Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2008, 02:49:57
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfantul Mare Mucenic MINA

Pe data de 11 noiembrie, crestinii ortodocsi, praznuiesc pe Marele Mucenic MINA, ce a trait in tara Egiptului, intre anii 286-305, crestin ce slujea ca ostas in Cotianul Frigiei, unde stapanea dregatorul Arghirisc.
Nesuferind sa vada cinstirea cea ratacita a idolilor, feiricitul Mina s-a suit in munte si s-a curatit pe sine cu postiri si cu rugaciuni.
Intarindu-se si aprinzandu-i-se sufletul pentru Hristos, s-a pogorat din munte cand a auzit de un mare parznic idolesc, cu jocuri , intreceri, alergari si lupte in cinstea necuratilor zei. Stand in mijlocul oamenilor, a inceput a-l propovadui cu indrazneala pe Hristos. A fost prins si dus in fata dregatorului Arghirisc, care a poruncit sa fie supus la chinuri groaznice, batut fara crutare cu vergi si tarat prin cioburi ascutite, de i-au sfartecat trupul.
Fericitul Mina , nestramutat in credinta, striga cu glas mare: " De Dumnezeul meu nu ma voi lepada. Al lui Hristos am fost, sunt si voi fi si idolilor vostri nu voi jertfi, nici le voi pleca genunchiul meu."
Dregatorul Arghirisc, furios a dat cea din urma hotarare, zicand: " Lui Mina ostasul, poruncim sa i se taie capul cu sabia."
Si asa Sfantul Mina a luat de la Hristos cununa Mucenicilor.

Pentru rugaciunile sfintilor Tai, Hristoase Dumnezeule, miluieste-ne si ne mantuieste pe noi.AMIN! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Mina – Facatorul de Minuni MARY-A Intrebari utilizatori 10 12.11.2017 01:43:05
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11
Sfantul Mucenic Mina alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 8 11.11.2006 17:00:48