoric sau nu.
Dar tu nu ai avut nici macar aceasta curiozitate. De aceea nu voi posta nici eu nimic, pentru ca este evident ca nu te intereseaza, vrei doar sa te contrazici de dragul discutiilor.
Eu am cautat si te-am informat ce-am gasit, de aceea vorbesc in deplina cunostinta de cauza(un sfert de pagina)
Acum este rindul tau sa aduci dovezi, ca doar nu o sa ti le caut eu sa sa-ti sustin cauza mai ales ca izvoare istorice si arheologice nu exista ci doar evandheliile care au fost scrise sute de ani mai tirziu.

Tableta postata de Anca este chiar hilara, este asemanatoare celor ce se vind la IKEA, si in genul cutiei cu oase descoperita recent pe care era zgiriat ceva despre familia lui Iosif si Maria dar nu se stie cind.
Poate nu intelegeti ce inseamna un izvor istoric.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.06.2009, 20:25:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Credeti ca aceasta dovada ii convinge pe evrei sa-si schimbe parerea despre Crestinism? Se pare ca Nu.
Si te-ai gindit oare de ce nu-i poti convinge din moment ce este scris in PIATRA?
Care este cauza? Oare ce se intimpla?
Mindria?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.06.2009, 17:48:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si te-ai gindit oare de ce nu-i poti convinge din moment ce este scris in PIATRA?
Care este cauza? Oare ce se intimpla?
Mindria?
Probabil nu e timpul inca... Mai au de trecut proba antihristului.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2009, 17:54:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu am cautat si te-am informat ce-am gasit, de aceea vorbesc in deplina cunostinta de cauza(un sfert de pagina)
Acum este rindul tau sa aduci dovezi, ca doar nu o sa ti le caut eu sa sa-ti sustin cauza mai ales ca izvoare istorice si arheologice nu exista ci doar evandheliile care au fost scrise sute de ani mai tirziu.

Tableta postata de Anca este chiar hilara, este asemanatoare celor ce se vind la IKEA, si in genul cutiei cu oase descoperita recent pe care era zgiriat ceva despre familia lui Iosif si Maria dar nu se stie cind.
Poate nu intelegeti ce inseamna un izvor istoric.
Da, eu nu stiu ce e un izvor istoric, dar nici arheologii nu stiu?!?
Nu stiu care parte a textului despre suferintele Hristosului ti se pare hilara?!? Mie mi se pare postarea ta total neinspirata. Dar te-am lovit cumva in neamuri, de reactionezi asa? Atunci te rog sa ma ierti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.06.2009, 18:28:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, eu nu stiu ce e un izvor istoric, dar nici arheologii nu stiu?!?
Nu stiu care parte a textului despre suferintele Hristosului ti se pare hilara?!? Mie mi se pare postarea ta total neinspirata. Dar te-am lovit cumva in neamuri, de reactionezi asa? Atunci te rog sa ma ierti.

Anca draga, "arheologii" respectivi sunt cei UNSI de Vatican ca sa IMPINGA usurel, prin usa din dos dovezi hilare de genul asta, Iar o intorci tu cum vrei si o dai pe mesaj(cine a spus ceva despre mesaj? iar inventezi?) ca sa arunci cu noroi pe mine. De ce nu putem pastra o decenta in dicuti si macar o umbra de obiectivitate?

Hai sa vedem daca Patriarhia marei Rusii se comporta in genul celor de la Vatican si incearca sa "dezgroape" asa zisele "dovezi" ale Invierii.
RAspunsul, draga mea este nu
Stau linistiti si siguri pe credinta lor, nu au nevoie de proptele, ea, credinta mergind inainte in sufletul rusului indiferent daca pentru arheologi Hristos a existat istoric sau nu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11