Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.07.2011, 02:28:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bine zice glykys, faptul ca a incercat sa te treaca in credinta asta a lor fara sa le pese de convingerile tale spune fff. multe despre calitatea lor morala si ce poti sa te astepti pe viitor din partea lor.

Mai zic de preotii nostri, dar cum poate un preot de a lor sa creada ca un om poate fi adus la Dumnezeu printr-o inselatorie, exista o singura explicatia ca "dumnezeul" lor este tatal minciunii.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.07.2011, 02:30:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
nu vreau sa-mi parasesc mantuirea si credinta. eu am vrut sa gasesc o cale de mijloc pentru amandoi numai sa fie bine. ai mei deja vor sa ma vada la casa mea, vor sa scape de grija mea,iar barbatul asta m-a iubit si m-a tratat ca pe o printesa, are grija de mine, ii pasa, se implica... de aia mi-e asa greu! nu vreau nici sa-l fac sa sufere. daca nu ar fi stilist, era foarte bine. am vrut sa fac niste compromisuri ca nici el sa nu-si lase credinta lui nici el pe a mea. dar e complicat
Uf, compromisul nu e bun...pentru ca daca faci unul, trebuie sa il faci si pe al doilea si tot asa...
E bine sa fii independenta din punct de vedere afectiv si material, daca se poate, e bine sa te gandesti si la studii, si la cariera, la varsta ta.
Noi toti ti-am spus cum e bine, tu alegi daca vrei sa iti sacrifici mantuirea si credinta de dragul lui si de dragul benficiilor afective si materiale pe care ti le-ar putea oferi. Nu e bine ce faci. Daca te dai in legea lor, oricum vei trai toata viata cu regretul asta. Nu da cele spirituale pe cele afective si materiale!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.07.2011, 02:33:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
nu vreau sa-mi parasesc mantuirea si credinta. eu am vrut sa gasesc o cale de mijloc pentru amandoi numai sa fie bine. ai mei deja vor sa ma vada la casa mea, vor sa scape de grija mea,iar barbatul asta m-a iubit si m-a tratat ca pe o printesa, are grija de mine, ii pasa, se implica... de aia mi-e asa greu! nu vreau nici sa-l fac sa sufere. daca nu ar fi stilist, era foarte bine. am vrut sa fac niste compromisuri ca nici el sa nu-si lase credinta lui nici el pe a mea. dar e complicat
Daca tii asa mult la el, exista si o solutie de mijloc,amana casatoria pana se lamuresc lucrurile, explica-i ca nu e frumos cum a procedat, ce fel de credinta e asta cea in care oamenii sunt adusi la Dumnezeu prin inselatorie? Este acela Dumnezeu adevarat sau cum ziceam mai sus, tatal minciunii?

Poate ca pe viitor nu te va mai trata ca o naiva si va intelege ca lucrul asta nu e o gluma pentru tine desi, inca o data, influenta parintilor va fi fff. mare si nu cred ca vei putea sa-l scoti din ale lui, dar cine stie, poate il va lumina Dumnezeu, mergeti impreuna pe la niste manastiri, stati de vorba cu niste parinti, poate poate il va scoate cineva din ale lui.

Si cu ocazia asta ai sa vezi si daca merita efortul asta din partea ta, daca va veni cu tine, se va purta si va vorbi cuviincios, poate ca merita, daca va reactiona urat si va respinge tot ce ii propriu, atunci n-are sens sa-ti mai pierzi timpul cu el..

Si diavolul stie f. bine sa ne faca curte, e foarte galant, pana obtine ce vrea..
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.07.2011, 02:38:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E bine ce zice Alin, amana casatoria o vreme, ca sa te poti gandi in tihna.
Daca te iubeste, va intelege ca ai nevoie de timp, ca nu esti un robotel care face ce vor parintii lui.

Daca se va manifesta nervos, atunci e clar ca nu te intelege si se gandeste numai cum sa te atraga in secta lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.07.2011, 14:48:10
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.07.2011, 14:55:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Nu mai asculta si tu ce iti zic altii, sa nu te imbrobodeasca si mai tare! ai dreptate, trebuia sa te fi interesat mai din timp, dar pana la nunta nu e nimic pierdut!Lepdarea tot lepdare e, cu sau fara brau, cu sau fara mirungere! nu merge asa! Stii proverbul ala tipic romanesc? Ma fac frate cu dracul pana trec puntea... Numai ca dupa ce ai trecut puntea esti drac.

Si mai e ceva: ortodoxia nu inseamna numai mersul la biserica. Nu renunta la libertatea ta religioasa, la mantuirea ta, pentru o iluzie si pentru eforturile financiare alor tai! Atat il pretuiesti tu pe Hristos? Daca se poarta frumos cu tine numai pana cand te atrage la secta lui si dupa aia, sa stai sub papucul lui?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 16.07.2011 at 14:58:24.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.07.2011, 15:07:34
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Fratilor haideti sa nu mai judecam pe altii.
Iar in legatura cu stilul nou si vechi, stiu o poveste despre un calugar din Sfantul Munte Athos care s-a rugat mult la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru un raspuns, care dintre calendare e bun si care nu. Dupa multe zile si nopti de rugaciune au aparut multi multi demoni care l-au batjocorat si l-au batat pana aproape de moarte numai ca sa fie salvat de Nascatoarea de Dumnezeu Maria care ia spus ca daca el crede ca in asta se afla mantuirea atunci demonii il asteapta dupa moarte.

Eu sincer cred ca ar trebui sa discuti cu el foarte bine situatia asta si sa-i spui sa aiba rabdare si intelegere.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.07.2011, 15:17:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Fratilor haideti sa nu mai judecam pe altii.
Iar in legatura cu stilul nou si vechi, stiu o poveste despre un calugar din Sfantul Munte Athos care s-a rugat mult la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru un raspuns, care dintre calendare e bun si care nu. Dupa multe zile si nopti de rugaciune au aparut multi multi demoni care l-au batjocorat si l-au batat pana aproape de moarte numai ca sa fie salvat de Nascatoarea de Dumnezeu Maria care ia spus ca daca el crede ca in asta se afla mantuirea atunci demonii il asteapta dupa moarte.

Eu sincer cred ca ar trebui sa discuti cu el foarte bine situatia asta si sa-i spui sa aiba rabdare si intelegere.
Tu nu intelegi ca e vorba despre LEPADARE? De faptul ca nu mai e in comuniune cu BOR, de faptul ca nu mai poate fi pomenit respectivul la nicio slujba, pentru ca nu mai apartine acestei biserici?!... E muult mai mult decat povestea cu calendarul, e treaba de ascultare bisericeasca. Se excomunica singura din BOR.
Asa cum zice nasul la Botez pentru copil, Ma lepad de satana, asa va trebui sa spuna ea, ca se leapada de Biserica noastra.
Asa stiu si eu o poveste, cu o batrana evlavioasa care, in ultima clipa, s-a dus la cei pe stil vechi si a murit in schisma, iar duhovnicul ei a cerut sa i se arate unde este, si a vazut-o in iad.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.07.2011, 15:24:54
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tu nu intelegi ca e vorba despre LEPADARE? De faptul ca nu mai e in comuniune cu BOR, de faptul ca nu mai poate fi pomenit respectivul la nicio slujba, pentru ca nu mai apartine acestei biserici?!... E muult mai mult decat povestea cu calendarul, e treaba de ascultare bisericeasca. Se excomunica singura din BOR.
Asa cum zice nasul la Botez pentru copil, Ma lepad de satana, asa va trebui sa spuna ea, ca se leapada de Biserica noastra.
Asa stiu si eu o poveste, cu o batrana evlavioasa care, in ultima clipa, s-a dus la cei pe stil vechi si a murit in schisma, iar duhovnicul ei a cerut sa i se arate unde este, si a vazut-o in iad.
Ce spui tu e ingrijorator. O sa caut un raspuns mai complet pentru situatia asta si voi reveni cu un post mai tarziu.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.07.2011, 15:35:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Sfantul Google

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Ce spui tu e ingrijorator. O sa caut un raspuns mai complet pentru situatia asta si voi reveni cu un post mai tarziu.
Sa incepem cu parintele Cleopa despre crestinii de stil vechi (si te vei lamuri si care e treaba cu Sfantul Munte):


http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/25stilvn.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07